Питане за безкамерни гуми

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Яну 31, 2019 12:31 pm

Провери шината ти колко налягане издържа - примерно на Стан хич не е много. Като трудност би трябвало да е все едно слагаш вътрешна гума :popcorn:
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот damon » Чет Яну 31, 2019 1:13 pm

Налягането зависи от размера на гумата. Според ДТ за 30мм шина при 1.50 гума, макс налягането е 5.5 бара. Не знам тая вътрешната на прокоре колко е широка, по инструкции се помпи на 6 бара.
damon
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 4:09 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Mitkovalkov » Чет Яну 31, 2019 11:27 pm

Решил да влизам в клубан а tubless гъзарите... карам с шини mavic crossride FTS-X. Та интересува ме дали тези винтили https://www.bike-discount.de/en/buy/mavic-ust-tubeless-valve-31825 ще паснат на шините и с какво да ги изолирам, от къде в БГ мога да си купя gorilla tape или някаква алтернатива?

Взел съм дав tr ikon-а, ще слагам от бозата на Continental, но не съм я купил още... прочетох в темата, че е читава или да не рискувам и да се доверя на Stan. Ще взема литър за да се застраховам при евентуален неуспех при първи опит. :beer:
Аватар
Mitkovalkov
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Чет Ное 19, 2015 10:35 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Чет Яну 31, 2019 11:36 pm

тия вентили са за кросмакс .. я станат ,я не .. аз наскоро установих че тия с квадратния профил не са универсални и ако са на неправилната шина изпускат .. вземи си 2 стански вентила да ти е мирна главата ,те са кръгли и универсални :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот LiveByTheCode » Пет Фев 01, 2019 12:04 am

Вземи си боза на стан, от всички бози станската общо взето се оказа най читава, лентата за шини на стан също си е читава
LiveByTheCode
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1508
Регистриран на: Вто Ное 04, 2014 2:47 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Фев 01, 2019 12:30 am

Прегледай това и реши според бюджета ти коя боза да избереш - https://www.youtube.com/watch?v=G2OqwuhNGfg
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот damon » Пет Фев 01, 2019 10:45 am

Mitkovalkov написа:Решил да влизам в клубан а tubless гъзарите... карам с шини mavic crossride FTS-X. Та интересува ме дали тези винтили https://www.bike-discount.de/en/buy/mavic-ust-tubeless-valve-31825 ще паснат на шините и с какво да ги изолирам, от къде в БГ мога да си купя gorilla tape или някаква алтернатива?

Взел съм дав tr ikon-а, ще слагам от бозата на Continental, но не съм я купил още... прочетох в темата, че е читава или да не рискувам и да се доверя на Stan. Ще взема литър за да се застраховам при евентуален неуспех при първи опит. :beer:


Според мен този crossride не е tubeless ready (UST както му викат мавик). В такъв случай ще ти трябва пълен кит с гумения бандаж, който да повдигне основата на шината и да я конвертира в tubeless. Ето това: https://www.notubes.com/cross-country-2 ... ess-system При него вентилът е интегриран в гумения бандаж и не ти трябат отделно.
damon
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 4:09 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Mitkovalkov » Пет Фев 01, 2019 2:37 pm

damon написа:
Mitkovalkov написа:Решил да влизам в клубан а tubless гъзарите... карам с шини mavic crossride FTS-X. Та интересува ме дали тези винтили https://www.bike-discount.de/en/buy/mavic-ust-tubeless-valve-31825 ще паснат на шините и с какво да ги изолирам, от къде в БГ мога да си купя gorilla tape или някаква алтернатива?

Взел съм дав tr ikon-а, ще слагам от бозата на Continental, но не съм я купил още... прочетох в темата, че е читава или да не рискувам и да се доверя на Stan. Ще взема литър за да се застраховам при евентуален неуспех при първи опит. :beer:


Според мен този crossride не е tubeless ready (UST както му викат мавик). В такъв случай ще ти трябва пълен кит с гумения бандаж, който да повдигне основата на шината и да я конвертира в tubeless. Ето това: https://www.notubes.com/cross-country-2 ... ess-system При него вентилът е интегриран в гумения бандаж и не ти трябат отделно.


Мерси за инфото, сега прочетох из чуждестранните форуми, че освен mavic ust rim tape е добре да ползвам и mavic ust valve. Rim tape-а прилягал идеално по шината... все пак се чудя дали няма да стане и с горила тейп. Все пак искам и да спестявам и от общото тегло.
Аватар
Mitkovalkov
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Чет Ное 19, 2015 10:35 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот damon » Пет Фев 01, 2019 3:42 pm

Чакай сега, ако шините ти са ust то всеки tubeless tape и вентил ще стане, няма нужда да е мавик. Въпросът е че ако шините не са ust то те са само за гуми с вътрешни. Такива бяха поне навремето crossride каквито аз съм карал. В такъв случай конверсията към безкамерни по правилния начин изисква да сложиш едни гумени бандажи, които надигат малко шината и позволяват лесен монтаж на гумата като безкамерна, а при огъване на гумата при каране ще я пазят от 4 "оригване" т.е. от рязка загуба на налягане от борда. Не че не се конвертират и без този кумен бандаж, просто не е толкова добре.

Ето това е гумения бандаж на стан: https://www.chainreactioncycles.com/bg/ ... -prod38842
damon
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 4:09 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Mitkovalkov » Съб Фев 02, 2019 8:47 am

damon написа:Чакай сега, ако шините ти са ust то всеки tubeless tape и вентил ще стане, няма нужда да е мавик. Въпросът е че ако шините не са ust то те са само за гуми с вътрешни. Такива бяха поне навремето crossride каквито аз съм карал. В такъв случай конверсията към безкамерни по правилния начин изисква да сложиш едни гумени бандажи, които надигат малко шината и позволяват лесен монтаж на гумата като безкамерна, а при огъване на гумата при каране ще я пазят от 4 "оригване" т.е. от рязка загуба на налягане от борда. Не че не се конвертират и без този кумен бандаж, просто не е толкова добре.

Ето това е гумения бандаж на стан: https://www.chainreactioncycles.com/bg/ ... -prod38842


Благодаря за инфото. Свалих старата гума и бандажа на шината и видях че ще стане и без този бандаж на Stan. Поне така мисля... 21мм gorilla tape и съм в играта. Монтирах tubeless гумите с вътрешни да ги издуя малко, посъветваха ме тъй като са били прегънати да се поизрапвят малко за по лесно издуване после.

Ети и снимка на шината. https://drive.google.com/file/d/1Ol7KyQgPSpPpdtp6wMYh7W7AiPj_q-8e/view?usp=sharing
:beer:
Аватар
Mitkovalkov
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Чет Ное 19, 2015 10:35 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот damon » Пон Фев 04, 2019 1:52 pm

Не че няма да стане, ще стане. Обаче по-трудно ще я надуеш първоначално и гумата може да изпусне по-лесно при натоварване в завой. Шините подготвени за безкамерни са с по-различна форма на леглото за закачане на гумата от тези за гуми с вътрешна. Общо взето това е и разликата.
damon
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 4:09 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Пет Фев 08, 2019 11:30 pm

На мен много би ми се искало въобще да разкарам тоя rim tape и да го заменя с нещо друго. Много ме дразни като се отлепи след време от бозата или се размести.
Някой знае ли дали съществуват шини без дупки ? С удоволствие бих си взел такава, но не ми е ясно как ще стане наплитането.

Също тази система ми е интересна: https://m.youtube.com/watch?v=8XbKt5tOLj4

Някой случайно да я е пробвал ?
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Съб Фев 09, 2019 12:07 am

съществуват аз имах такива капли Мавик Кросмакс Ендуро .. добре е да вземеш обаче готов сет ,че спици и нипли са много специфични то и самите шини не се намират особено ,инак и Ийстън имат такъв модел и други марки .. сега имам ДТ суис с фабрично тиксо ( но се продава и отделно ) разлика не виждам особена с мавика ,пак много лесно става тюблеса :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Съб Фев 09, 2019 12:19 am

Но аз искам и да е широчка - 29 до 35 мм вътрешен диаметър. Мавик кросмакс е доста тесен.
То става лесно тюбелес и с тиксо, но на мен лично след известно време тиксото ми се отлепя. Не знам при теб как е. Освен това като скъсам спица трябва да го махам, а съм го прещипвал и с щанга при монтаж на гума. Абе с удоволствие бих се отървал от него.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот moridinbg » Съб Фев 09, 2019 3:56 pm

Първите ми шини бяха такива - Mavic XM819 - наистина е много яко да не се разправяш с тиксо/горила.
Имат си специални Мавик нипли, в които влизат нормални нипли - развиваш мавишката и вадиш надолу.
За съжаление са тънки - 19мм, както се вижда от името. Има малко по-широки - XM823, но и това си е тясно за съвременните разбирания.

Това са UST шини - оригиналдъ тюблеса на Мавик, без боза, със специални UST гуми, на които бордът не пропуска въздух и без боза. Като цяло - екзотика.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Съб Фев 09, 2019 4:36 pm

Мавик мисля имат до 28мм вътрешен ,такива шини .. по широки не съм виждал .. моите бяха теснички и те ,за това ги смених друго си е широката шина ,и на шосейката скалъпих широки шини комфорта се подобри
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Сря Фев 13, 2019 12:15 pm

в друга тема се заговорихме за тоя лесен мод и ще го кача тука ,днес го изпробвах - пръскачка от 17 лв от Практикер с обем 8 литра ,държи до 3 бара ( има си и клапан да не я гръмне човек ) в комплекта и има всичко за модването ( вътре има един пластмасов смукател - белия на снимката ,преместих го отпред пасва идеално на преста вентил ,скъсих маркуча и премахнах едно нипелче с много малък диаметър на изхода на съдината което силно влошаваше дебита ,има още какво да се желае но и така е ок ) ,дори на 2 бара вдига гума 2.35 на 30мм шина от раз за секунда .. като недостатък - малко бавно се помпи съда ,но е доста по удобно от разкарване до компресор :
Прикачени файлове
getto tubeless tank.jpg
getto tubeless tank.jpg (62.68 KiB) Прегледано 4367 пъти
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Boyan1984 » Сря Фев 13, 2019 12:46 pm

Интересно и евтино, може и да пробвам.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Фев 13, 2019 1:34 pm

Яко! 8 литра до два бара за колко време ги вдигна?
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Сря Фев 13, 2019 1:38 pm

не съм сигурен че вдигнах 2 бара щото съдината няма манометър ( мисля да и сложа ) ,но за 3-4 минути помпене се постига налягане с което вдигаш гума ( после замерих гумата на 1 бар ,част от въздуха изпусна докато правя разни проби и така приблизително реших че са били 2 бара )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Mitkovalkov » Съб Фев 16, 2019 12:25 pm

То било лесно бе... благодаря за съветите.
Първо почистих добре шината. След това залепих тейпа (сложих само един пласт), монтирах гумата (на обратно :D) и премахнах пробката(valve core) на Stan's винтила за да мога да вкарвам повече въздух с помпата. Насапунисах гумата с топла сапунена вода от двете страни за по-лесно издуване. Напомпах гумата докато не изпука няколко пъти. След това трябваше да имам спринцовка за да мога да вкарам бозата, но нямах и си изобретих фунийка от капаче на кутийка (в снимките я има :D). Вкарах бозата, завих винтила и напомпах на 45psi. Зарадвах се колко бързо се получи всичко, но силно се разочаровах като видях, че съм поставил гумата на обратно :D Премахнах гумата като внимавах да не изцапам всичко в боза, премонтирах я и я напомпах отново, разклатих малко и оставих гумата в хоризонтално положение.

п.с. Не съм ползвал компресор.

Шина mavic crossride
Гума maxxis ikon tr
Винтили Stan's преста 35mm
Тейп на Stan's 21mm
Боза Stan's race

Ето малко снимчици: https://drive.google.com/open?id=1G-EQ4w6rnku3wt0Ut4lpyDfnBSNBD7o4
Видео от което също получих информация: https://www.youtube.com/watch?v=oybGjdlPWSc

Ще споделя някой препятствия, които може да се предвидят:
1. Спринцовка
2. Внимавайте как поставяте гумата, трябва да е в правилната посока :D
3. Спирт за да почистите шината преди да залепите Stan's rim tape-а. Наложи ми се да ползвам ракия :(
Аватар
Mitkovalkov
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Чет Ное 19, 2015 10:35 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Съб Фев 16, 2019 12:28 pm

можеш да сипеш бозата през борда пак става и не ти трябва спринцовка ,но аз лично предпочитам да я надуя без боза ,да видя ок ли е всичко даже така обикновено я карам 1 път насам натам без боза ,после и наливам даже в момента имам една гума стои от 1 седмица без боза и не спада ,че и е континентал дето по принцип не ги хвалят за тюблес но явно са си пооправили каркасите и държи много добре
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Mitkovalkov » Съб Фев 16, 2019 3:59 pm

Аз я надух преди това... Издишаше малко покрай винтил но го зстегнах и се оправи.
Аватар
Mitkovalkov
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Чет Ное 19, 2015 10:35 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот panayotov.r » Пон Фев 18, 2019 9:15 am

Тъй като бях понасъбрал количество вътрешни гуми ( от времето , когато карах с вътрешни ) За новата задна капличка набързо си скалъпих едно шише от кока кола с два вентила на капачката. Надух си с голямата помпа до 3 бара в шишето и после за нула време издух гумата. После я оставих малко да постои. Спаднах и я и през вентила долях бозата. Отново помпене и всичко си заспа . Continental X King 2.2 на DT Swiss M1700 25mm. Бозата е нормалната на Стан :D
panayotov.r
 
Мнения: 87
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Ное 28, 2015 9:15 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот compira » Нед Мар 03, 2019 11:54 am

Така, днес реших да направя малко врътки с гумите новата която съм си купил за отпред и предната отзад понеже от задната не беше останало нищо. Та това реших да го направя сега въпреки, че го бях планувал за по нататъка като умишлено доизтъркам задната, но се изнервир от постоянното сълзене на предната гума през стените! Гумата е Maxxis DHR II EXO TR 26"х2.3"и от около половин година почна да сълзи по малко и постепенно все повече. Всъщото време няма драма с налягането и с пукане. Запушваше си идеално, дори понякога съм тествал принудително. Гумата беше качена преди една година напълнена с две мерителни капачки станска боза (от новата версия която не прави буца) и по някое време долята с още една мерителна капачка. Като я свалих вътре имаше останала една плюнка боза и целите стени бяха покрити с позасъхнала боза, но все още доста лепкава и невъзможна за почистване с каквото и да е! Гумата е с около 40 грама по тежка в момента! Явно бозата просто поизсъхва, но не напълно а само някаква мазна събстанция се отделя през стените от нея. При абсолютно същата експлоатация е и задната гума, пак на една година, пак първо 2 мерителни и после доливане на още една. Само където задната е Geax barro mountain 2.3. При нея сълзене се появи последния месец и то беше символично. Вътре гумата пак беше цялата с лепкава боза по стените и пак беше по-тежка но с около 25-30 грама (но пък е олекнала от поизчезналите грайфери), но имаше останала една мерителна капачка боза!
Явно гумите на Maxxis нещо не се разбират много със станската боза!! И не толкова че не работи бозата ами заради изпускането през стените което води до по-бързо изсъхване и респективно по-често доливане.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Пет Мар 08, 2019 3:02 pm

първи тест на фитилите от БД ,ще вършат работа .. срязване около 5-6 мм с 40 км/ч по рехави камъни ,докато спра гумата беше спаднала почти докрай - бозата не можа да запуши но с фитила запуши веднага ,припомпих и се прибрах
Прикачени файлове
IMG_20190308_135908.jpg
(400.08 KiB) 182 пъти
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот didkodidi » Вто Апр 02, 2019 8:26 pm

Здравейте,за един месец с Джефсито два пъти пукам гума ,това ми е четвърто колело,винаги съм имал проблеми с гумите .Сега се замислям да напрява Джефсито с безкамерни.
Гумите са MAXXIS MINION DHR II каплите са DT SWISS M 1900 SPLINE https://www.dtswiss.com/en/products/whe ... spline-30/ стават за безкамерни, имам и подходящите винтили. Трабва да си купя само боза и бандаж за безкамерни гуми,мисля че този е подходящ за моите капли https://www.bikecenter.bg/komponenti/v- ... m-9-metra/ има и готови бандажи с вентили но не можах да открия в БГ.На Стан бозата ли е най подходяща ?
В Плевен се намират тези двете:
https://velocenterpleven.com/product/15 ... alant.html
https://velocenterpleven.com/product/17 ... D0%BB.html
Или да си поръчам онлинай на Стан
Приемам препоръки и съвети.
Благодаря!
JEFFSY 29 AL Base
Изображение
Аватар
didkodidi
 
Мнения: 255
Рейтинг: 1322
Регистриран на: Вто Сеп 12, 2017 11:58 am
Местоположение: Плевен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bdz43r » Вто Апр 02, 2019 8:49 pm

Търси си голяма разфасовка от 0,5 или 1л, да си имаш за доливане и смяна. Това шишенце 50 мл е съмнително дали и за едната гума ще е достатъчно, другото може да стигне за двете, ама няма да имаш за доливане.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Вто Апр 02, 2019 8:49 pm

колега попрочети темата вместо да питаш очевидни неща :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот outfaced » Сря Апр 03, 2019 12:18 pm

Pr3d4t0R написа:... това е най-евтиният ъпгрейд подобрил толкова много возията на колелото ми.

От къде идва подобрението. Че караш на по ниско налягане или че самия инсърт променя характеристиката на гумата?

Аз и сега си карам на доста ниски налягания. Чукам чат пат задна шина но без последствия нито за гумата нито за шината. По ниски налягания не бих карал дори и с инсърт, понеже се губи вече смисъла и започва да е нестабилно в завой. То че аз не съм някакъв брутален карач ясно, ама тогава излиза, че на тия инсърти смисъла им се ограничава до относително тесен кръг от хора, които да кажем трябва да карат задната на поне 2,2-2,4bar , за да не я прецакат.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта