Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Форум за организирани или неорганизирани несъстезателни карания, срещи и дейности на клубове, неформални групи и др., както и общи теми за карания, обединени по даден признак (например регионални).

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 500 / 5
Правила на форума
В различните форуми и подфоруми на раздел "Мероприятия" действат особени правила, които можете да прочетете в тази тема, т. ІІІ.

Напомняме на всички потребители в раздел "Мероприятия", че в рамките на МТБ-БГ има Календар на събитията, който включва дори и индивидуални карания, стига инициаторите им да желаят това, т.е. да са вписали карането си там. По принцип в Календара ще намерите всички състезания и официално организирани карания. Календарът е на този адрес: http://www.mtb-bg.com/index.php/events/calendar .
Повече подробности за Календара можете да научите от тази статия: http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... 7-calendar

Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот Admin » Вто Май 06, 2014 7:34 am

Изображение
Клуб „Enduro Warriors” със съдействието на Concept Creative, организират курс за придобиване на квалификация инструктор/водач по планинско колоездене, към английската организация MIAS на 23, 24 и 25 май в София, ПП "Витоша". Повече подробности вижте тук:
http://mtb-bg.com/index.php/events/even ... -23-25-may
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот pe60t0 » Вто Май 06, 2014 11:47 am

Има ли някой който притежава въпросната квалификация, който може да сподели допълнителна информация ? Квалификацията дава право да се практикува до 600м н.в., което като че ли доста ограничава използването и, а в България е почти неизползваемо.
Make the sport fun not the fun a sport...
Аватар
pe60t0
 
Мнения: 1503
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 8:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот kvelikov » Вто Май 06, 2014 10:51 pm

Направих си труда да отворя линка, посочен по-горе и след като прочетох " три дена" и всичкото мат'рял, което ще се "преподава",
рецепторът ми за халтура остро светна в червено.
Само за първата помощ са необходими поне седмица + практическите занятия + изпита!
Защо не напишето просто, че срещу 320 лева продавате документ, увеличаващ шанса на емигрант да си намери по-лесно работа в чужбина...

Несериозно, дами и господа!
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Аватар
kvelikov
 
Мнения: 4453
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Пон Юли 13, 2009 5:13 pm
Местоположение: София 0899982814

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот did » Сря Май 07, 2014 8:14 am

kvelikov написа:Направих си труда да отворя линка, посочен по-горе и след като прочетох " три дена" и всичкото мат'рял, което ще се "преподава",
рецепторът ми за халтура остро светна в червено.
Само за първата помощ са необходими поне седмица + практическите занятия + изпита!
Защо не напишето просто, че срещу 320 лева продавате документ, увеличаващ шанса на емигрант да си намери по-лесно работа в чужбина...

Несериозно, дами и господа!

:agree: :agree: :agree:
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот ride_the_mountain » Сря Май 07, 2014 8:23 am

Имам такъв диплом от 2007г - Пенрит, Езерен район, Обединено Кралство.
Водя колоездачи от 2007г. Водил съм англичани в Шотландия, Алпите и Швейцария за топ туроператор за планинско колоездене в Англия. Лично на мен курса много ми помогна.
Това че и MIAS са набъркани цялата работа е отлично. Разбира се, че всеки знае по нещичко - кой повече, кой по-малко, но в БЪЛГАРИЯ ЛИПСВА завършеният вид. Всеки може да кара колело сам за себе си (дори мнооого добре), но не всеки може да води хора. Това е много различно. Най-голям акцент се слага на безопасността и ОЦЕНКАна РИСКА и ТОВА Е ГЛАВНОТО при водене на хора, а също и някои други непознати за нас неща, които се правят от години в по-цивилизовани места.
Целият процес, формата и съдържанието на обучение е базиран на опита на яки колоездачи. Този курс ще изкара нивото на водачите в България на светлинни години. Не знам само дали ще има обучаващ от чужбина. Би било добре.
Първата помощ в планината си е стандартна и всеки може да си я изкара, където си иска - в Англия курса за такава помощ се кара отделно (кой където иска) и е около 400 паунда за 1 седмица на пълен пансион, а в БГ с ПСС може да стане и по-евтино и също толкова качествено. В бъдеще организаторите могат да помислят за това. Също много добре е да се наблегне в отделен курс на работата с карта и то с точна карта (каквито в България са рядкост).
По отношение на педагогиката и материята - няма грешка! Когато говорим за планина+водене+преподаване англичаните са абсолютни изроди и нещата са отработени до детайл. Всичко е разделено на нива и 2-3 дни са достатъчни, за да се обърне внимание на подробностите на съответното ниво. А кой на какво ниво кара, лесно може да се прецени, тъй като си има съответните нормативи.
И още - Добри и Орлин, освен че си карат добре, имат и голям опит с воденето на групи!
Така че парите си заслужават, защото знанията са безценни. Особено проверените!
ride_the_mountain
 
Мнения: 116
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Сря Авг 01, 2007 2:40 pm

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот kvelikov » Сря Май 07, 2014 8:50 am

Ами, напишете тогава, че правите тридневен курс за ОЦЕНКА НА РИСКА при воденето на хора.
Изредените девет подтеми са за поне месец обучение...

Несериозно, дами и господа!
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Аватар
kvelikov
 
Мнения: 4453
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Пон Юли 13, 2009 5:13 pm
Местоположение: София 0899982814

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот Admin » Сря Май 07, 2014 9:58 am

Краси, дано не ми се разсърдиш за това, което ще напиша, но когато преди време организирахте мъдагаскарите, особено в началото, вие започнахте спрямо другите организатори на събития от доста по-аматьорски позиции, отнесохте и критики за това, но в крайна сметка това не попречи да се получат хубави събития, нали? И за щастие, какъвто и да е бил рискът, както и да е бил оценен, сериозни инциденти нямаше.
Сега ти си седнал да критикуваш един курс, който се провежда по точно установена методика, от хора, които имат съответната квалификация да го проведат - честно, не мога да разбера какъв е проблемът? Никой не е обещал, че споменатите материи ще бъдат изчерпани, нито пък има разумен човек, който да си мисли, че може за дени час, едни ден или една седмица да научи всичко за която и да е от точките. Ама това не е курс за служители в "Бърза помощ", това е курс за водачи по планинско колоездене, при това в точно определени рамки - не знам peshoto къде го е видял това за до 600 м н.в., аз видях друго - че човек с такъв сертификат може да води хора на места, които не са твърде отдалечени от възможност за оказване на помощ, т.е. ако се гледат стриктно нещата, с такъв сертификат (ниво 2) май не можеш да водиш хора в отдалечени планински райони.
От трета страна, в курса се очаква да се запишат хора, които вече имат някакъв (поне среден, а най-често голям) опит в планината и за които този сертификат може да е важен с оглед на професионално или друго развитие. Т.е. много от нещата, за които е нужна поне седмица обучение, тези хора са ги практикували в продължение на години.
Но пак се връщам на най-важното - установената и проверена методика. Разбирам някой случаен човек да се е изпъчил и да казва "Измислих тука един тридневен курс, що не се запишете, всичко ще ви се изясни". Ама не е така, става дума за "дъщерен" курс към утвърдена организация, по точно определена методика, от имащи съответното право да обучават хора. Какво не му е в ред? Това, че ти, от позицията на медицинското си образование, можеш по някои от точките да разгърнеш материята до седмица или до година, не означава, че курсът няма да е полезен за хората без такова образование, или без опит по някоя от другите точки, или дори с опит, но които не са облекли този опит в необходимата документация.
Мен лично ужасно ме е яд, че не мога да се запиша на курса, защото вече имам насрочен ангажимент за същите дати. Дано пак направят по-нататък!
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот kvelikov » Сря Май 07, 2014 12:20 pm

Admin написа:... става дума за "дъщерен" курс към утвърдена организация, по точно определена методика, от имащи съответното право да обучават хора. Какво не му е в ред?


Представянето не му е в ред.
Прочетох го, защото също бих изкарал такъв курс, особено след миналогодишното Балканче и предстоящите Родопче, М.Ъ.Р.-ове и т.н.
Видях имена като Концепт, Enduro Warriors и въобще все сериозни хора, които уважавам за това, което правят. Предполагах и сериозно поднесена програма.
А какво виждам?
За три дена - тън-тън-тън... и хайде, сертификат. ;)

Освен това знаеш, че аз съм любител, който не се взима на сериозно, но сред нас има и хора, които биха искали професионално развитие в тази насока.
Искрено се надявам да не съм разбрал правилно каква е идеята на организаторите, но докато не си пренапишат "лозУнга", продължавам да твърдя, че това е "Несериозно, дами и господа!". :smash:

П.П.
Знаеш, че М.Ъ.Р.-овете ги снесохме като протест срещу скучните и назобани състезания у нас отпреди 4 години.
Началният формат изигра своята роля и всички виждаме, че повечето организатори вече се стараят, затова и смених сценария.
Тук става въпрос за професионалисти (т.е. хора, които се изхранват с това) и нека се презентират по-професионално.
Сигурен съм, че реакцията ми ще окаже позитивно влияние на намеренията им, както навремето оказа лично на мен реакцията към М.Ъ.Р.Д.А.Г.А.С.К.А.Р.

:peace:
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Аватар
kvelikov
 
Мнения: 4453
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Пон Юли 13, 2009 5:13 pm
Местоположение: София 0899982814

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот pe60t0 » Съб Май 10, 2014 3:39 pm

Admin написа:не знам peshoto къде го е видял това за до 600 м н.в.


В сайта на MIAS не пише подробности, но разни други клубове, които предлагат същия курс са пояснили. Например тези, тези или тези. Или самите инструктори го решават това? Може би организаторите ще дадат повече инфо ?
Make the sport fun not the fun a sport...
Аватар
pe60t0
 
Мнения: 1503
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 8:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот outfaced » Съб Май 10, 2014 5:58 pm

Само съжалявам, че надали Ману ще седне да чете и пише във форума, за да разкаже за колко месеца и с какви изпити и за колко пари и с колко зор се става водач ;)
У нас курса за пешеходен водач е ХХХ часа + практика + допълнителни неща после.

Така че както и да го наречете, с тоя курс човек водач няма да стане. В най добрия случай ще придобие представа какво му трябва за да стане.
Не на последно място човек трябва да го има и вътре в себе си. Да можеш да заведеш някой някъде не значи да си водач.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот RastaWarrioR » Съб Май 10, 2014 9:07 pm

И Краси е прав но това не означава, че един подобен курс и следващи такива не е добра идея.
Аз също се надявам да има и други дати :(
Изображение
Аватар
RastaWarrioR
 
Мнения: 669
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 2:02 pm

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот subritual » Нед Май 11, 2014 12:03 am

Или пък следния сценарий...
Пичовете идват да извършат изпит и да квалифицират вече обучени водачи. Обаче това струва пари и за да се съберат се пуска под формата на обучение за по-забавно и универсално.

Длъжни ли са да дадат сертификат,след като се вземат парите?
Защото въпреки, че не ставам, вярвам, че отговарям на условията:
Всеки, който иска да се включи в програмата е необходимо да има добри умения за каране в планината, технически изправен велосипед и необходимата екипировка.

А пък тристата лева -бълха ме ухапала..
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот pe60t0 » Нед Май 11, 2014 1:57 am

Писах на MIAS, които потвърдиха че вече няма височинен лимит. Единственото ограничение е да има помощ на 20 минути от местоположението. :popcorn:

pe60t0 написа:
Admin написа:не знам peshoto къде го е видял това за до 600 м н.в.


В сайта на MIAS не пише подробности, но разни други клубове, които предлагат същия курс са пояснили. Например тези, тези или тези. Или самите инструктори го решават това? Може би организаторите ще дадат повече инфо ?
Make the sport fun not the fun a sport...
Аватар
pe60t0
 
Мнения: 1503
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 8:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот RastaWarrioR » Нед Май 11, 2014 1:37 pm

:clap: :clap:
Ма те знаят ли за България, то в Борисова градина да си, помоща е на минимум 30мин.
Изображение
Аватар
RastaWarrioR
 
Мнения: 669
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 2:02 pm

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот pe60t0 » Вто Май 13, 2014 7:43 pm

RastaWarrioR написа::clap: :clap:
Ма те знаят ли за България, то в Борисова градина да си, помоща е на минимум 30мин.


Очевидно няма реално приложение в България за момента, но за други държави има. И в сравнение със същите курсове на други места, тази цена си е страшна далавера.
Make the sport fun not the fun a sport...
Аватар
pe60t0
 
Мнения: 1503
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 8:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот taurus13 » Вто Май 13, 2014 8:19 pm

Знаят те...знаят - човек с кръволизлив в слабините отива в 1 посред нощ в една болница голяма, там му казват, че случая е за уролог, но то уролог нямали, да иде в друга. Човека си взима едно такси и отива в друга...и там нямат уролог, пращат го в трета. В третата го преглеждат, но казват че не са травматолози, та било правилно да го види травматолог та го пращат в четвърта. След известни уговорки все пак викат дежурен уролог от отделенията горе...След прегледа, човека казва благодря и праща и финикийците малко да доблагодарят, на което оптговора е - ма моля ви се, всеки има право на смещна помощ....Ха...тъй ли, че що тогава човек ходи по 4 болници като имал право.
Много е зле положението у нас с оказването на първа помощ. Водача да му мисли, ако някой от групата закъса - в провинцията болниците са супер зле, в София не им пука много, гледат само за кинти на ръка да бачкат.
Та спорен е въпроса дали и от Борисовата градина 3 часа ще стигнат.
Единствената болница която не отказва спешна помощ е Пирогов(щото такава се води по принцип), но там се чака таман около 3-4 часа пред 108 кабинет. Който оцелее ще бъде прегледан.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот subritual » Вто Май 13, 2014 8:34 pm

taurus13 написа:....

Абе не е чак толкова зле...не казвам, че не е изобщо.
А борисовата е над 600м.м.в. в някои части, та по-добре да не я коментираме... :D
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот pe60t0 » Сря Май 14, 2014 1:07 am

Абе какви са тия свободни съчинения :D Какво толкова го умувате... хората предлагат квалификация, международно призната, която дава възможност да водиш начинаещи хора в спорта, на подходящи за тях терени. Това може да бъде единствено и само от полза, не мога да ви разбера дилемите :dontknow:
Make the sport fun not the fun a sport...
Аватар
pe60t0
 
Мнения: 1503
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 8:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот RastaWarrioR » Сря Май 14, 2014 9:30 am

pe60t0 написа:Абе какви са тия свободни съчинения :D Какво толкова го умувате... хората предлагат квалификация, международно призната, която дава възможност да водиш начинаещи хора в спорта, на подходящи за тях терени. Това може да бъде единствено и само от полза, не мога да ви разбера дилемите :dontknow:


Какви са... на 24 искам да ходя на състезание което лесно ще преглътна но нямам готови 320лв и както се казва в приказката "гроздето е кисело". Без да съм запознат с подробностите, започва да ми звучи като неизползваем лиценз, освен ако не заработиш в някой супер уреден парк в някоя строго организирана страна.
За там желаещи много, време е да се измисли нещо подобно но със сериозна подготовка, лагер в планината, 10 дни курс, няма да е евтино но пък ще е качествено ако има и международно покритие ще е безценно.
Пак казвам не съм запознат а само споделям лаишко мнение.
Изображение
Аватар
RastaWarrioR
 
Мнения: 669
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 2:02 pm

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот outfaced » Сря Май 14, 2014 12:50 pm

Ако ще се работи в БГ и за българи тоя сертификат така или иначе става само за да си го сложиш в рамка и да се фукаш. У нас не е регламентирано все още на какви изисквания трябва да отговаря един МТБ-водач, за да има право да води хора по планините.

Ако е за чужденци ... и ако те въобще попитат за сертификат, то някакъв придобит за 3 дена надали ще ги впечатли особено. За сега чак такива официални запитвания поне на мен не са ми известни. Повечето просто си търсят някой да им помага, да им организира логистиката и да им показва интересни места.

Ключовата разлика е в нивото на отговорност. Лично на мен сертификата би ми бил най малкия дерт, ако трябва да водя хора в планината, които са там не просто за да си правим компания, а разчитат на мен да се върнат живи и здрави. Още повече ако това е обвързано и с договор и закон, който прави моралната и законова отговорност. В тоя ред на мисли придобиването на такъв сертификат трябва да се прави с малко по ясни цели от "дай да го видим какво е това" и да се търси нещо повече от няколко приказки на бързо и една подпечатана хартийка.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот taurus13 » Сря Май 14, 2014 2:02 pm

Казваш, че лошото на тая хартийка е, че някой ще си повярва че е станал водач. :evil:
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот Ozzie » Сря Май 14, 2014 8:12 pm

outfaced написа:Ако е за чужденци ... и ако те въобще попитат за сертификат, то някакъв придобит за 3 дена надали ще ги впечатли особено.


пък няма да им казваме на чужденците, че е изкаран за 3 дни :thumb:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Курс за придобиване на квалификация – МТБ Инструктор/Водач

Мнениеот pe60t0 » Чет Май 15, 2014 2:53 pm

:popcorn: :rofl:
Make the sport fun not the fun a sport...
Аватар
pe60t0
 
Мнения: 1503
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 8:26 pm
Местоположение: Bulgaria


Назад към Клубове, групи и организирани карания

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта