колче за седалка

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: колче за седалка

Мнениеот sensation_blue » Пет Апр 20, 2012 10:38 am

Мерси, но не съм я взел още просто към тази се насочих заради добрата цена (неправилно съм се изразил горе) и затова питах за мнения, че ме притеснява здравината му.
Всъщност изместването е 25, това е грешка предполагам. Няма да влиза до долу - остават 7-8 см, но така ми е по-удобно при спускане от колкото до край (малката рамка съм я взел, заради чатала и заради повече маневреност, но ми е прекалено къса със свалено до край колче).
Аватар
sensation_blue
 
Мнения: 529
Рейтинг: 1794
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:34 pm
Местоположение: Габрово

Re: колче за седалка

Мнениеот gibarian » Чет Юни 20, 2019 11:24 pm

Здравейте, колеги,
използвам пуснатата вече тема, защото имам сходен въпрос. Питането ми се отнася до сваляне надолу на седалката при велосипед Cube Aim SL 29, рамка 21 инча, който неотдавна взех с цел предимно да го подлагам (и себе си) на катерене по горските пътеки: https://www.cube.eu/en/2019/bikes/mount ... blue-2019/ След катеренето естествено идва и обратният път. А и спускането май взе да ми допада. Колчето от окомплектовката обаче, което при изкачване държа вкарано 18 см в рамката, не ще да пада до долу, когато ми е необходимо, т.е. при по-стръмно спускане, наличие на бабуни, корени и т.н. Вероятно опира в гнездата на болтовете, та остава да стърчи, съответно седалката често пречи в процеса на спускане. Самият аз на височина съм на долната граница за тази рамка, ръст 186-7 см. И тук идва математиката. При официална дължина 400 мм (реално самата тръба е ок. 360 мм) производителят указва поне 120 мм. да са в рамката. Ако взема да го срежа така, че седалката да пада до долу (това ще рече да отнема около 8 см.), вкарани в рамката при високата ми позиция ще останат малко по-малко от 100 мм. Изглежда недобра идея, както личи и от някои авторитетни мнения по-горе. Та въпросът ми е кое е най-чистото решение на казуса? Четейки постовете дотук, стигам до извода, че може би най-разумно би било да отрежа най-много толкова, че при измъкната позиция на седалката (при изкачване) вкарани в тръбата да остават предвидените от производителя милиметри (тогава питането е дали 4-5 см по-ниска долна позиция при спускане ще дадат осезаема разлика) или направо да свикна да се спускам с висока седалка. Все пак бих се радвал, ако има и по-добро решение. Или пък просто производителят иска да ми подскаже, че този велосипед не е предвиден за по-стръмни спускания и ако е така (не че ми се иска) - за какъв наклон тогава е ок, да питам преди да съм се отърколил в шубрака?
Аватар
gibarian
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 5:55 pm

Re: колче за седалка

Мнениеот Alexi » Пет Юни 21, 2019 7:38 am

слага се дропър .. това да спираш ,да си смъкваш - вдигаш седалката не е удобно ; отделно тоя велосипед не е за стръмни спускания .. не че няма да се спуснеш ,но ще е бавно и с повече риск
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: колче за седалка

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Юни 21, 2019 9:37 am

Както си написал, в никакъв случай не се кара с по-късо от препоръчаният minimal insertion, защото се рискува рамката.

gibarian написа:... Четейки постовете дотук, стигам до извода, че може би най-разумно би било да отрежа най-много толкова, че при измъкната позиция на седалката (при изкачване) вкарани в тръбата да остават предвидените от производителя милиметри (тогава питането е дали 4-5 см по-ниска долна позиция при спускане ще дадат осезаема разлика) ...


Да, това е най-евтиното решение и разликата от 4-5 см е осезаема. Шапка им свалям на хората, които са се научили да спускат добре с вдигната седалка, аз лично не мога да си го представя даже - от друга страна на световната ХС сцена вече има каращи с дропер колчета. Когато теренът често се сменя между нагоре и надолу е много приятно да можеш да регулираш седалката и просто да караш. Вече има и достъпни опции с отлични характеристики - примерно на TransX и OneUp Components, като ти вече знаеш колко дълбока ти е рамката и необходимата ти височина за катерене.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3969
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: колче за седалка

Мнениеот gibarian » Пет Юни 21, 2019 8:32 pm

Pr3d4t0R написа:Да, това е най-евтиното решение и разликата от 4-5 см е осезаема. Шапка им свалям на хората, които са се научили да спускат добре с вдигната седалка, аз лично не мога да си го представя даже - от друга страна на световната ХС сцена вече има каращи с дропер колчета. Когато теренът често се сменя между нагоре и надолу е много приятно да можеш да регулираш седалката и просто да караш. Вече има и достъпни опции с отлични характеристики - примерно на TransX и OneUp Components, като ти вече знаеш колко дълбока ти е рамката и необходимата ти височина за катерене.

Сърдечно благодаря за вариантите, колеги! Ако гаранцията го позволява (впоследствие съобразих, че и този момент го има), ще клъцна колчето. Автоматичното колче, въпреки че съм бегло запознат с този вариант, засега май ще остане в по-далечна перспектива. Като оставя настрана факта, че засега в репертоара ми преобладава високо-високо-високо и после само наобратно), не е ли твърде малък ходът, за да покрива долно и горно положение, поне каквито ми трябват на мен при тази рамка - ход около 180 мм сякаш не се намира, а и да има, сигурно би било твърде скъпо! Мога и да греша, разбира се, и реално да не ми е необходим толкова дълъг ход. Във всеки случай, мерси за посочването на конкретни читави производители, това е ценно и спестява много ровене! Pr3d4t0R, Седалката във висока позиция наистина е предизвикателство, особено ако трябва да се дръпна зад самата седалка - тогава връщането в центрирана позиция става интересна задача, освен може би ако човек не е с твърде "О" крака ;). Продължавам да тренирам. В ниска позиция на седалката този проблем поизчезва, но при по-резки подскачания под наклон добитъкът запазва желание да рита (това е и основният ми мотив да търся повече смъкване)! А си остава и процедурата слизане-нагласяне-качване-слизане и т.н., както и способностите за оплитане на нещата от задкормилния механизъм. Със сигурност откривам топлата вода, та стига приказки!
Аватар
gibarian
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 5:55 pm

Предишна

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: M4CH1NE и 24 госта