Лежерно К-Е

Форум за организирани или неорганизирани несъстезателни карания, срещи и дейности на клубове, неформални групи и др., както и общи теми за карания, обединени по даден признак (например регионални).

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 500 / 5
Правила на форума
В различните форуми и подфоруми на раздел "Мероприятия" действат особени правила, които можете да прочетете в тази тема, т. ІІІ.

Напомняме на всички потребители в раздел "Мероприятия", че в рамките на МТБ-БГ има Календар на събитията, който включва дори и индивидуални карания, стига инициаторите им да желаят това, т.е. да са вписали карането си там. По принцип в Календара ще намерите всички състезания и официално организирани карания. Календарът е на този адрес: http://www.mtb-bg.com/index.php/events/calendar .
Повече подробности за Календара можете да научите от тази статия: http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... 7-calendar

Re: Лежерно К-Е

Мнениеот taurus13 » Сря Яну 18, 2012 2:39 pm

Абе аз едно пончо Ферино го скъсах за нула време - даже по-скоро ми го скъса вятъра, а пък с тия найлоновите съм минавал и през шипка. :) В началото хич им нямах доверие, ама се оказаха по-надеждни, а предвид теглото им, мога да нося и 3 броя на същото тегло, като едно пончо.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Лежерно К-Е

Мнениеот xcII » Сря Яну 18, 2012 9:21 pm

@boris_borisov
И по темата: такова животно "лежерно Ком-Емине" според мен няма


Има, ако не го "броиш" в дни или както наскоро ми припомниха един афоризъм (не знам на кой е) "It's not the destination, it's the journey." :8D:

P.S. Бях чел първия ти опит и останах едновременно с уважение към силната ти воля и учудване към мазохизма ти. Тая тема реферира второто, струва ми се, без да умаложава факта, че е необходимо първото, за да се мине тоя маршрут. :agree:


Още малко, надявам се, "полезен" оффтопик:

За мен има точно 2 типа дъждобрани, които са полезни за екипировката за mtb:
1) Супер лек, тип "пончо", струващ по спомени 3-3.5лв, тип пончо. Няма как да го намерите в магазини за планинарска екипировка, щото стока за под 5лв. никой няма да продава там, независимо колко полезна е тя :) Та аз го намерих по препоръка от колега в работата в магазин Дейзи, ако се не лъжа беше, лепнат до супермаркетите "Хит". Идеален за лятото и валежи, които са за 1-2 часа на по-високо в планината, но не на главното било на Балкана, където вятъра е сила, със сигурност. По-скоро, напр. Родопи. Да, за да е лек, значи че лесно се къса, но аз засега не съм го късал, пък и да го скъсам, дремем ми за тая цена.

2) Сериозен, ветро и дъждо устойчив. Аз избрах за себе си такъв, който е тип "яке", с качулка, която има възможност да се регулира и те обхваща като зимна такава. Диша, донякъде, тежи около 300гр., но с него съм спокоен, че и да ме запере на главното било с вятър и температури около 0C ще ме пази, докато се добера до някъв заслон, без да ми пречи да въртя педалите. Краката, да открити са, но чувствителността ми на студ там е пъти по-малка от тази на торса ми. ed. За протокола, на Ferrino е, от магазин "Алпи" ("Стената" спряха "Ferrino", не знам защо), на цена след намаление по спомени от около 100-120лв., в началото на май 2011г.
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Лежерно К-Е

Мнениеот dob111 » Чет Яну 19, 2012 3:22 am

Ето една Гугъл базирана карта за хижите в България: http://www.hiji.tourism-bg.net/index.html
Мисля, че е добра, а който намери по добра, да е жив и здрав и да я публикува.
Картата би дала идеи за плануване на маршрути и дава представа за разпределението на хижите из Балкана.
Да гледаш картинки на места, където не си бил, е едно, друго е да го видиш на терен, и който го е минал баш знае как са нещата. Ама нема страшно - то така се прави - мечтае се, мисли се и се планува. И после се минава.
Дай Боже сухо лято да скитаме - ерес, в контекста на глобалното затопляне.
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: Лежерно К-Е

Мнениеот icemanlovers » Чет Яну 26, 2012 3:54 pm

Човек който има 1-2 дена преход по цял ден и е наясно за какво иде реч,обича стара планина,горите,природата,има XC колелце,парички 10-12 дена отпуска,може да бута да носи и на по равните места с лек наклон да върти и на достаааа места да носи колелото си няма проблеми с дишането и е здрав ще издържи ще почиваме и ще се съобразяваме с последните не да цепиме групата,а ако има такива който много бавят,предполагам по добре да не продължават,но и аз съм за едно преминаване на супер бавни обороти с много снимки почивки и приказки за незабравимия преход,аз лично се вписвам към групата аматьори за такъв преход,който предполагам че от една такава група ще се мине за 10 дена,без да си даваме много зор като на ден поне едно 8-9ч ще са в преход
Аватар
icemanlovers
 
Мнения: 1211
Рейтинг: 1038
Регистриран на: Нед Юли 26, 2009 10:23 pm
Местоположение: Стойновско

Re: Лежерно К-Е

Мнениеот lostrider@ » Чет Яну 26, 2012 4:07 pm

За такова лежерно преминаване, за каквото говориш, няма да ти стигнат 8-9-10 дни. Ако го даваш супер лежерно, имай предвид, че те чакат поне 5 дни в Централен Балкан. Поне. Дори да прибавиш по два - три дни за преминаване на Източен и Западен балкан ( като това са доста занижени стойности, според мен), то излизаш много бързо от рамките на 10- дневно лежерно каране. Снимчици - мимчици, моткане и папкане.. хм. Аз залагам на 13-15 дни.
Това показва опитът ми от миналото лято. Живот и здраве, ако премина цялата пътека тази година :praying: , си мисля, че преценката/оценката ми била още по- точна. Тука има много "ако"-та, но чисто теоретично, аз така виждам нещата.
Просто да не се окаже, че 10 дни отпуск няма да са ти достатъчни. Преди да тръгнеш опитай да планираш нещата. :wavey:
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Re: Лежерно К-Е

Мнениеот did » Чет Яну 26, 2012 7:50 pm

Някъде преди време го бях писал, но не ми се търси. Преди 2 или 3 години на нос Емине срещнах случайно група колоездачи, които бяха доста измъчени на вид, след като бяха минали Ком-Емине "лежерно"... за над 20 дни. :popcorn:

Много глупости започнаха да се пишат в тази тема и то от хора, които никога не са правили велопреход в непроходим за велосипед район, по-дълъг от 5-6 дни.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Лежерно К-Е

Мнениеот boris_borisov » Чет Яну 26, 2012 8:19 pm

Един пешеходец, ако се движи БЕЗ ДА СПИРА НИТО ЗА МИНУТА (без почивки, без спане, абе, само ходене!) с 4,15 км/ч средна скорост, ще измине разстоянието от Ком до Емине за 170 часа. Вярвайте ми, проверил съм го :eyebrow: Средната скорост на "лежерния" колоездач е същата като на пешеходеца /и в това съм се убедил :D /. На вас оставям да сметнете за колко дни ще бъде изминат маршрутът от "лежерни" колоездачи, които се движат средно по 8 часа на ден :D

Отг.: did е прав :rofl:
Аватар
boris_borisov
 
Мнения: 218
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:30 pm
Местоположение: Врачански балкан

Re: Лежерно К-Е

Мнениеот lostrider@ » Чет Яну 26, 2012 11:26 pm

Добре де, може наистина малко да надцених интусиазма на icemanlovers. :D
Замислих се над думите на Борис. В интерес на истината сега си спомних, как миналата година, малко преди арката на Троян - Кърнаре, настигнахме едни младежи с куче. Те ни дадоха предимство, когато хванахме по една много тясна пътека, подсичаща някакъв връх. Тогава се замислих как по тая равна пътека (вървеше наистина хоризонтално) пешеходеца няма да има никакъв шанс. Вярно, че пътеката беше обрасла в хвойна 1 метър и ни забавяше, но не можах да повярвах как след 5 мин сравнително добро темпо и почти неспирно въртене, се обърнах назад и видях момчето и момичето на не повече от 50 метра зад нас. А не можете да повярвате колко изненадан бях след още 5 минути, когато те ни застигнаха :bigeyes: . Опитвах се да въртя бързо и да не им позволявам да ни застигат повече, но дръпнахме едва, когато подсякохме върха и излязохме на широк път.
За огромно мое съжаление, не успях да стигна до Емине и не мога да говоря от единствено число как е след х. Буковец, но от многото пътеписи, които изчетох до сега ми става ясно, че колоездачът има предимство пред пешеходеца едва в Източен балкан и отчасти в Западен балкан. Това не е валидно, ако караш с темпото на Райко :crazy: .
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Re: Лежерно К-Е

Мнениеот natalito » Пет Яну 27, 2012 11:58 am

:deal: Надявам се Милко няма да се сърди ако постна едно негово хубаво мнение и в тази тема, тъй като в другата в общ форум се губи някак.
taurus13 написа:Много хубав разказ...от който обаче могат да се направят няколко извода за начинаещите мераклии. Първият е, че умението да се кара велосипед добре в планиснки терен е много необходимо и пести много време и сили. На практика в голяма част от този преход, един добре подготвен байкър, ще може да си кара - изключвам стръмните изкачвания, но и при тях умението за носене на байка е много важно. Уменията за нощно каране на фарове, също са много важни. Второто е, че байка, екипировката и правилното и използване, също са важни. Вие сте ги учили тези неща в движение по маршрута. Не може да ви се отрече, че сте държеливи физически и психически, което е най-важното.
Тия неща ги казвам, предимно заради десетките мераклии за някакви лежерни преминавания по маршрута. Лежерно в случая, би могло да означава да се раздели отсечката на две по-малки - Планиски извори - Козя стена и Козя стена-Добрила, но дотук с лежерното - трябва си сила, умения и баланс по тези терени. Ако човек се мота и спира на всеки 300 метра, един цял ден няма да му стигне за да се добере от Пл.извори до Козя стена.(че дори и до Ехо)
Този участък от планината(до Узана да речем) е показателен за подготовката на участниците, така че ако някой се чуди, дали го може това, е добре да си направи един тестов маршрут - ако успее тук, западната и източната част, няма да го "съборят". И една техническа подробност - по тези тесните 20 см пътечки, които въртят насам и натам през коренчета и камъни, педалите с автомат са повече от препоръчителни, а едно добро меко и леко колело с окачване от 120-140мм улеснява още повече нещата, доколкото увеличвава проходимостта и намалява умората за деня.
Относно времето - доколкото последните години, често ходя из тия места и наблюдавайки измененията в климата у нас, считам, че удачното време за минаване по маршрута е от 6-7 август, докъм 20-25 авгус. В последните години стана едно изместване на сезоните, при което пролетта отиде напред, в резултат на което юли месец е доста влажен и валежен. Освен това, през късното лято, тревите в ниските части са вече прегорели и терена е по-видим, а пътеките са проходени от местните и туристите.


lostrider@ написа:Физическата подготовка (физиката) също не я намирам за голямо ограничение. Не, че трябва да си отпуснат като дроб и да се сурнеш по баирите, без да имаш каквато и да е представа къде отиваш, но за лежерно каране, по подразбиране, критериите са занижени.

Предполагам под занижени имаш предвид да не си машина. Все пак е необходимо да знаеш как да си "разпределяш/съхраняваш" силите - особено важно при многодневни /5-6, да не говорим и за повече дни/ преходи. Което пак си е вид физическа подготовка. :agree:
"I say the sunshine will blow my mind and the wind blow my brain" - BA

Изображение
Аватар
natalito
 
Мнения: 867
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 10:20 am

Re: Лежерно К-Е

Мнениеот lostrider@ » Пет Яну 27, 2012 3:17 pm

natalito написа:
lostrider@ написа:Физическата подготовка (физиката) също не я намирам за голямо ограничение. Не, че трябва да си отпуснат като дроб и да се сурнеш по баирите, без да имаш каквато и да е представа къде отиваш, но за лежерно каране, по подразбиране, критериите са занижени.

Предполагам под занижени имаш предвид да не си машина. Все пак е необходимо да знаеш как да си "разпределяш/съхраняваш" силите - особено важно при многодневни /5-6, да не говорим и за повече дни/ преходи. Което пак си е вид физическа подготовка. :agree:

Ааа, никакви машини, моля ти се :D . Не искам да кажа, че човек с "машинска" подготовка няма право да си направи кефа и да мине Ком-Емине за 15-16-17 дни, но за да поемеш на път дълъг 700 км. си мисля, че е нужно да имаш поне някаква спортна култура. Аз, например, изобщо не се вписвам в тая характеристика - карам основно през Уйкендите, като често и пропускам някои от тях, но смятам, че физически се намирам в някаква, да го наречем, "златна среда". Нямам спортни постижения, но и нямам шкембе. И както се оказа, Ком-Емине ми "понесе добре" и не съм се оказвал никъде по маршрута тотално източен и изцеден. Т.е. тая "златна среда" на силите ми беше достатъчна да стигна до финала. Но уви.. Тука обаче и психиката играе роля, ама не ми се навлиза в теми, които са ясни на всички.
Напълно прав си за разпределението на силите. Обаче, когато се впускаш в неизвестното и не знаеш какво точно те чака днес или зад следващия баир (пътеписите са едно, ама на живо е друго), тогава нещата много често се решават на място. Сещам се, че Краси Великов беше писал по някое време миналата година, че добра подготовка за Ком-Емине е Обиколката на Витоша, т.е. въртиш 2-3 седмици Обиколката и така изграждаш "прилична" подготовка. Да, ама за съжаление 100-те километра не могат да те подготвят за носенето 5 дни на колело на гръб в Централен Балкан. Не искам да прозвучи като провокация към Краси, разбира се. Просто давам пример. :wavey: .
И все пак, както вече някои споменаха, че не е нужно да правим от Ком-Емине най-тежкия и "невъзможен" маршрут в света, то нека се придържаме към това. :)
Струва си човек да се качи и да изпробва силите си, а и да тества психиката си. Просто, за да види къде е, но без да експериментира твърде много.
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Re: Лежерно К-Е

Мнениеот Марин » Съб Яну 28, 2012 8:42 pm

Има ли навити да изчакаме групата на финала . Можем да отседнем там някъде около нос Емине , да си повъртваме по малко , да се покъпваме , попийваме по малко ... Мисля че в тази група съм сигурен . А ... добре ли звучи . Не искам да изкушавам повече сериозните участници , да не взема да проваля мероприятието .
Марин
 
Мнения: 152
Рейтинг: 1212
Регистриран на: Вто Апр 19, 2011 7:51 pm

Предишна

Назад към Клубове, групи и организирани карания

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 93 госта