Търсене ограничено до думи с 4+ знака

Тук ще намерите упътване за ползване на форума и правилата за общуване в него. Това е мястото за вашите предложения, критики и каквото друго се сетите, свързано с форума или сайта като цяло.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 600 / 10

Търсене ограничено до думи с 4+ знака

Мнениеот petarb » Съб Май 12, 2012 8:48 pm

Как точно да потърся примерно gps?
petarb
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Сря Май 09, 2012 10:58 am

Re: Търсене ограничено до думи с 4+ знака

Мнениеот edinmilion » Съб Май 12, 2012 8:57 pm

пишеш в търсачката: site:mtb-bg.com gps

http://www.google.com/search?q=site%3Am ... ox&ie=&oe=
edinmilion
 
Мнения: 1268
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Търсене ограничено до думи с 4+ знака

Мнениеот dimochito » Съб Май 12, 2012 8:57 pm

http://lmgtfy.com/?q=mtb-bg+gps

Ред. Изпревариха ме :D
did написа:Сега видях - всъщност желязното е пластмасово, но направено от алуминий.

Price/weight/performance my friend. Pick 2.
Аватар
dimochito
 
Мнения: 372
Рейтинг: 1391
Регистриран на: Нед Фев 17, 2008 3:15 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Търсене ограничено до думи с 4+ знака

Мнениеот edinmilion » Съб Май 12, 2012 9:03 pm

а конкретно за форума: site:http://mtb-bg.com/forum/ gps
edinmilion
 
Мнения: 1268
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Търсене ограничено до думи с 4+ знака

Мнениеот petarb » Съб Май 12, 2012 9:10 pm

edinmilion написа:пишеш в търсачката: site:mtb-bg.com gps

http://www.google.com/search?q=site%3Am ... ox&ie=&oe=


Благодарско!
petarb
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Сря Май 09, 2012 10:58 am

Re: Търсене ограничено до думи с 4+ знака

Мнениеот Alpina » Нед Май 13, 2012 4:05 pm

Търсенето на думи с 4+ знака и в момента си е безпроблемно във форума, че да ползвате външни източници :dontknow:

Вече за търсене на думи с по-малко от 4 знака може да се прибягва до горе посочения метод.

P.S. Извинявам се за намесата в темата, но отдавна не съм тролвал значително във форума и просто ме сърбят ръцете... а ме е страх и че ще изгубя способностите си за това... :(
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Търсене ограничено до думи с 4+ знака

Мнениеот xcII » Нед Май 13, 2012 5:21 pm

edinmilion написа:а конкретно за форума: site:http://mtb-bg.com/forum/ gps


Отговор в 10-ката, ама пробвал ли си да видиш ква е ефективността му като брой "хитове" с думата gps и такива, които обсъждат конкретно gps устройства във Форума? Мързи ме да правя статистика, но само ще спомена че от пъвите 3 "хита" на search-а нещата стоят така:

1) настоящата тема :D
2) тази тема, която завършва със съвети относно диоптри.. :8D:
3) тази тема, в която некой е написал "gps".. по-надолу има още доста такива, които са интересни, но не са баш за gps по-принцип, а за gps следа/трак и т.н..

На първа страница на посочения в началото "search" излизат и няколко теми, където утвърдени потребители като @did и @Admin (е той не е точно потребител де.. :) ) пишат:

quoute @Admin: "bluskanie e прав, потърси някоя от тези теми, за да не повтарят хората отново куп неща. После, ако не си успял да се ориентираш и имаш по-конкретни въпроси, питай. :agree:"

quote @Did: "Колко ли пъти ще пишем едно и също..."

и т.н.

Най-пресен пример към днешна дата е в тема сносен GPS с топографска карта БГ, където PtD казва, че е преместим темата в quote @PtD: "Препращам към темата за GPS-и.", но при толкова много "хита" в google-a на посочения search не е лесно да се разбере коя по-точно тема е имал предвид.. струва ми се, че хиперлинк щещше да е от полза..;)

Накрая, мисля че е видно че въпроса за "GPS/GPS навигация" е достатъчно интересен за много потребители и може би, заслужава да бъде отделен във "Важни теми", защото и ако тогава даден потребител не го забележи лесно, то прав би бил @PtD за диоптри и т.н. .. :agree:

ed.: 10мин. по-късно, след като преглеждах поста си за евентуални грешки, видях че реферираната подребда по-горе от мен на search "site:http://mtb-bg.com/forum/ gps " не е същата, нямам идея защо, но "новата" подредба в search-а запазва "духа" на поста ми.
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Търсене ограничено до думи с 4+ знака

Мнениеот petarb » Нед Май 13, 2012 9:48 pm

ясно как се гугълва, но xcII си е прав: търсачката връща само нерелавантни хитове. ГПС въпрос-а си плаче за отделна тема...
petarb
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Сря Май 09, 2012 10:58 am

Re: Търсене ограничено до думи с 4+ знака

Мнениеот PtD » Нед Май 13, 2012 11:51 pm

GPS-ите се дискутират в отделна тема. А ако ми и обясниш какво е "релавантен", ще си златен. :smokin:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Търсене ограничено до думи с 4+ знака

Мнениеот TiratroN » Пон Май 14, 2012 8:11 am

Не съм срещал друг форум в който да има ограничение на дължината на търсената дума и затова след няколкото поредни "игнорирания" на думи които търся , също изпитах неудобство. Когато пиша RAM и го игнорира. И защо всеки път трябва да се търси външна търсачка? Безмислено е . При условие че тези ограничения не са някакво задължително условие и не е прието навсякъде.
TiratroN
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 10:29 pm

Re: Търсене ограничено до думи с 4+ знака

Мнениеот Admin » Пон Май 14, 2012 8:32 am

Добре, като сте отворили тази тема, ще помоля ако има човек, който знае от личен опит каква е разликата, предимствата и недостатъците между двата метода за търсене в PHPBB3, до ми ги обясни, защото този проблем с ограничението в знаците явно идва от това.
В админ панела виждам два възможни метода за търсене: fulltext mysql (активно в момента) и fulltext native. При второто ограничението за броя знаци може да бъде намалено до 2 знака, при първото ако може, не става чрез админ панела. Тъй като съм пълен лаик в софтуерно отношение, разяснения от човек, който е наясно с тези две неща, ще ми е от полза да преценя с кое от тях да останем. :agree:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Търсене ограничено до думи с 4+ знака

Мнениеот mutant » Пон Май 14, 2012 12:24 pm

PtD написа: А ако ми и обясниш какво е "релавантен", ще си златен. :smokin:
уместен, съответен, приложим, от практическо значение, значим, важен,
свързан (с даден въпрос). Идва от английското relevant.
Аватар
mutant
 
Мнения: 57
Рейтинг: 1223
Регистриран на: Вто Дек 06, 2011 3:47 pm
Местоположение: Габрово

Re: Търсене ограничено до думи с 4+ знака

Мнениеот PtD » Пон Май 14, 2012 12:51 pm

mutant написа:
PtD написа: А ако ми и обясниш какво е "релавантен", ще си златен. :smokin:
уместен, съответен, приложим, от практическо значение, значим, важен,
свързан (с даден въпрос). Идва от английското relevant.

Aз пък мисля, че няма дума релавантен. Има дума релевантен. Тя е най-грозна чуждица, разбира се, която някои хора използват, за да подчертаят колко са начетени. Но по-лошо от нейната употреба е употребата ѝ с правописна грешка, издаваща още по-голямо невежество, съчетано с желание да изпъкнеш. :8D:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Търсене ограничено до думи с 4+ знака

Мнениеот xargs » Вто Май 15, 2012 3:19 am

Принципно, би трябвало Fulltext MySQL опцията да е по-бързата, но за да се разбере конкретно за този форум трябва да се тества. Fulltext mysql също така ползва доста по-малко място, тъй като две от най-големите таблици няма да са нужни вече - phpbb_wordmatch и още една с подобно име.
Fulltext MySQL се поддържа обаче,само ако таблиците са MyISAM (каквито явно са).
За да се промени настройката за минимум символи, на mysql, трябва да се смени ft_min_word_length настройката (my.cnf). Намалянето на символите обаче, ще доведе и до по-бавно изпълнение на търсенето.

Най-добрият вариант за search backend e sphinx, който е уникално бърз, за сметка на някои бъгове. Инсталацията и конфигурирането му, обаче са си играчка и така и не съм имал време да го подкарам на phpbb форум.

Най-лесният и разтоварващ вариант би бил да се интегрира един Google Custom Site Search направо във форума - http://www.google.com/cse/
по-добри и бързи резултати от Google трудно се докарват :D
Добавянето му не би трябвало да отнеме повече от 5 минути.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Търсене ограничено до думи с 4+ знака

Мнениеот Admin » Вто Май 15, 2012 10:35 am

xargs, благодаря за подробното мнение. Явно затова навремето сме избрали fulltext MySQL...Ще погледна и за вграденото търсене на Google. :agree:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Търсене ограничено до думи с 4+ знака

Мнениеот dobata48 » Нед Юни 03, 2012 11:53 am

И сега, неразбрах дали примерно ще мога да потърся в раздел Продава - Вилки и задни амортисьори думата XCR или XCM или подобни трибуквени думи ?
shaady написа:
Сънтур може да работи като марзочи или сънтур, марзочито няма подобен избор.
dobata48
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1213
Регистриран на: Чет Юли 14, 2011 8:32 am


Назад към Мнения, предложения и въпроси за форума и сайта

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 91 госта