Из Рила, 28 август

Форум за организирани или неорганизирани несъстезателни карания, срещи и дейности на клубове, неформални групи и др., както и общи теми за карания, обединени по даден признак (например регионални).

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 500 / 5
Правила на форума
В различните форуми и подфоруми на раздел "Мероприятия" действат особени правила, които можете да прочетете в тази тема, т. ІІІ.

Напомняме на всички потребители в раздел "Мероприятия", че в рамките на МТБ-БГ има Календар на събитията, който включва дори и индивидуални карания, стига инициаторите им да желаят това, т.е. да са вписали карането си там. По принцип в Календара ще намерите всички състезания и официално организирани карания. Календарът е на този адрес: http://www.mtb-bg.com/index.php/events/calendar .
Повече подробности за Календара можете да научите от тази статия: http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... 7-calendar

Из Рила, 28 август

Мнениеот xcII » Вто Авг 23, 2011 9:01 pm

Здравейте,

Жегите са тегави, времето стабилно, какво по-хубаво от това за един ден да покараме в Рила? ;) Идеята е да караме по склоновете на Лакатишка Рила, а след това по склоновете на Северозападния (Мальовишки) дял на Рила. Така ще имаме възможност да гледкаме през долината на р.Черни Искър панорами. По-голямата част на маршрута е над 1500м., достигайки най-висока точка вр.Зекирица (1734м.), минавайки през борови гори, та жегата няма да ни тормози много-много.. Сега, както обикновено това не е карано, та гореказаното са предимно допускания и надежди, но струва ми се, доста вероятни.

Маршрутът:

Неделя, 28.08
Среща на ст.В. Левски в 8'00ч. Товарене и към с.Говедарци. Има 2 варианта на маршрута, като кой ще изберем ще решим в последния момент на база демократично гласуване :)

Дългият вариант:
с.Говедарци - в.Зекирица - х.Вада - ЦПШ Мальовица - х.Мечит - с.Говедарци
Dist.:40km., Up:1687m., Down:1687m.
http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=1254612

Късият вариант:
с.Говедарци - в.Зекирица - х.Вада - ЦПШ Мальовица - х.Мечит - с.Говедарци
Dist.:35.7km., Up:1612m., Down:1612m.
http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=1254625

В случай, че се съберем поне 8-10 човека, предлагам маршрута да е с бус с ремарке, по-формулата 350лв./N, където N е броя на участниците. Ако сме по-малко, тъй като това е един от малкото кръгови маршрути, които предлагаме, то може някак да пробваме да се разпределим в 2 коли..

Поздрави на всички и дано се намерим с повече по маршрута ;)

P.S. Макар и различен, на долния линк можете да видите маршрут, който в една част е общ с нашия както и снимки към него:

http://www.mtb-bg.com/index.php/trails/ ... -govedarci

:agree:

ed.:
Изисквания:
1) Навършени 21г.
2) Каска
3) Ръкавици
4) Технически изправен байк, подходящ за планината
5) Някакъв опит с колоездене в планина

За въпроси и/или желание за участие на тел. 0899 800 414 :8D:

ed^2: Малко инфо кои сме може да видите Тук

ed^3: Това може и да не е важно за много хора, но все пак аз искам да отбележа, че частта от плановия трак в участъка х.Вада - тб.Овнарско (май тур база?) е директно копирана от посочения по-горе, вече каран маршрут. Така се случи, че малко преди ние да планираме маршрута, Л. Борушаров & компания го бяха сръчкали в описания от Любо маршрут. След като видяхме снимките, това само ни доубеди, че идеята е караема и ни даде допълнителен тласък. Пак използвам възможността, да благодаря на Любо, който ми даде ценни съвети относно Рила, където аз нямам почти никакъв опит:)
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Из Рила, 28 август

Мнениеот xcII » Вто Авг 23, 2011 10:25 pm

маршрутът от х.Мечит към с.Говедарци е правен по черен път, зашото за да има опция. От друга страна, от х.Мечит, към с.Говедарци има пътека, която може би е караема.. та ако има за всеки по нещо
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Из Рила, 28 август

Мнениеот hrissim » Сря Авг 24, 2011 8:37 am

xcII написа:... от х.Мечит, към с.Говедарци има пътека, която може би е караема.. та ако има за всеки по нещо

Караема е :eyebrow: По туристическа пътека със зелена маркировка.
Ама някои части след горната част на ски пистата не са за всеки.
:beer:
Зехте ли си ДОЗАТА планина?
Статии за:
Палатки *** Туристически обувки***Дрехи за туризъм
Аватар
hrissim
 
Мнения: 1263
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 2:50 pm
Местоположение: на 950 м.н.в.

