Изправяне на амортисьорна вилка Suntour

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Изправяне на амортисьорна вилка Suntour

Мнениеот velislv » Чет Апр 13, 2023 11:00 am

Здравейте, миналата година си взех колело втора употреба (по Еконт). Колелото е супер - всичко е deore по него, върви много леко и приятно. Всичко си му беше здраво и работеше - купих го, но след това видях, че вилката е леко хлътнала навътре(към краката) - явно е имало челен сблъсък някога :D . Може да се кара и така, гумата не опира в краката ако си стъпил нормално на педала ( минава на косъм от обувката :D ) Въпроса е, че започна да ме дразни и искам всичко по колелото да си здраво и право.

Та, да си дойда на въпроса - Възможно ли е да се изправи вилката? Изкривяването е на тези лъскавите метални тръби, в горния край. Мога и сам да я разглобя, но не ми идва идея как да изпрвя тръбите с наличните ми инструменти и умения :D

Вилката е Suntour NCX-D , за v-brake , гумите са ми 700C.

Ще съм ви много благодарен ако ми кажете къде в София могат да ми я изправят или да ми сложат нещо втора употреба. Не ми се купува нова..

Благодаря предварително!
velislv
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Мар 31, 2023 10:22 am

Re: Изправяне на амортисьорна вилка Suntour

Мнениеот psychocrew » Чет Апр 13, 2023 3:18 pm

Здравей, с това изкривяване, така както го обясняваш, трудно ще стане сполучлив ремонта. Дори да изправиш тръбите, има огромна вероятност да развалиш покритието им (стеншъни се наричат тези тръби и покритието им е важно да е абсолютно гладко) или да изкривиш нещо друго. Нищо не пречи да пробваш, но поне ги увий в нещо да ги предпазиш от надиране, въпреки че аз лично не бих си правил експерименти, понеже дори и изправени може да е напукан материалът и в неподходящ момент да се счупят. Вилката е доста натоварена част и е добре да не рискуваш точно с нея (лично мнение).
Успех.
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Изправяне на амортисьорна вилка Suntour

Мнениеот velislv » Пет Апр 14, 2023 7:40 am

Благодаря ти много за отговора! Разгледах някой вилки 28ци, но са с прав стрежен, докато стария е tapered. Предполагам, че ще стане с прав, но ще е нужно да го адаптирам с някаква част за да пасне на рамката? Каква част ми трябва, за да уплътни луфта който ще се получи долу?
velislv
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Мар 31, 2023 10:22 am

Re: Изправяне на амортисьорна вилка Suntour

Мнениеот psychocrew » Пет Апр 14, 2023 9:11 am

psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Изправяне на амортисьорна вилка Suntour

Мнениеот velislv » Пет Апр 14, 2023 2:13 pm

Благодаря ти много за отговорите! :beer:
velislv
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Мар 31, 2023 10:22 am

Re: Изправяне на амортисьорна вилка Suntour

Мнениеот the_rookie » Пет Апр 14, 2023 2:39 pm

Препоръка от мен- сложи несрязан crown race! По-трудно се поставя/премахва, но може да ти спести други неприятности в последствие. Пример от нашите ширини с неясно качество https://niko.bike/product/%D0%BA%D0%BE% ... 1%81-neco/ . Има и по-добри варианти на Cane Creek от алуминий или стомана (размер 52/30), но за съжаление трябва да ги поръчваш от вън!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Alexi и 104 госта