Неделя, 12 май Врачански Балкан

Форум за организирани или неорганизирани несъстезателни карания, срещи и дейности на клубове, неформални групи и др., както и общи теми за карания, обединени по даден признак (например регионални).

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 500 / 5
Правила на форума
В различните форуми и подфоруми на раздел "Мероприятия" действат особени правила, които можете да прочетете в тази тема, т. ІІІ.

Напомняме на всички потребители в раздел "Мероприятия", че в рамките на МТБ-БГ има Календар на събитията, който включва дори и индивидуални карания, стига инициаторите им да желаят това, т.е. да са вписали карането си там. По принцип в Календара ще намерите всички състезания и официално организирани карания. Календарът е на този адрес: http://www.mtb-bg.com/index.php/events/calendar .
Повече подробности за Календара можете да научите от тази статия: http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... 7-calendar

Неделя, 12 май Врачански Балкан

Мнениеот taurus13 » Съб Май 11, 2013 10:27 am

Утре, неделя ще проведем едно проучвателно приключенско каране над Враца. Ще се качим вероятно по серпантините от велоралито, ще минем през Пършевица и Леденика и ще продължим нагоре посока пещерите Барки. Идеята е да потърсим пътечката по която сме минавали ама отдавна и която слиза чак долу в квартал Бистрец. Ако има време ще отскочим и до манастира Иван Пусти, за да проверим нещо :) Нищо сигурно няма в това каране, освен приключение, красива природа и колоездене в планински терен. Може и да има добра технична пътечка надолу, може и да е обрасла и да го ударим на фрийрайд. Нагоре всичко е ОК. Очаквана денивелация за спускане около 700м. Част от групата вече кара на Враца, друга част тръгва вечерта за да бивакува там. Трета група ще тръгне утре сутринта от София.
Правя тоя анонс, защото третата група, която ще тръгне утре от София има две свободни места в колата - ако има желаещи, могат да ги уплътнят - за целта да пишат тук, шофьора ще се свърже с тях. Аз също пътувам тази вече с Кроко за бивакуване някъде там и имам едно свободно място, та яко някой го влече варианта за бивак преди утрешното каране, може да заповяда.
Карането не е леко - т.е. не е за начинаещи. Желателно е носене на светлина, че не се знае кога и къде... :D
Ако пък има повече желаещи(случайно) може да се организират със допълнителен транспорт и да се завозят до Враца сами. Телефоните ми за координация са 088 64 40 632 и 089 47 35 666 (Милко)
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Неделя, 12 май Врачански Балкан

Мнениеот xcII » Нед Май 12, 2013 5:29 pm

Заваля дъжд и Ви замислих.. :erm: уфф..

Дано сте смогнали да стигнете манастира, да палнете некоя и друга свещ за здраве ии дълъг сезон :D

Чакам с очакване снимки.. :)
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Неделя, 12 май Врачански Балкан

Мнениеот bobivg » Нед Май 12, 2013 11:59 pm

Там не валя.
Изображение
Аватар
bobivg
 
Мнения: 509
Рейтинг: 1710
Регистриран на: Съб Мар 27, 2010 12:37 pm

Re: Неделя, 12 май Врачански Балкан

Мнениеот taurus13 » Пон Май 13, 2013 1:17 pm

Както винаги, където караме не вали. :evil: Брутална е тая пътека към Бистрец, може би една от най-трудните, на които съм стъпвал. В горната си част, се съмнявам, че някой би могъл да кара на люляковите участъци, но те са кратки. Надолу се кара, но....остри серпантини, покртити със скали и камъни, прагове, наклон....мамата си....жестоко беше. Само като се озовеш горе и разгърнеш люляка, виждаш че си на една зелена стена и ей там долу е Врачанското поле, а до там нищо. Всъщност цялото ни каране(на нашата част от групата) от Медковец, през Пършевица, Леденика и накрая тази пътека беше страхотно, макар и малко натоварващо да ни дойде. А гората около Барки 14 каква приказка е...
Имам известно количество снимки, имам и малко видео, ще пусна и трак с препоръка за избягване на въртопите след Леденика....след някой ден. Иначе Кроко снима нещо с Гопро-то по пътеката надолу, ама какво точно е станало само той знае.
Врачани са удължили пътеката под лифта(който я знае) и сега излизала чак до Вратцата - била брутална(по информация от Emzo, който намина към лагера ни с шосейката).
Всъщност това си мислех вчера - Врачански балкан се утепал за МТБ, но липсват пътеки защото терена е много тежък. Но където естествени такива няма, те могат да бъдат прокарани с малко работа, при това така, че няма да изглеждат като трасе в байк парк. Общината там вече работи по разни екопътеки, ама те много не стават за друго освен за разходки. Горе в гората около Барки, ми направи кофти впечатление, дето един булдозер беше изорал път насред нищото, за което обяснение нямам - освен да служи за офроуд туризъм с джипове.
Подлежи да посетим района поне още два пъти, за да тестваме още някои пътеки.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Неделя, 12 май Врачански Балкан

Мнениеот 4getcredo » Пон Май 13, 2013 1:45 pm

Ммм, много добре звучи! :magnify: Чакам визуалния материал и следата... :clap:
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Неделя, 12 май Врачански Балкан

Мнениеот natalito » Пон Май 13, 2013 4:32 pm

4getcredo написа:Ммм, много добре звучи! :magnify: Чакам визуалния материал и следата... :clap:

никви следи за тебе, сам няма да ходиш :D :8D:
"I say the sunshine will blow my mind and the wind blow my brain" - BA

Изображение
Аватар
natalito
 
Мнения: 867
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 10:20 am

Re: Неделя, 12 май Врачански Балкан

Мнениеот Yavkata » Пон Май 13, 2013 4:38 pm

:rofl: :rofl: :rofl: :smash:
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Re: Неделя, 12 май Врачански Балкан

Мнениеот xcII » Пон Май 13, 2013 7:51 pm

4getcredo написа:Ммм, много добре звучи! :magnify: Чакам визуалния материал и следата... :clap:


oh yeah.. give us the Meat.. pls :) :agree:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Неделя, 12 май Врачански Балкан

Мнениеот subritual » Пон Май 13, 2013 8:58 pm

Ей, ама къде са тези снимки :look:
taurus13,като ти чета уплаха и гледам наклона какъв е на цялото това нещо и аз се плаша. :D
Тъкмо разглеждам района за едно посещение, но за начинаещи. Тая пътека, дето преминава през пещерите Барки и по-нататък завива надолу към врачанско и манастира Иван Пусти я отписах, като гледам наклона момите ще се убият. Иначе в по-равните части става ли за каране и има ли много камъни?
Иначе, по всяка вероятност ние ще се повъртим от Пършевица към вр, Вола и после по някакъв път на серпентини до Враца.
Знаете ли нещо не чак толкова технично към Сгориград или Враца от тая страна, различно от асфалт?
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Неделя, 12 май Врачански Балкан

Мнениеот taurus13 » Пон Май 13, 2013 10:08 pm

Тъй...ето някоя снимчица от вчера. А пък тук има две видеа - едно и две.
Те тук и трак от вчера, разбира се почистен от бирени набези връз изпречили се на пътя хижи. А тук е алтернативата с която се избягват некараемите пътечки в карста около въртопите. Всъщност тази алтернатива сега е по-скоро официалния път, но едно време минавахме по пътеката и аз нея знаех. То едно време и да е имало други начини е трябвало някой да ти ги покаже, че нито имаше ГПС-и, нито подробни карти достъпни масово. :) Така или иначе от шосето започва една горска пътечка, която после преминава в път, че и колова маркировка има. Там са устроили някакъв кръгов маршрут за начинаещи туристи и са им наслагали табелки с поучително съдържание. :) Не съм го минавал цялостно - само по малко от двете страни, но съм на 99% сигурен, че е караем изцяло.
Иначе пътеката през въртопите започваща малко преди хижата(може и от самата хижа) е частично караема в началото, но после навлиза в гора с много карстови форми и става само за бутане. Това се минава за около 30 мин, след което се излиза на чешмичката, откъдето започва хубава и караема горска пътекка, която е предимно равна. На поляната преди чешмичката, дефакто се срещат двата пътя. Ако се идва откъм алтернативния вариант по екопътеката, накрая се слиза през гората през широк, току що изоран от булдозер път, пресича се една рекичка и се хваща веднага вляво към чешмичката, която е леко скрита в горичката. Тази чешмичка е единствената вода в района, който е много безводен(като всеки карст), но и тя пресъхва през лятото. След Барки, пътечката за малко става тясна и провираща се през карст и отново за малко не се кара, но то е само за 50 метра, след което се излиза на превалчето и запова спускане. Първоначално спускането е с умерен наклон през гора и така е до поляната с колибата. От поляната, малко тегаво се хваща пътеката, но тя е означена на карата OFRM, така че няма ядове ако човек има навигация. Скоро пътеката става брутална и в началото само много добри карачи биха могли да се пробват, но след няколко участъка, става караема и за по-нормални хора като мен. :) Надолу характера и се запазва все така техничен и каменист, но става все по-лека за каране. Изобилства от остри почти невзимаеми без специални умения серпантини, както и от камънаци, скали и прагове. Лично на мен, много ми хареса.
За пътеката към манастира Иван Пусти, ни казаха изрично няколко човека, че вече не съществувала и било непроходимо, дори за пешеходец. Ако е като оная вещерска горичка под колибата, разбирам за какво иде реч. :D
Към Згориград има разни пътечки, като например тази от първото велорали, но там врачани могат да се изкажат по-компетентно.
Последна промяна taurus13 на Пон Май 13, 2013 10:18 pm, променена общо 1 път
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Неделя, 12 май Врачански Балкан

Мнениеот xcII » Пон Май 13, 2013 10:16 pm

..За пътеката към манастира Иван Пусти, ни казаха изрично няколко човека, че вече не съществувала и било непроходимо, дори за пешеходец...


It's makable, I'd say... :D

Kidding aside, thanks! I'm out May, but I'll make up.. Thanks for the story, as always :clap:

ed.:

Post some pics inside the topic, makes it so much spicy & lovely..:)
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm


Назад към Клубове, групи и организирани карания

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 126 госта