Препарати за премахване на боя от рамка

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Препарати за премахване на боя от рамка

Мнениеот windv » Сря Май 06, 2020 11:27 pm

Споделете, дали знаете някоя мощна и зловеща химийка, с която да се сваля боя успешно.

Пробвал съм дунав и терминатор, без особен успех. Терминатора сваля боя от спрей, но толкова.

Рамката съм я боядисвал с пистолет и авто боя, не е някаква безсмъртна изпечена прахова. Оригиналната беше такава и я махнах с песъкоструй, но бе яко груб и я ощърби доста. За това не ми се иска пак да минавам през същото.

Та, ако знаете за някоя, споделете. Въобще не ми се търка на ръка, нито има как да бръкна навсякъде, има много скътани извивки и дупчици по banshee rune-та.

Благодаря.
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Препарати за премахване на боя от рамка

Мнениеот КоlЮ » Чет Май 07, 2020 12:13 am

Хубаво е първо да се изясни какъв вид е боята , алкидна акрилна и прочие и да се търси смивка за съответнания вид . Ако рамката е алумин ,е желателно да се внимава със продукти съдържащи натриева основа(като на пример смивка "Дунав") реагират с алуминия. Аз бих ти препоръчул боди 600 ( или 700 ако намериш,май са го спряли от пройзводство) или едни немски на Pufas abbeizer . Най-добре е песъкоструйка със сода или сравнително мек абразив. Успех с начинанието.
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Препарати за премахване на боя от рамка

Мнениеот gilb » Чет Май 07, 2020 12:28 pm

Преди време свалях боята на една доста тънка шосейка с този препарат , Motip Paint Remover ,купих го от железарията до нас.
Представлява нещо средно между пяна и гел, който се нанася върху боята, оставяш го някакво късо време да си се надуе и после почваш да стържеш с подходящ инструмент.

Изображение

Доста добра работа ми свърши, въпреки че доста труд падна.
Реално иска здраво търкане, но ефекта беше доста добър.

Преди:

Изображение

След:

Изображение
Изображение

Най-гадно е по ръбовете,където не можеш да бръкнеш с шкурката като хората и е неудобно за хващане/натискане.
Ама със желание всичко става ;)
:turtle:
Аватар
gilb
 
Мнения: 1041
Рейтинг: 1841
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 8:10 pm
Местоположение: София / Стара Загора

Re: Препарати за премахване на боя от рамка

Мнениеот windv » Чет Май 07, 2020 9:19 pm

КоlЮ написа:Хубаво е първо да се изясни какъв вид е боята , алкидна акрилна и прочие и да се търси смивка за съответнания вид . Ако рамката е алумин ,е желателно да се внимава със продукти съдържащи натриева основа(като на пример смивка "Дунав") реагират с алуминия. Аз бих ти препоръчул боди 600 ( или 700 ако намериш,май са го спряли от пройзводство) или едни немски на Pufas abbeizer . Най-добре е песъкоструйка със сода или сравнително мек абразив. Успех с начинанието.


Ех, еми де да знам каква беше. От тея , дето влизаш в магазин за бои за коли, избрах си по каталог, забъркаха ми малко и така...Нали вече им забранявали некви токсични бои и всички били на водна основа!?
А песъкоструйка за домашен компресор пробвали ли сте? С пистолет?

gilb написа:Преди време свалях боята на една доста тънка шосейка с този препарат , Motip Paint Remover ,купих го от железарията до нас.
Представлява нещо средно между пяна и гел, който се нанася върху боята, оставяш го някакво късо време да си се надуе и после почваш да стържеш с подходящ инструмент.

Изображение

Доста добра работа ми свърши, въпреки че доста труд падна.
Реално иска здраво търкане, но ефекта беше доста добър.



Ще го пробвам това.. При мен на рамката има много вдлъбнатини и под подсилки места, където не може да се бръкне въобще...


Гледам има и някакво Леко Removal. С четка се нанася.
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Препарати за премахване на боя от рамка

Мнениеот Франко » Пет Май 08, 2020 6:21 pm

А каква е целта на свалянето до гол метал? Ако ще се боядисва след това, не е необходимо да се сваля напълно.
Франко
 
Мнения: 105
Рейтинг: 1314
Регистриран на: Съб Окт 05, 2019 7:53 am

Re: Препарати за премахване на боя от рамка

Мнениеот windv » Пет Май 08, 2020 7:37 pm

За да си остане гола, или да се анодизира после. И спестяването на няколко стотин грама тегло от боя :magnify: Може и още причини да си измисля ,а ма в основата винаги седи нестихващатата краста за ръчкане и вело творчество.
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Препарати за премахване на боя от рамка

Мнениеот Франко » Съб Май 09, 2020 6:26 pm

Не видях да си споменал какъв е материала на рамката, но какъвто и да е трябва да има покритие върху него (освен карбона). Теглото на боята едва ли достига и 50гр. в сухо състояние (ако е нанесена грамотно). На гол метал може да се нанесе безцветен лак по технологията за прахово боядисване.
Франко
 
Мнения: 105
Рейтинг: 1314
Регистриран на: Съб Окт 05, 2019 7:53 am

Re: Препарати за премахване на боя от рамка

Мнениеот denises26 » Пон Фев 28, 2022 9:43 pm

Здравей. Можеш ли да споделиш как успя да свалиш боята. Предполагам, че си я свалил вече, в момента се боря с една рамка и съм на косъм да я дам на пясък и да се приключва. :D
Аватар
denises26
 
Мнения: 407
Рейтинг: 1402
Регистриран на: Вто Юли 20, 2010 3:25 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Препарати за премахване на боя от рамка

Мнениеот MEHTOP » Съб Мар 05, 2022 4:41 pm

Имам познати, които свалиха , само лака на боята с шкурка, после отгоре грунд , боя и това е . Това е ,ако Ви е мерак, да си правите Вие къстъм боята.
MEHTOP
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Пон Фев 01, 2021 10:06 pm

Re: Препарати за премахване на боя от рамка

Мнениеот Drunken MadLoud » Нед Мар 06, 2022 10:15 am

Може да дадеш рамката на химическа вана. Ще ти излезе по скъпо отколкото да си купиш препарати и сам да сваляш боята, но ще ти спести цялото занимание. :beer:
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 371
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 109 госта