Някъде на по-хладно, но къде?

Форум за обикновените карания в тесен приятелски кръг или пък такива, в които основната цел е човек да си намери компания за 1-2 дни. Хората, членуващи в клубове или неформални групи, също могат да публикуват индивидуални карания в случаите, когато не става дума за обичайните разходки с други членове на групата.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 500 / 5
Правила на форума
В различните форуми и подфоруми на раздел "Мероприятия" действат особени правила, които можете да прочетете в тази тема, т. ІІІ.

Напомняме на всички потребители в раздел "Мероприятия", че в рамките на МТБ-БГ има Календар на събитията, който включва дори и индивидуални карания, стига инициаторите им да желаят това, т.е. да са вписали карането си там. По принцип в Календара ще намерите всички състезания и официално организирани карания. Календарът е на този адрес: http://www.mtb-bg.com/index.php/events/calendar .
Повече подробности за Календара можете да научите от тази статия: http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... 7-calendar

Някъде на по-хладно, но къде?

Мнениеот doodko » Чет Юли 12, 2012 9:20 am

Уикендът (14-15.07.) се очертава много горещ. Предложете маршрути около София (еднодневни)... Знам, че звучи доста абстрактно и пърженето няма как да се избегне напълно, но все пак :look: ХС, 20-30 км, повече гори и по-малко била.
Аз вероятно ще карам в неделя и си мислех за нещо в района над Кремиковци/Локорско/Сеславци. Или с кола/влак донякъде...

Благодаря предварително :beer:
Аватар
doodko
 
Мнения: 110
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 11:37 pm
Местоположение: София

Re: Някъде на по-хладно, но къде?

Мнениеот b1k3ra » Чет Юли 12, 2012 10:48 am

Ние мислим да пробваме този маршрут в неделя по препоръка на колеги от форума:

http://www.mtb-bg.com/index.php/trails/ ... ia-bukovec
XC setup: Ram XC1 26", 2х10, SR Suntour Axon RL - 10.29 kg
Road setup: Ram XC1 26", Java carbon rigid fork, Schwalbe Kojak 1.35 - 9.465 kg
b1k3ra
 
Мнения: 210
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 7:15 pm
Местоположение: София

Re: Някъде на по-хладно, но къде?

Мнениеот doodko » Чет Юли 12, 2012 11:22 am

b1k3ra написа:Ние мислим да пробваме този маршрут в неделя по препоръка на колеги от форума:

http://www.mtb-bg.com/index.php/trails/ ... ia-bukovec


Да, той е много приятен! Аз го минах миналата година в обратната посока (малко повече зор е нагоре, "оригиналният" е с едно дъъълго и плавно изкачване).
Аватар
doodko
 
Мнения: 110
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 11:37 pm
Местоположение: София

Re: Някъде на по-хладно, но къде?

Мнениеот Brave » Чет Юли 12, 2012 11:43 am

Имайте предвид, че ако отивате до Батулия с кола, в момента пътя през дефилето е в ремонт и е отвратителен. На много места, ще карате с под 20км/час, така е нарязан асфалта, че няма как по-бързо.
Много приятно сенчест и прохладен е този маршрут:
http://mtb-bg.com/index.php/trails/gpstracks/1433-gpstrack0021-govedarci
Пътя до Говедарци е съвсем приличен и се минава за около 1 час и 20 минути. Обаче има едни части от маршрута, които са далече от ХС... Освен това има места, които колелата се бутат/носят неизбежно. Но прохладата на Рила...ехеее...
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: Някъде на по-хладно, но къде?

Мнениеот mbolgradov » Чет Юли 12, 2012 1:25 pm

Мамут се организират за събота - http://ridewithgps.com/routes/1417541
0897-919335; Skype: mbolgradov
Аватар
mbolgradov
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 10, 2012 4:47 pm

Re: Някъде на по-хладно, но къде?

Мнениеот Andy3 » Чет Юли 12, 2012 9:41 pm

Е тука има малко пътеписче и снимки на Говедари-м.Мальовиа-х.Вада http://mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?f=48&t=35145&start=3060
Маршрута е много готин и прохладен, няма да съжалявате. :agree:
Аватар
Andy3
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1659
Регистриран на: Нед Фев 21, 2010 9:06 am
Местоположение: София 0878877070

Re: Някъде на по-хладно, но къде?

Мнениеот doodko » Пет Юли 13, 2012 11:01 am

Благодаря!

А по тия места някой карал ли е скоро да сподели пресни впечатления?
http://www.mtb-bg.com/index.php/trails/ ... 4-route074
Аватар
doodko
 
Мнения: 110
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 11:37 pm
Местоположение: София

Re: Някъде на по-хладно, но къде?

Мнениеот kolaboratsionist » Пет Юли 13, 2012 3:38 pm

Здравейте,
Утре, 14.07.2012 мисля да намина по маршрута описан в Говедарци - Мальовица - х Вада и даже да го поразнообразя и поудължа малко. Ще отпътувам от София с автомобил в 10:00 (не ми се става по-рано :)). Имам 2 свободни места за пътници с велосипеди. Ако има желаещи да се присъединят, нека заповядат (моля имайте предвид, че карането няма да е никак лесно :)) 0885951462
kolaboratsionist
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Сря Юни 16, 2010 3:09 pm
Местоположение: София

Re: Някъде на по-хладно, но къде?

Мнениеот MusicShaker » Пет Юли 13, 2012 6:07 pm

kolaboratsionist написа:Здравейте,
Утре, 14.07.2012 мисля да намина по маршрута описан в Говедарци - Мальовица - х Вада и даже да го поразнообразя и поудължа малко.......

Здравей Христо,
Както се разбрахме по телефона - присъединявам се към твоята любезна компания за утре :D
Среща 09:30-10:00 на Билата в Младост. Ако излязат още желаещи имам готовност да тръгна и с моята кола и ще имаме място общо за 6 души с велосипеди и 2 пешеходци :rofl:
Утре се чуваме контролно около 09:00
Поздрави,
Любо
0884 524155
strive al 8.0
Аватар
MusicShaker
 
Мнения: 182
Рейтинг: 1520
Регистриран на: Съб Апр 02, 2011 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Някъде на по-хладно, но къде?

Мнениеот Opavlov » Пет Юли 13, 2012 6:15 pm

Аз искам да дойда, но ако някой се присъедини към мен тъй като няма да издържа целият маршрут(мин 20км...)
Поздрави
Opavlov
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 23, 2012 2:40 pm

Re: Някъде на по-хладно, но къде?

Мнениеот pkp » Пет Юли 13, 2012 6:52 pm

Здравейте,

Аз също имам желание да дойда, ако има място - само аз и колелото сме :)
pkp
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юни 26, 2012 11:07 am

Re: Някъде на по-хладно, но къде?

Мнениеот MusicShaker » Пет Юли 13, 2012 8:04 pm

чух се с Христо (colaboratsionist) и Оги (opavlov) и се разбрахме 09:30 на Билата в Младост.
Ако идва и Павел (pkp) ще трябва да ходим с двете коли - на Христо и моята.
Прочетете пак описанието на маршрута:
http://www.mtb-bg.com/index.php/trails/gpstracks/1433-gpstrack0021-govedarci
Сумарната денивелация не е страшна - 650 м. на 26 км, но ще има и бутане и носене и спускане по технични пътеки.
Ако прецените на място, че ще ви е трудно, може да се върнете по асфалта в Говедарци и да ни изчакате там.
strive al 8.0
Аватар
MusicShaker
 
Мнения: 182
Рейтинг: 1520
Регистриран на: Съб Апр 02, 2011 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Някъде на по-хладно, но къде?

Мнениеот marto_xc2 » Пет Юли 13, 2012 8:05 pm

и аз съм навит но нямам превоз
но мога да вкарам някви кинти за гориво на някой не е проблем
marto_xc2
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Нед Май 22, 2011 9:49 pm

Re: Някъде на по-хладно, но къде?

Мнениеот MusicShaker » Пет Юли 13, 2012 8:48 pm

Ок, пичове!
Разбрахме се - утре, 14.07.2012 - 09:30 Билла Младост
5 души с 2 коли
За бензина - поемате манджата и бирата в Говедарци на края на маршрута :D :beer:
strive al 8.0
Аватар
MusicShaker
 
Мнения: 182
Рейтинг: 1520
Регистриран на: Съб Апр 02, 2011 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Някъде на по-хладно, но къде?

Мнениеот MusicShaker » Нед Юли 15, 2012 6:01 pm

Реших да дам отчет за вчерашното приключение :D
Пристигнахме в Говедарци доста късно (според мен) - около 11:00 ч. – След обичайните приготовления, около 11:20 ч. яхнахме конете.
Тръгнахме по обичайния маршрут описан и в сайта – от Говедарци посока УЦ Мальовица и от там трябваше през х.Вада да спуснем надолу обратно към Говедарци.
На разклона за Овнарско седнахме на беседката и се размислихме. Понякога прекалено много мислене не е на добро :smash:
Решихме, че маршрутът е прекалено лек и трябва да го разнообразим.
Това „разнообразяване” по-късно ни излезе през носа :) Бяхме общо петима – Павел и Оги, отскоро в мтб попрището, решиха да продължат по обичайният маршрут и ние им обещахме, че до 18:00-19:00 ще сме в Говедарци. Момчетата зависеха от нас с транспорта и трябваше така или иначе да ни чакат. Та, ние поехме към Йончевото езеро без да сме наясно точно какво искаме да направим докрая. Последва много бутане и малко носене през борова гора с много паднали дървета. Около 15:30 достигнахме езерото и бяхме запленени от красотата и величието на гледката. След като се разхладихме в езерото, заредихме с вода и хапнахме прилично – дойдоха ни силите и с това и ентусиазмът! Отново решихме да продължим нагоре!
Заобиколихме езерото от източната му страна и по зелена маркировка се отправихме стръмно нагоре към билото. Последва около 1,5 ч. носене, но и спиращи дъха гледки. Жега на такава височина не се усеща, знаете, но слънцето си е силно и като нищо може да прегрееш. Надявахме се, че като се качим на билото положението ще е караемо. Уви, това не е Стара планина, и като се качихме на билото видяхме отсрещния Лопушки връх (2695м.н.в.), който на картата изглеждаше толкова „лесен” и „10 мин.до там” а в действителност.... :evil: От тук нататък (на изток) по жълта маркировка с колове. Около 19:00 ч. бяхме на върха вече доста изморени, а аз, въпреки че тъпчех много сладко и изостар, вече усещах лек световъртеж. Не толкова от умора, вероятно от обезводняване – реших да пия по много малко вода, за да я раделя на малки порции и да ми стигне до края. На билото и южните склонове в тази част на Рила няма никаква вода! Гледките тук бяха главозамайващи! Надеждата ни крепеше, че след Лопушки връх нещата „ще се пооправят”. След него имаше обаче малко спускане, където можеше да покараме за около 100 м. :roll2: после пак бутане и носене :crazy: Следваше Малък Лопушки връх.... След него се оказа, че трябва да спуснем около 200 м. денивелкация по скали (само носене) и чак долу в ниското подкарахме полека (пак за 100м само). Скоро излязохме на стар римски друм (жълто-зелена маркировка) и хванахме нагоре-първо североизток и после само на север. Пътят е много добре очертан и на повечето места е с масивен бордюр от плоски камъни от страната на склона – плавно се изкачва нагоре по серпентини и подсича върховете Малък и Голям Мечит. Някъде около Малък Мечит минахме покрай една огромна канара – сякаш захвърлена там от Крали Марко – на нея имаше интересна паметна плоча, че 1898 г от там е минал Фердинанд, заедно с братовчед си – нам си кой граф фон ... и военен полк. Какво са правили там – не мога да ви кажа :rofl:
Междувременно Христо беше дръпнал поне 15 мин преди мен и Марто и реших, че е избързал да стигне преди нас в Говедарци, за да тръгнат по Рано с Павел и Оги, които вече повече от 4 часа ни чакаха в Говедарци.
Не след дълго започна спускането - закачихме наколенките и налакътници и юруш. Надеждите ни отново бяха попарени – в моите представи стоеше скоростно спускане по почти гладък горски път. Уви, пътят беше изцяло с камънак и високите скорости, особено за моя твърдак, бяха невъзможни. Спускането ми се стори безкрайно... Вече бях много изморен и спирах на всеки 6-7 мин да ми почиват ръцете – вилката ми е TORA и не е най-доброто за такива спускания :lol:
Вече нямахме грам вода-още от билото и усетих как силите ми вече напълно ме напускат. Видях как слънцето се скрива зад хоризонта и осъзнах, че скоро ще се стъмни, а аз нямах никакви светлини :banghead:
Напрегнах волята си и си представих къде по-тежки изпитания са понасяли хора в планината и си казах, че съм глезльо. Това наистина подейства и получих нови сили, за да продължа спускането. Слава богу, малко след това, вече почти на тъмно, стигнахме до х.Мечит. Бяхме спасени – ВОДА! Слава богу, оказа се, че Марто носеше и челник и фар. Монтирахме на моя байк фара, той закачи челника и веднага продължихме надолу към Говедарци. Вече беше почти напълно тъмно - часът беше 21:50. След 10-15 мин.пристигнахме благополучно в Говедарци – зарадвах се много, защото Ицо, Павел и Оги още бяха там-досега закачили колелата на колата, Ицо изпил една бира и решили да се видим преди да тръгнат. Разменихме по няколко впечатления от приключението и скоро те отпътуваха.
Понеже с Марто нямахме бърза работа, решихме да пробваме някоя местна кръчма. Кръвта ми се беше разредила и душата ми крещеше: БИРААААААА! :D :beer: :beer: :beer: :beer:
Наядохме се като прасюги и слушахме чалга и тъпите лафове на местните бабаити- паркирали пред кръчмата една тунингована Голф Тройка и БМВ – пак тройка – модел 98 :rofl: Идеше ми да си паркирам колата и аз там и да издъня на уредбата ми някой NIghtwish- струваше ми се подходящо за тази прохладна вечер :lol2: но вероятно щяхме да си тръгнем набити :bawling:
Е, все пак си тръгнахме към полунощ, за радост живи и зрави, само много уморени и безкрайно щастливи :D
Равносметката е: по велокомпюрърче: 34 км. като не се брои носенето / 11 ч. преход и сумарна денивелация със сигурност над 2000 м.
Надявам се Ицо скоро да качи трака, за да видим истината :)
Важно! Това НЕ Е маршрут за планинско колоездене! Нашето си беше чист мазохизъм. Маршрутът е подходящ да се мине пеша, но само от добре подготвени хора и с опит в планините.
Поука: винаги носете в раницата си поне челник или фар, когато отивате по-високо в планината – никога не се знае как и къде ще завърши деня.
Аз рядко пиша във форума, но този път се надявам, че разказът ви е харесал и всеки може да разпознае себе си в тази история и да си направи каквито иска поуки.
Ето малко снимки за онагледяване:
https://picasaweb.google.com/116663921017968394608/20120714_Rila_PlaninskiVelomazohizam?authkey=Gv1sRgCJ2-yPKE0_792wE
Поздрави и бъдете здрави!
Любо
strive al 8.0
Аватар
MusicShaker
 
Мнения: 182
Рейтинг: 1520
Регистриран на: Съб Апр 02, 2011 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Някъде на по-хладно, но къде?

Мнениеот taurus13 » Пон Юли 16, 2012 12:21 am

Евала. Няколко момента от разказа и снимките ми показват,че сме една порода:) Та импровизаторите, няма да е лошо да си вземете и едно сгъваемо ножче, някоя запалка, фар и челник, някое аварийно фолио и други такива и да си ги сложите за постоянно в раницата. :D - ей така, за всеки случай...
И особено това с бирата накрая... :beer:
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Някъде на по-хладно, но къде?

Мнениеот MusicShaker » Пон Юли 16, 2012 12:48 am

Благодаря за отговора, Милко!
Всички елементи за импровизации в планината са налични, но както казваш: "за постоянно в раницата" - това е важно :)
strive al 8.0
Аватар
MusicShaker
 
Мнения: 182
Рейтинг: 1520
Регистриран на: Съб Апр 02, 2011 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Някъде на по-хладно, но къде?

Мнениеот kolaboratsionist » Пон Юли 16, 2012 10:26 am

Здравейте,
По-долу може да изтеглите GPS следата, която записах в Събота. Съдържа около 2/3 от прехода. Започнах да записвам 5 километра след старта, а батерията издържа до началото на спускането.
Връзка за сваляне на следата в gpx формат: http://tranzit.dir.bg/load.php?id=DiSjW ... QFX1281103
Връзка за сваляне на следата в kml формат: http://tranzit.dir.bg/load.php?id=vTaDG ... fWx1281119
Хубави снимки си направил Любо
Поздрави
kolaboratsionist
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Сря Юни 16, 2010 3:09 pm
Местоположение: София


Назад към Индивидуални карания

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 80 госта