Странен проблем с диск SM-RT81

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Странен проблем с диск SM-RT81

Мнениеот icpart » Пон Фев 04, 2019 1:53 pm

Здравейте колеги.
Миналото лято направих малък ъпгрейд като смених спирачките си с чисто нови M8000 с накладки с радиаторчетата които са. Те бяха английски стандарт наопаки тъй като ги взех комплект от Англия предна и задна и се наложи да разменя местата на апаратите. Както и да е смених ги обезвъдуших и освен това сложих чисто нови ротори които бях взел същата година по рано и всичко си беше точно след смяната работеше перфектно. Та лятото след едно каране тук около Варна и Дългопол като че ли имаше едно по дълго спускане. Та след това каране може би след около 2 седмици реших да покарам из квартала и забелязах че задната спирачка не държи както трябва. В началото при натискане захапва едва. Та се чудих какво става. Реших да обезвъдуша спирачката наново и после същата работа. После реших да разменя местата на предните накладки и ги турих отзад и о Еврика почнаха да хващат както трябва. Та помислих си нещо са се прецакали сигурно накладките. Най странното е че като тръгна да карам известно време спирачките никакви ги няма отзад и ако я стисна по силно почва да свири, обаче след известно каране и повечко използване с цел загряване примерно след половината каране и спирачките почват да си държат нормално и така до следващото каране. Останат ли без да се ползват няколко дена и не държат.
После така карах известно време тази зима съвсем малко та реших наскоро да ги сменя и да сложа предните накладки отзад. Уж в началото всичко беше ок. Така до онзи ден реших да покарам малко и се оказа че и с тези накладки не държи спирачката както трябва в началото и при малко по продължително каране почват да държат и захапват нормално. Реших да обезмасля диска със спирт вчера и да направя едно тестово каране в квартала и нямаше никой отново, по странното стана после реших да измия велосипеда и докато не беше изсъхнал напълно реших да тествам и спирачките отново почнаха да хващат явно докато бяха мокри.
Тъй като съм на работа може по късно да постна някоя снимка на диска. Видимо не изглежда да е прегряван и не знам дали да пробвам да го полирам примерно с полир паста имам една руска зелена или да го прешкуря леко с финна шкурка. За бърз тест мога да сложа и старите дискове SM-RT20 но не знам колко са съвместими с тези апарати на Шимано. Вече взех да се чудя дали не е проблема и в самия спирачен апарат или лостчетата защото имам чувството че лостчето на задната спирачка се връща една идея по бавно сравнено с лявата но това може да се дължи на това че маркуча е по-дълъг в сравнение с на предната.
icpart
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 12:39 pm

Re: Странен проблем с диск SM-RT81

Мнениеот Alexi » Пон Фев 04, 2019 2:02 pm

омазнени са ти накладките ,оправията е само смяната им и обезмасляване на диска .. също така трябва да се види откъде са се омазнили ,да не би да имаш теч от апарата
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Странен проблем с диск SM-RT81

Мнениеот icpart » Пон Фев 04, 2019 2:35 pm

Alexi написа:омазнени са ти накладките ,оправията е само смяната им и обезмасляване на диска .. също така трябва да се види откъде са се омазнили ,да не би да имаш теч от апарата

Аз именно и аз така си помислих и затова прехвърлих накладките отпред отзад т.е. сега съм махнал старите задни и сложих предните а отпред взех чисто нови. При това явно проблема се получи втори път.
Пък да му се ненавиди апаратите са кажи речи чисто нови с тях има да съм карал 3-4 пъти преди да се се получи дефекта. И по тях освен пробката нищо друго не съм бутал пък и визуално по корпуса на самите накладки не съм виждал да има следи от омазняване. Пък и при слагането им винаги старателно съм ги обезмаслявал със спирт както и самия диск. Ако тествам пак да върна задните накладки и ги сложа отпред за да премахна съмнението за омазняването им и да видя дали ще държат както трябва. Довечера ще разгледам и апарата за течове. Вече и аз се чудя от какво може да е този проблем.
icpart
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 12:39 pm

Re: Странен проблем с диск SM-RT81

Мнениеот icpart » Пон Фев 04, 2019 6:57 pm

Здравейте отново.
Слагам няколко снимки да се види актуалното състояние. На пръв поглед при огледа не видях да има теч или мазно по накладките и около буталата освен прахоляка дето се е събрал от калта.
Прикачени файлове
20190204_180736.jpg
Апарат
(189.39 KiB) 121 пъти
20190204_18074.jpg
Апарат
(178.39 KiB) 111 пъти
20190204.jpg
Накладка
(301.27 KiB) 102 пъти
20190204_180810.jpg
Диск
(191.44 KiB) 97 пъти
icpart
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 12:39 pm

Re: Странен проблем с диск SM-RT81

Мнениеот КоlЮ » Пон Фев 04, 2019 7:54 pm

Най-често причините са за този проблем са три :
1.Въздух в системата.
2. Омазнени накладки/диск
3. Ефекта гланциране на накладките/диска

Аз лично бих ти предложил да ги измиеш и обезмаслиш с обезмаслител или с изопропанолов спирт (етилов спирт не е обезмаслител). След това ги изшкури с шкурка Р240-320. Всяка дискова спирачка има период на напасване, така наречения "break in period" ( процес при който полепва феродов прах по диска и запълва порите му ) .
Също така бих ти предложил да не използваш спрей за смазване на верига.
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Странен проблем с диск SM-RT81

Мнениеот icpart » Пон Фев 04, 2019 8:30 pm

КоlЮ написа:Най-често причините са за този проблем са три :
1.Въздух в системата.
2. Омазнени накладки/диск
3. Ефекта гланциране на накладките/диска

Аз лично бих ти предложил да ги измиеш и обезмаслиш с обезмаслител или с изопропанолов спирт (етилов спирт не е обезмаслител). След това ги изшкури с шкурка Р240-320. Всяка дискова спирачка има период на напасване, така наречения "break in period" ( процес при който полепва феродов прах по диска и запълва порите му ) .
Също така бих ти предложил да не използваш спрей за смазване на верига.

Първото вече го изключвам защото поне за 3-ти път обезвъздушавам. Май второто ще се окаже по вярно. Тази вечер направих един брутален експеримент като накиснах накладките в сода каустик. Не се замислих и почна бурна реакция явно с алуминия и яко дим и нагряване от реакцията :D . Както и да е махнах ги колкото се може по бързо и резултата беше супер странен оксидацията дето е по алуминия нещо се беше разтекла и ми направи впечатление че е като лепило и супер мазно стоеше иначе феродото нищо му няма да е почнало да се разпада. Имам чувството че тези накладки са нещо леко ментак макар и с оригиналния комплект да вървяха със спирачките и при по висока температура нещо почва да прониква от тая мазнотия във феродото. Май ще купя едни обикновени за 10 кинта накладки без радиатори за тест че да не заносам пак скъпи дето струват маса пари.
icpart
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 12:39 pm

Re: Странен проблем с диск SM-RT81

Мнениеот Alexi » Пон Фев 04, 2019 11:42 pm

такива ,които да издържат на сода каустик няма да намериш :evil:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Странен проблем с диск SM-RT81

Мнениеот koopss » Вто Фев 05, 2019 11:15 am

Аз бих заложил на проблем с лостчетата на спирачките (буталата вътре според мен са проблемни - не изтласкват както трябва).
Относно подозрението че накладките са омазнени, когато си напръсках по-погрешка диска със спрей, взех че ги свалих и препекох с горелката едно хубаво. Това изпари/изгори намасляването и започнаха пак да спират (е после им вкарах още един шок като направих няколко пъти Лалето-долна станция на симеоновския :-D )
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

Re: Странен проблем с диск SM-RT81

Мнениеот icpart » Вто Фев 05, 2019 12:32 pm

Ми то реакция се получи с алуминия на радиатора на накладките. Ако е стомана основната може и да издържи. Иначе сега поръчах едни нови накладки G02s че те се оказаха най евтините за пробата. Смятам и да източа цялата система на спирачката и ново масло и леко да пришкуря и диска. В общи линии и тогава ако се появи същия проблем може и наистина самия апарат. Но точно това че почват да работи спирачката след известно време на каране както трябва е озадачаващото в целия случай.
icpart
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 12:39 pm

Re: Странен проблем с диск SM-RT81

Мнениеот Alexi » Вто Фев 05, 2019 12:39 pm

не е озадачаващо маслото се изпича и за момента работи ,докато не оставиш велосипеда за 1 нощ примерно .. имал съм тоя проблем оказа се че едното бутало на апарата леко омазнява то почти не се вижда но успява да омаже накладките
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Странен проблем с диск SM-RT81

Мнениеот icpart » Вто Фев 05, 2019 6:49 pm

Alexi написа:не е озадачаващо маслото се изпича и за момента работи ,докато не оставиш велосипеда за 1 нощ примерно .. имал съм тоя проблем оказа се че едното бутало на апарата леко омазнява то почти не се вижда но успява да омаже накладките

Сега изчистих и обезмаслих хубаво апарата и около буталцата. Сега са демонтирани така или иначе накладките в очакване на новите и утре вечер ще разгледам дали ще има някакъв теч за 24 часа. Прешкурих и леко диска с 320 водна шкурка и после със 600 за леко заглаждане. Утре вечер ще сглобявам с новите накладки и в по-други ден евентуално вече полеви тест.
icpart
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 12:39 pm

Re: Странен проблем с диск SM-RT81

Мнениеот Boyan1984 » Вто Фев 05, 2019 6:50 pm

От дъжд на вятър ги забърсвам роторите (SM RT86) с изопропилов спирт, също и накладките, чисти много добре.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Странен проблем с диск SM-RT81

Мнениеот icpart » Сря Фев 06, 2019 8:34 am

Boyan1984 написа:От дъжд на вятър ги забърсвам роторите (SM RT86) с изопропилов спирт, също и накладките, чисти много добре.

По принцип и аз си търся такъв но е малко труднодостъпен да го намериш в България. Американците масово го ползват за каквото се сетиш. При нас тук единствено от някой склад или по-голяма фирма дето се занимават с химии може да се намери. Освен това той е и основна съставка на повечето спрейове за почистване на разни контакти платки и др. така че и с такъв спрей евентуално също върши работа да се чисти с него. Сега между другото тествах наскоро и един спрей за чистене на карбуратори. Също е много силен органичен разтворител. Чистих с него по колата моно-инжекцията и реших да го тествам на едните накладки дето ги свалих от предните спирачки на велосипеда. Някакъв на петролна основа е щото яко си мирише на корселин или нещо подобно.
icpart
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 12:39 pm

Re: Странен проблем с диск SM-RT81

Мнениеот Boyan1984 » Сря Фев 06, 2019 8:40 am

http://radimex.eu/%D0%98%D0%B7%D0%BE%D0 ... 0%BC%D0%BB
Аз от тука си взимам от този, супер е и изкарвам много време с него.Ползвам го и за веригата.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Странен проблем с диск SM-RT81

Мнениеот damon » Сря Фев 06, 2019 11:12 am

Изопропилов алкохол продават наливно фирмите за химикали на 4 лв. литъра: http://www.valerus-bg.com/pdf/reagents_2019.pdf Иначе опакован е около 10 лв на литър.
damon
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 4:09 pm

Re: Странен проблем с диск SM-RT81

Мнениеот icpart » Сря Фев 06, 2019 8:03 pm

E точно това писах в по-горния си коментар че го има точно в такива фирми за лабораторна химия примерно. Но за целта примерно трябва да отидеш до склада им. За Радимекс не се бях сещал поне тук във
Варна те имат магазин. Иначе знам за една такава фирма във Варна но тя е чак в Промишлената зона на града дето са складове и като съм на работа през деня малко ми идва труднодостъпна дестинация. Пък и от големите фирми се вижда че цената е по тънка отколкото в магазина. Едно време си имаше и такива магазини за лабораторна и училищна химия но ги затвориха в града. Явно нещо мерките са позатегнати при продаването на разни химикали.
icpart
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 12:39 pm

Re: Странен проблем с диск SM-RT81

Мнениеот damon » Чет Фев 07, 2019 2:28 pm

http://www.teocom.eu/

От тези може да си поръчаш по мейл или тефон да ти пратят с куриер. Туба 5 литра е 27 лв без ДДС, което е предостатъчно за 2-3 години интензивна работа.
damon
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 4:09 pm

Re: Странен проблем с диск SM-RT81

Мнениеот evilzet » Чет Фев 07, 2019 5:03 pm

До колхозния продават, но е много чист и съответно скъп- май беше 12-13лв/л
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Странен проблем с диск SM-RT81

Мнениеот icpart » Чет Фев 07, 2019 11:18 pm

evilzet написа:До колхозния продават, но е много чист и съответно скъп- май беше 12-13лв/л
Колегата Боян е посочил по-евтино че е в Радимекса даже там също е литър опаковката. То и много чист спирт не ти трябва да е че много бързо се изпарява. По принцип изопропиловия е и най-безвреден за вдишване или ако го погълнеш. Не е като метиловия дето е силно токсичен и с него трябва да се внимава повечко.

Та на въпроса със спирачката днес има малко развитие. Смених накладките и уж източих доколкото се може маслото от системата. Интересното е че като турих маркуча на апарата и отворих пробката за източване ми се стори че излезе малко въздух в началото. Като почнах да обезвъздушавам най-интересното е че когато вече нахаках новото масло със спринцовката откъм пробката и спря да излиза въздух и мехурчета в разширителния съд (на блийд кита) и вече като тръгна да тече само масло в системата в този съд се пропусна през отвора на лостчето една много тънка черна струя която не беше хомогенна със маслото. Все едно сте турили някакво багрило което почва леко да се разтваря в даден разтвор нещо такова от сорта представляваше. Като цяло маслото което източих преди това си беше бистро и без потъмняване.
Сега вечерта направих малко полеви тест в квартала и като цяло уж всичко е ок. В началото не държеше ама след малко каране почнаха да се разработват новите накладки. Като покарам още да се доразработят ще хващат по-добре. Само ми се струва че задната спирачка е една идея по мека спрямо предната и хваща по силно чак на половината движение на лостчето. Предната започва да хваща една идея по-рано в началото на движението на лостчето. Но това май си е така с всички хидравлични спирачки, поне може би при Шиманските. То май и оригиналните старите ми дето дойдоха с колелото пак задната мисля че беше една идея по мека, което си го обяснявам на по-дългия маркуч спрямо предната спирачка но може и да си въобразявам.
icpart
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 12:39 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron