Питане за размер на средно движение

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Питане за размер на средно движение

Мнениеот EMILEN » Пон Яну 21, 2019 2:59 am

Здравейте.

Трябва да си сменя средното движение. Търсих доста информация в нета, имам някаква обща култура за частите на велосипеда, обаче така и не можах да намеря отговор на въпроса. Размерът на средното движение от рамката ли зависи? Това е колелото ми. Не съм сигурен, че съм улучил баш точната година на модификацията, но да приемем, че е то. Та ще съм благодарен, ако някой ми каже какъв размер средно движение би ми паснал на колелото и защо? Благодаря.
Аватар
EMILEN
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1095
Регистриран на: Съб Мар 08, 2008 9:41 pm

Re: Питане за размер на средно движение

Мнениеот КоlЮ » Пон Яну 21, 2019 7:23 am

Да ,средното движение зависи от широчината на рамката Изображение, бива стандартизирано в няколко размера като най-популярните са (68 ; 73 ; 83 ;100 и 120 като последни два са за fatbike), разделят се също така и на видове (повече инфо ---> https://www.mantel.com/blog/en/bottom-bracket-shells-and-bottom-brackets/).

В твоя случай е необходими средно движение на квадрат 68 мм,но е най-хубаво да се свали старото и да се премери.
bb square.jpg
bb square.jpg (84.93 KiB) Прегледано 1985 пъти
. За да бъде премахнато старото ще е необходим екстрактор за курбели
Portable Crank Extractor.jpg
Portable Crank Extractor.jpg (19.47 KiB) Прегледано 1980 пъти
,който се навива на резбата след премахване на болта (снимката в линка) . https://www.sheldonbrown.com/tooltips/i ... ess2sm.jpg и ключ за отвиване на старото средно
klu4 za sredno.jpg
klu4 za sredno.jpg (86.99 KiB) Прегледано 1985 пъти

Успех в начинанието.

Поздрави.
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Питане за размер на средно движение

Мнениеот marsa » Пон Яну 21, 2019 9:57 am

Колегата ти е обяснил за ширината на муфата за захващане към рамката. Другият важен размер е дължината на оста, от който зависи дали ще се позиционират курбелите правилно спрямо линията на веригата и геометрията на рамката (заложени от производителя). Зя някои курбели има достъпни инструкции, за други трябва да налучкваш с проба или спрямо налични части (не е сигурно че заводски вложеното е правилно). Шимано имат документация.

Модела на снимката е с Shimano Tourney FC-TX71 и правилната дължина ос е 122.5мм.

Трябва да намериш от вътрешната страна на рамената надпис подобен на този "FC-TX71".

Пускаш търсене с модела тук:
https://si.shimano.com/#/en/search/Keyword

Разглеждаш съответния Service Instructions (SI) и търсиш графа Bottom Bracket където пише необходимата дължина за съответния курбел. Спокойно може да си позволиш разминаване с 0.5-1мм в дължината на оста, различните модели имат различна стъпка. Повече не е желателно.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Питане за размер на средно движение

Мнениеот ЕAngel » Пон Яну 21, 2019 11:03 am

EMILEN написа:Здравейте.

Трябва да си сменя средното движение. Търсих доста информация в нета, имам някаква обща култура за частите на велосипеда, обаче така и не можах да намеря отговор на въпроса. Размерът на средното движение от рамката ли зависи? Това е колелото ми. Не съм сигурен, че съм улучил баш точната година на модификацията, но да приемем, че е то. Та ще съм благодарен, ако някой ми каже какъв размер средно движение би ми паснал на колелото и защо? Благодаря.


Колегите са ти дали достатъчно обяснения по-горе, аз ти пускам само примерно предложение

http://koleloto.bg/product/1000/sredno-dvizhenie-shimano-alivio-bb-un26-ean-kod-4524667088103.html
ЕAngel
 
Мнения: 178
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Юни 19, 2013 8:58 am

Re: Питане за размер на средно движение

Мнениеот EMILEN » Пон Яну 21, 2019 7:10 pm

Може би не се изразих достатъчно ясно. Средното ми движение е за смяна и искам да си купя ново. Няма да го сменям аз, а ще ми го сменят в сервиз. Поради тази причина няма как да го измеря собственоръчно. Искам да купя такова средно движение, чиито размери ще паснат на велосипеда ми, да го занеса в сервиза заедно с колелото ми и да кажа на майстора "сменяй". Т.е. трябва да разбера какъв размер ми трябва, преди да бъде демонтирано старото и захабено вече.
Аватар
EMILEN
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1095
Регистриран на: Съб Мар 08, 2008 9:41 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта