Tour du Mont Blanc?

Форум за организирани или неорганизирани несъстезателни карания, срещи и дейности на клубове, неформални групи и др., както и общи теми за карания, обединени по даден признак (например регионални).

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 500 / 5
Правила на форума
В различните форуми и подфоруми на раздел "Мероприятия" действат особени правила, които можете да прочетете в тази тема, т. ІІІ.

Напомняме на всички потребители в раздел "Мероприятия", че в рамките на МТБ-БГ има Календар на събитията, който включва дори и индивидуални карания, стига инициаторите им да желаят това, т.е. да са вписали карането си там. По принцип в Календара ще намерите всички състезания и официално организирани карания. Календарът е на този адрес: http://www.mtb-bg.com/index.php/events/calendar .
Повече подробности за Календара можете да научите от тази статия: http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... 7-calendar

Tour du Mont Blanc?

Мнениеот moridinbg » Чет Май 21, 2015 4:42 pm

Има ли интерес да осъществим с колела обиколката на Мон Блан? Става дума за стандартния популярен маршрут, както за пешеходци така и за колела.
~180km, ~9500м нагоре, ~9500m надолу.

По принцип нормално се прави за 5 дни, аз си го представям също за толкова, с опция за 6ти. 30-40км на ден и ~2000 вертикални метра.

Ето едно зарибително видео - https://www.youtube.com/watch?v=z_JupfzlWSc

Ето приблизителен GPX трак - http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A ... =cAQEQGIh4

Изображение

Маршрутът е наистина феноменален!

Мисля го за около края на Юли. Аз ще го правя на 100%, говорил съм с разни хора, които също имат интерес, но още нямаме сигурна уговорка.
Спането и яденето може на хижи, без много слизане - около 30 евро на ден трябва да оправят спане + ядене.
Аз ще го играя беден, поради бедност и безработица и ще спя на хамак.

Ще пъувам с влак от Париж с промоциите по €10, но от БГ пътят го виждам в два варианта:
- с кола от София до Курмайор (от италианската страна) е 1600км в посока
- Самолет до Милан по това време е €60-80 общо в двете посоки. Колелото е още €60, след това автобус или кола под наем, но тя ще трябва да седи и да се плаща 5-6 дни в Кура...

До Париж самолетите в периода са по €100-150, подобно е и за Женева.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Tour du Mont Blanc?

Мнениеот moridinbg » Пет Юни 12, 2015 12:31 am

Баси нулевия интерес :(
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Tour du Mont Blanc?

Мнениеот papinu » Пет Юни 12, 2015 8:55 am

Миналата година една групичка от 6-ма байкарони се опитахме да направим обиколката, но времето не ни позволи. Затова със сигурност ще повторим, но не тази година.
Много сериозно помисли за логистиката.
Ние си бяхме наели бус с който се придвижихме от БГ до Кормайор. От там през целото време на карането си имахме шофьор, който придвижваше багажа ни с буса. Аз не мога да си представя да караш този маршрут, който никак не е лек, с целия наличен багаж - така както си тръгнал от БГ.
Спането ни бе на палатки, като една вечер лошото време ни принуди да спим в едно refuge (или хижа по нашенски) за около €27 на човек. Това беше в Швейцария и всеобщото мнение сред нас бе, че сме минали тънко. Цената е само за спане - никакви закуски, вечери... На къмпинг - за 7 човека, 3 палатки, 1 бус, ток, баня, кухня (за някои от къмпингите се заплащаше) цените се въртяха около €60. Най-скъпите къмпинги бяха в Италия.
В Швейцария не се разплащай с евра - курса е много нерентабилен. Имам в предвид курса заложен в касовите им апарати. Пример: за чай+коняк можеш да загубиш 3-4 лв. само защото си платил в кеш с евра, вместо да платиш с франкове или с карта.
Общата равностметка е, че на всеки от нас цялото това начинание излезе под 1000 лв. на калпак. Всички бяхме много приятно изненадани от това - аз лично бях предвидил доста по-голяма сума.

П.С: Сериозно огранизирай логистиката - това е най-важното. Някои са губели войни точно заради това.
В превъзходството ти над другите няма нищо благородно. Истинското благородството се състои в това да превъзхождаш предишния си аз.
Аватар
papinu
 
Мнения: 393
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Tour du Mont Blanc?

Мнениеот chiburator » Съб Юни 13, 2015 7:48 pm

Здравей,
Пускам ти линк към галерия със снимки от нашата обиколка, надявам се да са ти полезни.
Чети инфото към снимките, там също ще намериш интересни описания на местата.
Дано съм ти полезен, обиколката на Мон Блан наистина е велико изживяване!

Успешен TMB!

https://photos.google.com/album/AF1QipP-mz2YcAWe7pSKQv-F34Px7F7OJWEg_-KcD4NC
Аватар
chiburator
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1247
Регистриран на: Нед Фев 12, 2012 1:04 pm

Re: Tour du Mont Blanc?

Мнениеот moridinbg » Чет Юни 18, 2015 11:45 pm

По часовника или обратно въртхяте? Защо избрахте така?

Бус, който да мъкне нещата, докато караме е яко, но за нашите цели е по-скоро глезотия - не сме достатъчно хора, че да излезе достатъчно евтино, а и смятаме, че ще се справим сами.

Багажът аз го виждам -
Хамак (850гр)
Платнище - (750гр)
Чувал (800-1000гр)
3 тениски - 450гр
3 чифта чорапи и бельо - 180гр
полар - 300гр
лека ветровка/шел - нямам под ръка да премеря - но вероятно 400гр?

комплект инструменти и лепенки - 200гр?? (и те не са под ръка да ги измеря)
резервна гума - 200гр
шишенце резервна доза боза - 150гр
фенер/челник - 90гр
2 комплекта батерии - 100гр
примус - 100гр? Тепърва ще взема, тип дюза директно върху газта
канче - също не ми е под ръка, 50гр?
1-2 USB батерии - 2х90гр
GPS - 150гр
Раница - 1100гр тази, която съм предвидил е зимната ми за сплитборда, може да намеря и по-олекотена

Вода - 2л
Храна - ???

Може би не съм се сетил за всичко.
Дрехите са по 3 чифта с идеята за пране вечер.

7950гр с водата - 8кг. Храна никога не съм изчислявал грамажи на ден, така че още не ми е мн ясно. Смятам, че ще се справя с това тегло на това разстояние и натоварване.

За сега имам само един друг сигурен човек. Той беше навитият да кара ван от София, но като е сам ще лети. С България Ер София - Милан София е 285лв на 28.07 - 04.08.
Автобусът Милан - Курмайор е 60лв в двете посоки.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Tour du Mont Blanc?

Мнениеот moridinbg » Пет Юни 19, 2015 2:51 am

Леле, вас сняг ви е навалял чак? Никак не сте уцелили на време :(
Евалата на малкия човек, машинка!

Аз почнах да се сещам някакви неща изпуснати в горния списък, като аптечката, фулфейса, корите, но тия работи ще се доизчистят идните дни.
Като цяло мисля да се впиша в 11кг по мен. Пък и неща като аптечка, gps, и т.н. са общ багаж и може да не ги нося аз всичките. Съвсем нормално ми се вижда за неподпомаган с транспорт преход.

И още по темата тегло, колелото вече тотално му изгубих края колко е, но като го взех беше 10.5кг. От там смених вилката Revelation 140mm с Fox 36 160мм, което вдигна 300 грама, спирачките от Avid XX на SLX, още 100гр, още 200 грама от 2.2 на 2.4 гуми, още 100гр за 30мм шини, други 100 гр в касетата... 11-11.5кг
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Tour du Mont Blanc?

Мнениеот Jackxxx » Пет Юни 19, 2015 7:24 am

papinu написа:В Швейцария не се разплащай с евра - курса е много нерентабилен. Имам в предвид курса заложен в касовите им апарати. Пример: за чай+коняк можеш да загубиш 3-4 лв. само защото си платил в кеш с евра, вместо да платиш с франкове или с карта.

Миналата седмица бях в Женева. Курса в момента на eврото спрямо франка е почти 1:1 (1:1.04658). Няма проблем да си плащате в евро, просто някъде ако нещо струва 5 франка и дадете 5 евро може да ви върнат няколко стотинки във франкове, а другаде няма да ви върнат нищо. :)
Аватар
Jackxxx
 
Мнения: 23
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Пон Сеп 09, 2013 9:23 am

Re: Tour du Mont Blanc?

Мнениеот papinu » Пет Юни 19, 2015 11:13 am

moridinbg написа:... фулфейса...

Чак фулфейс... няма да ти трябва според мен. Останалата протекция е задължителна.
Препоръчително е да си оптимизирате багажа: една помпа, една шок помпа, един GPS...
Ние с буса се разглезихме - носихме си резервен wheelset, резервна касета, туби с боза, големи помпи...
Вода има - аз карам с 2-литров мях и винаги ми е стигало количеството. Но ако си на бутилки може и да закъсаш някъде.
Аптечката е просто ЗАДЪЛЖИТЕЛНА.
Хубаво си преценете теглото (+ байка), защото ще има много носене - доста повече от бутането е :).
Помислете добре за облеклото и начините за спане, защото там си е студено вечер.
Ако пътувате с автобус проучете внимателно дали ще ви качат с байковете - един човек+байк е доста по-различно от двама или повече и прилежащите им байкове.

Маршрута го правехме обратно на часовниковата стрелка - всички ни се чудеха защо сме избрали така.
Всеобщото възприемане, че е по-добре да се направи по часовниковата стрелка. Но ние не съжаляваме за избора си. Така следващия път ще караме нов маршрут :peace:
В превъзходството ти над другите няма нищо благородно. Истинското благородството се състои в това да превъзхождаш предишния си аз.
Аватар
papinu
 
Мнения: 393
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Tour du Mont Blanc?

Мнениеот THEZOGGO » Чет Юли 02, 2015 12:33 am

Koлега, с три тениски и един полар в Алпите няма да ти е много приятно. То вярно "от студ умри - гъзар бъди", ама все пак... :dontknow: Времето там си е доста променливо. А и наясно ли се как се кара, бута, носи колело с 11 кг раница на гърба?! Пробвай да поносиш с това което си намислил да взимаш да речем под лифта на Драгалевци или някъде другаде където терена се доближава до този по който ще се опиташ да преминеш. Като понатрупаш опит с 11 кг раница, пусни едно мнение как ти се струва приключението. То Мон Блан обиколката не е Транс Алп, но все пак, не е като да отидеш до Златните мостове. Помисли и сериозно за застраховката, че Швейцарското ПСС иска сериозни суми. Примерно полица за поне 30 000 евро, знам ли може и за до 50 000.

Едит:

Мернах, че си в Париж, ами кофти работа е тва. Почвай да работиш над физическата подготовка с носенето във фитнеса. 30-40 км с 2000 м денивелация и 11 кг раница, без да имаш условия за тестване на възможностите е малко рисково. Най-малкото ще си развалиш кефа, освен ако не си от Габрово или Троян. :eyebrow:
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Tour du Mont Blanc?

Мнениеот moridinbg » Чет Юли 02, 2015 10:20 pm

Зимата съм правел пантения със сплитборда по 20-30 километра на ден с доста повече от 11 килограма раница. Вярно, не е съм го докарвал до такива тотални километри, но имам представа за какво става дума (:
И в момента въртя с прогресиращо натежаваща раница, почнах да слагам и излишни шишета пълни с вода ;)
Застраховка си имам, пак покрай зимните забавления.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Tour du Mont Blanc?

Мнениеот moridinbg » Сря Юли 29, 2015 1:46 pm

Изображение
Почваме от Курмайор, че там срещам другия тип, който каца в Милан, но може да се каже, че стартираме.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Tour du Mont Blanc?

Мнениеот lostrider@ » Сря Юли 29, 2015 4:09 pm

:clap:
Попътен вятър момчета и яко изкарване!
Ако чуе Господ, ние с жинъта може да го врътнеме това каране в края на Август или некой си Септември....
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Re: Tour du Mont Blanc?

Мнениеот moridinbg » Сря Авг 05, 2015 10:43 pm

Днес завършихме! 290км по гпс, от тях 80 на и около лифтовете в 2та "байк парка" в Шамони. 5 дни обиколка, 2 дни кеф на лифт.
Раниците бяха към 14-15кг, ще добавя списък с тегла по-натам. Не препоръчвам. Догодина вероятно пак, по обратния път, че и по него има страшни пътеки, но с 200-250 евро бюджет отгоре и спане и ядене в хижи и раници само с вода, вафлички, яке и инструменти.
Препоръчвам и хамак пред палатка.
Тоталът ни на края е 305 евро за двама души за 7 дни с бая бири, няколко кръчми, един платен къмпинг и доста супермаркети.

Минахме пешеходноя маршрут на около 80-90% с малки отклонения.

Снимки - като си стигна в Париж. Утре имам още ден в Шамони, ако остане евро - още байк парк.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Tour du Mont Blanc?

Мнениеот THEZOGGO » Сря Сеп 02, 2015 9:18 pm

Ще ми бъде интересно да прочета детайлите. Интересно е къде сте спали и от какви супермаркети сте пазарували.
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Tour du Mont Blanc?

Мнениеот moridinbg » Пон Сеп 21, 2015 2:13 am

Отдавна се каня да направя нещо като разказ с картинки, ще гледам да го свърша по някое време.

Спахме на хамаци в горите по пътя. Къмпинг ползвахме само веднъж в Шамони, защото предния ден валя яко и искахме да се изкъпем като хората.
Карахме пешеходния маршрут. Пътеки с табел изабраняващи велосипедисти не сме карали, но май и не видяхме такива табели.
В Швейцария има табели за велосипедисти и табели за пешеходци, често на различни пътеки. Не съм съвсем сигурен дали там едното не изключва другото, но изрична забрана не видях.

Човекът с мен беше с планинска застраховка за чужбина от Армеец - 20 евро за седмица.
Аз бях с една местна - http://www.passeportmontagne.com - 28 евро годишна за Франция (където живея)

Пазарувахме веднъж на тръгване от Курмайор и после в долината на Шамони. То други магазини по пътя практически няма - един супер в Аржентиер (който не видяхме) и един магазин в Champex, който беше затворен (Неделя). Вднъж ядохме в едно ресторантче в Les Chapieux, където разчитах да има магазин, след Шамони карахме на запаси до един къмпинг до Fouly, където презаредихме и след това пак в Курмайор.

Бирата по пътя е доста посредствена. В Швейцария бира не могат да правят. Или поне в тази част има почти само lager. Посредствен. Веднъж видях бяла. В Италия има няколко ставащи. Във Франция е доста зле. С тва вино няма много любов за бирата. С едно голямо изключение - Braserie du Mont Blanc :bowdown: Най-добрата бяла бира, която изобщо някога съм пил!

Маршрутът е напълно караем, носили сме пренебрежимо малко, избутали сме доста. С ХС колело може да се извърти много повече от качването - ние бяхме 15.0кг 180/160мм и 1х 34-11-42 и 11.2кг Talas120-160мм 1x34 11-34 и побутахме. От друга страна имаше супер много спускания, на които според мен е доста по-яко с такива колела, отколкото с ХС бегачки - ние отидохме да се забавляваме надолу, а не на горе ;)

Никак не съм убеден, че обратно на часовника е по-подходящата посока, а от прочетеното в Интернет това е преобладаващото мнение. Спускането от Швейцария в Италия по Petit Col Ferret например е мега абсурдно. Пътеката е страхотна - наклон, серпентини, широка, гладка. Но на буквално абсолютно всеки 5-10м има прегради от трупи/камъни високи 10-20см напряко на цялата пътека, който отклоняват водата от нея. Карането е супер спънато не е технично, просто е прееб@но. От друга страна, спускането от Col Ferret от Италия в Швейцария ще е зверско - безкрайна мазна пътека без препятствия.

Нещо подобно е влизането в долината на Шамони. Качването от Les Chapieux към Refugio de la Croix du Bonhomme е по страшен сингълтрак, а спускането от другата страна към Les Contamines е по яко разбити камъни, и е доста по-смотано.
Франция -> Швейцария също е тъпичко - качването е по байк парка на La Tour, спускането е пак по камениста пътека.

Байк паркът е жесток - синя и червена пътеки в горната част и зелена, синя и червена в долната. Всичките са отворени и мазни, гора няма.
Има още един в Les Houches, но него го карахме точно след дъждовния ден. Той е в гора и е доста по-техничен.

Никак не си струва изгърбване с палатки и носене на храна. Нощувка + вечеря в хижа е 40 евро, закуската е 10-15. От друга страна каране с 14-15кг раница е бахти тъпнята. Няколко пъти сме избутвали някой як участък, след това оставяме раниците горе и го пускаме без...


Това е горе-долу финалният багаж, в който влиза практически всичко, което сме взели с нас и не расте от самите нас.

Изображение

Като гледам, в него липсват само 2кг спейс кейквое и храна, която сме купували по път.
Нямаше нито едно нещо, което ми е било излишно.

Албум има тук - https://www.facebook.com/devrandom/medi ... 857&type=3
Би трябвало да се вижда от всички с акаунт.

Почти е сигурно, че догодина го правим пак на обратно със спане и ядене в хижите.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Tour du Mont Blanc?

Мнениеот outfaced » Пон Сеп 21, 2015 8:50 am

Мммм, зарибявка :D :agree:
Определено при такива турове количеството багаж има голямо отражение върху кефа и е препоръчително да се инвестира някое друго € в редуцирането му до минимум.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Tour du Mont Blanc?

Мнениеот THEZOGGO » Пон Сеп 21, 2015 10:42 pm

Oт информацията тук http://www.passeportmontagne.com/index. ... A9mentaire правилно ли разбирам, че 28-те евро покриват до 10 000 евро разходи в кото е включено акция на планинска спасителна служба, транспорт и хоспитализиране. Или Medical care and hospitalization abroad си е Medical care and hospitalization abroad и там не влиза извозването от страна на френското ПСС и разходи по спасителна акция?
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies


Назад към Клубове, групи и организирани карания

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта