Питане за безкамерни гуми

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот didonch » Пет Дек 07, 2018 10:05 am

И аз да споделя малко опит: новата станска боза +Schwalbe Nobby Nic се погаждат отлично, няма загуба на налягане, бозата си стои течна ... все още (след 4 месеца в гумата); станска боза +maxiss Aggressor също се погаждат отлично. До този момент също няма следи от избиване на капчици както при SPECIALIZED . По отношение на запушване на пробиви .... не мога да дам отзив понеже не съм забелязал все още следи от дупки, трънчета ....
И така аз смятам да спра с експериментите, понеже за моят стил на каране най ми допада Schwalbe Nobby Nic+бозица на стан.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот oti_86 » Нед Дек 23, 2018 8:13 pm

Здравейте, някой може ли да ми каже лесен начин за махане на ципата от старата боза по вътрешността на гумата, че да налея нова :)
oti_86
 
Мнения: 26
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 9:39 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот stoyancha » Нед Дек 23, 2018 8:34 pm

oti_86 написа:Здравейте, някой може ли да ми каже лесен начин за махане на ципата от старата боза по вътрешността на гумата, че да налея нова :)


Обръщаш гумата на опаки, потапяш я в кога с не много топла вода и след това търкаш с някво парче гума.
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Нед Дек 30, 2018 11:42 pm

Здравейте, да събера малко мнения какви ленти използвате да си уплътните отворите за спици на шината ?
Интересува ме нещо, което да не се разлепя от бозата след време. Аз ползвам тези на wtb (wtb rim tape), но за жалост забелязвам че бозата ги отлепя след време и това хич не ми харесва.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Пон Дек 31, 2018 12:17 am

на Стан тиксото много яко залепва .. на ДТ суис фабричното тиксо ( продава се и отделно ) също е много читаво
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Пон Дек 31, 2018 12:47 am

Мерси за инфото. Не съм пробвал дт суис, но ако държи на боза, значи е ок.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Xoce2 » Пон Яну 07, 2019 12:00 pm

Направих едни граунд контрол-и с горила тиксо и станс рейс преди НГ, и към днешна дата няма избили капчици или загуба на налягане. Задната гума преди това беше с друга боза, но я почистих и няма проблем.

Изображение
Аватар
Xoce2
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1250
Регистриран на: Пон Юни 15, 2015 8:35 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот icpart » Сря Яну 09, 2019 10:35 pm

Да споделя и аз малко опит и мъките си от днес да конвертирам едната от гумите си към безкамерна. Таман от година и нещо ми седяха новите шини WTB и реших най накрая да ги наплета с нови главини и евентуално да ги направя безкамерни. Даже отдавна си бях поръчал един от тези китове https://www.aliexpress.com/item/1-Piece ... cf384d2fe9
Оказа се пълен боклук. Първо на първо каптоновата лента е тотал шит за безкамерни. Не лепне достатъчно по шината. Второ уж за по-качествени и по скъпи тези вентили се оказаха тотален боклук също. Ръчната ми голяма помпа като сложа накрайника и почна да надувам се изхлузва и дотам. И все едно си ги запушил предварително не успява да натисне достатъчно игличката. Както и да е успях някак си да понапомпа гумата Hans Damph и очаквано бозата в нея почна да избива отвсякъде. Първо по бордовете и дето е имало разни дупки от тръни. Това е нормално особено като нямам компресор за бързо надуване и докато уплътни бордовете си е играчка. След като се по уплътни малко почна да избива боза през някои от спиците :eyebrow: . После почна през вентила да изпуска боза. В крайна сметка стана тотално мазало отвсякъде на чисто новата капла и после 2 часа чистене :(!: . Реших да я махна и да видя какво е положението. Оказа се че на доста места бозата е минала отдолу през каптона и реално той не върши почти никаква работа.
Затова реших че най-удачно е да не пестя вече средства от качествени материали. Тук във Варна нямаме много избор и в един от веломагазините предлагат единствено лента на WTB и техни вентили. Особено вентилите не са особено евтини 40 кинта комплекта и се надявам да са качествени и да уплътняват добре. Реално по горе показаните са някакво евтино копие на вентилите на WTB. Някой има ли опит с тях дали се получава сполучливо уплътняването на шините. Тъй като и шините са WTB най-малкото трябва да има добро напасванe на комбото вентил+лента WTB.
icpart
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 12:39 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот evilzet » Сря Яну 09, 2019 11:14 pm

Аз тук, във Варна, от 2 г. карам станска боза без проблеми, с някакво нонейм армирано тиксо и френски вентил, изрязан от стара вътр. гума. Какви 40лв. за вентили и т.н.
Едно време, като навлизаха гсм-ите, се ширеше схващането, че най-добре да си със Сименс, защото клетките бяха Сименс :wavey:
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот iL_Diavolo » Сря Яну 09, 2019 11:33 pm

Аз съм с WTB лента и с най-евтините WTB вентили и не съм имал подобни проблеми . Само дето не стана "ключето" и трябваше да се затегнат с клещи :D
В allmountain гледах , че ги има същите като моите .
Аватар
iL_Diavolo
 
Мнения: 144
Рейтинг: 1291
Регистриран на: Съб Мар 03, 2018 10:28 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот icpart » Чет Яну 10, 2019 12:20 pm

evilzet написа:Аз тук, във Варна, от 2 г. карам станска боза без проблеми, с някакво нонейм армирано тиксо и френски вентил, изрязан от стара вътр. гума. Какви 40лв. за вентили и т.н.
Едно време, като навлизаха гсм-ите, се ширеше схващането, че най-добре да си със Сименс, защото клетките бяха Сименс :wavey:

Ми тези алуминиевите цветни на WTB са толкова. Иначе обикновените са 23 кинта кажи речи на половин цена. Иначе си прав от стара гума доста съм гледал върши работа. Но сега минавам от моторния вентил и за жалост нямам някоя стара гума за бракуване. Иначе от декатлона има и по 5 кинта гуми ама да им разкажа играта само заради вентила не си струва. За бозата ще е от станската, флакона и той отлежава от една година в шкафа и най накрая му дойде времето :D.
icpart
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 12:39 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Яну 10, 2019 1:54 pm

Aко вентилът е от стара гума трябва да може да му се маха главата, за да се долива боза без да се разлепя гумата.

Проблемът с изпускането при теб е бил в бандажа, когато не е добре залепен и/или има дупки в него - въздухът излиза и покрай вентила.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3968
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот icpart » Чет Яну 10, 2019 9:15 pm

Pr3d4t0R написа:Aко вентилът е от стара гума трябва да може да му се маха главата, за да се долива боза без да се разлепя гумата.

Проблемът с изпускането при теб е бил в бандажа, когато не е добре залепен и/или има дупки в него - въздухът излиза и покрай вентила.

Да напълно си прав. То каптоновата лента просто лепилото и като взех да я залепям и разлепвам толкова хващаше по шината. Така като се замислих се чудех дали да не пробвам с изолирбанд да туря ама не знам дали не е порест и дали не преминава въздух през него. Освен това и лепилото на лентата трябва малко или много да издържа на влага. То като се замисля ако мина през първата река и като влезе вода през ниплите на спиците и бяхме дотам. Има голям шанс да се разлепи лентата отвътре. Иначе и вентилите не си бяха стока. Просто като туря помпата и почна да надувам накрайника се изплюваше или пък все едно е запушен вентила с голямо усилие се помпи. Иначе проблема не е в помпата защото на една друга гума нова дето взех за резерва там без проблеми си се помпи лесно. Както се казва пак поговорката евтиното излиза скъпо се оказа вярна отново ;).
icpart
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 12:39 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Admin » Чет Яну 17, 2019 8:20 pm

В последните години безкамерните ми гуми са били предимно с лента и вентили WTB и не съм имал проблеми. Виждал съм обаче проблеми, причинени от недобро нанасяне на лентата - човек трябва да си поиграе и да я лепи бавно и с притискане на палеца, така че да не остава въздух под нея. Аз също така един път я бях залепил набързо и като напомпах гумата, въздухът я беше разлепил на едно място и започна да излиза оттам. Но при добър монтаж няма никакви проблеми.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Сря Яну 30, 2019 11:28 am

Здравейте,
някой пробвал ли е да кара с инсерти в гумата като cushcore, hucknorris или flat tyre defender ?
Аз вчера се мъчих да инсталирам cushcore в комбинация с dual ply maxxis гума, но стигнах до извода че монтаж на подобна комбинация е просто невъзможен. След като с 300 зора успях някак да набутам единия борд на гумата, другият вече изглеждаше напълно невъзможно да влезне още от самото начало. Сега мисля да пробвам с hucknorris как ще е положението.
Някой да има опит с подобни системи за защита на шината от удряне ?
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Gworan » Сря Яну 30, 2019 11:44 am

От всички мнения които съм чeл из интернета, CushCore са най-трудни за монтиране от всички варианти на пазара. Най-трудната част е последните 20тина сантиметра от гумата, да мине над ръба на каплата, като я монтираш. Т.е. май е нормално...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Яну 30, 2019 11:55 am

Hucknorris отпред и cushcore отзад. С Hucknorris няма никаква драма с инсталацията. За cushcore тези видеото са доста полезни:
https://www.youtube.com/watch?v=_8oz7YI ... fDJMnevVqY
https://www.youtube.com/watch?v=MEqohbAsNrU
https://www.youtube.com/watch?v=Z3326Pd1Pio

Отзад гумата ми е не е чак толкова дебела - Мишелин ~1050 гр. Най-удобно е като на първото клипче и много добре са показали техниката за поставяне. Трябва да внимаваш при използване на щанги да не пробиеш бандажа, че после почва всичко отначало. Трябва да си спокоен и да въоръжиш с търпение - за 30-40 минути се слага.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3968
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Сря Яну 30, 2019 1:03 pm

Тези клипове изглеждат прекалено рекламни. Спомените ми са твърде пресни от вчерашните ми опити за монтаж на това нещо, за да се подлъжа за нов опит. Аз единя борд успях да го натикам е точната дума, но другият дори не можах и да го започна от самото начало. Влезналият борд на гумата, понеже е доста стегнат ( гумата е dual ply ), беше застанал по средата на шината и беше избутал cush core-a към другата стена на шината. Просто нямах никаква възможност дори да започна да подпъхвам другият борд и се отказах. И разбира се си бях прещипал бандажа при опитите ми да натикам първия борд. За инфо шината е 35 мм вътрешен диаметър.
Не, отказвам да си го причиня пак :) Ще пробвам Huck norris. Той също има добри ревюта за защита, особено dh модела: https://www.bike-components.de/de/Huck- ... DH-p57009/
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот damon » Сря Яну 30, 2019 1:26 pm

Нали не си забравил сапунената вода? Прави чудеса по принцип.

Иначе аз четох доста за тия инсерти, по-евтините като хъкнорис трябва да се сменят отвреме навреме, същото би трябвало и да е с останалите. Аз си намерих си евтино 1 брой procore, който ще пробвам, но там проблемите са други...
damon
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 4:09 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Сря Яну 30, 2019 2:07 pm

Пробвах без сапунена вода, защото нямах в нас. Чувал съм че помагала, въпреки че не си го представям как точно. Нали ще почнат и ръцете да ми се плъзгат и няма да мога да натискам добре ?
Днес съм си купил, но cush core втори път няма да инсталирам. :) Ще пробвам Huck norris, ако ми опази шините от подбивки, това е целта.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Яну 30, 2019 2:13 pm

Всичко от тези клипове работи - тествано, като съм нито сръчен нито силен в ръцете. Даже по трудният начин разбрах, че може да се пробие бандажът и хайде пак отначало. Първият борд трябва да е по стената на шината, за да можеш да вкараш вторият. Даже би трябвало да е по-лесно при теб, защото шините са доста широки.

Закарай да ти го сложат в твоят байк-сервиз - това е най-евтиният ъпгрейд подобрил толкова много возията на колелото ми.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3968
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Сря Яну 30, 2019 2:22 pm

А после как се маха това нещо ? Махал ли си го досега ?
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Яну 30, 2019 2:33 pm

Да, като бях пробил бандажа и ми издишаше го махнах, за да се сложи нов бандаж - много по-лесно е от слагането :D
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3968
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Сря Яну 30, 2019 2:37 pm

Някакъв съвет как да не пробия бандажа ? Как да разбера че ще го пробия преди да стане, когато пъхам тия щанги ? :)
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Яну 30, 2019 5:13 pm

Моите щанги са метални и не му трябваше много на бандажа - с пластмасови (както препоръчват и на видието) надали ще е толкова лесно.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3968
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот stoyancha » Сря Яну 30, 2019 6:05 pm

При CushCore задължително ли е да се ползват техните вентили?
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Zayphod » Сря Яну 30, 2019 7:09 pm

MacLeod написа:Ще пробвам Huck norris. Той също има добри ревюта за защита, особено dh модела: https://www.bike-components.de/de/Huck- ... DH-p57009/


Може да погледнеш и Nukeproof ARD.

P.S. И още един сравнително евтин вариант - https://www.rimpactmtb.com/shop
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Сря Яну 30, 2019 11:44 pm

Последно реших да пробвам Хък Норис. Вече го поръчах от един немски сайт. Надявам се с него да нямам ядове с монтажа. Ще го покарам известно време и ако нямам подбита шина, значи това е решението. :) Иначе аз карам с възможно най - бруталните dpy гуми на максис, по 1280 грама на гума. Да ги монтирам ми отнема към 10 минути на гума. С cush core опитите от вчера - цяла нощ :) Така че Хък Норис е следващият в списъка с експерименти. :)
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Яну 30, 2019 11:58 pm

stoyancha написа:При CushCore задължително ли е да се ползват техните вентили?


Ляга много плътно върху шината и съответно вентила. С нормален вентил сигурно ще може да се напомпи, но ще е по-трудно. Стандартен вентил ако бъде резнат леко ще заприлича на "оригиналният" им.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3968
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот damon » Чет Яну 31, 2019 12:01 pm

Някой с procore да сподели тънкости?
damon
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 4:09 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта