Грес за главина

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Грес за главина

Мнениеот Sprinter » Сря Фев 28, 2024 9:04 pm

Здравейте,
Тези дни ще сменям храповик на задна главина, OEM брандирана Formula с 3 кученца. Новият храп естествено ще иска смазка, а аз имам налични Balistol https://www.ballistol-shop.de/Ballistol ... S_851.html и Force https://www.bikecenter.bg/poddrazhka/sm ... flon-40ml/
Вътре нямам идея какво е сложено фабрично, сигурно не е много, защото доста силно “цъка” в момента.
Въпросът ми е коя от двете е по-подходяща (или и двете не са?!?) и ако вътре е “червена” грес, има ли рискове ако ги смеся с новата?
Sprinter
 
Мнения: 107
Рейтинг: 1502
Регистриран на: Съб Апр 22, 2023 6:35 am

Re: Грес за главина

Мнениеот evilzet » Сря Фев 28, 2024 10:12 pm

Все пак ремонтираш велосипед, не совалка, не се втелясвай, че ще те пратя за Моторекс :lol:
Някои не слагат грес, а гъсто масло, примерно диференциално.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Грес за главина

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Фев 29, 2024 11:53 am

Balistol-а ти е перфектектен за целта. Другата е специфична и е предвидена да работи с комбинация с масло.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Грес за главина

Мнениеот Sprinter » Пет Мар 01, 2024 7:03 am

Благодаря за мненията!
От Balistol-a ще сложа, грес за 250 лв/кг няма да взема, нищо че е зелена и прозрачна :D

Иначе и аз реших да се пообразовам малко по темата и попаднах на една много добра статия за гресите, слагам я тук, ако на някой му се чете:

https://bike.bikegremlin.com/1985/bicyc ... explained/

Спойлер - пича все пак ползва Motorex ;)
Sprinter
 
Мнения: 107
Рейтинг: 1502
Регистриран на: Съб Апр 22, 2023 6:35 am

Re: Грес за главина

Мнениеот the_rookie » Пет Мар 01, 2024 12:48 pm

С присъщата ми критичност отбелязвам, че статията се отнася основно за лагери! В храповика условията за образуване и подържане на смазващ слой се различават. Според личния ми опит, добре се справят греси с молибденов дисулфит. Конкретно ползвам https://www.skf.com/bg/productinfo/prod ... 02%2F0.035 , малка удобна разфасовка с цена около 15 лв. Да не се прекалява, греста е лепкава (и сравнително скъпа) и голямото количество не води до нищо положително за механизма (и джоба)! Силното "цъкане" може да е и заради силата на пружината/-ните. Ако е една (в канал, придържаща "кученцата") след време острите ръбове я протриват. Три снимки от мен за онагледяване на думите ми, а в конкретният храповик нещата може и да стоят по друг начин,...та малко визуална информация мисля ще бъде полезна за всички проявяващи интерес!
spring.jpg
(211.83 KiB) 41 пъти

pawls.jpg
(183.61 KiB) 38 пъти

pawls_2.jpg
(363.81 KiB) 37 пъти

:beer:
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Грес за главина

Мнениеот Sprinter » Пет Мар 01, 2024 5:04 pm

И молибденова имам :D
Бях купувал за мотора нещо да смазвам и сега я намерих из шкафа, не е SKF, но на съдържание го докарва Изображение

Храповика е точно такъв, какъвто го описваш, ще пробвам да сваля пружината и да погледна леглата дали са с ръбове. :beer:
Изображение
Sprinter
 
Мнения: 107
Рейтинг: 1502
Регистриран на: Съб Апр 22, 2023 6:35 am

Re: Грес за главина

Мнениеот the_rookie » Пет Мар 01, 2024 8:39 pm

Ако е работила главината, добре е палчетата да се монтират в леглата в които са си били! Триещите повърхности прилягат по време на работа и не е препоръчително да се разменят. Аз ги маркирам, за да си вървят окомплектовани с тялото. Внимавай при изваждането на пружината да не се разтегли! При някои главини, се препоръчва подмяната й след изваждане защото се отпуска. Задължително смажи канала в който ляга пружината. Като гледам "кученцата" са идентични с ДТ Суйсс и вероятно ръбчетат ще са остри.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Грес за главина

Мнениеот Sprinter » Пет Мар 01, 2024 8:52 pm

the_rookie написа:При някои главини, се препоръчва подмяната й след изваждане защото се отпуска. Задължително смажи канала в който ляга пружината. Като гледам "кученцата" са идентични с ДТ Суйсс и вероятно ръбчетат ще са остри.


Еее не, аз едва намерих храповик на нормална цена ( препоръчителната на този е към 70 евро, и ако не бях го намерил за 25, щях направо да сменям каплите :D ), а сега и пружина да му търся….
Главината е на няма и 200км, храповика е нов, в в пликче, така че няма износване в леглата. Това за разтегнатата пружина обаче ме напряга :D
Formula не са известни с обширната си техническа документация, особено като става въпрос за ОЕМ главини, така че, как да разбера, сменя ли се или не пружината?
Sprinter
 
Мнения: 107
Рейтинг: 1502
Регистриран на: Съб Апр 22, 2023 6:35 am

Re: Грес за главина

Мнениеот the_rookie » Пет Мар 01, 2024 9:59 pm

Няма да има проблем с пружината щом е нова. Дори няма нужда да я вадиш изцяло, надигаш само колкото да излезе от канала на палчето и го изплъзваш по канала, обработваш си ръбовете (пожелателно). Палчетата са твърди! Последното става с тънка кръгла качествена пиличка и евентуално водна шкурка върху нея ако пилата идва мека. Може и с дремел, дървена клечка и диамантена паста ако имаш такива- въпрос на импровизация! И като става въпрос за такава- подменял съм пружина с ... конец за зъби :D за да сваля триенето в храповика и резултата е отличен.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 118 госта