Момина скала -Есперанто - Бояна

Форум за обикновените карания в тесен приятелски кръг или пък такива, в които основната цел е човек да си намери компания за 1-2 дни. Хората, членуващи в клубове или неформални групи, също могат да публикуват индивидуални карания в случаите, когато не става дума за обичайните разходки с други членове на групата.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 500 / 5
Правила на форума
В различните форуми и подфоруми на раздел "Мероприятия" действат особени правила, които можете да прочетете в тази тема, т. ІІІ.

Напомняме на всички потребители в раздел "Мероприятия", че в рамките на МТБ-БГ има Календар на събитията, който включва дори и индивидуални карания, стига инициаторите им да желаят това, т.е. да са вписали карането си там. По принцип в Календара ще намерите всички състезания и официално организирани карания. Календарът е на този адрес: http://www.mtb-bg.com/index.php/events/calendar .
Повече подробности за Календара можете да научите от тази статия: http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... 7-calendar

Момина скала -Есперанто - Бояна

Мнениеот krasig » Пет Май 11, 2012 11:27 am

Мисля утре да се пусна по този маршрут но за съжаление ще е за първи път.
Някой може ли да опише маршрута (маркировка, терен...),
ГПС трак би бил много полезен.
Благодаря.
krasig
 
Мнения: 129
Рейтинг: 1272
Регистриран на: Съб Яну 31, 2009 11:35 am

Re: Момина скала -Есперанто - Бояна

Мнениеот xcrider » Пет Май 11, 2012 2:24 pm

Тръгваш от момина скала хижата, не ресторанта напред ( ще видиш табелите) и караш по пътеката докато стигнеш есперанто (все е спускане). Аз лично от самото есперанто до бояна не съм се пускал, но съм минавал по една много друслива пътека малко след есперанто и почти преди камен дел хижата. Тази от самото есперанто съм чувал,че не е чак толкова камениста. Минава се от самата хижа направо надолу(няма как да не видиш пътеката). Има според мен и по-приятни варианти за слизане от момина скала към бояна - например през дендрариума и от там надолу към бялата вода и през обиколната се връщаш в бояна(1) или през една пътека минаваща копитото и след това се излиза пак на бялата вода(2) - тази ще ти хареса най много. Иначе описания от теб маршрут ще да е този . (3)
Ако минаваш твоя маршрут много внимавай при някое от разклоненията да не хванеш пътеката през боянския водопад, защото там е просто не караемо. Огромни камъни, трудни дори за туристите, канавки т.н.
ето снимката, на която съм начертал трите възможни маршрута 1,2 и 3
xcrider
 
Мнения: 1385
Рейтинг: 1256
Регистриран на: Пет Юни 10, 2011 11:43 am
Местоположение: София

Re: Момина скала -Есперанто - Бояна

Мнениеот krasig » Пет Май 11, 2012 3:38 pm

Благодаря за отговора.

А карал ли си от Есперанто - х.Камен дел - Кикиш - Бай Кръстьо - Драгалевци ?

Доколко е караемо това трасе?
krasig
 
Мнения: 129
Рейтинг: 1272
Регистриран на: Съб Яну 31, 2009 11:35 am

Re: Момина скала -Есперанто - Бояна

Мнениеот xcrider » Пет Май 11, 2012 9:34 pm

Не , от тук не съм минавал, но имай в предвид че от есперанто към камен дел е нагоре по едни камънаци, по които просто не може да се кара, бута се, иначе след самата хижа камен дел не съм карал и съответно не мога да кажа какво е положението. Този маршрут чак до бай кръстьо е равен и ако пътеката е камениста, както е до камен дел, ще се озориш много . Нека ако някой го е минавал след камен дел нататък да сподели. Разни дх-та идваха вероятно от обратната посока на маршрута, който ти си описал( от бай кръстьо към камен дел ), но все пак така е спускане, а не качване и камъните няма да са такъв проблем . Според мен няма да е много приятно това маршрутче. Мини си към бояна, пък ако искаш да излезеш в драгалевци, вземи обиколната алея - няма как да не ти хареса .
уупс, май снимката не съм я пуснал в прредишното мнение, та ето я
Изображение
xcrider
 
Мнения: 1385
Рейтинг: 1256
Регистриран на: Пет Юни 10, 2011 11:43 am
Местоположение: София

Re: Момина скала -Есперанто - Бояна

Мнениеот motomarzel » Пон Май 14, 2012 12:57 pm

Пътеката от х.Есперанто ми е една от любимите! Има много технични участъци, серпентини и т.н. Миналата година след като я открих съвсем случайно, ми отне няколко спускания докато започна да я карам на 100%. Началото и е точно под хижата. При мокро време е по-тежка за спускане, понеже е доста закътана и камъните остават дълго време мокри и доста хлъзгави, а в горната и част има и калчица.
Пътеките от х.Есперанто и тази малко под х.Камен дел, се съединяват малко преди Боянско езеро, от там надолу има два варианта за спускане - слизане до езерото и спускане по нещо като улей(лично за мен това е по-скучният вариант), или още преди да се стигне езерото се отклонявате наляво покрай далекопровода и се спускате по една далеч по-игрива и приятна пътека с интересни серпентини(есента ги направиха като стъпала с дървени греди).

Поздрави: Васко Василев
Аватар
motomarzel
 
Мнения: 654
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 14, 2011 11:33 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Момина скала -Есперанто - Бояна

Мнениеот krasig » Пон Май 14, 2012 9:44 pm

Аз всъщност направих Момина скала - Есперанто - Камен дел -Кикиш - Кръстьо.
Като цяло се кара до малко след Кикиш (с изключение на едни 100-200 метра преди х.Камен дел).
След това се започват едни морени, едно носене почти до лифта.
Но като цяло едно приятно, не много натоварващо маршрутче.

Поздрави.
krasig
 
Мнения: 129
Рейтинг: 1272
Регистриран на: Съб Яну 31, 2009 11:35 am

Re: Момина скала -Есперанто - Бояна

Мнениеот Morpher » Пон Май 14, 2012 10:08 pm

@motomarzel
Колега, а има ли много туристи по пътеката?
Аватар
Morpher
 
Мнения: 988
Рейтинг: 1888
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 7:03 pm
Местоположение: София

Re: Момина скала -Есперанто - Бояна

Мнениеот motomarzel » Вто Май 15, 2012 8:59 am

Morpher написа:@motomarzel
Колега, а има ли много туристи по пътеката?


Не, туристи няма, или поне аз за 15-тината пъти, които съм пускал тази пътека жива душа не съм видял, само в долната и част след Боянско езеро...е възможно а се появи някой.
Аватар
motomarzel
 
Мнения: 654
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 14, 2011 11:33 pm
Местоположение: Пловдив


Назад към Индивидуални карания

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 98 госта