Re: Из Рила, 28 август

Мнениеот Admin » Сря Авг 24, 2011 10:15 am

@xcІІ
Щом сте копирали частта хижа "Вада" - Овнарско от моята следа, трябва да ти кажа, че по нея изкачването не е оптималното, защото при нас беше спускане (в обратната посока). По-добре използвайте ето тази следа: при нея качването до ЦПШ е все така приятно, в същия район, но много по-нормално.
Vada-Maliovica.zip
(2.03 KiB) 85 пъти
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Из Рила, 28 август

Мнениеот xcII » Чет Авг 25, 2011 11:29 am

@Admin

Рагледах съвета ти тук:

Изображение.

Както се вижда, разликата между това, което е в публикувания в "Пътеки" трак за маршрута "Говедарци - Мальовица - х.Вада" (на картата в червен цвят) не е особено голяма с това, което предлагаш като по-добър вариант за обратната на вашта посока, т.е. х.Вада -> ЦПШ Мальовица. Твоят коментар, обаче, ме провокира да си задам доста кардинален въпрос: Не е ли по-добре да го направим изобщо в обратната на предложената в първия ми пост посока, демек във вашта посока (т.е. с.Говедарци - х.Мечит - ЦПШ Мальовица - х.Вада - вр.Зекирица - с.Говедарци).

Аз още в началото видях, че в посоката на първия ми пост, горе-долу 3/4 от маршрута е качване и само 1/4 слизане. Бях избрал тази посока след доста чудене и накрая надделя желанието ми да пускаме по пътеката от х.Мечит надолу.. Сега обаче, почвам да си мисля, че за едната пътека може да се изгърбим доста, понеже, качването на места ще е по-други пътеки.. Докато ако се обърне маршрута от с.Говедарци към х.Мечит, ще фанем черния път, който макар и стръмен (връзва се на 7.5%) си е черен, та се бори.. Благодарско за отговора ти, който ме наведе на горните мисли.. :D

@hrissim
Мерси за инфото, но май ще ни се размине пътеката за този маршрут поне :)
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Из Рила, 28 август

Мнениеот Admin » Пет Авг 26, 2011 4:46 pm

Хмм, трудна е тази работа с посоката, но все пак аз също бих избрал посоката, която вече е начертана, т.е. обратната на моя маршрут. Причините са:
1. Лакатишка Рила е открита планина и по-добре в тия топли дни всякакво каране в нея да се осъществява сутрин. Вярно, черният път наистина е стръмен, на места доста, но също така билото е и вълнообразно, което значи, че ако там се кара следобеда, ще има пак изкачвания, само че ще са в жегата и с по-малко останали сили.
2. Освен пътеката от Мечит надолу (нея не съм карал) много хубава е и пътеката от ЦПШ "Мальовица" до Овнарско - нея карах преди 2 седмици и е много приятна - хем е лесна, хем има и някои заигравки.
3. Разликата между двата варианта за качване от Вада до Мальовица най-общо е в това, че при единия почти половината се бута/носи, а при другия, ако има такива упражнения, те са само на 2-3 места заради стръмен наклон на черния път. От друга страна пък се губи височина при втория вариант, който ви предложих, така че може би най-добре е всъщност нещо средно - бутане по пътеката от Вада до Яворова поляна, но след това само каране до Мальовица.
4. Както ти казах, най-големи проблеми могат да се очакват в участъка Овнарско - хижа Мечит.
5. Между другото, има вариант и за още по-дълго каране от хижа Мечит към с. Мала Църква. Hrissim го е описвал в една тема. Но това може и на място да се реши.

Аз лично съм с износени докрай накладки на задната спирачка, ама все повече ми се кара по тоя маршрут, така че може да се обадя утре да проверя дали има свободни места. ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Из Рила, 28 август

Мнениеот hrissim » Съб Авг 27, 2011 8:22 am

Този по-дългия маршрут в обратна посока - с.Мала Църква-Костадинкина скала-х.Мечит-руините :crap: на Овнарско-ЦПШ-Яворова Поляна-в.Зекирица-Говедарци-с.Мала Църква би ме изкушил и мен в неделята. Недостатък /но не за мен/ е, че в началото е само бутане до билото.
Има две палави спускания /1-това към Овнарско и 2 това от ЦПШ към Яворова поляна/ :eyebrow:
Ето го описано моето каране там и всичките снимки, за което споменава Любо.
Апропо - тук времето се поразвали тази сутрин - облачно е и подухва дискомфортен ветрец. Предполагам е временно.
:beer:
Зехте ли си ДОЗАТА планина?
Статии за:
Палатки *** Туристически обувки***Дрехи за туризъм
Аватар
hrissim
 
Мнения: 1263
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 2:50 pm
Местоположение: на 950 м.н.в.

Re: Из Рила, 28 август

Мнениеот snupi » Съб Авг 27, 2011 3:20 pm

Бих желал и аз да се включа в утрешното каране. Остава ли уговорката за утре в 08.00 пред стадион В.Левски?
Или има промяна в плановете?
snupi
 
Мнения: 80
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 7:07 pm
Местоположение: София/ жк. Стрелбище

Re: Из Рила, 28 август

Мнениеот xcII » Съб Авг 27, 2011 5:42 pm

Извинявам се за късното включване, но не разполагах с интернет.

@snupi
Да, утре в 8ч. ние се събираме на стадиона за да се рапределим 2 коли и един товарен бус (частен, а не нает) и до 8'30 тръгваме в посока Говедарци.
Ако искаш заповядай :)

@Admin
Правило 3: Места за 1 Admin винаги ще се намерят :lol: . Сериозно сега, ни сме 10 човека и все още има място за 2-ма, така че ако решиш, идвай, тамън ще поемеш част от навигацията, щото аз си изгубих GPS-а (е, в групата все пак имаме още 1 GPS, но друго си е човек, който е карал по тез места да те води) пък и... ще покараме заедно :)

@Hrissim
Ще ти кажа, тая пътека от Мала Църква до х.Мечит я бях мернал и аз и всъщност така започваше първоначалната ми идея за маршрута. След обсъждане с Любо, когато се консултирах с него за този маршрут, може и да не съм разбрал добре, но той ми се видя скептичен за този участък в какво ще се набием и аз в крайна сметка реших да не рискуваме, поне на първото каране. След като ти прочетох пътеписа инай-вече видях снимките (!), обаче, апетита ми се изостри силно да направим именно това:
с.Мала Църква-Костадинкина скала-х.Мечит-руините :crap: на Овнарско-ЦПШ-Яворова Поляна-в.Зекирица-Говедарци-с.Мала Църква.

За съжаление, нямам пред мен необходимия софтуер за да видя колко се увеличава като км. първоначалния маршрут, но на окомер по картата на "Домино" с около 15-16км.. т.е., ядва се :)

Та много сериозно мисля да предложа на групата да направим това, а ако и ти дойдеш, ще бъде още по-добре :agree:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Из Рила, 28 август

Мнениеот snupi » Съб Авг 27, 2011 7:01 pm

ок. ние ще сме двама с собствен превоз. Но ще мина утре сутрин през стадиона
snupi
 
Мнения: 80
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 7:07 pm
Местоположение: София/ жк. Стрелбище

Re: Из Рила, 28 август

Мнениеот xcII » Съб Авг 27, 2011 9:13 pm

След известни мъки по "прикърпването" на трака на Hrissim към първоначалния се получи това:

http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=1260310

изглежда си сериозна кумулативна деневилация, но не е неправима.. а разстоянието си е класическо :agree:

ed.: Вижда се, че зора е до 30км., демек вр.Зекирица ... след това може да се отпуснем :)
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Из Рила, 28 август

Мнениеот azsa-bachinito » Съб Авг 27, 2011 9:18 pm

Тоя трак може ли да се тегли по некакав начин ?
Ти заслужаваш приключение ---> http://www.facebook.com/groups/370492219650901/
Аватар
azsa-bachinito
 
Мнения: 1477
Рейтинг: 1665
Регистриран на: Пон Авг 25, 2008 9:05 pm

Re: Из Рила, 28 август

Мнениеот xcII » Пон Авг 29, 2011 1:25 pm

@azsa-bachinito

Да, може. Всеки трак от everytrail.com, стига да не е "заключен", може да се свали в един от двата най-популярни формата, KMZ и GPX. Необходимо и достатъчно условие е да си се регистрирал в everytrail.com, обаче, което е безплатно, но все пак изисква "усилия" :) След като имаш профил в сайта, отваряш линка и отиваш долу и вдясно, в секция "Export This Trip", където можеш да го свалиш в горепосочените формати.

Аз бих те посъветвал, да си свалиш вече карания трак, който не отговаря съвсем на планирания.. :8D: За съжаление, трака, както и снимки, ще мога да кача до 2-3 дена, защото на този маршрут нямах нито GPS, фотоапарат.

@hrissim

Специални благодарности, за безупречната ти водачество по този твърде интересн маршрут :clap: . Беше ми драго да караме заедно не само защото знаеше отлично трака и в едната и в другата посока, но и заради приятната компания. Оценявам факта, че ни зачакваше докато се сберем всички, както и че ни даваше всякакъв род полезна информация по маршрута. Истинска бира не можах да те почерпя, но се надявам някой друг път да изправя този пропуск :beer:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Из Рила, 28 август

Мнениеот xcII » Пон Авг 29, 2011 11:15 pm

Tnx 2 gosho_gosho, трака:
http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=1264313

Препоръчвам този маршрут на всеки, който наистина се кефи на планинско колоездене. Панорами.. нямаше (с изключение една, но пък каква, към вр.Мусала). Но затова пък, наслада от mtb каране имаше в изобилие :D .. kакто и бутане и пренасяне над паднали дървета :P Носете си протектори за този трак и най-много 1 бира на х.Мечит ;)

ed.: за физически и технически подготвени ентусиасти ;)
ed.: и да, според мен, това е посоката, макар че hrissim може да каже по-добре, щото го е карал и наобратно
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Из Рила, 28 август

Мнениеот hrissim » Вто Авг 30, 2011 6:26 pm

Удоволствието беше изцяло мое, щот наклоних везните на моята идея. :beer:
Карането беше много показателно за всички ни. На едни очите им светеха накрая, други РАЗУМНО кривнаха в дясно и така :D
Маршрута и в двете посоки е интересен, но в обратната посока на това каране е за по-подготвени физически байкъри, заради дългото и технично спускане на места от Господинкини скали. Все пак добре е човек да има сили за да държи уверено кормилото.
Общо взето за мен лично оптималния вариант е вашият първоначален с начална точка с.Говедарци - по долината на р.Лакатица - в.Зекирица - Сапаревска вада - х.Вада - пътя за ЦПШ /не пушинга по пътеката за ЦПШ/ - Овнарско - х.Мечит - Господинкини скали - подножието на Рила и там по подгорските пътища до Говедарци.
Благодаря, че споделихте карането в "дивото" с мен.
Прилагам следата от машинката.
:beer:
:peace:
Прикачени файлове
Rila_Mechit.rar
(15.02 KiB) 64 пъти
Зехте ли си ДОЗАТА планина?
Статии за:
Палатки *** Туристически обувки***Дрехи за туризъм
Аватар
hrissim
 
Мнения: 1263
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 2:50 pm
Местоположение: на 950 м.н.в.

Re: Из Рила, 28 август

Мнениеот hrissim » Вто Авг 30, 2011 7:46 pm

Малко снимки.
Зехте ли си ДОЗАТА планина?
Статии за:
Палатки *** Туристически обувки***Дрехи за туризъм
Аватар
hrissim
 
Мнения: 1263
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 2:50 pm
Местоположение: на 950 м.н.в.


Назад към Клубове, групи и организирани карания

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 90 госта