Минерално масло за Shimano спирачки

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот Ozzie » Сря Апр 09, 2014 6:36 pm

Vorac написа:Има едни Tektro Auriga. На лостчетата пише Mineral Oil. Дали е удачно да извърша същата процедура и с тях? Дали маслото е подходящо?

да
за обезвъздушаването не мога да кажа нищо, виж дали има клипчета или упътвания някъде из мрежата
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот V.Georgiev » Нед Авг 30, 2015 3:00 pm

http://bg.bosch-automotive.com/bg/parts ... id__lhm__1

А този LHM+ става ли за SLX?
Изображение
Аватар
V.Georgiev
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Сеп 11, 2013 9:19 am
Местоположение: София/Димитровград

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот Accept » Вто Сеп 01, 2015 11:52 pm

Прочетох доста от темата и едно нещо изкристализира - не правите разлика между масло и течност.
Маслото има една едничка функция - да смазва. То има вискозитет и спецификация по API (American Petroleum Institute). Вискозитетът определя температурните граници, в които е приложимо (не губи мазителни свойства), а спецификацията по API - различни други неща. Който го интересува да ми пише ЛС - ще му дам линк. Една от"борбите" при маслата е пенливостта.
Течността има една едничка функция - да предава усилие, поради на практика нулевата си сгъстяемост. Една от борбите при течностите е точката на завиране.
Масла и течности нямат нищо общо, затова не е лошо да сте предпазливи при използването на тези думички. Маслата имат голяма степен на разширение и при нагряване изпускат маслени газове. Затова всяка система, която е обезпечена с масло, има отдушник (без клапан). За течностите нещата са сходни, но различни - понеже се целИ завиране на висока температура, се използва клапан за налягане - по-високото налягане гарантира по-висока температура на завиране (така е и с охлаждащата течност на двигателя - затова е затворена система с клапан). Така е и с хидравличната система на кормилната уредба, съединител. Спирачната система, въпреки че също използва течност, няма сходен с на другите клапан за налягане, защото е много дълга, а същевременно с малък диаметър - охлаждането е гарантирано, освен в отделни възли и специфични натоварвания - спускане на планина или задръстване по голямо надолнище. Тогава спирачната система се нагрява в зоната на спирачните апарати, течността се разширява, като при това в разширителния съд температурата може да не се промени. Изхвърля се въздух. При изстиването се поема въздух (в разширителния съд), влагата от него се абсорбира от течността и започва лошото (обяснено е по-нататък). Имайте това предвид, когато пускате дълго на спирачки.
Встрани от темата - спирачни течности със спецификация DOT-3, DOT-4 и DOT-5.1 се произвеждат на една база и могат да се смесват, когато условията го налагат. Спирачна течност със спецификация DOT-5 е на друга база и не може да се смеси с изброените. Не трябва също да се налива спирачна течност от една база в спирачна система, конструирана за спирачна течност с друга база.
Спирачни течности със спецификация DOT-3, DOT-4 и DOT-5 са хигроскопични и на 2 години трябва да се сменят - абсорбират влага (от циклите разширение - сгъстяване), която е агресивна към метала. В резултат на това спирачната система корозира. Първо това се забелязва на задните спирачки, защото се използват по-рядко и "спичат" по-бързо. После предните гуми започват да спират различно. После или си плащаме гяволъка и спестеното в неколкократен размер, или продаваме колата на безценица (освен ако не се намери баламурник).
Това е разликата между масло и течност.
Портал "Нашето отечество България"
Клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Аватар
Accept
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Сеп 03, 2012 8:08 pm
Местоположение: София

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот keel » Сря Сеп 02, 2015 8:14 am

Ей интересен човек, искам да видя как слагаш спирачна течност DOT 3,4,5,6.... на Шимано спирачки. И в твоята тема ти писаха че при велосипедите си има някой специфики ама ти държиш да блеснеш и да отвориш очите на хората. Имаш някаква обща представа от автомобили и вече цялата технология на тоя свят ти е като прочетен вестник,а :D

P.S. ATF хидравлична течност ли е или масло
Аватар
keel
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1384
Регистриран на: Сря Юли 14, 2010 3:02 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот X_NRG » Сря Сеп 02, 2015 9:24 am

keel написа:Ей интересен човек, искам да видя как слагаш спирачна течност DOT 3,4,5,6.... на Шимано спирачки.


А това къде е написано? :dontknow:
Стига се заяждахте с човека. Малко офтопик е, но пише верни неща.
Warning! I listen to metal!
This is my bike. There are many like it, but this one is mine. My bike is my best friend. It is my life. I must master it as I master my life...
Какво продавам.
Аватар
X_NRG
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 6:43 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот Accept » Сря Сеп 02, 2015 2:07 pm

keel написа:P.S. ATF хидравлична течност ли е или масло

Ти като пишеш четеш ли какво пишеш? Сам си си отговорил.
Съкращението ATF значи automatic transmission fluid - течност за автоматична трансмисия (скоростна кутия). Използва се и в кормилните системи, както и за съединители. Сипи масло в някоя от изброените и ми пиши да дойда да гледам сеир. Пиячката и мезето са от мен.
Портал "Нашето отечество България"
Клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Аватар
Accept
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Сеп 03, 2012 8:08 pm
Местоположение: София

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот keel » Сря Сеп 02, 2015 2:34 pm

Та АТФ масло ли е или хидравлична течност? Или пък течността в спирачките на Шимано не е масло!?
В крайна сметка няма "едничка функция" нали така. Да не бъркаш произход и предназначение.
Много генерални исказвания има и ненужни тиради, щото нали велосипедистите хал хабер си нямаме от нищо. :beer:
Последна промяна keel на Сря Сеп 02, 2015 3:15 pm, променена общо 4 пъти
Аватар
keel
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1384
Регистриран на: Сря Юли 14, 2010 3:02 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот Accept » Сря Сеп 02, 2015 2:40 pm

Два пъти казвам едно нещо и не разбираш. Не мисля, че от потретване има полза. Наливай където каквото искаш.
Портал "Нашето отечество България"
Клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Аватар
Accept
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Сеп 03, 2012 8:08 pm
Местоположение: София

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот Accept » Чет Сеп 03, 2015 4:46 pm

Извинявам се, ако натоварвам някой, но мисля, че мога да съм полезен някому.
LHM plus е минерална течност за хидравлични системи - най-вече в Ситроен (и за спирачната му система). Има висока течност на кипене, не е хигроскопична (защитава от корозия). Не я смесвайте с други течности, както и с LHM тип 2. Флуоресцентно зелено на цвят. Не се подлъгвайте по думите на търговците - това НЕ Е масло, а течност с отлични смазочни свойства. Сиреч - поведението му е на течност, а не на масло.
Мисля, че това е вашата течност, но ако някой реши да експериментира, да провери още спецификации.

MHL (МХЛ на български) е хидравлично масло за хидравлични цилиндри. Изролзва се в тежката техника - багери и т.н. Със сигурност не е вашето, но го пиша, защото името е сходно и може да стане объркване.

Понеже някой тук беше писал, че си е сипал червено ESSO масло и то му изяло тампони (или друго):
Dexron (следва допълнително означение като ІІD или ІІІ) - хидравлична течност с червен цвят.
Mopar - хидравлична течност с червен цвят
Двете са напълно несъвместими и незаменими за агрегатите, в които е предвидено да се използват!!! Може би въпросният съфорумник това е направил.

Надявам се да съм бил някому полезен и ще се радвам поста ми да не е повод за ново пустословие.
Портал "Нашето отечество България"
Клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Аватар
Accept
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Сеп 03, 2012 8:08 pm
Местоположение: София

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот Ozzie » Чет Сеп 03, 2015 6:16 pm

'ми тя темата си е точно за LHM+
как вече ще го наречем "масло" или "течност" е ирелевантно
коментират се качествата и работата на продукта в конкретен случай - спирачки на SHIMANO (основно) и някои други производители, ползващи минерална течност
В едно съм сигурен, че ако отида в магазина и кажа "... от онова масло за Ситроените, LHM+..." ще ми дадат точно това.
Общо взето се заформи дискусията "шестограм" или "шестогран". :D
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот Accept » Чет Сеп 03, 2015 8:18 pm

Ozzie написа:'В едно съм сигурен, че ако отида в магазина и кажа "... от онова масло за Ситроените, LHM+..." ще ми дадат точно това.

От все сърце желая този късмет на всички тук!
Все пак не купувай наливно и прочети дума по дума етикета!!! Пък късмета нека ти седи на рамото.
Портал "Нашето отечество България"
Клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Аватар
Accept
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Сеп 03, 2012 8:08 pm
Местоположение: София

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот dido85 » Чет Сеп 10, 2015 11:02 am

Тази тема се разисква във форума от години. А иначе от около 5-6 години карам с LHM на ТOTAL, на 4бр спирачки, като на последните 2 оригиналната течност я подмених още след закупуването (br-m 775 са спирачките) и с ЛХМ-а спират по-добре. Държа да отбележа, че никога не съм имал течове или гълтане на въздух на нито една от спирачките.

Не използвайте българският заместител - във форума на ситроен е обсъден на широко и този въпрос.
Аватар
dido85
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1665
Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 3:09 pm
Местоположение: Варна

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот Alexi » Вто Сеп 15, 2015 11:14 pm

Accept написа:
keel написа:P.S. ATF хидравлична течност ли е или масло

Ти като пишеш четеш ли какво пишеш? Сам си си отговорил.
Съкращението ATF значи automatic transmission fluid - течност за автоматична трансмисия (скоростна кутия). Използва се и в кормилните системи, както и за съединители. Сипи масло в някоя от изброените и ми пиши да дойда да гледам сеир. Пиячката и мезето са от мен.

ATF е вид масло .. използва се не само в хидравлики и автоматични кутии ,но и в ръчни скоростни , и раздатъчни кутии .. до колкото съм запознат с маслата ,всяко минерално масло с подходящ вискозитет може да се ползва вместо "златното" масло на Шимано ,както и да се смесват безпроблемно
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот Brave » Сря Сеп 16, 2015 9:23 am

Не е съвсем така - да, минералните масла няма да увредят уплътненията на спирачката и тя ще работи някак, сигурно и вода да й сипеш, ще работи, защото практически всички течности са несвиваеми, но пропускаш температурите на кипене на флуида, които са много важни за спирачките, а не за всяко минерално масло това е приоритет. LHM -а е много подходящ, защото той се използва в цялата хидравлична ситема на Ситроените, т.е. - и в спирачната и в кормилната и в окачването - т.е. е предвиден за голям диапазон от налягания и температури, без да започне да образува газови мехури.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот xargs » Съб Сеп 19, 2015 1:11 am

Както се оказва, водата не е чак толкова недподходяща за вело - спирачки -
Brake Force One have built the first ever brake which uses water instead of hydraulic fluid
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот zafirovp » Пет Окт 02, 2015 4:27 pm

Вече се продава наливно масло на шимано по 3 лв, защо изобщо ползвате други масла.
Търся Marzocchi Roco на части.
Аватар
zafirovp
 
Мнения: 1086
Рейтинг: 1297
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 10:00 pm
Местоположение: София

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот m30b25 » Съб Апр 09, 2016 11:30 pm

Пичове тука имам едно масло за хидравлика,на цвят е зелено сега ще прикача снимка.Искам мнение дали ще стане или да слагам шиманско. :beer:
Прикачени файлове
12986532_1060471834027282_4572046_o.jpg
(185.46 KiB) 316 пъти
12962412_1060471720693960_208611766_o.jpg
(168.23 KiB) 288 пъти
m30b25
 
Мнения: 177
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пон Юли 16, 2012 7:45 pm

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот Ozzie » Нед Апр 10, 2016 12:12 pm

Ако пишеше, че става и за спирачни системи, вероятно можеше да стане. В случая обаче го дават само за окачване, амортисьор и кормилни уредби.
Аз не бих го ползвал за спирачки.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот madsnake » Вто Апр 19, 2016 3:37 pm

Има толкова много варианти за 50 мл. масло на шимано по 5-6 лв. Хора които си купуват литър после много често разпродават. Мога да уредя, ако е толкова голям проблем да си намерите, пълно е по обявите.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот Boyan1984 » Вто Апр 19, 2016 3:52 pm

Аз също имам предостатъчно шиманско минерално, ако някой иска - да ми пише. :beer:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот moridinbg » Сря Апр 20, 2016 8:59 am

Като съм в България и ми потрябва, обикновено взимам от тук: http://www.bike-house.biz/product/2430/ ... 50-ml.html
3лв/50мл
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот karamoranGT2.0 » Вто Май 21, 2019 1:15 pm

Привет, някой би ли ми помогнал да намеря работен комплект за смяна( профилактика) на маслото за Shimano BR-M395 + BL-M425...

Нямам никакви проблеми със спирачките, просто искам профилактично да го сменя, обаче ненамирам "инструментите" или ако има някакъв метод с
домашни пособия, Моля споделете....

Благодаря Ви! :wavey:
Кара Karakoram GT 2.0 2013 stock
Аватар
karamoranGT2.0
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Апр 08, 2019 6:18 pm
Местоположение: Плевен

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот stoyancha » Вто Май 21, 2019 2:03 pm

karamoranGT2.0 написа:Привет, някой би ли ми помогнал да намеря работен комплект за смяна( профилактика) на маслото за Shimano BR-M395 + BL-M425...

Нямам никакви проблеми със спирачките, просто искам профилактично да го сменя, обаче ненамирам "инструментите" или ако има някакъв метод с
домашни пособия, Моля споделете....

Благодаря Ви! :wavey:


https://champion-bikeshop.com/instrumen ... &results=1
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот karamoranGT2.0 » Вто Май 21, 2019 2:13 pm

Благодарности
Кара Karakoram GT 2.0 2013 stock
Аватар
karamoranGT2.0
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Апр 08, 2019 6:18 pm
Местоположение: Плевен

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот reddevil » Пет Юни 03, 2022 1:40 pm

Някой иска ли да си разделим една туба масло?
Имам 2 колела за подмяна на маслото в спирачките, но ще ми остане много и няма какво да го правя след това, та някой ако иска...
https://1001-bike-parts.com/bg-product- ... -1625.html

P.S. за София става въпрос.
reddevil
 
Мнения: 64
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Сря Авг 15, 2018 7:33 pm

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот evilzet » Пет Юни 03, 2022 4:13 pm

Може да си купиш LHM, а с остатъка и 2 комплекта накладки ;) .
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот relaxxx » Сря Юни 15, 2022 2:50 pm

Минералната течност Total LHM PLUS е предназначена за хидравличните системи.... проблема е главно с вискозитета, че е по голям при този продукт от този на минералното масло. Чувал съм че можели да се пълня спирачките с бебешко масло на джонсън и джонсън.. но не съм пробвал... :clap:
relaxxx
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Съб Окт 01, 2011 1:26 pm

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот evilzet » Сря Юни 15, 2022 3:38 pm

А спирачките на Ситроена сигурно са с жила :D
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот Alexi » Сря Юни 15, 2022 3:46 pm

аз съм пробвал да сложа тънко масло за вилка 5w ,идеално бачкат спирачките с него :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Минерално масло за Shimano спирачки

Мнениеот Lucky Loser » Сря Юни 15, 2022 3:47 pm

relaxxx написа:Чувал съм че можели да се пълня спирачките с бебешко масло на джонсън и джонсън.. но не съм пробвал... :clap:

https://youtu.be/63VIuPiX3CA
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Предишна

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта