Избор на вилка - ендуро

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор на вилка - ендуро

Мнениеот hardybg » Вто Яну 22, 2019 11:47 am

Здравейте,
Предстои ми (тропа на вратата :D ) купуването на нова 27.5" вилка. Изчислил съм необходимото ми Axle to Crown според новия ми челен ъгъл, офсета за търсения от мен trail и т.н.
Ориентирал съм се към два модела RockShox, тъй като в момента Fox 36 FIT4 или новия GRIP2 са извън зоната на спокойствието ми в къщи :nono: :beer: - семейните знаят за какво иде реч.
Нямам никакъв инженерен опит с RockShox и не познавам в детайли особеностите им. Става дума за два модела:
[*]LYRIK RCT3 DebonAir SA 170 mm BOOST tapered и
[*]LYRIK RC2 DebonAir SA 170 mm BOOST tapered

Предпочитам да пусна въпросите си тук, за да чуя реални мнения от нашата действителност. Интересува ме:
    RCT3 или RC2? Според карачи в чужбина, ако имаш RC2 не си струва ъпгрейд към RCT3. RCT3 давало предимство за по-лесно превключване режима.
    По отношение на функционалното използване кой вариант бихте избрали? Обичам и да катеря здраво, бих определил карането си като скоростно и агресивно. В момента съм с тристепенен превключвател Open/Medium/Firm, който функционира прекрасно. Според форумите RCT3 дава същите възможности, според опита ви това така ли е?
    Двата типа вилки обслужват ли се еднакво успешно или някоя е "по-крива"?
Всичко, за което се сещате в този ред на мисли би ми било от полза.
"Веломания" пуснаха новото DVO Onyx SC D1, но в чуждите форуми е пълна мълчина по въпроса.
Ако можете да препоръчате някакъв друг надежден бранд и модел, бих бил благодарен. Бюджет - до 800 EUR, без логистичните разходи.
:popcorn:
Аватар
hardybg
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Авг 08, 2016 10:09 am
Местоположение: София

Re: Избор на вилка - ендуро

Мнениеот Alexi » Вто Яну 22, 2019 3:02 pm

Фоксовете не са чак толкова скъпи ,стига да не държиш да е фекчъри .. ето едно предложение :
https://www.bike-components.de/en/Fox-Racing-Shox/36-Float-27-5-Remote-Grip-Perf-Boost-Federgabel-2018-Werkstatt-p68840/
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на вилка - ендуро

Мнениеот damon » Вто Яну 22, 2019 4:50 pm

Поправи ме ако греша но RC2 е по-скъпия вариант на charger2 дампъра от RCT3, т.е. от rc2 към rc3 не е ъпгрейд а даунгрейд. RC2 има high speed compression и low speed compression, докато RCT3 е само с low speed. Ако караш сериозно и агресивно, при всички положения допълнителителната high speed compression настройка ще е предимство.

Колкото до подръжката - и двете са с charger2, единият е една идея по-сложен но все тая, това не бих го взимал предвид.

Иначе най-бюджетния вариант наоколо е pike от старите модели с по-къс ход (non-boost), но ако искаш 170 мм няма как, pike се разгъва до 160. Аз си купих сравнително евтино втора ръка 15х100 pike на 140мм, 40 евро струва deboanir пружината за 160мм ход. При мен хубавото е че дампъра беше ъпгрейднат на charger2, но цената е в пъти надолу от бюджета ти.

Иначе при бюджет от 800 евро и аз бих се замислил за Fox.
damon
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 4:09 pm

Re: Избор на вилка - ендуро

Мнениеот Zayphod » Вто Яну 22, 2019 5:24 pm

Щом имаш бюджета за RC2, то няма какво да се замисляш, ако държиш на RS.
Малко по-евтин вариант е да намериш Yari на разпродажба (същото шаси като Lirik) и да му смениш патрона - получаваш Lirik за доста по-малко пари в някои случаи. RS пуснаха Charger 2 RC2 патрон като опция за ъпгрейд на старите Yari/Lyrik

Ако сметнеш парите за доставка + парите за вилка и кажи-речи се доближаваш до намалената в момента (Industrial) MRP Ribbon, която стана вилка на годината според Pinkbike.

P.S. Ако обичаш сам да си сервизираш нещата и да имаш опцията да си човъркаш по колелото - DVO Diamond.
Аз в момента съм изправен точно пред тази дилема - Diamond или Ribbon. :crap:
P.P.S. Fox не са това, което бяха. Аз лично бих ги игнорирал, въпреки, че точно към тях се бях насочил в началото. :peace:
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Re: Избор на вилка - ендуро

Мнениеот hardybg » Сря Яну 23, 2019 11:29 am

Zayphod написа:Щом имаш бюджета за RC2, то няма какво да се замисляш, ако държиш на RS.
Малко по-евтин вариант е да намериш Yari на разпродажба (същото шаси като Lirik) и да му смениш патрона - получаваш Lirik за доста по-малко пари в някои случаи. RS пуснаха Charger 2 RC2 патрон като опция за ъпгрейд на старите Yari/Lyrik

Ако сметнеш парите за доставка + парите за вилка и кажи-речи се доближаваш до намалената в момента (Industrial) MRP Ribbon, която стана вилка на годината според Pinkbike.

P.S. Ако обичаш сам да си сервизираш нещата и да имаш опцията да си човъркаш по колелото - DVO Diamond.
Аз в момента съм изправен точно пред тази дилема - Diamond или Ribbon. :crap:
P.P.S. Fox не са това, което бяха. Аз лично бих ги игнорирал, въпреки, че точно към тях се бях насочил в началото. :peace:

Здрасти, Другарче
Не, не държа непременно на RS, просто търся добър, надежден и обслужваем вариант според оформящата се геометрия на байка ми.
Опитвам се да реша мъдро, вероятно ще е последната ми вилка от такъв тип. Просто годините ми се понатрупаха и трябва (уж :rofl: ) да имам едно наум, когато карам камънаците "на бузук". Както и да е.
За DVO-то... Блазни ме мисълта, че ще я купя на място, гаранцията ми ще е тук. За тях зная, че са тегави за обслужване и както вече споменах, все още няма отзиви по форумите как се държи. Diamond-а не мога да го ползвам, параметъра AtoC не ми излиза.. Мога да сменя втулките на шока, за да сваля малко средното, но засега ще се въздържа от този вариант.
За MRP Ribbon - карах преди година едно GT на приятел в Италия с такова животно.. Конкретно с този байк усещането беше уникално, много ми хареса стегнатото усещане за комфорт и мекота. За мое най-голямо съжаление тук ги продава Каймата... С него имаме много сложни отношения... и рЕзко НЕ!!
Ще премисля още мъничко и вероятно ще избера между Lyric RC2 и DVO Onyx SC D1.
Каквото и да купя, ще пиша за крайния резултат.
Благодаря ти за поста.
Последна промяна hardybg на Сря Яну 23, 2019 11:40 am, променена общо 1 път
Аватар
hardybg
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Авг 08, 2016 10:09 am
Местоположение: София

Re: Избор на вилка - ендуро

Мнениеот hardybg » Сря Яну 23, 2019 11:37 am

damon написа:Поправи ме ако греша но RC2 е по-скъпия вариант на charger2 дампъра от RCT3, т.е. от rc2 към rc3 не е ъпгрейд а даунгрейд. RC2 има high speed compression и low speed compression, докато RCT3 е само с low speed. Ако караш сериозно и агресивно, при всички положения допълнителителната high speed compression настройка ще е предимство.

Колкото до подръжката - и двете са с charger2, единият е една идея по-сложен но все тая, това не бих го взимал предвид.

Иначе най-бюджетния вариант наоколо е pike от старите модели с по-къс ход (non-boost), но ако искаш 170 мм няма как, pike се разгъва до 160. Аз си купих сравнително евтино втора ръка 15х100 pike на 140мм, 40 евро струва deboanir пружината за 160мм ход. При мен хубавото е че дампъра беше ъпгрейднат на charger2, но цената е в пъти надолу от бюджета ти.

Иначе при бюджет от 800 евро и аз бих се замислил за Fox.

Здрасти, damon
Благодаря ти за дадените насоки. Ще купя нещо готово, искам да му се изкефя в завършения му вид.
Fox-овете са ми ... стара болка и любов.. В момента съм с FIT4 и съм много доволен, но няма да дам 1200-1400 EUR за вилка. Преди десетина дни в CR имаше Fox 36 със стария RC партон за 770 EUR.. Доде се чудех и замина :dontknow:
Та така.
Бъди здрав!
Аватар
hardybg
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Авг 08, 2016 10:09 am
Местоположение: София

Re: Избор на вилка - ендуро

Мнениеот stoyancha » Сря Яну 23, 2019 1:23 pm

.... глупост написах :)
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: Избор на вилка - ендуро

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Яну 23, 2019 2:26 pm

Fox 36 2018/19
- Performance Elite vs Factory - всичко е еднакво като разликата е само в Кашимата;
- Performance (GRIP) - OEM вилка, която използва същото шаси и въздушна камера. Компресията и рибаунда са различни, по-семпли и по-лесни за подръжка. По ревюта твърдят, че също е много добра вилка;

RockShox Lyrik
- RC2 има най-много настройки - бърза, бавна компресии и рибаунд;
- RC vs RCT3 - RC e ОЕМ вилка. Разликата между двете е, че шимстакът на RC е подреден с малко повече бавна компресия от колкото на RCT3, както и врътката при RCT3 има 3 предефинирани позиции на врътката, докато на RC си е просто на степени. Всичко друго е еднакво. Имам RC и вилката е много чувствителна, без да потъва при спиране или да гълта лесно ход.

При DVO много ми харесва идеята, че е с пружина вместо негативна камера.

Не се говори много за Manitou Mattoc, но е страхотна вилка - има тема и тук във форума за нея. С 3та генерация изчистиха дребните неточности и я има със 170 ход.

Най-проста за обслужване от изброените са Mattoc и Fox 36 Performance. Останалите са по-комплексни.

След като си вече с 36цa FIT4 не виждам смисъл да я сменяш - купи просто съответната въздушна пружина за желаният от теб ход/А2С. Или пък ако искаш повече настройки й сложи GRIP2, който има врътки ( :D ) за всичко.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Избор на вилка - ендуро

Мнениеот hardybg » Сря Яну 23, 2019 2:51 pm

stoyancha написа:.... глупост написах :)

Кога успЕ бе, Брат ?? :clap: :beer:
Аватар
hardybg
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Авг 08, 2016 10:09 am
Местоположение: София

Re: Избор на вилка - ендуро

Мнениеот hardybg » Сря Яну 23, 2019 2:56 pm

Pr3d4t0R написа:Fox 36 2018/19
- Performance Elite vs Factory - всичко е еднакво като разликата е само в Кашимата;
- Performance (GRIP) - OEM вилка, която използва същото шаси и въздушна камера. Компресията и рибаунда са различни, по-семпли и по-лесни за подръжка. По ревюта твърдят, че също е много добра вилка;

RockShox Lyrik
- RC2 има най-много настройки - бърза, бавна компресии и рибаунд;
- RC vs RCT3 - RC e ОЕМ вилка. Разликата между двете е, че шимстакът на RC е подреден с малко повече бавна компресия от колкото на RCT3, както и врътката при RCT3 има 3 предефинирани позиции на врътката, докато на RC си е просто на степени. Всичко друго е еднакво. Имам RC и вилката е много чувствителна, без да потъва при спиране или да гълта лесно ход.

При DVO много ми харесва идеята, че е с пружина вместо негативна камера.

Не се говори много за Manitou Mattoc, но е страхотна вилка - има тема и тук във форума за нея. С 3та генерация изчистиха дребните неточности и я има със 170 ход.

Най-проста за обслужване от изброените са Mattoc и Fox 36 Performance. Останалите са по-комплексни.

След като си вече с 36цa FIT4 не виждам смисъл да я сменяш - купи просто съответната въздушна пружина за желаният от теб ход/А2С. Или пък ако искаш повече настройки й сложи GRIP2, който има врътки ( :D ) за всичко.

Здрасти, Pr3d4t0R
Сегашната ми вилица е Fox 34 performance FIT 4 15x100.
Върху Manitou нямам никакви наблюдение, по-късно днес ще почета и за посочения модел, белким с чесане главата ми роди :sleeping:
Благодаря ти за изчерпателната информация.
Аватар
hardybg
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Авг 08, 2016 10:09 am
Местоположение: София

Re: Избор на вилка - ендуро

Мнениеот Zayphod » Сря Яну 23, 2019 6:01 pm

hardybg написа:Здрасти, Другарче
Не, не държа непременно на RS, просто търся добър, надежден и обслужваем вариант според оформящата се геометрия на байка ми.
Опитвам се да реша мъдро, вероятно ще е последната ми вилка от такъв тип. Просто годините ми се понатрупаха и трябва (уж :rofl: ) да имам едно наум, когато карам камънаците "на бузук". Както и да е.
За DVO-то... Блазни ме мисълта, че ще я купя на място, гаранцията ми ще е тук. За тях зная, че са тегави за обслужване и както вече споменах, все още няма отзиви по форумите как се държи. Diamond-а не мога да го ползвам, параметъра AtoC не ми излиза.. Мога да сменя втулките на шока, за да сваля малко средното, но засега ще се въздържа от този вариант.
За MRP Ribbon - карах преди година едно GT на приятел в Италия с такова животно.. Конкретно с този байк усещането беше уникално, много ми хареса стегнатото усещане за комфорт и мекота. За мое най-голямо съжаление тук ги продава Каймата... С него имаме много сложни отношения... и рЕзко НЕ!!
Ще премисля още мъничко и вероятно ще избера между Lyric RC2 и DVO Onyx SC D1.
Каквото и да купя, ще пиша за крайния резултат.
Благодаря ти за поста.


Привет!

Всъщност DVO са доста лесни за обслужване и не са ти нужни никакви специални инструменти. На мен това ми беше (е) един от основните критерии за нова вилка. В сайта им има упътвания с картинки, а в YouTube има и доста клипове, свързани както с поддръжката, така и с тунинговане на shim stack-а.
Когато питах в един чужд форум за фирми, които са лесни за поддръжка в домашни условия, не се изисква специални инструменти и свободно се продават резервни части за тях, най-споменаваната марка беше DVO, а след нея Manitou. Даже един пич ги класира така:

Детска игра: DVO, Manitou, X-Fusion, Suntour
Лесно, стига да не си с две леви ръце: Rockshox
Ъъъ... приемливо (всичко преди GRIP2): Fox
И цитирам "Get off my lawn club": Cane Creek :evil:

Начало на :offtopic:
Иван (Каймата) е пич. Поне аз и моите колеги с такива впечатления останахме последните няколко пъти, когато бяхме при него. Всеки път сме стояхме не по-малко от 2 часа прекарани в приказки. Отговори ни на всички малоумни въпроси и ни сподели страшно много информация, която няма къде да се прочете. Едното момче му каза, че иска MRP, но няма да може да я плати в близките месеци и въпреки това той я поръча от Щатите. Когато дойде пак му каза, че не може да я плати сега, а Иван му каза: "Абе какви пари бе, идвай да го сглобяваме това, че да се возиш. Пари ще ми даваш по-натам.", а дори не сме от София. :beer:

Таа, мисълта ми е - каквито и да са ви били отношенията, не губиш нищо да минеш през него. Не че се хваля, но имам добра преценка за хората и не го намирам за злопаметен, нито пък мисля, че ще те върне, ако решиш да вземеш нещо от него. :peace:
Край на :offtopic:

Единия колега искаше Fox 36 GRIP2, другия Lyrik RC2 или новата Formula Selva R, аз клонях към DVO Diamond, но в крайна сметка май ще си имаме три Панделки в групата. :D
Казвам "клонях", защото вчера минах през Dr@g да ги питам дали могат да ми поръчат Diamond с къс офсет (37мм), но казаха, че била много екзотична и нямало смисъл да поръчват само една. :dontknow:
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Re: Избор на вилка - ендуро

Мнениеот hitar_potar » Сря Яну 23, 2019 7:58 pm

Към автора: по темата с Маниту - Маток е прекрасна вилка, жената има такава , по-чувствителна и по-приятно работеща вилка не съм карал. А дори не е 3-ката... Въпреки всичко това обаче, я дават малко по-ниска от Лирик и 36-ца, та на теб може и да не ти върши работа. За сметка на това преди няколко месеца няколко медии, включая и Пинкбайк, гръмнаха със снимки на прототип на дългоходова ендуро-вилка на Маниту (180мм ход за 27,5 и 170мм за 29-ката) с тегло около или под 2кг. И слухове, че компресията ще е още по-добра от най-добрата в Маток 3. Може би си заслужава да се поизчака малко за нея. Въпреки, че в последно време нищо не се чува... :(
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3701
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Избор на вилка - ендуро

Мнениеот Alexi » Сря Яну 23, 2019 11:03 pm

Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на вилка - ендуро

Мнениеот hardybg » Чет Яну 24, 2019 6:00 pm

Момчета, скочих - 27,5" | 650B LYRIK RC2 DebonAir SA 170 mm BOOST tapered 46 mm rot 2019
Като сглобя всичко, ще пиша пак, за да кажа дали се е получил очаквания резултат. Всъщност.. като го метна на "Кривата", то само ще си покаже.
Благодаря ви за съветите и насоките.
Здраве и безпроблемно каране през новия сезон на всички. :beer:
Аватар
hardybg
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Авг 08, 2016 10:09 am
Местоположение: София

Re: Избор на вилка - ендуро

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Яну 24, 2019 7:00 pm

Честито!

Ей тази пътечка с корените е много подходяща за настройка на нова вилка - къса и състоятелна:
https://www.strava.com/segments/11612173
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Избор на вилка - ендуро

Мнениеот damon » Пон Яну 28, 2019 1:06 pm

hardybg написа:Момчета, скочих - 27,5" | 650B LYRIK RC2 DebonAir SA 170 mm BOOST tapered 46 mm rot 2019
Като сглобя всичко, ще пиша пак, за да кажа дали се е получил очаквания резултат. Всъщност.. като го метна на "Кривата", то само ще си покаже.
Благодаря ви за съветите и насоките.
Здраве и безпроблемно каране през новия сезон на всички. :beer:


Честито, хубава вилка е това! :)

За съжаление на мен не ми стигна въздух за Лирик, много са скъпи в момента...
damon
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 4:09 pm


Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта