Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

За теми, които не са свързани с планинското колоездене. Използвайте го за всичко извън любимия ни спорт (други хобита, развлечения, прояви, интереси, проблеми и т.н.), за които искате да споделите/побъбрите/поспорите с останалите членове на форума.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 700 / 700 / 5

Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот totopz » Сря Авг 15, 2018 9:01 am

Здравейте! Като за начало искам да кажа, че нищо не разбирам от колелета. Трябва ми колело, но не искам да ставам експерт и да чета 3 месеца, за да науча всяка малка подробност.
Искам да си правя електрическо колело и ми трябва велосипед за база. Вчера бях в един магазин за колелета в кв. Лозенец и попаднах на някакъв уникален идиот, който като разбра за какво ми трябва колелото започна да ми говори някакви глупости от рода да си къпя мотор, европейски нормативи и т.н. Няма смисъл да споменавам, че останах много разочарован от подобно отношение. За това реших да се допитам тук, където се надявам да има нормални хора, които ще им дадат насоки.

Ето какви са ми изискванията - трябва ми колело с малко по-дебели гуми т.е. да не е от тези градските, но не и с хептен дебели като хората, които карат из планините. Искам да има рамка с възможно най-много разстояние посредата, за да може да се сложи батерията. Иска ми се да има преден амортисьор, за да не друса много и искам да има прилични хидравлични спирачки, за да може да спира добре. Друго важно, което прочетох някъде е командите и спирачките да са на отделни лостчета, за да може спирачките да се сменят при необходимост. Също така ми се иска колелото да има възможност за поставяне на хубави калници и багажник (не просто парче пластмаса). Не ме съдете, но тези голите колелета без калници и багажинк са ми супер грозни чисто визуално, а и се губи всякаква практичност. За цената - иска ми се възможно най-евтиното, което покрива моите изискваия. И да имам някаква супер вилка или много яки скорости едва ли ще мога да ги оценя, така че според мен няма смисъл да давам излишни пари.

Ами май това е всичко, за което се сетих. Загледах се по марката Cross понеже ви се видяха прилични колела на не толкова високи цени, но така и не успях да отида да ги разгледам в някой магазин.
totopz
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Авг 08, 2011 7:02 pm

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот Любо » Сря Авг 15, 2018 9:51 am

Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот totopz » Сря Авг 15, 2018 10:43 am

Концепцията за двигател по средата, при който трябва да въртя, за да се движа, натоварването и тракането на веригата и ограничението от 25 км/ч са нещата, които искам да избегна.
totopz
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Авг 08, 2011 7:02 pm

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот victortrt » Сря Авг 15, 2018 2:46 pm

Ами вземи си скутер или мотор тогава. Колелото се движи чрез въртене на педали поначало. А, да може и тротинетка да пробваш. Има и електрически.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот madsnake » Сря Авг 15, 2018 2:56 pm

Моторче/скутерче все пак ще е по-обемно от колелото, може заради това да не иска питащият. Ако не искаш да въртиш колега, най-удобно е да си вземеш ел. тротинетка, ако все пак търсиш нещо сравнително компактно. Ако вземеш базов велосипед и му сложиш ел. двигател, който е в една от главините с цел да можеш само да даваш газ без да въртиш, ще получиш доста минуси сравнени с новата концепция за ел. велосипед, която е предложил по-горе Любо. Ако все пак искаш такова нещо се ориентирай в хибридна или ХС рамка. Препоръчвам ти да разгледаш пазара за втора употреба след като така или иначе ще преработваш велосипеда. Като ориентир може да погледнеш как изглежда да речем Drag Grand Ganyon (хибрид) или Cube Attention (ХС) за да търсиш нещо подобно. Ако държиш на хубави спирачки, тогава задължително гледай XC рамка с уши за дискови спирачки, както и съответно такава вилка. За хубави спирачки имай предвид, че е добре да си отделиш повече от 300 лв. само за спирачките (ако ги пазаруваш от България). Калници и багажник не може да поставиш на абсолютно всяка рамка (приемам, че говориш за цели градски калници), така че гледаш да има уши и за това. Цената е ясно, че се търси да е възможно най-евтината, но е хубаво да дадеш един груб ориентир +-200 лв. например, за да може все пак да се даде някаква насока.

Поздрави.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот totopz » Сря Авг 15, 2018 3:49 pm

Не искам скутерче или моторетка понеже с тях не може да се кара по паркове и веоалеи. Тротинетка на ток вече имам, но не ми харесва, че доста друса, стоя прав, на някой булевард се чувствам адски бавен и като дойде по-сериозно изкачване доста сериозно умира.

Готовите ел. колелета както споменах по-горе имат някои мунуси, които не ми харесват - скоростта, това, че трябва да се върти и предполагам ще са по-шумни заради въртенето на веригата.

Какви са минусите на мотор в каплата? Аз си мисля, че това е иделния вариант, но може нещо да пропускам.

А за самото колело за база ми се иска да е някъде в интервала 500-700 лв. Не казвам, че искам най-хубавите спирачки, а просто да са прилични.
totopz
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Авг 08, 2011 7:02 pm

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот kibrorgat » Сря Авг 15, 2018 4:00 pm

някои от минусите на мотора в капла са, че тежестта отива точно там, където най-малко искаш да е, и че моторите, който можеш да закрепиш към рамката са по-евтини и по-мощни.
kibrorgat
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Юни 27, 2018 3:54 pm

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот madsnake » Сря Авг 15, 2018 4:31 pm

Ами основният минус на мотора в каплата, при положение че 25км/ч не ти харесват ще е това, че пробегът ще е плачевно малък. Особено вземайки предвид факта, че не искаш да въртиш. Веригата на ел. велосипедите с assist е толкова шумна колкото и на стандартен велосипед. За 700 лв. мисля, че ще се вземе доста посредствен велосипед, който не знам дали ще е достатъчно адекватен за миграция към ел. такъв. Не че няма да стане, разбира се. Всичко се прави. Въпросът е колко ще е по-добър от текущата ти ел. тротинетка. Според мен не много. Може и да греша, нямам пряко наблюдение, само съм коментирал с хора с преправяни колела.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот Petar_stoychev » Сря Авг 15, 2018 5:27 pm

:offtopic:

Такова нещо ще ти свърши работа.... :popcorn: :popcorn:

https://www.youtube.com/watch?v=wMKpe8ExRP4
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот totopz » Чет Авг 16, 2018 8:14 am

madsnake, благодаря за изразеното мнение! И аз за съжаление нямам никакъв досег с такава техника. Дори нямам познат с подобно колело, за да попитам за някакво мнение.
Иначе много ми харесват заводските ел. велосипеди с двигатели Bosch, но не съм карал и не знам до колко ще е натоварващо въртенето дори с подпомагане. Ако ходя на работа с него не ми се иска да пристигам потен на работа. Ще помисля още над нещата. Явно е трудно постижимо това, което искам или ми трябва просто скутерче :dontknow:
totopz
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Авг 08, 2011 7:02 pm

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот evilzet » Чет Авг 16, 2018 8:23 am

Трябва ти един 500-ватов мотор и хубави батерии. Доста хора го правят, просто намери верния форум. Правилно си се ориентирал за съвет за велосипед тук, но за друго не очаквай акъл.
Тук разни фенове са писали, виж по-новите мнения https://forum.napravisam.bg/viewtopic.p ... 0%B5%D0%B4
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Авг 16, 2018 12:15 pm

Горе-долу във форма карач средно отдава около 120W сила. Ел. колелата със асистенция дават доста повече мощност, като особено за градско въобще няма да е необходимо да си даваш зор. Проблемът им е, че са доста скъпи: https://www.pulse-cycles.com/shop/cycle ... e3618-bdee
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот totopz » Чет Авг 16, 2018 4:08 pm

Какво ви е мнението за CROSS VIPER 27.5"?

Изглежда точно като това, което търся, но няма калници, багажник и дори предпазител на веригата. То бива пестене, но това вече е прекалено.

Другото, което ме притеснява е, че не го откривам на официалния сайт на марката Cross.
totopz
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Авг 08, 2011 7:02 pm

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот victortrt » Чет Авг 16, 2018 4:39 pm

Човек, ти нещо не си напълно в час.
Това е евтин мтб модел, явно извънсериен на Крос /я за износ, я за някой голям магазин/. Сложили са най-евтините компоненти от съответния вид да речем, но на никое мтб няма калници, багажник и предпазител за верига, защото такива поначало не им трябват. Търси просто градско колело с дебели гуми, крос имат такива модели, но ако гумите са дебели, е с твърда вилка, а ако е с мека, е с по-тънки гуми май.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот Lucky Loser » Чет Авг 16, 2018 4:46 pm

Не, просто човекът си иска неговото :)

Но много евтино иска да мине. Няма как и вълка сит, и агнето цяло.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот victortrt » Пет Авг 17, 2018 11:46 am

Lucky Loser написа:Не, просто човекът си иска неговото :)

Но много евтино иска да мине. Няма как и вълка сит, и агнето цяло.

Може, но жалко за овчаря.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Авг 17, 2018 12:08 pm

Ако толкова държи да сглоби нещо ще може. Хубавите батерии обаче струват доста.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот Lucky Loser » Пет Авг 17, 2018 12:23 pm

Според мен човека първо трябва да попрочете малко информация т.е. АБВ-то на планинското колоездене и тогава да пита тук.
Иначе казано - тема "препоръчайте ми велосипед с хубави спирачки" и се иска мнение за велосипед с цена под 600 лв.
Интересно колко ли хубави може да са му спирачките :)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот totopz » Пет Авг 17, 2018 2:58 pm

Извинявам се, че съм толква неподготвен по темата. Просто работата и интересите са ми в съвсем други области и за това си нямам никаква идея от компонентите по велосипедите.
От моята потребителска гледна точка нещата изглеждат така - отварям сайт за колелета, избирам някое, което има хидравлични дискови спирачки и това е всичко, за което знам да гледам. В същото време виждам колело за 600 лв и след малко колело за 1500 лв, като и двете колелета ми изглеждат напълно еднаки и двете са си хидравлични дискови спирачки.

Последния път, когато си купувах велосипед беше преди 20 години и си взех колело с дебели гуми, със скорости и без преден амортисор за 150 лв. Сега съм сигурен, че повечето то вас ще кажат, че това колело за нищо не е ставало, но докато беше при мен (откраднаха ми го преди 2-3 години) това колело беше изминало над 10 000 км и нямаше никакви проблеми. Единствено не ми харесваха спирачките му, защото бяха от най-обикновените.

Днес получих още информация от човек, който е минал по моя път. Оказа се, че ми трябва колело с 26" цолови гуми, защото повечето китове са за този размер, а ако взема по-голям размер капла се влиза в голям филм с подмяна на спици и т.н. Така, че ако някой може да ми препоръча хубав велосипед с 26" цола джанти и хубави дискови спирачки ще съм много благодарен. За съжаление ми се иска колелото да е с широки гуми. Мисля, че така ще е доста по-устойчиво и приятно за каране въпреки, че няма да карам off road. Ако няма калници, предпазител на веригата, багажник и стапенка ще мисля нещо по въпроса, но в случая след като 99% от вселосипедите, които се продават и са с по-дебели гуми са така орязани ще приема този недостатък като нещо не много важно за избора ми.
totopz
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Авг 08, 2011 7:02 pm

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот Lucky Loser » Пет Авг 17, 2018 3:19 pm

При различната полеви цели на един велосипед, дали за парка, за гората, или за блъскане по планините, да виждаш надпис "хидравлични спирачки" и да си мислиш, че има само 1 модел създаден за пазара, е не просто "неподготвен съм, интересите са ми в друга област".
Това е малко като да видиш 2 автомобила, които външно си приличат и да очакваш, че под капака всичко е еднакво.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Авг 17, 2018 3:25 pm

Няма такова колело, което ти търсиш. На практика искаш МТБ с калници, но никой каращ в планината няма да си сложи такива. Хубави спирачки вървят и с поне среден клас останали компоненти, което прави неминуемо колелото да клони към 2000 лв. Най-добре отиди в магазин на Спринт/Крос и разгледай моделите, като допълнително можеш да го оборудваш с по-добри спирачки и калници. Деоре спирачки на Шимано са най-доброто за целта ти - достатъчно силни, отлично изработени и за добри пари.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот evilzet » Пет Авг 17, 2018 3:28 pm

Бих казал за 400лв втора употреба с мека предница и за 200лв спирачки.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот totopz » Пет Авг 17, 2018 3:39 pm

Да смяната на спирачките с по-хубави в последствие също е вариант, който обмислям. Идеята ми е да не давам някакви безумни пари за колело, което реално може да е много хубаво, но аз така или иначе няма да го блъскам по черните пътища и няма да мога да му използвам потенциала. За това търся възможно най-евтино колело, което да покрие моите нужди.
Ако мога да дам пример с колите - не ми трбява да си взимам джип, ако ще карам само в града и по магистралата.

Бих се радвал, ако някой ми обясни каква е разликата в компонентите на по-скъпите и по-евтините колелета. Разбирам, че по-скъпите сигурно ще имат по-хубави спирачки, но всичко останало е просто рамка, вилка, кормило и предна капла (задната така и така ще я сменя). Предавките и веригата също почти няма да се използват и си мисля, че дори и по-евтините ще ми свършат работа. Просто нямам нужната информация и не мога да си отговоря на въпроса, като оставим спирачките на страни - с какво колело за 1500 лв. е по-хубаво от такова за 600 лв?
totopz
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Авг 08, 2011 7:02 pm

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот evilzet » Пет Авг 17, 2018 3:45 pm

Въпроса ти е много общ, но например хубавата рамка ще е по-лека, по-здрава, по-удобна. Това достатъчна разлика ли е? С всеки един компонент е така и затова има по 500 и по 2500. И тези, които купуват от 2500 не са просто балъци, а са преценили/изпитали нуждата от по-качествен велосипед.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот totopz » Пет Авг 17, 2018 3:52 pm

Примерът с рамката е добър. Веднага ще кажа, че в моя случай дали е по-лека или по-удобна ми е все тая. Важно ми е само да е по-здрава и да е с такава форма, че да може да се сложи батерията по средата.
totopz
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Авг 08, 2011 7:02 pm

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот Lucky Loser » Пет Авг 17, 2018 3:54 pm

Мисля, че тази тема е кауза пердута.
Не че не искаш да приемеш чуждото мнение, ти не приемаш никакво мнение :)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот totopz » Пет Авг 17, 2018 3:58 pm

Не е като да не приемам мение. За това писах тук. Просто знам, че хората са така устроени, че когато са по-запалени за нещо не виждат и не разбират нуждите на хора, които не търсят най-доброто.
От друга страна, ако сте прави то излиза, че всеки каращ колело под 2000 лв. трябва да очаква всеки един момент то да се разпадне. Точно за това ми е трудно да повярвам, че колело за 600 лв. едва ли не за нищо не става.
totopz
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Авг 08, 2011 7:02 pm

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот evilzet » Пет Авг 17, 2018 4:03 pm

Защо да не приема мнение, не е толкова безразсъдно искането му. Може човека да е карал само кантарни спирачки и примерно ако усети марков ви-брейк да си каже - ето това са хубави спирачки. Не е казано, че иска 4-бутални.
Не знам дали има още Авид бб 5/7, предполагам ще са по-евтини от някои хидравлики с подобна спирачна сила.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот Lucky Loser » Пет Авг 17, 2018 4:05 pm

totopz написа:Точно за това ми е трудно да повярвам, че колело за 600 лв. едва ли не за нищо не става.

Както писах по-горе, споменаваш велосипед за 600 лв, при който само защото пише "хидравлични спирачки" , ги приемаш едва ли не за чудесни.
Потърси в google "хидравлични спирачки цени", виж за какви цени става въпрос за 1 брой* и после сам прецени дали на велосипед за 6 стотин лв те ще са надеждни, при положение, че ще му слагаш двигател и отгоре не седи човек 50 кг.

Ако и тогава нещата нямат логика за теб, е, наистина не мисля, че някой тук може да ти помогне.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Моля помогнете ми да си избера колело с хубави спирачки

Мнениеот totopz » Пет Авг 17, 2018 4:23 pm

Отворих и вдях цените. Наистина има спирачки за 300+ лв. Не ми пречи да взема по-обикновено колело и да му сложа едни такива спирачки, но наистина нямам нужда от останалите скъпи компоненти.

За пример ще кача една снимка:
Изображение

Карах едно такова колело. Не знам с какви спирачки е, обаче за моя опит с велосипедите това имаше убийствени спирачки.
totopz
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Авг 08, 2011 7:02 pm

Следваща

Назад към Други

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта