С какво и как се смазва верига?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

С какво и как се смазва верига?

Мнениеот ResidentEV » Вто Юни 07, 2005 2:02 pm

Здравейте.
Знам че въпросчето е доста "лесничко" и на всички най-вероятно звучи смешно. Аз обаче съм нов по въпросите с байковете ;), пък и днес си купих велосипед и затова Ви питам, с какво да си смазвам веригата и как (има ли нещо по специално при смазването)?
Благодаря Ви много:bouncy:
ResidentEV
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 04, 2005 7:46 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот hlebarka » Вто Юни 07, 2005 2:22 pm

Пробвай с FAQ, аз смазвам с него и е екстра, питай в някоя железария.
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Мнениеот bikerider » Вто Юни 07, 2005 2:40 pm

Разгледай форума и темите - има тема FAQ (често задавани въпроси). Там ще намериш всичко, от което имаш нужда за основните неща при поддръжката...

ако нямаш нищо подръка и масълце за шевна машина върши работа...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот tdrome » Вто Юни 07, 2005 3:12 pm

Motorex Gold Racing Spray... :beer:
Изображение
tdrome
 
Мнения: 190
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Апр 04, 2005 7:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот radio » Вто Юни 07, 2005 4:13 pm

Виж във FAQ, там всичко си е изписано. Аз иначе смазвам със спрей CHAIN LUBE на CHAMPION и съм много доволен. Дори след като онзи ден слязох от Витоша, почти никаква мръсотия не беше събрало. Иначе избягвай да смазваш с масла и грес. Спрея е най-доброто решение. Чувал съм, че и Valvoline highpreshure е много добър. Моят спрей е 9-10 лв. Valvoline 10-11 лв, но е по-малко количество. И двата ще ги ползваш повече от година при умерено, нормално пръскане. И за да ти е всичко наред с веригата и венците- пръскаш забърсваш, караш забърсваш, поне първите 2-3 карания. После почистването ти е песен, а и веригата тъкъв един приятен звук издава, направо "Песента на колелетата".
radio
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1702
Регистриран на: Вто Апр 05, 2005 3:43 pm
Местоположение: София

Мнениеот zImage » Пет Юни 10, 2005 12:13 pm

Аз пък отидох да си купя PTFE смазката на Valvoline, която се препоръчва от много членове на форума, но беше свършила. Затова си взех "Valvoline White Synthetic ChainLube" спрей, което се оказа някаква твърде лепкава според мен бяла грес и събира много боклуци.
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Мнениеот shotlandetsa » Пет Юни 10, 2005 10:09 pm

[quote="zImage"]

Аз пък отидох да си купя PTFE смазката на Valvoline, която се препоръчва от много членове на форума, но беше свършила. Затова си взех "Valvoline White Synthetic ChainLube" спрей, което се оказа някаква твърде лепкава според мен бяла грес и събира много боклуци.
[/quote]


май си избързал.
Cannondale addicted.
Аватар
shotlandetsa
 
Мнения: 337
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Пон Май 23, 2005 2:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот pe60t0 » Сря Юни 22, 2005 10:26 pm

pi4 ...kupuva6 si edno ma6inno maslo....obru6ta6 bike-a .sipva6 na etapi vurhu verigata i vurti6 pedalite za da se razmaje
Make the sport fun not the fun a sport...
Аватар
pe60t0
 
Мнения: 1503
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 8:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот jivkonik » Чет Юни 23, 2005 8:11 am

[quote="pe60t0"]

pi4 ...kupuva6 si edno ma6inno maslo....obru6ta6 bike-a .sipva6 na etapi vurhu verigata i vurti6 pedalite za da se razmaje
[/quote]

Пич по тои начин качваш толкова излишно масло по веригата и зъбчатките, че като се качи после един прахоляк и пясък и като полепне по тях и каква мазня става не си е работа! И освен, че е супер гадно на вид има чудното свойство да ти ИЗНОСИ всичко живо - като шкурка е! :nono:
Това с маслата се прави по една капка на всяка снадка на веригата, позавърташ после няколко пъти и бършеш излишното.
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот bikerider » Чет Юни 23, 2005 10:21 am

[quote="jivkonik"]
Това с маслата се прави по една капка на всяка снадка на веригата.
[/quote]


И то от вътрешната страна ;)
Така дори с лепкав спрей ми се налага да избърша веригата само първата вечер след смазването и толкова.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот t_i_t_o » Чет Юни 23, 2005 12:37 pm

Хи, имам проблем: взех си хвалениq Жалжолине хигх пресуре спрей, обаче лепи уникално много - аз ли греша нещо, как се смазва верига???

Предисториq - почистих си колелото, колкото мозах отмиx предишната смазка, после напръсках веригата с BалBолина, с всеки изминал ден лепеше всевъзмосни боклуци вклиучително и малки камачета - баси ?! Потвърздение: реших да пръсна една панта на колата ми че нещо заqздаше... две седмици по късно: малееееее там кадето бqх пръскал имаче зелепмали камачета/песачинки с диаметар 2-3мм баси? нали уз този по малко лепqл?! каде е проблема в мен или спреq?
t_i_t_o
 
Мнения: 118
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Съб Юли 03, 2004 1:28 pm

Мнениеот bikerider » Чет Юни 23, 2005 2:44 pm

У теб :D
Аз първо пръскам по МАЛКО и второ пръскам от вътрешната страна на веригата (отгоре на долната част). след това развъртам назад да влезе навсякъде смазкат, изчиствам излишната смазка старателно от веригата и накрая изчиствам колелцата на обтегача и венците с парцала.
след около 12 часа бърша отново, защото излиза излишна смазка. после карам около седмица и само чат-пат махам мръсотията.

Така съм процедирал винаги и то с всякакви смазки.

Ключа при Валволина е да слагаш по много малко на всяко прешленче, а не да оливаш веригата с него. Като прекалиш едно че се омазва веригата, второ че се "гумира" и се върти по-трудно и трето и се разгонва фамилията от мръсотията.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот klmn » Чет Юни 23, 2005 5:52 pm

Днес я смазах с масло за вилка и почти никви боклуци не лепи(30-тина км.)
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот Cocko » Съб Юли 02, 2005 10:37 pm

Правилен ли е този метод на смазване- слагам по капа машинно масло на всеки нит, после правя няколко оборота назад и после въртя, като чистя с парцала, т.е. хващам веригата и въртя назад?
Пиши на кирлица!
Pi6i na kirilica!
Cocko
 
Мнения: 511
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 8:20 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Phantom » Съб Юли 02, 2005 11:13 pm

Cocko-
poprincip i taka moge makar 4e e po dobre sys raznite spreiowe ako iska6 da lepi po malko da se wyrti po dobre i da neiznoswa.Щом ще го правиш така то след като смажеш бърши и на другия ден пак защото винаги остава малко което после лепи много.
Лесно ми е, защото се задоволявам само с най-доброто.
Phantom
 
Мнения: 197
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2005 11:18 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Съб Юли 02, 2005 11:18 pm

[quote="Cocko"]

Правилен ли е този метод на смазване- слагам по капа машинно масло на всеки нит, после правя няколко оборота назад и после въртя, като чистя с парцала, т.е. хващам веригата и въртя назад?
[/quote]


Аз лично избягвам да чистя с въртене назад, щото ми е неудобно като ми се гъне веригата между ръцете и обтегача я отхлабва когато парцала я задържи. За това наблягам на педала с ръка напред, така че горната част на веригата да се опъне и държейки педала с дяснята ръка за да стои опъната веригата бърша с лявата с парцала горната част на веригата. Така мога и да приложа сила за да избърша лепкава гадост.
Имай предвид само, че ако си с v-brake отзад, трябва да се внимава ако парцала е мазен да не докосва каплата.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта