изкачване на връх Ботев

Форум за обявяване, организиране и обсъждане на състезателни прояви. За да е състезателна една проява, тя трябва да включва съревнованието като предварително и официално обявен елемент.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 700 / 10
Правила на форума
В различните форуми и подфоруми на раздел "Мероприятия" действат особени правила, които можете да прочетете в тази тема, т. ІІІ.

Напомняме на всички потребители в раздел "Мероприятия", че в рамките на МТБ-БГ има Календар на събитията, който включва дори и индивидуални карания, стига инициаторите им да желаят това, т.е. да са вписали карането си там. По принцип в Календара ще намерите всички състезания и официално организирани карания. Календарът е на този адрес: http://www.mtb-bg.com/index.php/events/calendar .
Повече подробности за Календара можете да научите от тази статия: http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... 7-calendar

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот sergeh » Чет Авг 09, 2012 11:42 pm

Само да допълня - не съм минавал от Априлци, но някъде по средата приблизително двата пътя се събират и горе-долу разстоянието е едно и също от двете страни (или малко по-голямо от север, дано не бъркам да те подведа). Искам да уточня и понятието "черен път" което колегата използва - че е път, път е, но не очаквай почвен път, както обикновено се разбира, а доста каменлив път, по който трошлякът определено затруднява карането.

Скоро друг колега кара из тоя регион и в темата му има и трак - може да го заредиш в Гугъл Земя и да го разгледаш подробно (дори в 3D).

Успех!
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот miroslav » Пет Авг 10, 2012 9:29 am

Мерси много за инфото, сега остава да реша кога да точно да го направя. Иначе за времето съм запознат, качвал съм го няколко пъти пеш ;)
Здрав дух, в здрава бутилка!
Аватар
miroslav
 
Мнения: 34
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Сря Юли 16, 2008 6:30 pm
Местоположение: София, Младост 3

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот kulkata » Пет Авг 10, 2012 10:33 am

Пътят от Априлци започва от краят на квартал Острец.След подминаването на една малка къщурка на БТС,която се пада в ляво,се завива надясно по асфалтов път,който продължава няколко стотин метра,но на места е толкова разбит,че си е направо черен път :D . Малко по нагоре почва черен път и се хваща отбивката на ляво и се почва камънака :D.След 7 км от тръгването от Априлци има чешма,но сега беше пресъхнала.По нагоре - 1км преди хижа Табийте също има чешма и има вода.Като се стигне хижата се хваща пътя вървящ в дясно от нея и се почва едно голямо заобикаляне :D .
Стига се до един кръстопът на билото на планината и има избор да се избута Юрушка грамада или да се кара по пътя,който върви от ляво и след няколко км се слива с пътя от южната страна.По пътя се заобикаля повече ,но всичкото се кара. :) Нагоря пътят е ясен и няма къде да се сбърка. С бутането разстоянието е 30км ,а по обиколния път 35-36км.По-трудния участък е от Априлци до кръстопътя над хижа Табийте.Има доста камъни от малки до големи ,подвижни и т.н.Тази година се е поразбил или защото са се опитвали на места да запълват дупки.:)
Успех :)
Аватар
kulkata
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1354
Регистриран на: Пет Апр 30, 2010 2:58 pm
Местоположение: Провинцията

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот icemanlovers » Сря Авг 22, 2012 10:48 pm

Аз съм от Троян искам през 2012 да се кача на горе от Острец до Ботев,с кола ще дойда до Острец от главния път до Ботев и от там да се спуснем към х.Плевен и доло до Паркинга(възмнозно е да не съм сам-но хората не са ми сигорни)Ако някой инвидуално е решил да се качва БУТАЙКИ или някаква малка група,пишете :beer:
Аватар
icemanlovers
 
Мнения: 1207
Рейтинг: 1038
Регистриран на: Нед Юли 26, 2009 10:23 pm
Местоположение: Стойновско

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот half » Пон Май 28, 2018 8:13 pm

Здравейте, малко ще позабърша темата. Искам да изкача връх Ботев, но не намирам маршрут в темата. Има един който е от лявата страна на река Тунджа, но не завива към Райското пръскало, има и път който е проходим с автомобил, какъв е бил маршрутът по време на състезанието?
"Доброто възпитание е умението да скрием колко високо мнение имаме за себе си и колко ниско мнение имаме за другите." - Марк Твен
Аватар
half
 
Мнения: 195
Рейтинг: 1293
Регистриран на: Вто Дек 03, 2013 9:09 am
Местоположение: Варна

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот icemanlovers » Пон Май 28, 2018 11:24 pm

https://www.google.bg/maps/dir/42.71721 ... !3e2?hl=bg ето това е от точка до точка по черно пътя класическия за връх Ботев от месност Паниците , като до там се ходи с кола по добър асфалт , дано съм бил полезен :beer:
Аватар
icemanlovers
 
Мнения: 1207
Рейтинг: 1038
Регистриран на: Нед Юли 26, 2009 10:23 pm
Местоположение: Стойновско

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот moridinbg » Пон Май 28, 2018 11:34 pm

Ето ти следа - https://www.gpsies.com/map.do?fileId=zhjnrtxwgysjctnq
33км е от Паниците до върха, около 2/3 над горския пояс. Върти се цялото.
Носи си достатъчно вода - по пътя има само 1 или 2 чешми, докато излезнеш от гората. Не тръгвай в много горещ ден.

Спускането в тази следа - през заслон Ботев и х. Васил Левски и другите е мноого як сингълтрак.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот half » Сря Май 30, 2018 9:29 pm

Ясно по пътя за колите ще се движа, благодаря за поясненията. :beer:
"Доброто възпитание е умението да скрием колко високо мнение имаме за себе си и колко ниско мнение имаме за другите." - Марк Твен
Аватар
half
 
Мнения: 195
Рейтинг: 1293
Регистриран на: Вто Дек 03, 2013 9:09 am
Местоположение: Варна

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот Tonyco » Чет Май 31, 2018 8:53 am

moridinbg написа:Ето ти следа - https://www.gpsies.com/map.do?fileId=zhjnrtxwgysjctnq
33км е от Паниците до върха, около 2/3 над горския пояс. Върти се цялото.
Носи си достатъчно вода - по пътя има само 1 или 2 чешми, докато излезнеш от гората. Не тръгвай в много горещ ден.

Спускането в тази следа - през заслон Ботев и х. Васил Левски и другите е мноого як сингълтрак.


Благодаря за инфото, мисля да го направя някой ден. Дали е възможно да оставя колата на Паниците в двора на хотела, за да не я разфасоват и да се кача до горе, да пусна сингъл трака през Васил Левски и по асфлата да се върна до Паниците да си прибера колата. Мисля да го направя в един ден, примерно сутринта по- рано тръгвам от София, карам го и се прибирам късно вечерта :) Спускането как е като техничност ?
Tonyco
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 26, 2018 10:54 am

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот moridinbg » Чет Май 31, 2018 11:09 am

Ние оставихме колата на края на асфалта, при бариерата, където пътят тръгва към върха.
Трудността е... де да знам. Не е особено трудно, няма някакви дропове или нещо твърде технично. В долната част пътеката върви покрай реката и е малко нагоре-надолу.
На края се озоваваш в Карлово, трябва да се върнеш до след Калофер за колата, според мен е твърде голямо разстояние за един ден изцяло на самоход. Ние си пратихме шофьора с такси за колата. Взе ни 10лв.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот Tonyco » Чет Май 31, 2018 3:57 pm

Това с таксито е хитро хаха, но гледах, че са около 17 - 18 км с 300 м + по асфалта. Ще го помисля как да го организирам като нямам шофьор. :) Иначе преди като си оставиш колата там и я разфасоват или пукат резервоара и източват горивото, та за това имаше услуга на едно малко хотелче малко преди края на асфалта да паркираш на ограден паркинг срещу 5 лв примерно. Ползвам съм го това като се качвах пеша по тарзановата пътека. :) Не ме плаши техничността, по скоро си правя сметката ще успея ли за един ден да го завъртя. Направих го до Калин така и стана работата, но там спускането все пак не е по черно, а и е по-късо. Нагоре към Калин за 3:50 ч. стигнах, не знам до Ботев за колко ще се кача.
Tonyco
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 26, 2018 10:54 am

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот madsnake » Нед Юни 03, 2018 9:16 am

И аз го мисля същото за тази година. Варианта ми е колата в Карлово сутринта. Влака до Калофер и после газ по баирите. Все още не съм изчистил концепцията. Мисля и за самоход после ама не знам да не предобря.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот madsnake » Нед Юни 10, 2018 7:27 am

Направих го карането вчера. Оставих колата на Паниците и от Карлово завъртях после обратно до там. Определено ми дойде в повече това асфалтовото за финал.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот half » Нед Юни 17, 2018 12:01 am

И аз се качих... с кола... с голф, а на слизане бяхме на предна дясна джанта :popcorn:
Пристигнах в Калофер към 2 часа сутринта и тръгнах към града с колелото в пълен мрак, разбира се все още нямам светлини. Настаниха ме в къщата за гости, към 9 часа тръгнах и заредих с още вода и малко храна от магазина. Към 9:30 бях в началото на черния път и всичко беше 6, така си карах и после си бутах защото се оказа твърде каменисто за нежния ми гъз. Сметнах, че все до 15-16 часа трябва да съм горе и не се притеснявах от прогнозата за времето според която към 17 часа ще вали. Бутах, карах, снимах, въздишах, абе кефих се на свободата и на красотата наоколо. Нямах обаче обхват и не бях сигурен че се движа съвсем по правия път, нямаше почти табели, но това не беше проблем защото върха се виждаше и имах цел. Вече си мислех как ще се смея на майки и баби и всички които ми казваха "Не ходи, опасно е!", все пак то ако беше лесно нямаше да е интересно. Минах крави, коне, мен ме изпревари един моторист, предложи ми вода и си продължи, след един час се върна и каза, че горе всичко си е на мястото има супа, чай, но времето отива на зле (а се чуваха гръмотевици от време на време). Продължих обнадежден че не остава много още и излязах над дърветата, минах един гроб, който не разбрах на кого е и малко след това започна да пръска, монотонно и леко,почти приятно. Сложих дъждобрана за да съм готов ако се засили и продължих, горе не знам кой хълм как се нарича, но бях на последния преди върха, а облаците бяха вече сериозни и немирни.
Бутам си аз и си мисля колко хубави облаци и как няма да стане нищо лошо и изведнъж въздуха се сцепи след като на билото удари мълния. Бутнах колелото сякаш беше най-гнусното нещо на света и прибягах далече от него, метнах се в хвойната и зачаках. Какво се преви като почне гръмотевична буря? Прибираш се и се смееш на кучето че се насира. А какво правиш като си на пътя на бурята на почти 2 километра надморска височина и си най-високото нещо наоколо? Аз бях кучето. Почна да вали градушка и си сложих каската, а междувременно всяка втора мълния я усещах по земя и въздух, реших че не е добра идея да седя и да чакам да се нагърми. Мислих че колелото само може да ми навреди за това дори не го погледнах, а тръгнах право надолу през хвойна и камъни, стремях се към ниското. Видях една рекичка и реших че ще я следвам, кравите изобщо не се впрягаха от гръмотевиците и май ми се смееха даже, а аз незнайно защо бях решил, че ще сляза до долу вместо да изчакам на по-безопасно и да се върна. След много хлъзгави камъни, лъжлива хвойна и вода до глезена стигнах до горичка и бях спокоен. Точно като влизах обаче чух кучешки лай в далечината и нагоре по склона, все още не знам дали имаше нещо там или само ми се привиждаше, но на 500 метра нагоре виждах силуети на кучета или други подобни. Докато си сложа очилата пак почна да бие градушка и реших да тръхна през гората по рекичката, при всяко поглеждане назад ми се привиждаха силуети на кучета, но не мърдаха и бях сигурен че сам си набивам филма. След 1 час спря да вали съвсем и излязах нагоре до една пътечка, коята за щастие се вля в пътя по който дойдох, тук пак беше добър момент да се върна, но бях доста скапан вече и може би нямаше да мога да карам дори надолу. Смених си дрехите и тръгнах надолу към двете сгради които се виждаха, чух стадо и реших да отида натам, може би вече исках да съм близо до човек за да се почувствам по-спокоен. Разбира се първо ме видяха кучетата и разбира се всичките бяха каракачанки, провикнах се два пъти, но не се появи човек и добре че наблизо имаше голямо и криво дърво, защото кучетата едно по едно искаха да ме видят къв съм що съм. Хапнах на дървото, а те бързо загубиха интерес към мен. Като слязах се върнах малко назад (бях тръгнал по пряк път към стадото) и пак си продължих по главния път, тъпото стадо идваше към мен и това пак значеше кучета. Върнах се и тръгнах през дървета и шума със сериозен наклон, наложи се да ползвам четири крака и задник за спирачки на моменти. Последните 20 минути бяха спокойни и безпроблемни до сградите, които се оказаха ферми, където тъкмо прибираха овцете. ПАК КУЧЕТА :banghead: изчаках да ги си приберат животните и тогава слязах, питах ги дали могат да ме закарат до града, дали мога спя тука и дали има редовно хора нагоре с коли, за да отидем за колелото. Дадоха ми прясно сирене, салатка и това ми стигаше за да съм щастлив, пък и бях обеден че колелото ще ме чака, времето беше кофти и никой няма да слезе след мен, а на сутринта ще отидем първо ние. :nono:
Тръгнахме към 7:30 с най-подходящия автомобил, голф 2 за 300 лева. Момчето беше адаш и много се раздаваше в карането, малкия Кен Блок му викали. Стигнаме до мястото, но колелото не беше там, помолих го да отидем до върха, така и така бяхме вече близо пък и някой можеше да го е замъкнал до там. Самата хижа беше затворена в метеорологичната станция никой не ми отвори, а в най-малката сграда, тази с леглата човека не беше виждал никой да идва или да казва за колело. Така само с хубавата гледка тръгнахме на обратно, шофьора реши че не му се занимава със серпентини и тръгна напряко през "пътека" пресичаща пътя, дръпна ръчната и колата слизаше с леко ускорение. След като огледах хълма където оставих байка, пича ми каза че имаме спукана гума (предна дясна), за щастие изпускаше много бавно и по негова преценка тръгнахме. След малко гумата съвсем се предаде, а двата джипа с които се разминахме нямаха такъв размер ключ, са няма да спираме заради една гума много ясно и си продължихме. Вече като се чуваше само джанта и камъни, адаша почна да кара внимателно, но пак реши че ще вземе шорткът и така към 3-4 километра надолу почти постоянно с дръпната ръчка (за красота не че хваща) си минахме на магия.
И така някои неща ми се изясниха. Трябва да карам много повече преди да предприема нещо подобно, трябва да знам пътя до колкото мога, хубаво е да не съм сам ако карам далеч от дома, в планината времето не е като от апартамента и най-важното, ако си взема кола задължително ще е планински голф...много вари.
:beer:
Горових с полицай в Калофер, ако до 7 дена някой не го предаде мога да го обявя за откраднато, писах във фейса в няколко групи за колоездене и групи на Калофер и Карлово, писах в темата за откраднати велосипеди, писах и във форума за планинари, ако имате идей и предложения заповядайте.
Изображение
"Доброто възпитание е умението да скрием колко високо мнение имаме за себе си и колко ниско мнение имаме за другите." - Марк Твен
Аватар
half
 
Мнения: 195
Рейтинг: 1293
Регистриран на: Вто Дек 03, 2013 9:09 am
Местоположение: Варна

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот madsnake » Вто Юни 19, 2018 9:07 am

Ти ме разби :) Успех с колелото, важното е, че си се оттървал от бурята.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот Tonyco » Вто Авг 21, 2018 2:39 pm

И ние го направихме маршрута. Трима участници бяхме. Изкачването е каруемо на 100 %, но си е доста тежко и продължително. Наклона не е голям, но камъните, вятъра и боксуването доста натоварват.
33 км засякохме и ние до върха, надолу 23 км които почти не са караеми. Бутане, носене, свлачища, улей за един човек, камъни кошмар. Качиш се на колелото караш 50 м слезеш и така, или пък с километри не караш изобщо. Само един участък около 500 - 600 м покрай реката беше много як техничен, но пък супер. Реално 20 км са бутане, носене мъка страшна. Нагоре се качихме за 5:10 ч. надолу слязохме за 7 ч. Сумарно 12 ч. го направихме. Спазвали сме точно маршрута от трака. Гледки невероятни, супер красиво навсякъде, особено по сингъл трака, но каране надолу почти невъзможно. Спускането към заслон Ботев тук таме напряко, не по пътеката успях, но беше ултра екстремно за мен поне и хората спираха вадят телефоните и снимат как се опитвам да се пребия. По самия сингъл трак има много нагоре надолу, като на места се носи колелото по скали и по някакви огромни каманяци. На откритото от заслона към х. Васил Левски вървя по пътеката и понеже няма място и за колелото го бутах по клековете отгоре. Та с две думи, единствения нормален начин да се качиш и да слезеш с колело от Ботев е по пътя. Не знам другите които са го правили този трак колко са карали от Ботев към Карлово, но при нас така се получи. Минава се през х. Васил Левски, х. Балкански рози и х. Хубавец, също така и през Мечи гроб. Красоти да искаш, не съжалявам и благодаря за трака. Не съм подозирал какви хубавини има над Карлово, само трябваше да споделите, че надолу е некараемо, освен ако не си спускач професионалист със съответното колело и пак мъкненето и бутането ще е много.
Ето снимковия материал:

http://www.tonyco.net/Pictures/Botev_bike_18_08_2018/

Ето и в стравата с по-подробни данни:

https://www.strava.com/activities/1781207481

И клипче от рилийва:

https://www.relive.cc/view/1781207481

П.С. С две коли отидохме, едната оставихме в Карлово, другата на Паниците и така се транспортирахме :)
Tonyco
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 26, 2018 10:54 am

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот madsnake » Вто Авг 21, 2018 3:47 pm

Хм, аз не се имам за много техничен карач, но определено карах повече от това, което описваш. Спускането до заслона ми дойде прекалено стръмно и на мен, но след това до разклона за х. Рай от който се тръгва надолу (петолъчката) си беше 90% караемо. После от там към х. Левски докато се стигне до горичката преди самата хижа беше тежичко сравнително за каране и общо взето съм карал не повече от 20тина % След това гората си беше почти караема до самата хижа. Пак да ги кажем 90% за да е по-лесно за ориентиране. След това от х. Васил Левски до Скалите (capital letter intended) над Карлово беше доста бутане и малко каране. Процентно може би беше 50 на 50, но наистина изморителната част е тази, че често се налага слизане и качване наново. След това самите скали над Карлово съм карал може би общо 50м :) Колелото е с двойно окачване, не мога да си представя да бях карал твърдак от там обаче. Проблемът може и в мен да е, и да ми липсва техника, но ако бях с твърдак по този маршрут сигурно Ботев - Карлово щях да карам не повече от 1-2 км тотал. Иначе да, карането е технично надолу и на мен ми отне също повече време да сляза до Карлово, отколкото да кача Ботев.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот evilzet » Вто Авг 21, 2018 4:05 pm

Аз определено не съм спускач, даже съм си ХС, но на снимките не ми изглежда некараемо.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот Alexi » Вто Авг 21, 2018 4:28 pm

снимките лъжат :) скоро се качвах през Тъжа ( 100% караемо ) и пусках към паниците ( пак 100% караемо ) група приятели решиха да пуснат към Рай по сингълтрака и чух че имало доста бутане надолу :D по принцип Ботев си е за мекица ,с твърдак трябва да си мазохист ,камъните са големи и рехави реално нагоре дори ще е по гадно с твърдак
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот madsnake » Вто Авг 21, 2018 4:43 pm

Аз и клипче бях пускал. Ама все пак там се вижда само караемото :D
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот Tonyco » Сря Авг 22, 2018 8:11 am

madsnake написа:Хм, аз не се имам за много техничен карач, но определено карах повече от това, което описваш. Спускането до заслона ми дойде прекалено стръмно и на мен, но след това до разклона за х. Рай от който се тръгва надолу (петолъчката) си беше 90% караемо. После от там към х. Левски докато се стигне до горичката преди самата хижа беше тежичко сравнително за каране и общо взето съм карал не повече от 20тина % След това гората си беше почти караема до самата хижа. Пак да ги кажем 90% за да е по-лесно за ориентиране. След това от х. Васил Левски до Скалите (capital letter intended) над Карлово беше доста бутане и малко каране. Процентно може би беше 50 на 50, но наистина изморителната част е тази, че често се налага слизане и качване наново. След това самите скали над Карлово съм карал може би общо 50м :) Колелото е с двойно окачване, не мога да си представя да бях карал твърдак от там обаче. Проблемът може и в мен да е, и да ми липсва техника, но ако бях с твърдак по този маршрут сигурно Ботев - Карлово щях да карам не повече от 1-2 км тотал. Иначе да, карането е технично надолу и на мен ми отне също повече време да сляза до Карлово, отколкото да кача Ботев.


Ами само с предни амортисьори бяхме и твърдак отзад и да сумарно надолу от Ботев не повече от 1 - 2 км да сме карали.

madsnake написа:Аз и клипче бях пускал. Ама все пак там се вижда само караемото :D


Клипчето е супер, и стабилизацията на камерата е уникална много кефи. Виждам, че си карал на много от местат дето бутахме. Не знам там по тясната пътека при клековете как не ти опират педалите, мен ми се видя невъзможно да се кара там. В гората на участъци карахме по 50 м примерно не повече. Гледам караш и в улея към Карлово, там само бутахме и с доста зор. Скалите покрай ВЕЦ а предполагам си ги поносил и на горе и на долу :)

Alexi написа:снимките лъжат :) скоро се качвах през Тъжа ( 100% караемо ) и пусках към паниците ( пак 100% караемо ) група приятели решиха да пуснат към Рай по сингълтрака и чух че имало доста бутане надолу :D по принцип Ботев си е за мекица ,с твърдак трябва да си мазохист ,камъните са големи и рехави реално нагоре дори ще е по гадно с твърдак


Ами не лъжат снимките, това е голата истина на мазохистите хаха. Да и нагоре и надолу с твърдака е тегава работа. Нагоре ти подскача задницата и педалите ти бягат от краката, но се качва криво ляво, ама спускането е некараемо. През Тъжа сигурно е по- добър пътя, не е такъв сингълтрак :)
Tonyco
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 26, 2018 10:54 am

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот madsnake » Сря Авг 22, 2018 8:49 am

Tonyco написа:...
Клипчето е супер, и стабилизацията на камерата е уникална много кефи. Виждам, че си карал на много от местат дето бутахме. Не знам там по тясната пътека при клековете как не ти опират педалите, мен ми се видя невъзможно да се кара там. В гората на участъци карахме по 50 м примерно не повече. Гледам караш и в улея към Карлово, там само бутахме и с доста зор. Скалите покрай ВЕЦ а предполагам си ги поносил и на горе и на долу :)
...


Мерси за клипчето :) За тясната пътека при клека номера е да избереш участък, на който да ускориш максимално и после държиш курбелите успоредно на пътя, за да са максимално високо. Иначе си опират. Където е невъзможно - минаваш отстрани. Скалите покрай ВЕЦ-а си бяха едно константно псуване и носене, но това ми беше ясно, че ще е така още преди да тръгна :) Маршрута като цяло съм го ходил и ми е познат.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот MIKEY MOUSE » Съб Авг 25, 2018 8:05 am

Alexi написа:снимките лъжат :) скоро се качвах през Тъжа ( 100% караемо ) и пусках към паниците ( пак 100% караемо ) група приятели решиха да пуснат към Рай по сингълтрака и чух че имало доста бутане надолу :D по принцип Ботев си е за мекица ,с твърдак трябва да си мазохист ,камъните са големи и рехави реално нагоре дори ще е по гадно с твърдак


Уважаеми колеги,
Преди да попитам Alexi, минавал ли е някой скоро по трасето -връх Ботев, заслон Ботев, покрай дерето до пътеката х."В. Левски- х "Рай" - хижа "Рай" -Паниците /или директно към манастира на Бяла река ...Какви са изненадите , за колко време /относително / се преминава, колко е карането и колко бутането...Благодаря! :wavey:
ПП Alexi, това ли е пътят по който са минали твоите приятели. Мога ли да получа повече подробности , или снимки...? Не вярвам да са се сурнали по Тарзановата пътека, ама знае ли човек , неведоми са пътищата Господни... :nono:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот Alexi » Съб Авг 25, 2018 8:31 am

не знам точно но много бутане е имало ,като гледам и клипчето - кара се ,но бавничко не можеш да се изкефиш както по черния път с 30-40 на места .. относно пътя през Тъжа - караем е на 100% но на места има 14-16% и рехави камъни ,трябва да се внимава
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот panayotov.r » Пон Авг 27, 2018 2:30 pm

Два пъти съм качвал Ботев . Веднъж по Кабела (паркинга на х.Плевен) Там каране няма. Има бутане и велоносене , докато се излезе на по открити поляни. Там също няма много каране :D Голямо извращение си беше но пък си струваше спускането после. После пуснахме по черния път към Калофер и търсехме пътя за Острец. Приключение си беше :) Второто и по-цивилизовано изкачване си беше от Паниците по черния път. Там нямаше никакъв проблем. Всичко това е правено с XC машина.
panayotov.r
 
Мнения: 87
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Ное 28, 2015 9:15 pm

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот kulkata » Вто Авг 28, 2018 3:49 pm

MIKEY MOUSE написа:
Alexi написа:снимките лъжат :) скоро се качвах през Тъжа ( 100% караемо ) и пусках към паниците ( пак 100% караемо ) група приятели решиха да пуснат към Рай по сингълтрака и чух че имало доста бутане надолу :D по принцип Ботев си е за мекица ,с твърдак трябва да си мазохист ,камъните са големи и рехави реално нагоре дори ще е по гадно с твърдак


Уважаеми колеги,
Преди да попитам Alexi, минавал ли е някой скоро по трасето -връх Ботев, заслон Ботев, покрай дерето до пътеката х."В. Левски- х "Рай" - хижа "Рай" -Паниците /или директно към манастира на Бяла река ...Какви са изненадите , за колко време /относително / се преминава, колко е карането и колко бутането...Благодаря! :wavey:
ПП Alexi, това ли е пътят по който са минали твоите приятели. Мога ли да получа повече подробности , или снимки...? Не вярвам да са се сурнали по Тарзановата пътека, ама знае ли човек , неведоми са пътищата Господни... :nono:

Последно правих вр.Ботев средата на юли, когато беше състезанието за купа Хари тръгващо от Паниците. Стартирахме малко след 7 часа и след 5 часа бях горе. След това минахме през заслон Ботеб и от там по пътеката за х.Васил Левски като малко след това се отбихме и се кара покрай реката като в клипът на madsnake. Стига се до нещо като заслон или някаква къщурка, която я обитават хора и се хваща пътеката за х.Рай. Има и каране и бутане, понеже пътеката е обрасла. От х.Рай надолу е ясен пътя. В крайна сметка 16-17 часа бяхме пак долу на Паниците.
Дано да съм помогнал.

Поздрави. :agree:
Аватар
kulkata
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1354
Регистриран на: Пет Апр 30, 2010 2:58 pm
Местоположение: Провинцията

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Авг 28, 2018 10:07 pm

madsnake написа:Хм, аз не се имам за много техничен карач, но определено карах повече от това, което описваш. Спускането до заслона ми дойде прекалено стръмно и на мен, но след това до разклона за х. Рай от който се тръгва надолу (петолъчката) си беше 90% караемо. После от там към х. Левски докато се стигне до горичката преди самата хижа беше тежичко сравнително за каране и общо взето съм карал не повече от 20тина % След това гората си беше почти караема до самата хижа. Пак да ги кажем 90% за да е по-лесно за ориентиране. След това от х. Васил Левски до Скалите (capital letter intended) над Карлово беше доста бутане и малко каране. Процентно може би беше 50 на 50, но наистина изморителната част е тази, че често се налага слизане и качване наново. След това самите скали над Карлово съм карал може би общо 50м :) Колелото е с двойно окачване, не мога да си представя да бях карал твърдак от там обаче. Проблемът може и в мен да е, и да ми липсва техника, но ако бях с твърдак по този маршрут сигурно Ботев - Карлово щях да карам не повече от 1-2 км тотал. Иначе да, карането е технично надолу и на мен ми отне също повече време да сляза до Карлово, отколкото да кача Ботев.


За да не се наплашат твърде много хората - пътеката от х. Левски към Карлово изисква добри умения и има няколко места, които са наистина доста трудни. От добре подготвен ездач е караема кажи речи цялата. Също така има равни участъци и изкачвания, които я правят наистина физически много натоварваща, особено ако човек я кара след твоето качване. Трябва да се има предвид, че е много използвана от туристите и трябва да се съобразяваме, защото е основно тясна.

По-приятно и с повече flow (до колкото може да го има на не-пипани пътеки) е спускането от билото към х. Равнец и после към Карлово.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот MIKEY MOUSE » Пон Сеп 03, 2018 7:23 pm

Вчера -02 септември, неделя -10ч и 30 мин ,двама юнаци се набираха оптимистично към връх Ботев /малко късничко ,според мен / -бяха до бариерата.Моля , ако въпросните байкъри са от отбора на МТБ-БГ и пишат, или четат тук -да разкажат подробности за изкачването и спускането. Благодаря. :wavey:


ПП Темата не е за състезания , ама тук се пише за връх Ботев - та за това...
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот kolaboratsionist » Сря Сеп 05, 2018 3:08 pm

Здравейте, Качихме се до върха от Паниците и се спуснахме пак там по следният маршрут: https://www.gpsies.com/map.do;jsessioni ... koyfozpflf.

Качването по пътя е доста продължително и досадно, но караемо на 100 %. След върха до заслона има стръмно спускане по изровена пътека, на което има доста възможности за пребиване. След това има малко изкачване, спускане, пак изкачване и дълго спускане до Калоферския манаститр. Всичко се кара с повече желание и средно-високи възможности :)

MIKEY MOUSE написа:Вчера -02 септември, неделя -10ч и 30 мин ,двама юнаци се набираха оптимистично към връх Ботев /малко късничко ,според мен / -бяха до бариерата.Моля , ако въпросните байкъри са от отбора на МТБ-БГ и пишат, или четат тук -да разкажат подробности за изкачването и спускането. Благодаря. :wavey:


ПП Темата не е за състезания , ама тук се пише за връх Ботев - та за това...
kolaboratsionist
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Сря Юни 16, 2010 3:09 pm
Местоположение: София

Re: изкачване на връх Ботев

Мнениеот Thomasd65 » Чет Апр 16, 2020 5:06 am

pdp написа:"дайте повече инфо за Ботев - със записване ли е, кога е старта и от къде? "

на място се изготвя списък. при записването е необходимо да бъдат представени медицинско и застраховка, каска и ръкавици задължително:)
място за събиране е местността "паниците" ( намира се на 6км. северно от калофер по река тунджа) rachat de credit immo. допълнителна инфо за точен ден и час, ще бъдат дадени допълнително:)

И кога ще е следващото събиране, за да можем да се подготвим.
Thomasd65
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Апр 08, 2020 6:18 am

ПредишнаСледваща

Назад към Състезания

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта