Я пак да ви питам за галериите...

Тук ще намерите упътване за ползване на форума и правилата за общуване в него. Това е мястото за вашите предложения, критики и каквото друго се сетите, свързано с форума или сайта като цяло.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 600 / 10

Я пак да ви питам за галериите...

Мнениеот Admin » Чет Юли 16, 2009 11:36 pm

Както обикновено, оказва се доста трудно снимките да са групирани така, че да е удобно за всеки. Което не пречи да потърсим заедно най-оптималният вариант - все пак повече глави могат да родят повече идеи от една. Тук ще отворя скоба, за да кажа, че първоначално бях замислил един вариант за групиране, после се спрях на този, който е реализиран в момента, но напоследък разни хора ми образуваха съмнения дали не може и по-добре. Въпросът е как точно.

Кратки обяснения за възможностите, които дава самата галерия, т.е. които ме ограничават технически: в секция Снимки може да има главни категории и подкатегории (галерии). Потребителите могат да създават свои подкатегории (галерии) в главните. В главните категории могат да се публикуват снимки и самостоятелно, извън техните подкатегории. Потребителите могат да публикуват снимки в своите подкатегории, както и в други, за които това право е зададено. Въпросът е по какви принципи и критерии да бъдат групирани категориите и подкатегориите, за да може сравнително лесно да бъдат намирани определени снимки. За съжаление отделната търсачка за галериите не работи добре и май ще трябва да я изключа за момента. Във всички случаи следва да се има предвид, че снимките ще стават все повече и повече, а идеята е да може сравнително лесно да бъдат намирани поне от редовните читатели на сайта. И това за години напред.

Ще посоча три варианта, които засега ми идват наум:

Вариант 1 (сегашният):
Повечето основни категории са определени на база вид каране. Има и 2 по-особени - "Снимка на седмицата" и "От старите ленти", които ще си останат при всеки тип категоризация. В основните категории вече се създават тематични подкатегории, когато броят снимки го налага. Потребителите могат да създават малко на брой подкатегории. Плюсове и минуси:
+ Горе-долу е ясен критерият за разграничаване.
+ Ако имам от днес 2 снимки, мога да ги публикувам в главната директория, а не да ги групирам с други, както беше в стария сайт.
- Критерият за разделяне е горе-долу ясен, което значи и неясен. Пример - разлика между спускане и фрийрайд? Ами различните видове паркови трасета, пъмп-тракове и т.н. - там карането какъв вид е? Да не говорим, че според някои хора каране като това във високата планина не е крос-кънтри. Изобщо, темата за видовете каране винаги е било много спорна и размита в някои участъци, така че това може да доведе до проблеми.
- Отделни снимки (4-5 броя) се намират по-трудно, когато са в главната категория.

Вариант 2:
Създават се следните главни категории - "Снимка на седмицата", "От старите ленти", "Снимки с каране", "Снимки без каране", "Снимки от организирани събития, карания и т.н." При този вариант не се поставя разделяне по вид каране, но галериите, посветени на събития, състезания и т.н., са в отделна категория за по-голяма яснота и по-бързо намиране. Предвижда се възможност за по-голям брой категории за всеки потребител. Плюсове и минуси:
+ Всеки знае къде да си публикува снимките, независимо как точно кара и къде.
+ Ако имам от днес 2 снимки, мога да ги публикувам в главната директория, а не да ги групирам с други, както беше в стария сайт.
- Отделни снимки (4-5 броя) се намират по-трудно, когато са в главната категория.
- Снимките с каране ще са в един голям кюп от подкатегории и отделни снимки, където намирането им няма да е много лесно.

Вариант 3:
За основа се взима вариант 2, обаче в никоя категория не се допуска създаването на потребителски подкатегории. Вместо това в категорията Снимки с каране се публикуват само подкатегории с поне 8 снимки, което значи, че при изпращане и одобряване на снимки, се изчаква да се съберат достатъчен брой за отделна галерия. С други думи, следва се принципът от стария сайт. Плюсове и минуси:
+ Получава се някаква регулярност на галериите и подреденост на снимките.
- Губи се ползата от бързо публикуване на единични снимки.

Като цяло третият вариант хич не ми харесва.
Може би най-много ми допада втория, като се включи и насърчаване на потребителите да създават повече собствени подкатегории (с ясно, запомнящо си и/или информативно заглавие) и да публикуват в тях.
Разбира се, щом сегашният вариант съществува, значи и той ми харесва, но ми е трудно да преценя доколко за потребителите е проблем размитостта между някои видове каране (както при публикуване, така и при разглеждане). Пример: днес публикувах 10 снимки от Плевен - сложих ги в категория Спускане, но трасето, по което се кара, на практика е в градски парк. Така че не може да се постигне пълна чистота на категоризацията.
Като се замисля обаче, трябваше за тези снимки да направя отделна подгатегория. Също така и за 9-те снимки от купа "Велинград". Май е по-добре подкатегория с малко снимки отколкото те да се влеят в главната категория.

Горе-долу схващате какви са терзанията ми. Интересно ми е да чуя и вашето мнение/идеи.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Я пак да ви питам за галериите...

Мнениеот 4getcredo » Пет Юли 17, 2009 9:25 am

На мен вариант 2 ми се струва най-смислен.

Първо, категоризацията при вариант 1 е изключително условна (да не кажа нещо по-тежко ;)) тя е толкова автоматизирана и много често просто декларативна (бия се в гърдите и казвам "аз карам този стил"), че не добавя никаква стойност към отделната снимка в нея... в комбинация с любителския характер на снимките в нашия форум се получава следното: отварям аз галерия FR и гледам някаква серия от почти едни и същи снимки от различно време, от различни места... в тях няма никакъв разказ, никакъв контекст, т.е. никакъв специфичен визуален смисъл (може би освен за автора и приятелите му из тях). Опитът ми във форума показва, че много рядко се срещат толкова добри снимки, че да говорят сами за себе си (затова казах "любителски")... в повечето случаи те стават и без това снимка на седмицата, а в другия случай се губят сред масата сродни, формално етикирани слики.

При втория вариант, за всеки един "некадърен" фотограф (в това число и аз:D), на който не му достигат чисто визуалните способи да се изрази, има възможност (или най-малкото Админа ще има възможност) да създаде помощен разказ чрез серия от снимки от едно място/група хора/клуб в тяхната хронология. По този начин описва мястото/хората, казва още две-три думи, къде е ходил (в мероприятия, например), какво е правил и вече всеки потребител с патерицата на този контекст ще има възможност да чете и оценя снимките и историята, както си иска. По този начин, според мен, в рамките на усреднените възможности на фотографите тук снимката/ите ще струват и казват повече.

При първоначалния почин на Админа и едноличното му авторство втория вариант не беше труден. Той се подразбираше. Сега пък с "развитието на новите технологии" и ние, простите потребители, имаме шанс да станем автори, а не просто спамъри ;) :D [залата гръмва в аплаузи и неподправен младежки ентусиазъм] ;)

Не храня илюзии, споко!

Туй то. :) :beer:
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Я пак да ви питам за галериите...

Мнениеот NovemberCharlie » Пет Юли 17, 2009 9:45 am

И за мен вариант 2 е най-подходящ.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Re: Я пак да ви питам за галериите...

Мнениеот Quiz » Пет Юли 17, 2009 10:03 am

4getcredo написа:...

:agree: +1
Аватар
Quiz
 
Мнения: 1063
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 25, 2004 8:27 am
Местоположение: Sofia

Re: Я пак да ви питам за галериите...

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Пет Юли 17, 2009 10:40 am

Номер 2!
@4getcredo
+1
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Re: Я пак да ви питам за галериите...

Мнениеот zikzuk » Пет Юли 17, 2009 5:32 pm

И аз да се включа - в номер 2 има най-много логика и ще е най-добре според мен! :agree: :agree:
Аватар
zikzuk
 
Мнения: 89
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Вто Мар 24, 2009 6:07 pm
Местоположение: Sofia

Re: Я пак да ви питам за галериите...

Мнениеот nqkoiem4o » Пет Юли 17, 2009 9:31 pm

Номер 2
И бог е луд!!!


skypе:saho6411
nqkoiem4o
 
Мнения: 255
Рейтинг: 1208
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 10:04 pm
Местоположение: София

Re: Я пак да ви питам за галериите...

Мнениеот Admin » Пон Юли 20, 2009 2:51 pm

Радвам се, че идеята за вариант 2 се приема добре. В най-скоро време ще бъде приведена в изпълнение. :agree:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Я пак да ви питам за галериите...

Мнениеот Admin » Вто Юли 21, 2009 3:16 pm

Все пак ми се струва, че дори и при вариант 2 е добре снимките с траял, dirt jump, street и други такива да са в отделна категория. Вие какво мислите?

С други думи, основните категории да бъдат:
1. Снимка на седмицата
2. Снимки от организирани прояви и събития
3. Снимки с основните видове каране (XC/FR/DH/4Х)
4. Снимки с по-специфично каране (Trials/Dirt Jump/Street и др.)
5. Снимки без каране
6. От старите ленти

Достатъчно ясна ли ви се струва тази категоризация? Или смятате, че е по-добре 3 и 4 да бъдат в една категория?
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Я пак да ви питам за галериите...

Мнениеот Night_Falcon » Сря Юли 22, 2009 9:53 pm

За мен 3 и 4 трябва да са си в една категория - основни, специфични, все са си стилове каране :agree:
Аватар
Night_Falcon
 
Мнения: 1227
Рейтинг: 1376
Регистриран на: Нед Апр 12, 2009 12:21 pm

Re: Я пак да ви питам за галериите...

Мнениеот Admin » Пон Авг 10, 2009 9:38 am

Моите терзания с галерията продължават, както и сигналите за неудобства. След допълнително проучване и анализ ( :D ) установих, че май един от основните проблеми е наличието на връзки само към 3 галерии във всяка от основните категории, докато в стария сайт хората бяха свикнали да има само връзки към галерии и нищо друго.
Решението изглежда просто - добавяне на повече връзки към галерии на една страница. Това обаче би запратило единичните снимки много по-надолу в страницата.
Оттук вече стигнах и до следната идея: отделяне на едни категории, в които няма да се публикуват галерии, а само отделни снимки. В други категории пък ще могат да се публикуват само галерии, но не и отделни снимки извън тях. Така и в двата случая на една страница ще има нормален брой връзки (и картинки), например 15, водещи съответно към галерии или отделни снимки. А и логиката за намиране на снимки, когато човек веднъж вече ги е видял някъде, ще е по-ясна.

По-детайлно, идеята е да се получи следното:
1. Снимка на седмицата - както и досега, ще съдържа само отделни снимки.
2. Галерии от организирани прояви и събития - ще съдържа само галерии.
3. Галерии с каране на маунтин байк - ще съдържа само галерии с всякакви видове каране.
4. Снимки с каране на маунтин байк - ще съдържа само отделни снимки с всякакви видове каране.
5. Снимки без каране на маунтин байк - ще съдържа само отделни снимки, както е и досега на практика.
6. От старите ленти - тук ще има три галерии и в тях вече ще се публикуват отделни снимки, както е и сега.

Какво мислите за подобна подредба?
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Я пак да ви питам за галериите...

Мнениеот 4getcredo » Пон Авг 10, 2009 10:10 am

Предложение: като влезеш в подкатегория "Снимки от организирани прояви и събития" да се виждат по 6 или даже 9 галерии на страница. Излишно много страници се получават така. :agree:
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Я пак да ви питам за галериите...

Мнениеот Admin » Пон Авг 10, 2009 2:07 pm

Точно до този извод стигнах и аз, но понеже това би запратило единичните снимки съвсем надолу в страницата, ми хрумна, че би било най-добре те да са си отделени в специална категория. Така човек ще си знае да търси галериите в едната категория, а единично публикуваните снимки в друга, а и в двата случая на страницата ще има достатъчно галерии/снимки. В някои от основните категории така или иначе има само галерии, без единични снимки.
На мен лично това ми се струва най-логично и най-свързано с реда в стария сайт, та чак се чудя как не ми е хрумнало от самото начало... :banghead:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София


Назад към Мнения, предложения и въпроси за форума и сайта

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта