Велосипед за висок човек :-)))

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Велосипед за висок човек :-)))

Мнениеот zbb » Съб Юли 19, 2008 11:05 pm

Здравейте всички!

От скоро се запалих отново по карането на колело и съм твърдо решил да си купя. Виновен :-) е един колега, който общо взето предимно така се придвижва, и съответно ме запали и мен.

След дълго ровене в онлайн-магазините за велосипеди си бях харесал няколко модела, предимно на Drag. Но след посещение в магазина, който колегата ми препоръча - на ъгъла на ул. "Княз Борис" и ул "Екзарх Йосиф", малко ме отчаяха (само финансово :-) ).

Висок съм 210 см и тежа близо 120 кг. Продавачката там ми каза, че "като за мен" имат само Drag Ontario Pro - 590 лв. На другите модели съм щял да кривя задна капла редовно.

За съжаление, поне засега, не разбирам нищо от велосипеди или части за тях (карах до преди 10 г. и съответно само различни големини на тогавашните балканчета).

Колегата ми каза, че по моя въпрос нищо не знае (той е макс. 70 кила :-) )

Затова, моля за предложения по моя проблем. Бюджета ми за колело е около 400 лв. Вече видях, че не е особено висок, но засега е това. Иначе ще трябва да поизчакам месец-два за Ontario-то.

Благодаря на всички предварително!!!

Приятна вечер на всички!

EDIT: забравих да спомена - ще карам предимно в София (улици и паркове) и пътищата около селото на баба ми (асфалтови). За планински терени ще мисля по-нататък, като се понауча отново как се кара като хората :-)))
zbb
 
Мнения: 123
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Юли 19, 2008 10:48 pm
Местоположение: София

Мнениеот Stancho » Нед Юли 20, 2008 7:30 am

Добре ти е казала продавачката, но цената е 495 лв. не 590лв. (585лв е тийм едишън с дискова спирачка). Но ако можеш да дадеш повечко пари може да се обърнеш към РАМ. НТ1 е достатъчно здраво и ще те устрой много добре, но е 649 лв.

Успех в избора ;)
Аватар
Stancho
 
Мнения: 1501
Рейтинг: 1699
Регистриран на: Пон Юни 02, 2008 8:53 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот THEZOGGO » Нед Юли 20, 2008 11:40 am

Взето от тук:
http://www.mtb-bg.com/articles/ar004.htm
За твоя ръст ти трябва рамка с височина 22" или 55 -56 см.
За повече информация разгледай статията, ще ти бъде от полза.:)
За колело мога да ти предложа това:
http://screambikes.eu/product_info.php? ... ts_id=1155
или
http://screambikes.eu/product_info.php? ... ts_id=1154
Първия вариант - с предния амортесьор за мен е по добрия.
Насочвам те към тези модели велосипеди защото мисля че от тях имаше 21 - 22" рамка.
От това:
http://screambikes.eu/product_info.php? ... cts_id=689
също би трябвало да има 21" рамка.
А относно задната капла всичко зависи от това как караш. Разбира се най добре е шините да са двустенни. :)
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Мнениеот zbb » Нед Юли 20, 2008 7:50 pm

Грешката е силно моя :-)

Днес отново водих кратки "преговори" в магазина, от които разбрах, че задното окачване трябва да е с някаква касета, а не на резба (извинявам се лаишкото изказване, но толкова разбирам за момента :-( ). Не разбрах, или не искаха да ми кажат дали Pro е на касета или само Team Edition. Иначе, са ми предложили Team Edition, затова е такава цената.

Stancho, благодаря за съвета, разбрах че РАМ имали магазин някъде в Лозенец, ще потърся точно къде е и ще видя и там. Колегата ми (този който ме запали :-) ) казва, че частите на РАМ (СРАМ) били по-неразпространени и по-скъпи от Shimano, което било основния проблем на РАМ, но пък аз не съм тръгнал да надграждам, поне не скоро.

THEZOGGO, и на теб благодаря много. И за линка към статията, и за предложените велосипеди. Знаеш ли дали Drag Hacker е с касета на задното окачване или не? Аз за съжаление не можах да разбера.
zbb
 
Мнения: 123
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Юли 19, 2008 10:48 pm
Местоположение: София

Мнениеот codename47 » Нед Юли 20, 2008 7:50 pm

може да погледнеш дали в байкцентъра могат да ти внесат 21 или 24' :) рамка: http://www.specialized.com/bc/SBCBkMode ... 08Hardrock , не знам за колко го дават но поне ефективната горна тръба ще ти е добре(мисля че драгът е доста къс)-за твоя ръст може би 21' + 40см колче. Знам че парите са повече но според мен най-важно е рамката да с удобна за твоите размери големина.
Ако приемете ограниченията си, ще успеете да ги прескочите и да минете отвъд тях!
Аватар
codename47
 
Мнения: 2295
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 9:19 pm
Местоположение: София

Мнениеот zbb » Нед Юли 20, 2008 8:03 pm

Мерси, ще питам и за вариант за колело с части по мой избор, макар че всъщност само за рамката и за вече прословутата :-))) касета разбрах засега...
zbb
 
Мнения: 123
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Юли 19, 2008 10:48 pm
Местоположение: София

Мнениеот Stancho » Нед Юли 20, 2008 8:30 pm

РАМ предлагат замяна на компонентите с такива по твое желание (ест. на производителите, с които работят, но други модели) и СРАМ са си също известни, просто нямат 100 000 модела заден дерайльор (просто пример) като Шимано и затова идват малко скъпи хубавите дерайльори ;) . Иначе Хакер е с венец-касета отзад, а средното не е на касета (забравих как му се викаше на другото), което е още по-зле, а последните велосипеди, които са сглобени, са с адски много проблеми и често ще ти се налага да се отбиваш в сервиза (виждам го с очите за критиците). По-добре отиди до БАС (ул. Голо Бърдо 5) и виж там моделите на РАМ. Аз бих предпочел тях пред ДРАГ.
Аватар
Stancho
 
Мнения: 1501
Рейтинг: 1699
Регистриран на: Пон Юни 02, 2008 8:53 am
Местоположение: Sofia

Мнениеот THEZOGGO » Нед Юли 20, 2008 10:53 pm

Stancho написа: средното не е на касета (забравих как му се викаше на другото), което е още по-зле...

Казва му се - "квадратна ос" :)
@zbb
Разликата в касета - квадратна ос и само квадратната ос, е тази че при касетата, лагерите са капсуловани, не могат да се сменят, по трудно се износват и много по трудно може да се появи луфт. При обикновената квадратна ос имаш ос с голи сачми които по лесно се разбиват и средното ти движение ще отворя по лесно луфт. Освен това ще трябва да се занимаваш и с обикновени конусни гайки които лесно се развиват и ще трябва често да притягаш. :)
Варианта за РАМ до към 700 лв е този:
http://www.ridespot.net/product_info.ph ... ts_id=1694
Освен компонентите обърни внимание на височината на рамката. Най големия размер е 20". Според мен дори да вземеш рамка 20" + 35 см кол за седалка пак ще ти е ниско. :)
Но, що не тестваш, качи се на РАМ -а и на Хакера и виж как ще се чустваш като височина, дължина.
За повече информация относно геометрията и дължината на рамката, отиваш на адрес:
http://www.ram-bikes.com/ht1.html
Цъкаш на квадратчето кдъдето пише - "htone" и от показалото се меню цъкаш на "frame specs". Taм ще видиш подробно дължината на рамката в различните аспекти в мм. като по този начин може да добиеш някаква първоначална представа относно това дали ще ти е горе долу удобна и ще имаш база за сравнение с други модели велосипеди които си си избрал. :)
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Юли 21, 2008 8:50 am

За твоя бюджет смятам ще е най-подходящо да погледнеш велосипедите на Спринт - Аполон например:

http://www.sprintmaxcom.com/e-shop/inde ... =5&lang=2&

С тези компоненти колелото е идеално за каране в града и паркове. Рамката за теб трябва да е висока и хубавото на Аполона е, че има дълга горна тръба, което ще ти дава удобство при този ръст. Препоръчвам ти да го вземеш с високо колче (поне 350 мм) и да смениш пластмасовите педали са алуминиеви. Също така си купи каска и ръкавици, задължителни са както колана при возене или шофиране на автомобил.

Има тема във форума с адреси на магазини и техните телефони, като от там можеш лесно да се ориенираш ;)
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Мнениеот zbb » Пон Юли 21, 2008 9:25 am

Благодаря на всички за предложенията!!!

Засега се колебая между 3 модела - Drag Ontario, RAM HT 1 и Sprint Apolon. Доколкото разбрах от четене насам-натам (разбира се може и да бъркам де :-) ), рамката на Sprint-а е и подходяща за моя ръст, и освен това може да се надгражда с нещо по-добро, по-лесно отколкото другите два модела.

Честно казано, RAM-a ми хареса първоначално най-много, но поне в байкцентъра е най-евтиния RAM, а пък аз някакси не харесвам да си купувам най-ниския клас на който и да е производител. Може RAM да са най-добрите примерно, но най-вероятно качеството далеч не им е било приоритет в най-евтиния модел.

За драг-а все повече чувам и чета противоречиви мнения - добър е, не е добър, добра сглобка, лоша сглобка и т.н.

Така че най-вероятно ще взема Sprint-a, ако има рамка 21 или 22 инча.

Днес следобяд ще ходя в байкцентъра и още един магазин, който се намирал в ж.к. Изгрев., след което и до БАС, макар че доколкото видях разлика в цените няма никаква, т.е. ако реша да е RAM, може и от байкцентъра да го взема.

Още веднъж благодаря на всички за предложенията!!!
Ако има още нещо, ще се радвам да го чуя (прочета)! :-)
zbb
 
Мнения: 123
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Юли 19, 2008 10:48 pm
Местоположение: София

Мнениеот Pirate » Пон Юли 21, 2008 9:34 am

Днес следобяд ще ходя в байкцентъра и още един магазин, който се намирал в ж.к. Изгрев., след което и до БАС, макар че доколкото видях разлика в цените няма никаква, т.е. ако реша да е RAM, може и от байкцентъра да го взема.
- Ако решиш да е РАМ най-добре го вземи от Бас. Там може да го поръчаш с каквито компененти решиш и ще стане за няколко дни при положение, промените са големи и не могат да ти ги направят веднага. Ако пък решиш да взимаш драгливеца бягай в байкцентъра в Младост или Веломанийте по същата причина.

рамката на Sprint-а е и подходяща за моя ръст, и освен това може да се надгражда с нещо по-добро, по-лесно отколкото другите два модела
- Всички могат да се надграждат и да им се сменят компоненти. Хубаво е обаче да покараш, за да разбереш дали и какво трябва да се смени при теб и новите части какви да бъдат, за да е смислена смяната. Не става само с четене, иска се и практика. Ориентирал си се към прилични колела. Взимай някое и с течение на времето ще разбереш как да си направиш колело, което да ти е подходящо на теб.
Аватар
Pirate
 
Мнения: 244
Рейтинг: 1777
Регистриран на: Сря Авг 01, 2007 9:36 pm
Местоположение: София

Мнениеот zbb » Пон Юли 21, 2008 10:29 am

Мерси, тогава след Младост отивам в БАС, да видя как е :-)

Разглеждахме с колегата Sprint Apolon-a, който се предлага в байкцентъра и той каза, че всичко му е сравнително добро, с изключение обаче на вилката, която била скъпа и за подмяна с друга...

Какво е вашето мнение за вилката на Apolon-a:
http://www.bikescenter-bg.com/index.php ... 278&lang=2

Благодаря!
zbb
 
Мнения: 123
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Юли 19, 2008 10:48 pm
Местоположение: София

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Юли 21, 2008 10:58 am

Ще останеш доволен от този Аполон, пък и цената му е сладка. В Байк центъра могат да ти сменят вилката с по-евтина, ако желаеш. Съветвам ти да останеш с нея, тъй като е добра за класа си.

В БАС Рам-овете ще са доста над опоменатия от теб бюджет. За твоята височина определно ти препоръчвам рамка с дълга горна тръба, каквато е Аполона. Предполагам, че Рам-овете ще са ти късички, но все пак пробвай и тях.

И да не забравиш каската :agree:
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Мнениеот zbb » Пон Юли 21, 2008 11:48 am

Pr3d4t0R написа:Ще останеш доволен от този Аполон, пък и цената му е сладка. В Байк центъра могат да ти сменят вилката с по-евтина, ако желаеш. Съветвам ти да останеш с нея, тъй като е добра за класа си.

В БАС Рам-овете ще са доста над опоменатия от теб бюджет. За твоята височина определно ти препоръчвам рамка с дълга горна тръба, каквато е Аполона. Предполагам, че Рам-овете ще са ти късички, но все пак пробвай и тях.

И да не забравиш каската :agree:


Благодаря ти много за мнението!

Проблема ми всъщност е, че според колегата вилката на този Аполон е кофти и ще ми е скъпо (от 120 лв нагоре) да я сменя с по-хубава.

Но щом казваш, че вилката (заводската така да се каже) е добра, мисля че избора ми е почти готов :-). Все пак ще пробвам live в магазина как е :-)

А каската ще ми третата покупка:
1. Велосипед
2. Светлини (предна и задна)
3. Каска :-)))
zbb
 
Мнения: 123
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Юли 19, 2008 10:48 pm
Местоположение: София

Мнениеот ivailo91 » Пон Юли 21, 2008 12:36 pm

Препоръчвам ти ръкавички преди каската. Моят опит сочи, че те пазят по-често от каската...
ivailo91
 
Мнения: 109
Рейтинг: 1085
Регистриран на: Пет Сеп 07, 2007 10:23 pm

Мнениеот ImprezaSTI » Пон Юли 21, 2008 12:48 pm

ivailo91 написа:Препоръчвам ти ръкавички преди каската. Моят опит сочи, че те пазят по-често от каската...
Прав си донякъде (все пак инстинкта е да падаш с ръцете напред), но нали знаеш - главата може рядко да я удряш, но удариш ли я веднъж...
'06 SCOTT VOLTAGE YZ1
...Защото животът не се измерва с броя на вдишванията,
а с моментите които спират дъха!!!
Аватар
ImprezaSTI
 
Мнения: 74
Рейтинг: 1262
Регистриран на: Вто Юли 18, 2006 8:36 am
Местоположение: София

Мнениеот t.kyosev » Пон Юли 21, 2008 1:54 pm

Ужулване на дланите не е толкова страшно колкото на главата. Основното удобство на ръкавиците е в това, че ръцете не се уморяват толкова от вибрациите на кормилото. За дълъг път това не е маловажно. Но каквото и колело да избереш, ти препоръчвам да си вземеш както каска така и ръкавици.
Аватар
t.kyosev
 
Мнения: 371
Рейтинг: 1724
Регистриран на: Нед Апр 13, 2008 9:33 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот ivailo91 » Пон Юли 21, 2008 7:14 pm

ImprezaSTI написа:
ivailo91 написа:Препоръчвам ти ръкавички преди каската. Моят опит сочи, че те пазят по-често от каската...
Прав си донякъде (все пак инстинкта е да падаш с ръцете напред), но нали знаеш - главата може рядко да я удряш, но удариш ли я веднъж...


Аз карам в града вече почти 3 години, главата не съм си удрял, а карам като селянин без каска, много аграрно. Докато толкоз ужулвания по ръцете (когато съм без ръкавици и се псувам) и скъсани/протъркани ръкавици съм имал...

Все пак си прав - най-добре и двете.
ivailo91
 
Мнения: 109
Рейтинг: 1085
Регистриран на: Пет Сеп 07, 2007 10:23 pm

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Юли 22, 2008 8:37 am

Спора, дали трябва да се носи каска или не, е излишен, тъй като или човек иска да се предпази или не - избора си е негов.

"Всеки лев за екипировка е спестен"* :bowdown:




* Цитат на kotka12 - доктор
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Мнениеот zbb » Чет Юли 24, 2008 9:27 am

Здравейте отново!

Съжалявам, че не можах да пиша по-рано, но се наложи (не) малко извънредна работа, а в останалото ми малко време, преди да умра за сън, карах колело... :-)))

Още в понеделник следобяд си взех Drag Ontario Team Edition от байкцентъра и съм доста доволен от него засега поне. Единствения проблем засега за 2 х 30 мин каране :-) е че явно дерайльора на средното движение не е регулиран и на средния венец от трите големи опира веригата в него. Вече попрочетох малко по въпроса за реглажа, надявам се и на живо да се справя... :-)

Най-голямата победа обаче е: приятелката ми, която ме беше обявила за леко луд с това колело, след като се качи и покара малко мойто, реши и вече и тя си взе велосипед! :-))) Нейния е Sprint Aurore.

Снимки от двата велосипеда ще кача малко по-късно днес.

Остана само едно:
БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ ЗА ПОМОЩТА И МНЕНИЯТА!!! ПОМОГНАХТЕ МИ НАИСТИНА МНОГО!!!
zbb
 
Мнения: 123
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Юли 19, 2008 10:48 pm
Местоположение: София

Мнениеот codename47 » Чет Юли 24, 2008 10:16 am

честито :beer: , кой размер взе?
Ако приемете ограниченията си, ще успеете да ги прескочите и да минете отвъд тях!
Аватар
codename47
 
Мнения: 2295
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 9:19 pm
Местоположение: София

Мнениеот ImprezaSTI » Чет Юли 24, 2008 10:19 am

Честито и от мен! Със здрафве да си го връткаш! :agree:
'06 SCOTT VOLTAGE YZ1
...Защото животът не се измерва с броя на вдишванията,
а с моментите които спират дъха!!!
Аватар
ImprezaSTI
 
Мнения: 74
Рейтинг: 1262
Регистриран на: Вто Юли 18, 2006 8:36 am
Местоположение: София

Мнениеот zbb » Чет Юли 24, 2008 11:21 pm

codename47 написа:честито :beer: , кой размер взе?


Мерси много! Размера е XL = 21 inch. Според продавача било 21,5 инча, може и той да е прав, не че сме за половин инч :-)))

ImprezaSTI написа:Честито и от мен! Със здрафве да си го връткаш! :agree:


Мерси много и на теб!!!


Ето и снимки на двата велосипеда:
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1384/1977828207.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/820/1762552817.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/833/855354969.JPG


P.S. С реглажа на скоростите на моето се справих прилично, но се оказа че и Sprint-a се нуждае от реглаж (започна да му пада веригата на всяка смяна на скорости) и така го регулирах, че сега всичко му работи, но командите му вече въобще не съответстват на това което се случва на венците :confused: Утре ще го карам в байкцентъра да го регулират като хората... :-)))
zbb
 
Мнения: 123
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Юли 19, 2008 10:48 pm
Местоположение: София

Мнениеот nikitoMTB » Пет Юли 25, 2008 9:33 am

Честито!Много приятни моменти и повече никакви проблеми. :) :beer:
Аватар
nikitoMTB
 
Мнения: 1011
Рейтинг: 1804
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 11:08 am
Местоположение: Шумен/София

Мнениеот zbb » Пет Юли 25, 2008 11:09 pm

nikitoMTB написа:Честито!Много приятни моменти и повече никакви проблеми. :) :beer:

Mерси много!


Sprint-a го откарахме днес и го регулираха доста бързо, вече скоростите са му наред, така че всички сме happy :-)))
zbb
 
Мнения: 123
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Юли 19, 2008 10:48 pm
Местоположение: София


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 88 госта