колче за седалка

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Мнениеот Stuny » Пон Мар 26, 2007 8:24 am

Мерси за отговорите и цялата дискусия , чакам още един съфорумник да се изкаже ако желае и да хващам ножовката :)

Интересно ми е , дали ако отрежа само 1сантиметър (това мисля е напълно безопасно) ще усетя разлика при спускане.
Stuny
 
Мнения: 1257
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Окт 23, 2002 8:49 am

Мнениеот bikerider » Пон Мар 26, 2007 8:59 am

Определено :agree:
Имах сходна ситуация - беше ми високо на спускане, но не исках да го режа, за да не губя височина. Взех си по-нископрофилна седалка (разликата беше около 16мм ако не ме лъже паметта) и нещата се оправиха. Пък и определено е по-добре да се реже помалко :)

Другото което пречи при спускане е наклона на седалката (ако е наклонена като за въртене). Аз съм се установил на почти водоравни рейки (много лек наклон назад), но това зависи вече от конкретната седалка/гъз/стил и.т.н.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Stuny » Пон Мар 26, 2007 12:48 pm

Това със седалката не го разбрах. Какво значение има колко е дебела/висока ? Сегашната ми (която тествам) е 4см което май си е малко , поне другата е към 52-3 , но не виждам разлика дали височината идва от колчето или от седалката , иначе за наклона ясно.
Stuny
 
Мнения: 1257
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Окт 23, 2002 8:49 am

Мнениеот bikerider » Пон Мар 26, 2007 1:25 pm

Имах предвид формата на релсите, т.е. колко вдигната е самата седалка над релсите.

Stuny написа:не виждам разлика дали височината идва от колчето или от седалката.


Еми има разлика - в единия случай режеш колеца, в другия случай не режеш нищо :)
Но това е само ако ти трябва да смъкнеш малко. Ясно е, че е по-скъпо да се сменя седалката, само го споменах като вариант.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот codename47 » Пон Мар 26, 2007 6:08 pm

я аз да попитам има ли някъде 40см колчета за по-тънкия стандарт 27,2см освен тея на zoom, щото не може да ми слезе додолу при смъкване а мисля че не опира някъде надолу в седалковата тръба защото се получава едно такова постепенно затягане като я въртя за да влезе-криво ли е, с различен диаметър ли е по дължината....не мога да разбера
Ако приемете ограниченията си, ще успеете да ги прескочите и да минете отвъд тях!
Аватар
codename47
 
Мнения: 2295
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 9:19 pm
Местоположение: София

Мнениеот MAN6 » Пон Мар 26, 2007 7:43 pm

bikerider, с удоволствие бих те скастрил, но тъй като напоследък не ми остава време за съпромата съм принуден да замълча :)
ако не забравя за темата, когато стигна до нужните задачи 100% ще пиша :)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот bikerider » Пон Мар 26, 2007 8:37 pm

MAN6, с удоволствие бих приел скастрянето, ако отчетеш факта, че аудиторията като цяло едва ли е толкова навътре в нещата.

Аз единствено предупреждавам, че трябва да се спазват изискванията, а ти щом толкова държиш да блеснеш с познанията си - моля, само дето далеч не става дума за теб. :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот MAN6 » Пон Мар 26, 2007 9:30 pm

bikerider написа:MAN6, с удоволствие бих приел скастрянето, ако отчетеш факта, че аудиторията като цяло едва ли е толкова навътре в нещата.

Аз единствено предупреждавам, че трябва да се спазват изискванията, а ти щом толкова държиш да блеснеш с познанията си - моля, само дето далеч не става дума за теб. :)


изобщо не искам да блясвам с познанията си, а да ги използвам, тъй като за това ги "добивам"... а ти по-добре недей да "блесваш" винаги с комплексите си...
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот bikerider » Пон Мар 26, 2007 10:02 pm

MAN6 написа:а ти по-добре недей да "блесваш" винаги с комплексите си...


И-и-и-з-з-в-в-винявай, н-н-н-яма да се о-б-б-аждаам п-п-овече :rofl::rofl::rofl:

Свободно, Oгащи се :roll2:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот NovemberCharlie » Вто Мар 27, 2007 9:17 am

Момчета, моля не си правете експерименти.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот ramam » Вто Мар 27, 2007 5:39 pm

Само си мисля следните неща:
натоварването на рамката зависи от:
отношението на лоста,
силата/тежеста на ездача
съпротивлението от страна на колелото/рамката - ако си стрял ще е по-голямо,
вибрациите които се получават докато си на седлото и караш по пресечен терен - които отслабват метала - метал фатиг - незнам как се превежда на български.
материалите на рамката и колчето.

Колкото и да се смятат това са толкова много уравнения че май излиза система с 4 или 5 неизвестни/уравнения - не се наемам да я определя тази система от уравнения.
То вероятно има и още неизвестни.
С други думи е доста сложно затова е по добре както казаха другите да не се правят такива експерименти - най вече че рамката а и ти можеш да пострадаш.
В такъв случай май е най добре да си смениш седлото.
ramam
 
Мнения: 141
Рейтинг: 1125
Регистриран на: Вто Яну 30, 2007 1:01 pm

Мнениеот did » Вто Мар 27, 2007 5:51 pm

абе... само аз ли си мисля, че едно по-късо колче всъщност се натоварва по-малко, а натоварва по-малко и рамката, ако дълбочината, на което влиза в седалковата тръба е същото като при по-дълго колче?

защо трябва съпромат и системи уравнения за това толкова очевидно заключение? Дългите колчета и извадените над маркера колчета са "опасни". Ако едно колче е отрязано и маркерът е изместен нагоре с толкова, колкото е отрязано, и този маркер се спазва, това не само че не е опасно, а е даже по-безопасно от оригиналното, не рязано колче.

защо смятате, че рязане на колче е "опасна" процедура и трябва да се смята с уравнения с пет неизвестни? Опасно би било ако след рязането новото колче се ползва със стария маркер, това е очевидно. Няма да може да се вдига толкова, колкото е можело преди рязането. Това е единствения проблем.

нещо смисълът на цялата разгорещена дискусия ми убягва от самото начало. Сигурен съм обаче, че Stuny едва ли се връзва на всички "съвети". Той си знае ;)
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Stuny » Вто Мар 27, 2007 6:45 pm

did написа:абе... само аз ли си мисля, че едно по-късо колче всъщност се натоварва по-малко, а натоварва по-малко и рамката, ако дълбочината, на което влиза в седалковата тръба е същото като при по-дълго колче?



да бе това е ясно , въпроса е мога ли да разчитам на това "по-малко" и да оставя и по-малко в седалковата тръба

всъщност след известно пробване и мерене , днес отрязах около 12-13мм от кола , 9см ще остават в рамката около 21-2 извън нея , това при въртене , а при максимално свалена успявам да си седна на гумата , ще видим в реални условия как ще е
Stuny
 
Мнения: 1257
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Окт 23, 2002 8:49 am

Мнениеот bikerider » Сря Мар 28, 2007 11:46 am

did написа:абе... само аз ли си мисля, че едно по-късо колче всъщност се натоварва по-малко, а натоварва по-малко и рамката, ако дълбочината, на което влиза в седалковата тръба е същото като при по-дълго колче?

защо трябва съпромат и системи уравнения за това толкова очевидно заключение? Дългите колчета и извадените над маркера колчета са "опасни".


Еми... и аз се чудя за какво е нужен съпромат, ма *****************... карай...

@NovemberCharlie: :agree:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот SpoileR » Сря Мар 28, 2007 11:48 pm

аааааааа ФаК не!
НЕ Е ИСТИНА!

Значи... един съвет: Колкото си одрязъл(13см), толкова над чертата я вкарвай и не задавай повече въпроси! Умолявам те!

По-късо колче при еднаква дълбочина-> Хубаво, Добре, Good :thumbu:

По-дълго колче при еднаква дълбочина-> лошо, край, "Disaster for space-station". :skull:
Страх ме е от СТРЪМНОТО...
Аватар
SpoileR
 
Мнения: 4240
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 4:10 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот Admin » Чет Мар 29, 2007 12:42 am

Man6, bikerider, не започвайте отново :peace:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот did » Чет Мар 29, 2007 8:47 am

SpoileR написа:Значи... един съвет: Колкото си одрязъл (13см), толкова над чертата я вкарвай и не задавай повече въпроси! Умолявам те!

ама той е оТрязАл само 13 милиметра! :dunno:
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Stuny » Чет Мар 29, 2007 8:59 am

did написа:
SpoileR написа:Значи... един съвет: Колкото си одрязъл (13см), толкова над чертата я вкарвай и не задавай повече въпроси! Умолявам те!

ама той е оТрязАл само 13 милиметра! :dunno:


:D :D :D

Всъщност това беше при последното скъсяване , а общо съм отрязал около 10см.
Никога не съм си и помислял да режа отдолу и да позлвам оригиналния маркер! Това че се интересувам от мнението на други , не означава , че си нямам никаква идея какво правя!
Stuny
 
Мнения: 1257
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Окт 23, 2002 8:49 am

Мнениеот did » Чет Мар 29, 2007 9:01 am

Stuny написа:Всъщност това беше при последното скъсяване , а общо съм отрязал около 10см.
Никога не съм си и помислял да режа отдолу и да позлвам оригиналния маркер! Това че се интересувам от мнението на други , не означава , че си нямам никаква идея какво правя!

Не съм се и съмнявал, че знаеш какво правиш :D
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bikerider » Чет Мар 29, 2007 10:41 am

:offtopic:
@Admin: моля, не употребявай множествено число ;)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Чет Мар 29, 2007 10:42 am

@Spoiler: абе ти съвсем взе Stuny за ливада, дай по-сериозно ;)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bluskanie » Чет Мар 29, 2007 10:49 am

Абе нали е евтино колчето, кво толко го коментирате. Режи там колкото ти тря, само да влаа 10 санта, и туй е. Ся ако е за някви по-натоварващи колчето дисциплини, тогава си купувашт по-яко и спазваш, квото трябва да се спази.
хаха ся някой ще се обади, че го обричам на сигурна болница... :)
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот bikerider » Чет Мар 29, 2007 11:31 am

Хаха, аз поне за чужди топки не се грижа :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот gabongo » Вто Юли 24, 2007 11:25 am

Не знам дали тук е мястото ама искам да попитам... Купих си седалка Selle Royal Mach и на една от релсите и (май така се казват) има нарисувана измервателна линия 0-30 мм. Този маркер спрямо какво се фиксира и каква е целта на тези милиметри?
gabongo
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юли 22, 2007 8:08 pm

Мнениеот bikerider » Вто Юли 24, 2007 11:28 am

gabongo написа:Този маркер спрямо какво се фиксира и каква е целта на тези милиметри?


Спрямо колчето. Целта е като нагласиш седалката да ти е удобно на г... след това да знаеш точната й позиция, иначе всеки път при чистене или ремонт трябва да я нагласяш отначало с проби и грешки.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: колче за седалка

Мнениеот sensation_blue » Сря Апр 18, 2012 10:59 am

Здравейте,
Може би трябва да послушам Bikerider и да се консултирам с производителя на рамката, но все пак ми се иска да чуя и Вашето мнение. Въпроса ми е следния:
Рамка HT2 - 17 инча и колче 350мм х27.2 - предвид геометрията и височината ми (174-5см) ми се налага да изкарвам колчето почти до маркера, а това се пада на около 2,5 см под долната заварка между седалковата и горната тръба. Тежа около 75-6кг и понеже вече съм пукал една рамка (онтарио) на горната заварка, малко ме е шубе да не стане и сега така, особено че (може би и заради песъчинки по скобата ли не знам) след всяко каране ми припуква чат пат нещо (което уж се оправя като изчистя скобата).
Та, моля Ви, погледнете снимката - с червения маркер съм дал къде горе долу е края на тръбата в момента и ако може да ме посъветвате дали трябва да си купя 400мм колче или мога да карам и така. Също така ако ще взимам ново имам нужда да е с офсет назад като това в момента, което допълнително натоварва, т.е. дали мога да разчитам и на 400мм или трябва да приложа нещо по-радикално (по-дълга лапа и колче без офсет примерно).
Прикачени файлове
ht2-17-seatpost350.JPG
(415.1 KiB) 120 пъти
Аватар
sensation_blue
 
Мнения: 529
Рейтинг: 1794
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:34 pm
Местоположение: Габрово

Re: колче за седалка

Мнениеот bio » Сря Апр 18, 2012 11:15 am

и аз карам така от 3 години ... няма проблем. пукането е от връзка седалка/колче/скоба ...
успех !!!
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: колче за седалка

Мнениеот Stuny » Чет Апр 19, 2012 5:51 am

Хаха и без това темата е скокнала нагоре да си споделя моето развитие :)
Известно време след тези ми чуденки си купих телескопично колче , там пак имаше разни сметки за да е с оптимални горна и долна позиция. По-интересното е , че години след това видях отговор на първоначалния си въпрос написан в задната част на седалковата тръба :) и той е 80мм :)
Stuny
 
Мнения: 1257
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Окт 23, 2002 8:49 am

Re: колче за седалка

Мнениеот sensation_blue » Пет Апр 20, 2012 10:13 am

bio, благодаря, аз обаче за всеки случай реших да си взема 400мм колче. Въпроса ми е, това дали ще ме издържи (75 кила, ht2, агресивно XC) и каква е разликата между него и това(освен изместването на картинките), защото тук като гледам учудващо е доста по-евтино. Т.е. някой ако е пробвал въпросното, ще се радвам да чуя мнения. Ако не, здраве да е.
Аватар
sensation_blue
 
Мнения: 529
Рейтинг: 1794
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:34 pm
Местоположение: Габрово

Re: колче за седалка

Мнениеот bio » Пет Апр 20, 2012 10:32 am

sensation_blue написа:bio, благодаря, аз обаче за всеки случай реших да си взема 400мм колче. Въпроса ми е, това дали ще ме издържи (75 кила, ht2, агресивно XC) и каква е разликата между него и това(освен изместването на картинките), защото тук като гледам учудващо е доста по-евтино. Т.е. някой ако е пробвал въпросното, ще се радвам да чуя мнения. Ако не, здраве да е.

.... ами честито ... сигурен ли си обаче, че колчето ще може да влезне нормално при спускане ... и няма да опре надолу ?!?
това колкоче което си харесал би трябвало да те издържи ... разликата е в изнасянето ... 35mm на мен ми идват повече (на другата снимка в CRC е 0), годините, и предполагам липсата на търсене.
чао
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта