Тема за тъпи въпроси

Молим всички посетители, когато им се прииска просто да си поговорят глупости, да се помайтапят с дребни простотийки и т.н., да го направят в този форум. Тук е позволен по-груб език, стига да не е насочен към други членове на форума. Можете да пускате всичко, което като съдържание или стил би било неприемливо за останалите форуми. Но ако по наше усмотрение темата има смисъл или идея само за автора си, тя ще бъде изтривана!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 400 / 2

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот atb » Съб Апр 15, 2017 6:23 pm

Байка ми е на 4 години. Сервизирам го редовно и си върви като когато беше нов. Забелязвам, че не върви така „мазно” и леко при педалиране като други в същия ценови клас. Кои компоненти влияят най-драматично върху тези субективни усещания? Май само курбел и средно не съм сменял още..
atb
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 1:46 pm

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Alexi » Съб Апр 15, 2017 7:46 pm

най много влияят гумите ,ако са някои тежки рошави дървета няма да върви леко .. вземи си едни качествени гуми около 500 грама с плитък грайфер и ще усетиш голяма разлика
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот ИНОПЛАНЕТЯНИН » Чет Апр 27, 2017 10:54 am

Ей, веднъж в годината да ида на някакво състезание и да няма тема за него - що в "Мероприятия"-"Състезания", няма "Байк за Чепън"? А беше такъв кОпон...!
Аватар
ИНОПЛАНЕТЯНИН
 
Мнения: 985
Рейтинг: 1588
Регистриран на: Чет Фев 26, 2009 3:44 am
Местоположение: Из гори и хълмове...

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Katana » Съб Май 13, 2017 11:43 pm

Интересно ми е ако има някой който да ме светне къде се произвеждат рамките на Ram, Scott , Cross , Cube , Specialized , Canyon , Trek , Shockblaze , Sprint ... и т.н. Ясно ми е че повечето се правят от азиатци ,може би, но като цяло ,и реално марката която купуват потребителите всъщност е РАМКАТА.Ако всички тези рамки се правят на едно място, с единтичен качествен контрол, и довършени като боя и брандиране на марката в държавата в която са пратени, то не значи ли че купуваме марката??? Въпроса не мисля че е толкова тъп , но мисля че ще ми помогне като цяло! :beer:
РЕАЛНО МАРКАТА СИ Е РАМКАТА НЕ Е ЛИ ТАКА?...в 90% от байковете!
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Alexi » Нед Май 14, 2017 7:45 am

виж сега то и БМВ се сглобява в Китай ,това нищо конкретно не означава .. каквато рамка си поръча Крос примерно ,такава му правят азиатците
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Admin » Пон Май 15, 2017 5:50 pm

Katana написа:Ако всички тези рамки се правят на едно място, с единтичен качествен контрол, и довършени като боя и брандиране на марката в държавата в която са пратени, то не значи ли че купуваме марката???

Да, точно това означава. Но зад МАРКАТА стоят определени иновации, технологии, проектиране, геометрия, опит и т.н. Екипът на марката проектира и разработва рамката/велосипеда, а азиатската фабрика просто го произвежда според точни предписания и т.н. Казано най-общо, при по-скъпите марки получаваш по-уникален дизайн, внимателно сметнато окачване (ако е мека рамка), максимално оптимизирано тегло, нови стандарти, технически решения и модни тенденции, актуална геометрия (без да казвам, че винаги има идеална такава) и т.н. При по-евтините марки най-често се ползват готови/каталожни рамки, евентуално леко модифицирани, които може да са отлични, може и да не са. Често тези готови рамки са "една стъпка назад" в технологично отношение - например ако в момента повечето реномирани производители ползват Boost стандарт, метрични задни амортисьори и др. подобни, много от "каталожните" рамки все още са с предишните стандарти. Това е и една от причините, според мен, за въвеждането на все нови и нови стандарти, за да може нещата да остаряват и както по-евтините марки, така и вторичният пазар (за употребявани велосипеди) да не са конкурентноспособни на водещите производители, които си държат по този начин високите цени и дори ги увеличават още повече понякога.
Дали си струва да платиш за марката (предполагам че това е въпросът ти) няма еднозначен отговор - зависи от приоритетите ти като потребител.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Katana » Вто Май 16, 2017 1:26 pm

Мерси за подробното пояснение! Доста неща ми се изясниха.Предполагам че за по-реномираните марки " азиатчетата " влагат повече труд от към прецизност при изработката на рамките..като заварки и т.н. ..но да не задълбавам в излишни размисли...
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Lucky Loser » Вто Май 16, 2017 1:54 pm

Като говорим за рамки, чудя се защо за толкова години Cross не изкараха читава рамка с двойно окачване :dontknow:
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Май 16, 2017 3:00 pm

Защото е инвестиция в R&D и тестване, за да е прилична. Също така зависи от пазарната сегментация, към която се целят - явно не им е приоритет.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Antares » Пет Май 19, 2017 11:50 am

Крос винаги са били ширпотреба компания. Видяха, че се търсят масово бюджетни MTВ твърдаци и почнаха да ги правят. Ползват се и за градско каране и за начианещи планински колоездачи. "Меките" колелета не са по джоба на всеки и не всеки би инвестирал толкова за колело за града.
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7458
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Alexi » Пет Май 19, 2017 12:36 pm

Lucky Loser написа:Като говорим за рамки, чудя се защо за толкова години Cross не изкараха читава рамка с двойно окачване :dontknow:

те модерна твърда рамка нямат ти с пълно окачване искаш :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот ferrarko » Пет Май 19, 2017 3:45 pm

Alexi написа:
Lucky Loser написа:Като говорим за рамки, чудя се защо за толкова години Cross не изкараха читава рамка с двойно окачване :dontknow:

те модерна твърда рамка нямат ти с пълно окачване искаш :D


А кой български прозводител предлага модерни рамки?
MTB Cross GRX 9 - 27.5"
ferrarko
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1232
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 2:34 pm
Местоположение: на Морето

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Любо » Пет Май 19, 2017 3:58 pm

Pulse :agree:
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот ferrarko » Съб Май 20, 2017 5:54 pm

Да! Днес разгледах моделите на Pulse на велоизложението в Бургас и определено изглеждат много добре . За толкова нова марка, са се справили много добре.
MTB Cross GRX 9 - 27.5"
ferrarko
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1232
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 2:34 pm
Местоположение: на Морето

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Katana » Нед Май 21, 2017 10:25 pm

Някой има ли идея от какво се е получил този кафяв ръб на ротора?Не ми пречи, просто ми е интересно! :D
Днес доста загряха спирачките след Витошкото пускане...дали не е загар, защото не се маха?


Изображение
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот msniki » Вто Май 23, 2017 12:00 pm

Katana написа:Някой има ли идея от какво се е получил този кафяв ръб на ротора?Не ми пречи, просто ми е интересно! :D
Днес доста загряха спирачките след Витошкото пускане...дали не е загар, защото не се маха?

Точно това е.
А как ще го махнеш е твой избор, аз го махах навремето с водна шкурка 2000 или 3000.
От както карам Shimano Ice tech ротори, загар забравих какво е.
Аватар
msniki
 
Мнения: 2350
Рейтинг: 1392
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 6:50 pm
Местоположение: Шумен/Русе

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот anaydev » Вто Май 23, 2017 7:48 pm

Да си задам и аз глупавият въпрос :D
Ако на шината ми пише МАХ 2.25, дали има шанс да сложа 2.30 гума ?
Pulse QRS 1 Army Green
Shockblaze R7 Elite 2013
Аватар
anaydev
 
Мнения: 84
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Пон Апр 03, 2017 8:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот scratch » Сря Май 24, 2017 8:24 pm

Ще влезе, стига да имаш място на рамката да я вкараш и да не опира. Отделно, ако на тясна капла сложиш широка гума, не се получава добър балон на гумата и се губи малко файдата от упражнението. Но в твоя случай надали ще има такъв проблем.
Аватар
scratch
 
Мнения: 223
Рейтинг: 1424
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 8:12 pm

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот anaydev » Сря Май 24, 2017 8:31 pm

scratch написа:Ще влезе, стига да имаш място на рамката да я вкараш и да не опира. Отделно, ако на тясна капла сложиш широка гума, не се получава добър балон на гумата и се губи малко файдата от упражнението. Но в твоя случай надали ще има такъв проблем.

Зора ми е, че не намирам такава гума, която желая да е 2х25
И Nobby Nic или High Roller II 26x2.30 3C/EXO/TR MAXXIS , все са 2.30
Pulse QRS 1 Army Green
Shockblaze R7 Elite 2013
Аватар
anaydev
 
Мнения: 84
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Пон Апр 03, 2017 8:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Katana » Сря Май 24, 2017 10:15 pm

msniki написа:
Katana написа:Някой има ли идея от какво се е получил този кафяв ръб на ротора?Не ми пречи, просто ми е интересно! :D
Днес доста загряха спирачките след Витошкото пускане...дали не е загар, защото не се маха?

Точно това е.
А как ще го махнеш е твой избор, аз го махах навремето с водна шкурка 2000 или 3000.
От както карам Shimano Ice tech ротори, загар забравих какво е.

Благодаря ти за уточнението. :beer:
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Katana » Пет Юни 09, 2017 10:43 pm

Нямам идея дали въпроса е за тук но все пак...
Ясно е че Youtube компресира видеата които качвам и ги прави с доста "криво" качество...
Глупавия въпрос е как примерно това видео е с такова перфектно качество https://www.youtube.com/watch?v=uHldWHSQf7Q
Да няма някакъв абонамент за да може видеата да са ок?
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот azze » Съб Юни 10, 2017 7:43 pm

Не знам къде да си позиционирам въпроса, значи е за тук. Намислил съм вечерно качване на Черни връх, та в този ред на мисли - има ли все още някакви останали петна сняг и..ъм...каква нощна температура горе-долу да очаквам по това време на подобна височина при положение, че долу в града дневната е ок. 30 градуса?
"Най-голямото доказателство за съществуването на разумен живот във Вселената е,че досега никой не се е опитал да се свърже с нас."
Аватар
azze
 
Мнения: 1943
Рейтинг: 1731
Регистриран на: Нед Окт 12, 2008 9:33 am

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Любо » Нед Юни 11, 2017 11:23 am

Един много тъп въпрос към софиянци, които са запознати: Как си закачвате велосипедите на Драгалевският лифт, при положение, че няма куки?
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Lucky Loser » Нед Юни 11, 2017 11:27 am

Не съм закачал моя, но съм виждал хората просто да обръщат седалката на 90° и на нея.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Любо » Нед Юни 11, 2017 11:44 am

Lucky Loser написа:Не съм закачал моя, но съм виждал хората просто да обръщат седалката на 90° и на нея.

Твоя в ръце ли го държиш :bigeyes:
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Lucky Loser » Нед Юни 11, 2017 11:51 am

Не съм се качвал изобщо на лифта, минавал съм по пътеките под него и пеша, и с велосипеда, та съм се заглеждал.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Нед Юни 11, 2017 11:54 am

azze написа:Не знам къде да си позиционирам въпроса, значи е за тук. Намислил съм вечерно качване на Черни връх, та в този ред на мисли - има ли все още някакви останали петна сняг и..ъм...каква нощна температура горе-долу да очаквам по това време на подобна височина при положение, че долу в града дневната е ок. 30 градуса?


Не съм се качвал лично, но от това изглежда доста добре (няма никакъв сняг):
https://www.strava.com/activities/1023607251

На върхът точно сигурно ще е около 5 градуса по-късно вечерта - дано имаш късмет с тихо време на платото.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Нед Юни 11, 2017 11:59 am

Любо написа:Един много тъп въпрос към софиянци, които са запознати: Как си закачвате велосипедите на Драгалевският лифт, при положение, че няма куки?


Две са опциите:
1. Завърта се седалката и се закача на нея - ако си с хидравлично колче недей;
2. Закача се за педала и съвсем леко се придържа за кормилото - аз винаги така правя. Хващам колелото за лапата и в основата на колчето, като предварително съм вдигнал нагоре педалът, за който ще го закача - като седна на седалката просто намествам колелото и го държа леко за кормилото и горната тръбва.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Lucky Loser » Вто Юни 13, 2017 12:17 pm

Каква налягане трябва да вкарам в положителната и отрицателната камера на вилката, за да е що годе мека и приятна за каране? Става въпрос за човек около 60 кг.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Юни 13, 2017 1:30 pm

Каква е вилката? :dontknow:

Иначе най-голям комфорт за малки неравности постигам със стабилна гума и ниско налягане.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

ПредишнаСледваща

Назад към Бла - Бла

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта