Да прескочим Балкана

Форум за обикновените карания в тесен приятелски кръг или пък такива, в които основната цел е човек да си намери компания за 1-2 дни. Хората, членуващи в клубове или неформални групи, също могат да публикуват индивидуални карания в случаите, когато не става дума за обичайните разходки с други членове на групата.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 500 / 5
Правила на форума
В различните форуми и подфоруми на раздел "Мероприятия" действат особени правила, които можете да прочетете в тази тема, т. ІІІ.

Напомняме на всички потребители в раздел "Мероприятия", че в рамките на МТБ-БГ има Календар на събитията, който включва дори и индивидуални карания, стига инициаторите им да желаят това, т.е. да са вписали карането си там. По принцип в Календара ще намерите всички състезания и официално организирани карания. Календарът е на този адрес: http://www.mtb-bg.com/index.php/events/calendar .
Повече подробности за Календара можете да научите от тази статия: http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... 7-calendar

Да прескочим Балкана

Мнениеот sergeh » Пон Апр 16, 2012 12:55 am

Дойде време отново, подобно на завръщащите се от юг птички, да се запътя по трасето Пловдив - Плевен - упражнение, което десетки години правех с МПС, но напоследък се старая планинската част в едната посока да е на собствен ход.

След като пробвах шосето с. Кърнаре - Беклемето - Троян (2010 г.) и с. Хр. Даново - Беклемето - Виа Трайана - Хайдушко сборище (над Троян, 2011 г.) тази година, заинтригуван от снимките и разказа на мляко с ориз намиращи се ТУК, реших да пробвам красивия Русалийски проход и маршрута с. Тъжа - гр. Априлци.

В тази връзка оповестявам намерението си (засега на 29.04.2012 - вторият от четирите почивни дни около 1 май) да стартирам по трасето от с. Тъжа и каня желаещи за компания. Искам обаче да подчертая, че моята цел е да стигна до гр. Априлци, където ще ме чака кола и с нея ще продължа към Плевен. Има разни варианти за придружаващите (ако има такива) - например, да се върнат отнякъде обратно в с. Тъжа, да се отклонят от пътя към някоя хижа и т. н.

По-практичната цел на тази тема е да помоля колеги, които са минавали по този маршрут (или части от него) да споделят напътствия, GPS-тракове и друга полезна информация, макар че маршрутът изглежда лесен за ориентиране (но все ще има разклони, на които да се чудя накъде е правилният път, а аз изобщо не съм силен в ориентирането).
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Да прескочим Балкана

Мнениеот Бат'Весо » Пон Апр 16, 2012 9:53 am

На 13.04.2012 год. с Марин качвахме Шипка и снега горе беше много , особено от северната страна .
Миналата година на 17.05 минавахме Мазалатите с Тишо и също горе по билото имаше доста сняг .
Иначе идеята за преминаване през Росалийския проход ми допада , защото е въртимо и много красиво .
Според мен такова каране трябва да се проведе не по-рано от месец юни .
Аватар
Бат'Весо
 
Мнения: 322
Рейтинг: 1233
Регистриран на: Вто Мар 27, 2012 12:45 pm

Re: Да прескочим Балкана

Мнениеот kibikoff » Пон Апр 16, 2012 10:29 am

Понеже знам, че Сергей държи да са му изпипани нещата, закачам една карта( ей, тъй за всеки случай да си имаш) :lol:
http://imageshack.us/photo/my-images/19 ... tretz.jpg/

няколко съвета:
--> като стигнеш м.Смесите(долината на р.Тъжа и минеш мостчето с езерото вдясно от него), се придържай ДЯСНО на пътя, по туристическата, колова маркировка (ще си спестиш поне 2 газения в ледено студена и дълбока река) :evil: :eyebrow:
--> на спускането след Табите, карай само по пътя, ще ти е трудно по туристическата пътека и дръж здраво кормилото, защото пътят е много лош :smash: :deal:

и за още по-голяма онагледеност малко снимки от маршрута по същото време на годината

късмет с времето
kibikoff
 
Мнения: 1427
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:29 am
Местоположение: On/Off

Re: Да прескочим Балкана

Мнениеот sergeh » Пон Апр 16, 2012 4:09 pm

Мерси за информацията и съветите.

Карате ме обаче да се замисля дали наистина не е рано (особено след тая снежна зима) за такова начинание. Може би ме подведе съобщението, че Беклемето е вече отворено за минаване (но то не значи, че не е снежно). Него преди 2 години го минавах на 24 май, а миналата година - през август.

Ако някой има директни впечатления от обстановката наоколо в момента (Троян, Габрово), моля да сподели.

@kibikoff - как е GSM покритието по пътя, защото по почти успоредното трасе Калофер - вр. Ботев никакво го няма.
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Да прескочим Балкана

Мнениеот joropc » Пон Апр 16, 2012 5:06 pm

sergeh написа:Карате ме обаче да се замисля дали наистина не е рано (особено след тая снежна зима) ......

:agree:
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Да прескочим Балкана

Мнениеот taurus13 » Пон Апр 16, 2012 7:38 pm

То от север си е сняг - няма да минеш без газене, дори през май.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Да прескочим Балкана

Мнениеот kibikoff » Пон Апр 16, 2012 9:22 pm

sergeh написа: как е GSM покритието по пътя, защото по почти успоредното трасе Калофер - вр. Ботев никакво го няма.



от юг до Кадемлийското пръскало мисля, че няма проблеми дори да се губи на места
около 1-2км след Кадемлийското пръскало до Табите обхват НЯМА, нито един оператор
след като превалиш от Север има обхват на всички оператори

след последните дъждове снега си отива, ако и тази седмица е дъждовна ще се покажат минзухарите; само дето р.Тъжа ще е по-пълноводна и може да се наложи газене, ама няма нищо страшно :captain: :snorkel:
kibikoff
 
Мнения: 1427
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:29 am
Местоположение: On/Off

Re: Да прескочим Балкана

Мнениеот botroid » Чет Апр 19, 2012 10:05 pm

sergeh написа:Ако някой има директни впечатления от обстановката наоколо в момента (Троян, Габрово), моля да сподели.


Подранил си с месец за това каране, което си намислил. Обстановката наоколо е пролетна, но много кална, а нагоре все още има сняг на петна. При запознаване отблизо с тези петна, се установява, че това са огромни навявания и преспи с впечатляващ обем. Поради това, във високите части на Балкана започваме да караме от втората половина на месец май.

kibikoff написа:само дето р.Тъжа ще е по-пълноводна и може да се наложи газене, ама няма нищо страшно

Няма нищо страшно в газене през буйна, дълбока и вледеняващо студена река, с температура малко над нулата? :nono:
Последна промяна botroid на Чет Апр 19, 2012 10:22 pm, променена общо 1 път
Аватар
botroid
 
Мнения: 701
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 3:53 pm
Местоположение: Габрово

Re: Да прескочим Балкана

Мнениеот sergeh » Чет Апр 19, 2012 10:10 pm

Мда, явно ще се отлага за по-добри времена и климатични условия :bawling:
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Да прескочим Балкана

Мнениеот joropc » Нед Апр 22, 2012 6:37 pm

sergeh написа:Ако някой има директни впечатления от обстановката наоколо в момента (Троян, Габрово), моля да сподели..

Понеже Сергей е мой човек, днес реших да отидем на разузнаване и да споделим "директни впечатления"....отпреди три четири часа. :)
Така, ясно е, че нашият маршрут е по-трудния-наобратно, демек от Острец към Тъжа.Като стигнахме горе, минахме разузнавателно и от южната страна и установихме, че там си е друга България.
@Сергей
Качването от юг ще ти е безпроблемно.Слизането от север обаче, може да го направиш, но трябва да се съобразиш с две неща.Първото е да познаваш кой улей пълен със сняг е потенциално опасен за падане на лавина.Над 1400 метра си е сериозен сняг и три от петте улея, които ще се наложи да пресечеш при слизането са АБСОЛЮТНИ лавинарници.При качването се наложи да ги заобиколил, което ни костваше много усилия.
Второто нещо е подходящ велосипед и умения да се спускаш по бая хард пътека(ама бая.. :) ), защото пътят в горния си край е пълен със сняг и е некараем, т.е. трябва да се ползва туристическата пътека към Острец, която на места доста ни изпоти, в комбинация с половин метровата нападала шума. ;)
Ами това е, успех! :wavey:
Снимки и коментари по тях:
https://picasaweb.google.com/1145821447 ... 8131128994
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Да прескочим Балкана

Мнениеот sergeh » Нед Апр 22, 2012 7:19 pm

Сърдечни благодарности, че сте взели толкова присърце моите намерения и сте положили толкова усилия за разузнаване :beer:

Аз не се смятам за толкова опитен карач и в комбинация с тези опасни условия, смятам, както писах и по-горе, да постъпя разумно и да се вслушам във всички съвети, че сега не е времето за тази разходка :D.

Целта ми наистина беше да се порадвам на Балкана, а не да се изтормозя и пребия някъде или пък да пробвам дали ще се размина с някоя лавина, затова ще го отложа за следващото ходене към Северна България - през лятото или есента, когато се надявам да си намеря и компания.

Още веднъж благодаря на всички и дано имам възможност да се отблагодаря и лично - следете за предстоящата Хисариада в началото на юни и сте добре дошли - ще почерпя :beer:
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Да прескочим Балкана

Мнениеот joropc » Нед Апр 22, 2012 7:29 pm

sergeh написа:..следете за предстоящата Хисариада в началото на юни и сте добре дошли - ще почерпя :beer:

Е, вече Беклемето е отворено, там сме !
:beer: :beer:
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Да прескочим Балкана

Мнениеот 5L » Сря Апр 25, 2012 2:27 pm

:offtopic: Имам питане (основно към joropc като познавач на района):

1) Има ли в района на Бели Осъм/Чифлика леки, с малка денивелация, маршрутчета за жени и деца?
2) Има ли в момента караем маршрут от Троян до Беклемето, различен от хасвалтираното шосе?

Не познавам района и не знам, дали има смисъл да возим велосипеди натам за идния уикенд :beer:
Аватар
5L
 
Мнения: 98
Рейтинг: 1420
Регистриран на: Вто Мар 09, 2010 1:58 pm

Re: Да прескочим Балкана

Мнениеот joropc » Сря Апр 25, 2012 3:02 pm

5L написа:1) Има ли в района на Бели Осъм/Чифлика леки, с малка денивелация, маршрутчета за жени и деца?

Ами Чифлика и Бели Осъм са на дъното на една долина, която "опира" в стръмното, демек няма такива маршрути.Ако ви се кара по разбит асфалт, може да се отиде от Чифлик(покрай басейна) до хижа Хайдушка песен, ама си е кратичко, но за деца май е идеално.....'де да знам.
5L написа:Има ли в момента караем маршрут от Троян до Беклемето, различен от хасвалтираното шосе?

Не, няма.
:beer:
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Да прескочим Балкана

Мнениеот sergeh » Сря Апр 25, 2012 3:07 pm

По информация от миналия уикенд, макар че проходът Беклемето е отворен, горе все още си има доста сняг. Когато миналата година се интересувах от това направление с joropc и други съветници стигнахме до заключението, че най-добре е да се пусна по стария римски път Виа Траяна, което и направих. Общо взето, той се движи почти успоредно на Хасвалта, но по билото на разни баирчета, докато пътят малко ги подсича. Този път е доста романтичен, на места със запазени участъци от римско време
ИзображениеИзображение
но е започнал да обрасва и руши - аз лично си мисля, че си струва да се мине веднъж по него за идеята, но не бих повторил.

Имаше доста места, на които сега предполагам че има останал сняг или кал и локви (аз го минавах през август и пак имаше кал тук-там). По него се стига до местността Хайдушко сборище над Балканец (село, което е близо до разклона за Бели Осъм/Чифлика на пътя Троян - Кърнаре).
Изображение

Предполагам, че има и други пътища към Беклемето, Жоро или някой друг колега могат да кажат, но определено около Бели Осъм/Чифлика ще има много приятни места за каране, сигурен съм, че има смисъл да возите и велосипеди.

Edit: А, писали сме успоредно с Жоро :D, но препоръките ни се разминават. Искам да подчертая, че не съм карал в района и не го познавам и би трябвало да се вземе предвид неговото мнение. Единственото ми съображение е, че сега в Предбалкана пролетта трябва да е в разгара си и по невисоките му хълмове би трябвало да има приятни пътчета и пътечки за каране.
Последна промяна sergeh на Сря Апр 25, 2012 3:20 pm, променена общо 1 път
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Да прескочим Балкана

Мнениеот joropc » Сря Апр 25, 2012 3:19 pm

@Серго
Няма други пътища от Троян за Беклемето(за нагоре, де.. ;) )А по Римският, в горната част сега ще си е приключение заради снега.
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Да прескочим Балкана

Мнениеот sergeh » Сря Апр 25, 2012 3:22 pm

И аз така подозирам, както и писах. И понеже пишем успоредно - добавих в първото си мнение уточнение :beer:
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Да прескочим Балкана

Мнениеот joropc » Сря Апр 25, 2012 3:28 pm

sergeh написа:Предбалкана пролетта трябва да е в разгара си и по невисоките му хълмове би трябвало да има приятни пътчета и пътечки за каране.

То има, ама в този район(Чифлик, БелиОсъм) всичките са с голяма денивелация..
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Да прескочим Балкана

Мнениеот 5L » Сря Апр 25, 2012 4:34 pm

Явно ще се катеря по шосето, а надолу ще се спусна по Римския път, ако условията позволяват. Ще го видим и това краткото каране до Чифлика с по-лежерната група.
Благодаря и на двамата. :beer:
Последна промяна 5L на Сря Апр 25, 2012 5:07 pm, променена общо 1 път
Аватар
5L
 
Мнения: 98
Рейтинг: 1420
Регистриран на: Вто Мар 09, 2010 1:58 pm

Re: Да прескочим Балкана

Мнениеот sergeh » Сря Апр 25, 2012 4:43 pm

Най-вероятно условията няма да позволяват да хванеш римския път още под Беклемето, но той пресича Хасвалта на 2-3 места, оглеждай се като катериш за ромбоидни табелки с надпис "Римски път" за подходящи места за включване.

Не забравяйте и това:
... от Чифлик (покрай басейна) до хижа Хайдушка песен ...


Успех!
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско


Назад към Индивидуални карания

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта