Ляв завой на кръстовища

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Ляв завой на кръстовища

Мнениеот danchoky » Нед Юни 09, 2019 9:13 pm

Здравейте,
Наскоро разгледах ЗЗДП и видях, че трябва да се движим максимално близо до дясната граница на платното. Тогава как се очаква да правим леви завои без престрояване? :eek3: Друг интересен случай е, когато най-дясната лента на платното е само за завиващи надясно. В такъв случай е твърде вероятно да засечем някого. Също и забраната за движение по БУС лентите е много неудобна. В много страни законът изрично позволява престрояване на велосипедисти. Излиза, че на всяко кръстовище трябва да се бута по подлези и пътеки, което е абсурдно.
danchoky
 
Мнения: 26
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юли 10, 2016 12:41 am

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот gibarian » Пон Юни 10, 2019 12:47 am

Е, няма как без престрояване. Подаваш сигнал и се престрояваш в най-дясната част на лявата пътна лента, без резки движения и като се оглеждаш за трафика, разбира се, не всички шофьори дават път на велосипедиста. Друг е въпросът, ако кръстовището има две ленти, позволяващи завой наляво, ако се озовеш на такова - така е на Т. Каблешков и бул. България в София например, където едната лента е за наляво, съседната за наляво и направо - тогава и аз не знам дали правилникът предвижда как точно трябва да се постъпи, но би трябвало да е в най-дясната част на най-лявата. Ако някой знае, нека се изкаже.
Аватар
gibarian
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 5:55 pm

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот Admin » Пон Юни 10, 2019 6:58 am

Освен правилника, човек е добре да следва и чувството си за самосъхранение. :) Моето диктува, когато трябва да правя ляв завой, ако има световафи, пешеходни пътеки и т.н., просто да сляза от байка и да се държа като пешеходец за 1-2 минути, преминавайки най-безопасно до платното, по което искам да продължа. За големите кръстовища като на „Каблешков“ обикновено има подлези и съответно предпочитам да ползвам тях. ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот shto_ne » Пон Юни 10, 2019 7:57 am

Винаги предпочитам да си мина като пешеходец (бутане по пешеходни светофари или подлези) - нито ме ззабавя, нито ме затруднява, но поне не се налага да стискам зъби докато преминавам голямо кръстовище.
На мен ми е интересно друго. Как въобще карате по "велоалеите", които реално са заограждения на канавките, а те 90% са или пропаднали, хлопащи или с паркирали коли ...
shto_ne
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Ное 23, 2018 4:25 pm

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот bobige » Пон Юни 10, 2019 8:44 am

Конкретно за кръстовището на Каблешков и България, когато правя ляв завой, заставам посредата на дясната лента, за да блокирам колата зад мен. Така си гарантирам, че няма да мине направо през мен, докато аз завивам наляво. Иначе, подлеза е решението без стрес.
bobige
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 24, 2015 10:39 pm

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот Alpina » Пон Юни 10, 2019 9:28 am

Преди просто си заставах в лявата лента, защото така е по закон. ;)
Сега, зависи от кръстовището де, но най-често продължавам напред през него и спирам пред чакащите зелено коли от перпендикулярната улица.
Това ми е задължителна практика за по-големите и тези, при които завиващите на ляво чакат прозорец от каращите направо от насрещната страна.
http://prntscr.com/nzta50
Разбира се - като се позиционираш така трябва да внимаваш за други колоездачи и мотористи, също така да не гониш последните секунди на зеленото, защото това може да значи да нямаш време безопасно да застанеш на подходящото място.
Т.е. - ползваш здрав разум, инак и в това действие можеш да се вкараш в сериозна опасност. Например ако не обърнеш внимание че най-дясната лента е с отделен светофар за дясно, който светва преди тези за направо и си хванал последните секунди на зеленото от посоката от която идваш.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот gibarian » Пон Юни 10, 2019 8:25 pm

bobige написа:...заставам посредата на дясната лента, за да блокирам колата зад мен. Така си гарантирам, че няма да мине направо през мен, докато аз завивам наляво. Иначе, подлеза е решението без стрес.

Така не го ли по-скоро гарантираш :bigeyes: Това в кръга на шегата. И аз нерядко използвам тази крехка стратегия. Алпина, много добра идея (на визуалната схема), наистина чисто решение. Хич не е лоша идея да се споделят подобни безопасни практики, това би могло да спести много всекидневни рискови ситуации за всички комутиращи. Още един глас за ползата от подземната инфраструктура, не го споменах, защото колегата питаше изрично за закона, но определено подлезите спестяват много въпроси и екзистенциални драми.
Аватар
gibarian
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 5:55 pm

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот stealth » Вто Юни 11, 2019 6:51 am

Когато се движа направо в лента, която е за направо и дясно, също минавам в средата на лентата за да не ме отнесе някой дясно завиващ. Всъщност така шофьорите доста по-добре ще отчетат присъствието ти на пътя, отколкото ако се прокрадваш, изпреварвайки отдясно, спрели автомобили по кръстовищата.
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот danchoky » Вто Юни 11, 2019 8:12 pm

Радвам се че има интерес. Аз лично не харесвам подлезите, защото ми убиват темпото и обикновено като мина два пъти по стълбите с колело на рамо-ако няма друг начин, разбира се-след това карам с изплезен език. По принцип съм от рода бързащи/закъсняващи и затова бавенето ме дразни. Освен това, говорих с един моторист, който ми каза, че когато мотор чака зад кола в задръстване, през нощта, се случва колата зад мотора да го блъсне, понеже шофьорът "не го видял". Явно съзнанието е свикнало да вижда 2 стопа на кола и игнорира стопа на мотора по средата. Та да си знаете, колко сме видими.
danchoky
 
Мнения: 26
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юли 10, 2016 12:41 am

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот gibarian » Вто Юни 11, 2019 10:59 pm

danchoky написа:когато мотор чака зад кола в задръстване, през нощта, се случва колата зад мотора да го блъсне, понеже шофьорът "не го видял". Явно съзнанието е свикнало да вижда 2 стопа на кола и игнорира стопа на мотора по средата. Та да си знаете, колко сме видими.

Допитвал съм се до шофьор (на такси) по повод велосипедирането по широките булеварди, особено нощно време: "Не ви виждаме!", бе лаконичният отговор. Май сме доста по-малко забележими, особено по скоростните трасета, отколкото изглежда от позицията на самия колоездач, в този случай най-вероятно поради голямата разлика в скоростта. В дългосрочен план, за да не се става част от статистиката, по-безопасните варианти изглеждат по-приоритетни при равни други условия. И много цветомузика :)
Аватар
gibarian
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 5:55 pm

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот Alpina » Сря Юни 12, 2019 10:35 am

Такива коментари от шофьорите изобщо не са учудващи.
Редовно срещам черни нинджи или някой, който си мисли че задните му светлини трябва да са "dying light".
Дори непрекъснато светеща е значително по-трудна за отличаване от ярко мигаща.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот nkc20 » Сря Юни 12, 2019 8:12 pm

gibarian написа:Допитвал съм се до шофьор (на такси) по повод велосипедирането по широките булеварди, особено нощно време: "Не ви виждаме!", бе лаконичният отговор.


Пълни глупости са това според мен. Аз съм и шофьор на автомобил и винаги виждам колоездачите отдалеч - и по светло, и по тъмно. Може би, и като колоездач, вниманието ми е по-изострено към колегите. За да не вижда бакшишът колоездачите, значи не следи внимателно пътната обстановка.
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот stealth » Чет Юни 13, 2019 7:39 am

Не само по-изострено внимание, а и отношението е различно, когато като шофьор знаеш какво е велосипед и как се движи.
Иначе масово шофьорите не са наясно какво е това нещо на пътя и защо ми пречи.

Alpina написа:Такива коментари от шофьорите изобщо не са учудващи.
Редовно срещам черни нинджи или някой, който си мисли че задните му светлини трябва да са "dying light".
Дори непрекъснато светеща е значително по-трудна за отличаване от ярко мигаща.

Признавам си, че и аз съм влизал в ролята на черна нинджа. Дори ми направиха забележка, че съм с черен шофтшел. Което е много полезно. Сега преди да изляза, винаги имам едно наум.
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот Alpina » Чет Юни 13, 2019 10:25 am

Е, все пак си си избрал такъв псевдоним. :D
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот gibarian » Чет Юни 13, 2019 2:56 pm

stealth написа:Признавам си, че и аз съм влизал в ролята на черна нинджа. Дори ми направиха забележка, че съм с черен шофтшел. Което е много полезно. Сега преди да изляза, винаги имам едно наум.

Мда, и моят софтшел е черен, като се замисля и панталонът, обувките и .... самото коуеуо ... леле :banghead: Добре че днес повечето спортни дрехи имат тук-там светлоотразителни елементи. И колкото и да не е фешън:

Чл. 80. (Изм. – ДВ, бр. 60 от 2012 г., в сила от 07.08.2012 г.) Водачът на велосипед е
длъжен:
1. да ползва светлоотразителна жилетка при управлението му извън населените места,
през тъмната част на денонощието и при намалена видимост;
Аватар
gibarian
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 5:55 pm

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот iPop » Чет Юни 13, 2019 3:22 pm

Аз примерно си моднах едно стопче от алиекспрес, което лепя с велкро отзад на каската, а и отделно имам и фар на нея. Мисля, че по този начин като са по-нависоко светлините се виждам по-добре. Отделно имам бяла светлина отпред на кормилото и червена на колчето. Абе дискотека съм като цяло, но по-добре така.
А колкото до дрехите - има супер тънички якета, които са в електрикови цветове и не изглежда човек като волфаджия в тях. Аз карам с такова, което си слагам върху софтшела/суитчера/ризата и тн.
Ето и снимки на каската: https://imgur.com/gallery/iWHGKBt

Малко гето е цялата работа, но пък работи добре :D
Аватар
iPop
 
Мнения: 573
Рейтинг: 1544
Регистриран на: Сря Май 29, 2013 2:07 pm
Местоположение: София

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот stealth » Чет Юни 13, 2019 5:07 pm

Alpina написа:Е, все пак си си избрал такъв псевдоним. :D

:evil:

Иначе, да, не е незаконно да караш с тъмни дрехи в града, но здравият разум си изисква да се виждаш по-добре от останалите участници в движението. Имам светлинки отпред и отзад, но обмислям да взема нещо по-габаритно да мига назад.
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот Alpina » Чет Юни 13, 2019 11:36 pm

Изобщо не е нужно да е голямо.
Само ще ви обърна внимание, че мигалка на каската не е лоша идея, но е възможно светлината ѝ да се загуби сред "светлините на града", а и е трудно да бъде насочена добре.
По-ниска светлина, като на колчето, е по-вероятно да бъде забелязана, бидейки на по-тъмен фон. Разбира се - не трябва да е съвсем ниско по него, защото съм виждал закривани от гумата.
Тези на седалката са лоша идея, защото често се закриват от раница или дори дреха.
Също така е важно светлината да е горе долу насочена към водачите. Не да е закачена на колчето/каската и да е насочена към точка на 5 метра зад колата.
Знам че са глупави коментари, но голяма част от срещаните от мен велосипедисти в града изобщо не ги взимат предвид. Особено тези на детските колела най-често са "колкото да мине номера".
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот iPop » Пет Юни 14, 2019 10:40 am

Аз сега си поръчах и такава, която може да се закачи на раницата защото така или иначе винаги карам с раница.
Аватар
iPop
 
Мнения: 573
Рейтинг: 1544
Регистриран на: Сря Май 29, 2013 2:07 pm
Местоположение: София

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот светльо-toxin34 » Съб Юни 22, 2019 12:18 pm

Левия завой, си е нещо просто и лесно- стига да спазваш няколко правила . Никакви резки маневри .. плавно престрояване и задължителен сигнал, че смяташ да завиваш . Редовно ( 4 години) ми се налага да правя точно ляв завой, и то на един от скоростните булеварди в София ( Ботевградското) на левия на автогара Изток, в посока Летоструй . Започвам престрояването в лявата лента, 200 метра преди светофара . Лявата лента е САМО за на ляво , е от време на време има по някои бързак, де иска направо ..но са рядкост . та заставам пред колите и чакам светофара .Като светне жълто- тръгвам и намалявам леко преди да навляза в платното към София. Като се уверя, че никои не "гони жълтото" си преминавам . Има и друг начин ... чакам да светне зеленото за направо .. преминавам и спирам вече пред колите чиято посока е точно по Летоструй ...така избягвам престрояването .
Аватар
светльо-toxin34
 
Мнения: 54
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Пет Мар 18, 2016 8:17 pm

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот MIKEY MOUSE » Нед Юни 23, 2019 7:46 am

светльо-toxin34 написа:Левия завой, си е нещо просто и лесно- стига да спазваш няколко правила . Никакви резки маневри .. плавно престрояване и задължителен сигнал, че смяташ да завиваш . Редовно ( 4 години) ми се налага да правя точно ляв завой, и то на един от скоростните булеварди в София ( Ботевградското) на левия на автогара Изток, в посока Летоструй . Започвам престрояването в лявата лента, 200 метра преди светофара . Лявата лента е САМО за на ляво , е от време на време има по някои бързак, де иска направо ..но са рядкост . та заставам пред колите и чакам светофара .Като светне жълто- тръгвам и намалявам леко преди да навляза в платното към София. Като се уверя, че никои не "гони жълтото" си преминавам . Има и друг начин ... чакам да светне зеленото за направо .. преминавам и спирам вече пред колите чиято посока е точно по Летоструй ...така избягвам престрояването .


...това може да е /може и да не / правилно, НО ПРИ ВСИЧКИ СЛУЧАИ НЕ Е МНОГО ЗДРАВОСЛОВНО...
и за допълнение :Чл. 80. (Изм. - ДВ, бр. 60 от 2012 г., в сила от 07.08.2012 г.) Водачът на велосипед е длъжен:
1. да ползва светлоотразителна жилетка при управлението му извън населените места, през тъмната част на денонощието и при намалена видимост;
2. да се движи възможно най-близо до дясната граница на платното за движение.

PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот madsnake » Пон Юни 24, 2019 3:10 pm

Честно казано - избягвам леви завои на големи булеварди или улици с повече от едно платно в посока. Избягвам и леви завои на кръстовища с изчакване на насрещно движещите се автомобили. Изключения правя много рядко според ситуацията (тоест, ако успея много бързо да преценя, че ще е безопасно за мен). Водачите на автомобили така или иначе редовно не ме виждат, та гледам да не "умирам с предимство" на някое кръстовище като цяло :)
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот LiveByTheCode » Пон Юли 08, 2019 9:08 am

danchoky написа:Радвам се че има интерес. Аз лично не харесвам подлезите, защото ми убиват темпото и обикновено като мина два пъти по стълбите с колело на рамо-ако няма друг начин, разбира се-след това карам с изплезен език. По принцип съм от рода бързащи/закъсняващи и затова бавенето ме дразни. Освен това, говорих с един моторист, който ми каза, че когато мотор чака зад кола в задръстване, през нощта, се случва колата зад мотора да го блъсне, понеже шофьорът "не го видял". Явно съзнанието е свикнало да вижда 2 стопа на кола и игнорира стопа на мотора по средата. Та да си знаете, колко сме видими.

Българските бакшиши са едни от най разсеяните шофьори, гледат в една точка и въобще не знаят какво се случва около тях.

Въобще бг шофьорите са супер разглезени сравнение с другите европейски градове
LiveByTheCode
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1508
Регистриран на: Вто Ное 04, 2014 2:47 pm

Re: Ляв завой на кръстовища

Мнениеот VIdqhKoleelo » Пон Юли 08, 2019 12:22 pm

На мен скоростта много ми помага да се престроявам. Не обичам са се спускам за ляв завой на кръстовища които не познавам и тогава минавам направо и се нареждам със съседната улица. Но щом познавам кръстовището и се движа бързо с вдигната ръка наляво се престроявам и заставам пред колите за наляво. Има и през чакащите коли да се престроиш. Плътно вляво нека си го пише по закон. Аз предпочитам да не ми отварят врати в лицето и коли да изкачат от улички и да ме засичат.
https://imgur.com/xgToz2Z
Здрав байк, здраво тяло
Аватар
VIdqhKoleelo
 
Мнения: 106
Рейтинг: 1243
Регистриран на: Чет Юни 23, 2016 11:17 am


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: themaddog и 35 госта