Back to bikeriding - съвет за кололо

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Back to bikeriding - съвет за кололо

Мнениеот bluskanie » Съб Ное 24, 2018 1:32 am

Привет на всички,

Доста време мина, откак не съм се качвал на колело (по една или друга причина), но времето е дошло отново и търся да купя колелце. И разбира се, имам някои въпроси. То и доста неща са се променили, откак нямам колело. Предпочитам да купя готов байк и след това да ъпгрейдвам, ако се наложи, въпреки че времето ми е много ограничено и предпочитам да не се занимавам с части и сглобки/разглобки.

Бюджет - около до $1500 за цялото колело. Тва не значи, че тия от 1000 ги изкл/чвам или, че ако нещо наистина си залужава за 1600, ще го отпиша.

1. Моите размери. 188см - 78кг
2. Стил на каране: Еми едно време беше друго, ама сега ще карам All-Mountain/Trail, каквото и да означава това. Ше въртя, ама не много нагоре, но пък искам да скачам (малки скокчета) и да нямам проблеми с колелото надолу. И все пак, не съм на 16г, така че няма да има нищо екстремно, но пък защо не... абе сещате се.

3. Рамка и вилка - задължително твърда рамка, тука нямам драма. Вилка каква да търся в готова сглобка? Гледам повечето готови колела на тая цена иодват с базови вилки (Talon 130cm или нещо такова), пък не съм сигурен, дали това ще е оптимално, имайки предвид, че не искам да сменям вилки, да продавам старите и т.н.

4. Размер на рамка. Е тук ми е най-големият проблем. Едно време се мръщех на 17-ка и си мислих, че ми е голяма, а пък като гледам сега всички гайдове ми казват, че трябва да гледам 21", че и по-големи рамки? Тия луди ли са бе?

5. EDIT* За малко а занравя за размер на колелата. то преди имаше масово само 26-ки, та нямаше драма, но сега гледам има 29-ки, 27.5 и не знам какво още. За мен 27.5 би било на теория най-добре, но какво знам аз? :)

Харесал съм един Cube Reaction TM бая поевтинен (chainreactioncycles), ама размера е 18 и според тях не е за мен, а пък аз си мислех първоначално за 17. Може ли някакво по-подробно разяснение тук? Мога да си измеря и други мерки, ако е необходимо.

Конкретни предложения са добре дошли! В щатите съм, така че от предложения от Рам или Драг няма да мога да се възползвам.


Благодаря и :beer:
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Re: Back to bikeriding - съвет за кололо

Мнениеот Alexi » Съб Ное 24, 2018 8:37 am

Кюба е къс ( политика на марката явно ) и е добре да е 20" ..
https://www.chainreactioncycles.com/vitus-sentier-vr-hardtail-bike-sram-nx-1x11-2018/rp-prod159770
този е доста по добре според мен като рамка ,и 19" трябва да ти е идеална предлага се и 29ка от тоя модел ; тия дни всеки разпродава ,оглеждане се иска
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Back to bikeriding - съвет за кололо

Мнениеот p360 » Съб Ное 24, 2018 7:13 pm

Предвид факта, че се намираш в щатите може да вземеш това https://www.diamondback.com/sync-r-27-5-41 и с останалите пари да му сложиш хидравлично колче и евентуално по-силни спирачки. Така ми се струва, че ще се получи нещо, което доста да съвпада с посоченото от теб. :beer:
p360
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1215
Регистриран на: Пон Яну 02, 2012 8:52 pm

Re: Back to bikeriding - съвет за кололо

Мнениеот bluskanie » Нед Ное 25, 2018 8:26 am

Alexi написа:Кюба е къс ( политика на марката явно ) и е добре да е 20" ..
https://www.chainreactioncycles.com/vitus-sentier-vr-hardtail-bike-sram-nx-1x11-2018/rp-prod159770
този е доста по добре според мен като рамка ,и 19" трябва да ти е идеална предлага се и 29ка от тоя модел ; тия дни всеки разпродава ,оглеждане се иска

Тоя го гледа и ми харесва, но не е в наличност.


p360 написа:Предвид факта, че се намираш в щатите може да вземеш това https://www.diamondback.com/sync-r-27-5-41 и с останалите пари да му сложиш хидравлично колче и евентуално по-силни спирачки. Така ми се струва, че ще се получи нещо, което доста да съвпада с посоченото от теб. :beer:


Не ги харесвам тези рамки, някакви извити нагоре, искам нещо семпло като дизайн. Пък и като гледам компонентите, ще започна да сменям, което аз се опитвам да избегна.

Аз си мислих, че ще има много по-голям избор, ама не било така. То онлайн няма много голям избор, хмм...
Вие къде гледате, освен Jenson и Chainreaction?
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Re: Back to bikeriding - съвет за кололо

Мнениеот Drunken MadLoud » Нед Ное 25, 2018 9:15 am

За типа каране към който си се насочил, аз бих ти препоръчал стоманена рамка с челен ъгъл 65-67 градуса, съвместима с гуми 27.5 + т.е. балон 2.8-3.0 и ход на вилката 140-160мм. За по-спокойно и смесено каране може и рамка с челен ъгъл 68-69 градуса, ход на вилката 120-130мм и отново съвместима с плюсови гуми.Тъй като повечето съвременни рамки са издължени, L размер също би бил подходящ за теб според возията която търсиш. XL за по-голяма стабилност при спускане, но по-малко маневрен или L по-нестабилен при спускане, но по-маневрен или както вече всеки го определя - "игрив". За щатите не мога да те посъветвам от кой магазин да си търсиш колело предвид цените за доставка, но това което мога и аз да ти предложа от CRC са тези два модела:

https://www.chainreactioncycles.com/mob ... 66?mx101=n

https://www.chainreactioncycles.com/mob ... 65?mx101=n

Дублирам предложението на колегата за Vitus-а, просто защото на по-скъпия вариант който съм посочил, рамката е съвместима с 2.8 гуми, за разлика от на по-евтиния която е до 2.5, както и малко по-добрата окомплектовка. На мен и двете рамки ми изглеждат еднакви, но може и действително да имат разлики.
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 370
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: Back to bikeriding - съвет за кололо

Мнениеот scratch » Нед Ное 25, 2018 10:11 am

https://www.on-one.co.uk/c/q/bikes/mountain-bikes/deedar

Стомана, модерна геометрия (с изключение на reach-a, но като не си карал от много време, няма да ти е драма - ще ти е по-познато) и прилични компоненти.
Като цена/качество трудно може да се бие :)

Иначе алуминиеви - Nukeproof Scout ако намериш налично някъде, Dartmoor Hornet и Primal също, но цели колела трудно се намират.
Аватар
scratch
 
Мнения: 223
Рейтинг: 1424
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 8:12 pm

Re: Back to bikeriding - съвет за кололо

Мнениеот fena7 » Нед Ное 25, 2018 5:55 pm

Здравей колега, относно твърдаците е добре да знаеш че най доброто решение за ам, трейл твърдак е стоманената рамка. Има си своите предимства и недостатъци но е факт че стоманата абсорбира част от вибрациите и това води до по-голям комфорт при агресивно каране. Каквато и марка да вземеш е добре да гледаш да е с по големи гуми от 26 инча за да може да газиш повече и по-лесно. Аз лично карам NS surge EVO, в началото го карах с 26 инча гуми а сега с 27.5 и съм адски доволен от рамката. Но ако сега трябраше да избирам рамка бих взел нещо с 27.5+ или 29 инча и агресивна геометрия за надолу.
Аватар
fena7
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1325
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 4:45 pm
Местоположение: Видин / Белоградчик

Re: Back to bikeriding - съвет за кололо

Мнениеот bluskanie » Пет Ное 30, 2018 7:26 pm

Благодаря за инфото.

За стоманена рамка попринцип нямам прптив, но не мога да намеря такава, която да ми харесва. On-one прпсто е грозна рамката, та не знам, няма да мога.

Оглеждам Cannondale Meta AM HT, харесва ми много и стоковия байк идва с Rockshox Yari, та няма да сменям вилка веднага. Геометриета е добра за мен, но размера е голям проблем. По каталог ми дава XL, ама аз искам взема L, за да е по-удобна за скокчета и мнауели...
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Re: Back to bikeriding - съвет за кололо

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Ное 30, 2018 9:40 pm

Сегашните байкове са значително по-дълги от това, което си карал навремето. Щом предпочиташ по-късо колело Л ще ти е съвсем добре. За такива пари трябва да дойде с дропер колче, а в Л размера те са достатъчно дълги и за твоята височина.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Back to bikeriding - съвет за кололо

Мнениеот bluskanie » Съб Дек 01, 2018 3:07 am

Pr3d4t0R написа:Сегашните байкове са значително по-дълги от това, което си карал навремето. Щом предпочиташ по-късо колело Л ще ти е съвсем добре. За такива пари трябва да дойде с дропер колче, а в Л размера те са достатъчно дълги и за твоята височина.

Точно Мета е по-къс и "игрив" за тазмера си... Затова се чудя. Според мерките ми съм си за XL, ама не ща голяма рамка...

Идва без дропер колче, но и да идваше, щеше да е някое евтино. Това не ме притеснява засега, винаги мога да си купя. 1500 долара е колелото...
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Re: Back to bikeriding - съвет за кололо

Мнениеот bluskanie » Пон Дек 03, 2018 9:32 pm

Не чаткам, защо има разлика в цената от $500, между Meta HT Origin и Meta HT Essentials, при положение че голямата разлика в окомплектовката е вилката, която е с разлика от 200 долара ако купуваш само вилка. Другите чарколяци са шит и на двете
Прикачени файлове
tmp-cam-253452874148013617.jpg
(202.3 KiB) 197 пъти
tmp-cam-3766496721559512458.jpg
(203.61 KiB) 182 пъти
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Re: Back to bikeriding - съвет за кололо

Мнениеот Alexi » Пон Дек 03, 2018 9:37 pm

освен рамката и някои дреболии няма нито един общ компонент .. второто е 1х11 ,с по хубави спирачки ,капли ,за вилката да не говорим .. изобщо по евтината окомплектовка е леко неадекватна за сериозно каране ,докато второто бива
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Back to bikeriding - съвет за кололо

Мнениеот enravota » Нед Фев 17, 2019 8:10 pm

Я да побутна темата.
Колега, взе ли Meta-та? Че и аз го оглеждам тоя байк и не виждам друго на хоризонта което да застраши Commencal от това да ми приберат парите. Само един кол му трябва със спусък и заспива. Пулса е опция, за същите пари като Essential-a идва с кол, но с по-лоша вилка, а и геометрията на Meta ме влече повечко.
enravota
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Фев 13, 2019 1:12 pm


Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта