Въпрос относно боядисването...

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Въпрос относно боядисването...

Мнениеот unbekannt » Вто Юни 28, 2005 2:47 pm

Здравейте майстори!
Пак имам въпрос относно боядисването...Сега вече имам време и мога да се занимавам със сглобяването на новата машина целодневно!!!:)
Та значи, свързах се с една фирма, която боядисва прахово.Казва се ПЛАСТО и се намира на ул.Тинтява - някой може би я знае.Та оттам ми казаха, че могат да боядисат рамката и без да махам старата боя, стига тя да е прахова.Говорихме за 2 цвята, единият от които металик и цена около 18лв., което мисля че е добре, предвид че работят с немски прахове!Въпросът ми към вас е следният:Дали ако боядисам рамката без да махам старата боя би било здраво новото покритие, тъй като не искам да я драскам с пясъкоструй, докато свалям старата боя? И освен това много важно - дали мога да 'закърпя' драскотините по старата боя с кит, за да е съвсем гладко новото покритие/т.е. дали китът ще издържи в камерата за печене на боя?/?Или ако някой може да ми каже начин за сваляне на прахова боя, различен от пякъкоструя и Терминатор-а, ще му бъда много благодарен!Е това е засега от мен!Благодарности на всеки, който сподели опита си!:beer:
unbekannt
 
Мнения: 180
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 30, 2005 10:33 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Вто Юни 28, 2005 2:48 pm

А какво те притеснява в пясъкоструйката?
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот TOYAGA » Вто Юни 28, 2005 3:19 pm

[quote]...ако някой може да ми каже начин за сваляне на прахова боя, различен от пякъкоструя и Терминатор-а, ще му бъда много благодарен...[/quote]


Заливаш с бензин, палиш и чакаш...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот unbekannt » Вто Юни 28, 2005 3:21 pm

Ами нищо особено, освен това, че след пясъка алуминият далеч не е толкова гладък, колкото е бил преди това => и боята няма същия гланц.Освен това не искам за изтънявам заварките.Това е което ме притеснява в пясъка;)
unbekannt
 
Мнения: 180
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 30, 2005 10:33 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Вто Юни 28, 2005 3:32 pm

хм, явно знаеш за двата нормални начина да се свали боя и се чудиш за някой ненормален.

освен варианта на TOYAGA аз ти предлагам следното (малко е по-сложно и скъпо, но пък след това ще имаш единствената на света алуминиева рамка без заварки):

1. Намираш си бяла глина от тая огнеупорната, от която се правят тухлите за строеж на камини, в достатъчно количество. Намазваш рамката с зехтин.. оппа, това беше от една друга тема. пардон.

2. Правиш една много голяма буца от глината, в центъра на която трябва да е рамката. Представи си все едно бетонно блокче, в което си интегрирал алуминиевата структура.

3. Намираш някой майстор, който има във фирмичката си доменна пещ и му обясняваш да нагрява твоята буца първо по-бавно, докато глината се втвърди, а после и повече, до температурите, при които алуминият се топи. В момента, в който си сигурен, че рамката е стопена, бързо вадиш буцата и започваш да я подхвърляш и въртиш във всички посоки, за да стане изстиването на течния алумин равномерно по стените на така получената отливка.

4. Чупиш буцата, вадиш рамката... боята едва ли ще е още там.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bikerider » Вто Юни 28, 2005 3:42 pm

@unbekannt: И как точно си представяш пясъка да изтъни заварките? това не е пясък от плажа все пак?

Edit: Ако можеш намери отнякъде срязана рамка и виж напречното сечение на някоя заварка. Искам да кажа, че за да изтъниш реално заварката ще има доста пластове боя да смъкваш с пясъкоструйката.

Edit2: аз бих се притеснявал за тръбите повече - те са по-тънки ;):8D:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот unbekannt » Вто Юни 28, 2005 3:48 pm

Ами след като нанася поражения върху тръбите е логично и заварките да изтъни.
ПС:Не случайно се покриват резбите при ходене на пясъкостуйка, нали?За да не изчезнат.
unbekannt
 
Мнения: 180
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 30, 2005 10:33 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Вто Юни 28, 2005 3:51 pm

за да не се наранят и да не ги прецакаш после като стегнеш с пясък вътре - има разлика.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот unbekannt » Вто Юни 28, 2005 9:52 pm

Добре пичове, някой няма ли да отговори на въпросите ми, моля?
unbekannt
 
Мнения: 180
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 30, 2005 10:33 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Вто Юни 28, 2005 10:08 pm

Тесла?
Бензинова лампа?
Пила?
Огнехвъргачка?
Шмиргел?
Оксижен?
Ъглошлайф?
Лазер?
Абрихт?
Неутронна бомбардировка?
Телена четка?
Копърфийлд?
Длето?
Шива?
:::::::::::
ЗЪБИ?
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Вто Юни 28, 2005 10:11 pm

:clap::clap::clap::lolup::lolup::lolup::lolup:
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Admin » Вто Юни 28, 2005 10:19 pm

[quote="unbekannt"]

Добре пичове, някой няма ли да отговори на въпросите ми, моля?
[/quote]


Няколко души вече ти казаха, че пясъкоструйката е един от съвсем нормалните начини за сваляне на боя, широко практикуван и т.н. С други думи, опасенията ти спрямо него са напразни. Моят съвет е да го използваш ;)
Предполагам, че едва ли някой е използвал по-нестандартни методи, при положение, че си има надеждни такива, и заради това не намираш отговор на въпроса си. Ако искаш начин, различен от нормалния, явно ще трябва сам да си го измислиш :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот RaveUnit » Вто Юни 28, 2005 10:33 pm

свалqл съм боq с водоструйка, но беше вторичен ефект от измиването на колелото - не е равномерно и не пада цqлата боq
разказвали са ми за успешни операции с нqколко вида шкурка, все по-фина, но отнема дни, ако ще се мъчиш така поне виброшлайф си вземи
Човекът с косачката 37OH55V O773H \../{o.O}..l. Гот ми е сред тия идиопати в тая идиокрация
RaveUnit
 
Мнения: 798
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 8:28 pm

Мнениеот unbekannt » Сря Юни 29, 2005 4:01 pm

ОК, благодаря за напътствията.Не се доверявам на песъкоструя досега, защото мисля че Rotting беше поствал едни снимки, как си е свалил боята на песъкоструй и не останах очарован от драскотините по рамката.Смятам, че след 'пясъка' боята няма да има същия гланц, тъй като ми обясниха, че слоят е много тънък.Но тъй като с Терминатор не може да се изчисти из основи, ще трябва и до 'пясък' да прибегна, поне за труднодостъпните места.
ПС:А ако не махна старата боя, дали би се получило добре?Имам предвид, ако загладя драскотините с кит, дали би издържал в камерата за печене и дали новият слой боя би бил здрав?
Благодаря на всички, които споделиха опита си!
unbekannt
 
Мнения: 180
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 30, 2005 10:33 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Сря Юни 29, 2005 4:50 pm

[quote="unbekannt"]

ОК, благодаря за напътствията.Не се доверявам на песъкоструя досега, защото мисля че Rotting беше поствал едни снимки, как си е свалил боята на песъкоструй и не останах очарован от драскотините по рамката.Смятам, че след 'пясъка' боята няма да има същия гланц, тъй като ми обясниха, че слоят е много тънък.Но тъй като с Терминатор не може да се изчисти из основи, ще трябва и до 'пясък' да прибегна, поне за труднодостъпните места.
ПС:А ако не махна старата боя, дали би се получило добре?Имам предвид, ако загладя драскотините с кит, дали би издържал в камерата за печене и дали новият слой боя би бил здрав?
Благодаря на всички, които споделиха опита си!
[/quote]


УФФФФ! :crazy2:

Глей сега!

Обработката на рамката с пясъкоструен апарат е възможно най-добрия достъпен способ за подготовка на праховото й (и въобще) боядисване защото:

[b]А.[/b] По този начин ще си гарантираш НАЙ-ПЪЛНО отстраняване на остатъците от стара боя (т.е. предпоставките за неравномерности и нарушаване на новото покритие ОТВЪТРЕ)
[b]В.[/b] Този способ крие НАЙ-МАЛКО рискове от прекомерно отнемане на материал (изхожда се от презумпцията, че апарата е в ръцете на някой, който не го вижда за първи път в живота си)
[b]С.[/b] Получената в резултат от обработката РАВНОМЕРНО МАТОВА повърхност на рамката е ОТЛИЧНА предпоставка за постигане на оптимална адхезия между метала и покритието.

[b]ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ СА:[/b]

1. Опасенията за недостатъчно добър гланц поради "негладката" повърхност на боядисвания детайл. Причината за това е от една страна факта, че праховите покрития са със ЗНАЧИТЕЛНО по-голяма дебелина от акрилните (например) такива и не могат да покрият само дълбоки деруги/пукнатини (които така или иначе биха били достатъчно сериозни, за да се изхвърли рамката), а от друга на обстоятелството, че повърхностният гланц при този тип покритие се постига след допълнителна термообработка и не се намират в АБСОЛЮТНО НИКАКВА корелация с това дали голата рамка е гладка или матова
2. Идеята за китосване на старото лаково покритие.
3. Стремежът за постигане на максимално гладка повърхност преди нанасянето на новото покритие.
4. Всички останали идеи за чегъртане на последното.

СИЛНО се надявам най-накрая да си схванал идеята...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Сря Юни 29, 2005 4:59 pm

@unbekannt: имаш късмет, коУегата днес е в добро настроение :D:8D:

@TOYAGA: получаваш награда две :beer: за усилията :D:8D:.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот TOYAGA » Сря Юни 29, 2005 5:11 pm

[quote="bikerider"]
...коУегата днес е в добро настроение :D:8D:
[/quote]


Тва е щот си имам нови гуми :D:D:D
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот NovemberCharlie » Сря Юни 29, 2005 5:13 pm

На кое превозно средство?
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Сря Юни 29, 2005 5:28 pm

[quote="NovemberCharlie"]

На кое превозно средство?
[/quote]


На коУеУото, разбира се!
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот unbekannt » Сря Юни 29, 2005 5:29 pm

TOYAGA, благодаря за изчерпателното инфо!Разбрах, с'а отивам да търся некой софийски мастър на 'пясъка'...;)
Ааааам, праховата боя май може да се покрие и с безцветен, пак прахови слой лак, за блясък май?
ПС:Честити гуми!Да караш със здраве!
unbekannt
 
Мнения: 180
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 30, 2005 10:33 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Сря Юни 29, 2005 5:35 pm

[quote="TOYAGA"]

[quote="NovemberCharlie"]

На кое превозно средство?
[/quote]


На коУеУото, разбира се!
[/quote]


E не ни мъчи де... изплюй гумата, пардон камъчето :lol:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот TOYAGA » Сря Юни 29, 2005 5:57 pm

@ NovemberCharlie & bikerider

Прославутите Schwalbe Racing Ralph 2.25 :^: Да видим как ще се представят след всичките суперлативи, които се изписаха за тях... Специални благодарности на tailor и колегите му от Веломания! Така се работи!
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Сря Юни 29, 2005 9:29 pm

[quote="TOYAGA"]

@ NovemberCharlie & bikerider

Прославутите Schwalbe Racing Ralph [b]2.25[/b] :^: Да видим как ще се представят след всичките суперлативи, които се изписаха за тях... Специални благодарности на tailor и колегите му от Веломания! Така се работи!
[/quote]


Минаваме ми се струва в по-тежка категория? ;)
Ай да са ти честити :agree:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот TOYAGA » Сря Юни 29, 2005 11:16 pm

[quote="bikerider"]

Минаваме ми се струва в по-тежка категория? ;)
Ай да са ти честити :agree:
[/quote]


Aaa, не. Просто за летния сезон заменяме повече гума за повече въздух...

Мерси! Ще поливаме!;)
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Юни 30, 2005 8:28 am

С пожелания безпроблемно да си ги търкаляш:thumb:
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Чет Юни 30, 2005 8:51 am

[quote="NovemberCharlie"]

С пожелания безпроблемно да си ги търкаляш:thumb:
[/quote]


Благодаря! През първите 25 км се изтъркаляха безпроблемно... Добро впечатление правят като за начало
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот unbekannt » Нед Юли 03, 2005 1:31 pm

Аааааа така и така съм пуснал темата, да питам - някой да знае къде [b]в София [/b]има пясъкоструйка, че търсенето се оказа по-трудно, отколкото очаквах...благодаря на всички за инфото!!!:)
unbekannt
 
Мнения: 180
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 30, 2005 10:33 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Rotting » Нед Юли 03, 2005 6:41 pm

http://mtb-bg.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2646

Провери и сподели :thumbu:
За обща култура: http://www.bikeschool.com/spokes/index.cgi
Rotting
 
Мнения: 544
Рейтинг: 1702
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 9:36 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот unbekannt » Нед Юли 03, 2005 10:45 pm

Rotting, благодаря за линка, но няма ли и на друго място пясъкоструйка в тоя тъп огромен град?...че нямам кола, поне до догодина и не знам с кво трябва да го търся тоя, който според моето местоположение е на майната си...Все пак, още веднъж ти благодаря за желанието да помогнеш!!!
unbekannt
 
Мнения: 180
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 30, 2005 10:33 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот sdmeood » Вто Авг 29, 2006 4:28 pm

Песъкоструй и прахово боядисване на джанти и всякакви изделия от метал има на бул.Европа 6, намира се на около 150 метра от МакДоналдс на Орион. Тел. 0888524710 Симеон Митков. Стават перфектно....
sdmeood
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 4:27 pm
Местоположение: Bulgaria


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron