Кафе машина за еспресо

За теми, които не са свързани с планинското колоездене. Използвайте го за всичко извън любимия ни спорт (други хобита, развлечения, прояви, интереси, проблеми и т.н.), за които искате да споделите/побъбрите/поспорите с останалите членове на форума.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 700 / 700 / 5

Кафе машина за еспресо

Мнениеот MIKEY MOUSE » Пон Авг 13, 2018 8:58 pm

Уважаеми колеги ,
Очаквам съветите Ви /базирани на личния Ви опит/- каква кафе машина да си купя за лично ползване -цена до 150 лв. Старата беше AYCO- от Кауфланд, служи вярно три години и приключи курса...Налага се подмяна. Благодаря Ви за съветите. :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Кафе машина за еспресо

Мнениеот Lucky Loser » Пон Авг 13, 2018 10:56 pm

Вкъщи ползваме тази - https://www.tehnomix.bg/kafemashina-singer-es-110-2-way, даже гледам е намалена.

Ползва се всеки ден вече около година, никакви проблеми и сме много доволни :)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Кафе машина за еспресо

Мнениеот madsnake » Вто Авг 14, 2018 10:44 am

Аз чистосърдечно мога да препоръчам тази, но ти е над бюджета. Аз съм с предишния модел от... 2008ма или 2009та година. Правят се по 1-2 кафета всеки ден, плюс 1-2 капучина на парата.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Кафе машина за еспресо

Мнениеот victortrt » Сря Авг 15, 2018 9:05 am

Джезве, котлон и чиста арабика от Коста Рика например не е ли вариант.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Кафе машина за еспресо

Мнениеот bdog » Сря Авг 15, 2018 9:53 am

Moka pot известна още като "Кубинска кафеварка" от Икеа.

Евтините кафе-машини правят скапано кафе! За да е хубаво кафето (което е екстракт на определени вещества) са нужни точна температура и точно налягано също както зеленият чай се накисва на една температура за определено време, а черният на друга за друго време.

В читавите кафенета имат машини, които го правят. Тези машини искат поддръжка и настройка. Домашните машинки са гола вода, ако човек има претенции и желание да пие прилично кафе. Съответно кафеварката от Икеа прави подобно кафе (и дори по-добро) на по-ниска цена и без проблемите характерни за машините.

П.П. Ако човек иска капучино, може да си купи едно миксерче за фрапе (на ток, а не на батерии), да си разбие млякото, за да направи пяна и да сипе кафето :).
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: Кафе машина за еспресо

Мнениеот madsnake » Сря Авг 15, 2018 2:42 pm

Чак пък скапано... Да, не е като от голяма машина, но човек просто иска да си направи еспресо у дома понякога. Моката от кафеварките си е мока, еспресото си е еспресо. Не може да кажеш кое е по-добро, освен ако не харесваш едното повече от другото :) Джезвето пък е трети вид... Има и филтри разни и тн. Аз лично си имам и еспресо машина и кафеварка за мока и филтърчета. Понякога ми се пие едното, понякога другото. Не може така да се обобщи, че едно кафе е скапано и точка.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Кафе машина за еспресо

Мнениеот bdog » Сря Авг 15, 2018 3:09 pm

Аз нямам предвид, че еспресото е скапано като цяло. Напротив! Просто казвам, че ако човек има по-високи критерии, еспресото от домашна машина е скапано, защото не отговаря на критериите за еспресо.

П.П. Ако задълбаем още малко - за различна температура и налягане се мели по-фино или по-грубо кафе, за да се получи читав екстракт - т.е. веществата, които подобряват вкуса на съответния тип кафе да са извлечени, а тези които го влошават да не са. Вероятно, ако човек направи достатъчно експерименти ще може да направи прилично кафе и с домашна машина, но информацията няма да е консистентна от машина на машина и т.н.
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: Кафе машина за еспресо

Мнениеот madsnake » Сря Авг 15, 2018 4:27 pm

Да, разбрах те. Точно това беше и смисълът на поста ми. Ако имаш високи критерии и искаш да си правиш еспресото у дома - даваш много пари за нещо истинско и огромно и му отделяш голямо количество време за чистене/подгряване/разучаване дори. Ако обаче имаш толкова високи критерии най-вероятно няма да си определил бюджет до 150 лв. защото ще си пил кафе направено от кадърни баристи, което не струва 70 стотинки чашата и ще си наясно, че няма как да имаш същото у дома за тази цена. Аз лично съм си свикнал на машината у дома и си правя едно прилично еспресо с подходящ материал разбира се. Затова я и препоръчах в първият си пост. То идеята обаче, не е да задълбаваме а да дадем предложения на питащият ;)
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Кафе машина за еспресо

Мнениеот Dim » Чет Авг 16, 2018 8:13 am

bdog написа:Moka pot известна още като "Кубинска кафеварка" от Икеа.

Евтините кафе-машини правят скапано кафе! За да е хубаво кафето (което е екстракт на определени вещества) са нужни точна температура и точно налягано също както зеленият чай се накисва на една температура за определено време, а черният на друга за друго време.

В читавите кафенета имат машини, които го правят. Тези машини искат поддръжка и настройка. Домашните машинки са гола вода, ако човек има претенции и желание да пие прилично кафе. Съответно кафеварката от Икеа прави подобно кафе (и дори по-добро) на по-ниска цена и без проблемите характерни за машините.

П.П. Ако човек иска капучино, може да си купи едно миксерче за фрапе (на ток, а не на батерии), да си разбие млякото, за да направи пяна и да сипе кафето :).

И как точно тази кафеварка ще прави хубаво кафе според собствените ти доводи, след като нито температурата, нито налягането са точно определените за постигане на въпросното хубаво кафе!
https://www.emag.bg/espreso-mashina-zep ... DHPDJKBBM/ ето една хубава бюджетна машина с много добри отзиви и точно определено налягане и температура на водата!
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: Кафе машина за еспресо

Мнениеот bdog » Чет Авг 16, 2018 9:56 am

Dim написа:И как точно тази кафеварка ще прави хубаво кафе според собствените ти доводи, след като нито температурата, нито налягането са точно определените за постигане на въпросното хубаво кафе!
https://www.emag.bg/espreso-mashina-zep ... DHPDJKBBM/ ето една хубава бюджетна машина с много добри отзиви и точно определено налягане и температура на водата!


Правиш ли разлика между хубаво еспресо, хубава мока, хубаво турско кафе и т.н.? Не? Седни си - слаб 2!

П.П. Въпросната проста кафеварка е по-постоянна по отношение на налягане и температура от повечето евтини машини (и тъй като виждам, че осмислянето на написан текст не ти е силна страна ще наблегна на повечето, което е различно от всички ). Също така има безброй статии и упътвания как да направиш хубаво кафе (мока, а не еспресо) ТОЧНО с такава кафеварка.
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: Кафе машина за еспресо

Мнениеот Любо » Чет Авг 16, 2018 10:22 am

Човек задава конкретен въпрос и очаква отговор, а какво получава? - Пишкомерене в големи дози!
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: Кафе машина за еспресо

Мнениеот madsnake » Чет Авг 16, 2018 10:36 am

На това попаднах сутринта. Цените са приятни, ако горе долу си се ориентирал като модел, може да се възползваш от промоциите.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Кафе машина за еспресо

Мнениеот Dim » Чет Авг 16, 2018 11:13 am

bdog написа:
Dim написа:И как точно тази кафеварка ще прави хубаво кафе според собствените ти доводи, след като нито температурата, нито налягането са точно определените за постигане на въпросното хубаво кафе!
https://www.emag.bg/espreso-mashina-zep ... DHPDJKBBM/ ето една хубава бюджетна машина с много добри отзиви и точно определено налягане и температура на водата!


Правиш ли разлика между хубаво еспресо, хубава мока, хубаво турско кафе и т.н.? Не? Седни си - слаб 2!

П.П. Въпросната проста кафеварка е по-постоянна по отношение на налягане и температура от повечето евтини машини (и тъй като виждам, че осмислянето на написан текст не ти е силна страна ще наблегна на повечето, което е различно от всички ). Също така има безброй статии и упътвания как да направиш хубаво кафе (мока, а не еспресо) ТОЧНО с такава кафеварка.

хахахаха
Айде стига ти с глупостите човека си търси кафе машина, а ти му предлагаш кафеварка и чак обясняваш, че правила по-хубаво кафе :D Пил съм кафе от кафеварка бе брато, пил съм кафе и от кафемашина за 100 и за 1000лв., пил съм кафе и на пиаца дел пополо, пил съм кафе и на таксим, айде да не ми обясняваш за кафетата, а! Вилиците и шоковете сигурно повече ги разбираш обяснявай ми за тях ;)
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm


Назад към Други

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта