Лагери 7902-V-2RS или 6902 за окачване

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Лагери 7902-V-2RS или 6902 за окачване

Мнениеот 4040 » Вто Юли 09, 2019 6:45 am

Разликата между двата лагера ми е ясна,питането е следното ще изкарат ли поне малко докато си поръчам 7902-V-2RS.В България доколкото гледах никъде не се предлагат
4040
 
Мнения: 44
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2011 11:18 am

Re: Лагери 7902-V-2RS или 6902 за окачване

Мнениеот stoyancha » Вто Юли 09, 2019 7:06 am

Купи си лагери ENDURA MAX, създадени са специално за окачване на колела.
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: Лагери 7902-V-2RS или 6902 за окачване

Мнениеот Alexi » Вто Юли 09, 2019 7:25 am

можеш да сложиш произволен лагер със същите размери ,тия "обикновените" карат по 1 сезон няма да имаш проблем но най добре е да се сложи лагер предвиден за окачване :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Лагери 7902-V-2RS или 6902 за окачване

Мнениеот moridinbg » Вто Юли 09, 2019 8:42 am

На Banshee-то вече смених обикновени KBS от магазина на пл. Македония, оригинални SKF и в момента съм с Enduro LLU Max Black Oxide (последният да затвори вратата).
KBS ми излязоха около 15лв за цялото окачване и изкараха 5-6 месеца сравнително леко каране преди да се разхруптят.
SKF бяха към 30лв и изкараха 7-8 месеца вече по-тежко каране и състезания преди и те да се разхруптят (без луфт).
Enduro ми излязоха £44.76! (100лв) края на Ноември и малките лагери вече са тотално разбити и имам жесток луфт в окачването.

Лагерите ги вадя с истински екстрактор за лагери и ги набивам с преса за лагери, не е от монтажа (:

Според мен ендурото абсолютно не си струват парите.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Лагери 7902-V-2RS или 6902 за окачване

Мнениеот damon » Вто Юли 09, 2019 10:07 am

Аз слагам от най-евтините лагери, като преди това отварям гуменото уплътнение и набивам с грес яко. Най-евтините нямат почти никаква. Лагерите се съсипват най-лесно от вода, греста пази да не влезе вода толкова лесно. Иначе не мисля, че при колелото има нужда от кой знае колко специални лагери - не е нищо особено като натоварване.
damon
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 4:09 pm

Re: Лагери 7902-V-2RS или 6902 за окачване

Мнениеот Alexi » Вто Юли 09, 2019 10:11 am

проблема при лагерите на рамката е ,че те не се въртят .. така съчмите удрят все на едно и също място и се набиват .. обикновен лагер няма как да изкара дълго ,специалните нямам особен поглед сега ще видим новата ми рамка колко ще изкарат ,на предната изкараха една година :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Лагери 7902-V-2RS или 6902 за окачване

Мнениеот iPop » Вто Юли 09, 2019 10:33 am

На Capra-a съм с обикновени и тези, които са отзад при оста и тези в кобилицата са си окей, но примерно лагерите на линка, който е до средното сдават багажа за един сезон, но според мен това е защото всички усуквания отиват в тях и затова се скапват и почват да хрупат
Аватар
iPop
 
Мнения: 573
Рейтинг: 1544
Регистриран на: Сря Май 29, 2013 2:07 pm
Местоположение: София

Re: Лагери 7902-V-2RS или 6902 за окачване

Мнениеот moridinbg » Вто Юли 09, 2019 3:28 pm

Тъпча си всички лагери с хубава грес. Евтините са почти празни, SKF-ът имаше малко гресчица, само Enduro-то беше добре гресирано. С него си играх през 2-3 месеца да свалям осите на линковете и да развъртам малко лагерите, за да не трият на едно и също място, но файда от това нямаше...
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Лагери 7902-V-2RS или 6902 за окачване

Мнениеот Alexi » Вто Юли 09, 2019 3:34 pm

така пак трият на едно и също място в черупките .. трябва да извадиш лагера и да завъртиш външната част в леглото ,вътрешната полза няма :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Лагери 7902-V-2RS или 6902 за окачване

Мнениеот iPop » Вто Юли 09, 2019 3:37 pm

Аз също блъскам лагерите на богато с грес преди да ги сложа в рамката. Има ефект :eyebrow:
Аватар
iPop
 
Мнения: 573
Рейтинг: 1544
Регистриран на: Сря Май 29, 2013 2:07 pm
Местоположение: София

Re: Лагери 7902-V-2RS или 6902 за окачване

Мнениеот compira » Вто Юли 09, 2019 6:19 pm

До тук става ясно, че новите рамки са пълен ташак за наше съжаление. Една година и почват смени на лагери! Рамката ми е на 12 години и от 4 години съм и собственик аз. Мия си колелото основно с водоструйка и откровенно не пазя окачването на рамката. Лагерите не са мръднали!!!
Иначе проблема на всички лагери които успявате да си купите е че те не са с такова предназначение! Първо да уточня, че от всеки размер лагер, един производител има поне 10 разновидности за различно приложение, дали за висори натоварвания, дали за високи обороти... или ниски (почти статични), дали за тежки външни условия (вода, прах, др.), дали за високи температури, дали комбинация от няколко условия и т.н.... Масово обаче се продават универсални лареге (дори и на реномираните марки) които са компромис все с нещо. На рамките изискванията са малко по-различни от стандартните, те са основно статични по отношение на въртене (10-15-20 градуса на завъртане) и ударни на натоварване. За водата няма да коментирам то е ясно, но е добре да се знае, че има лагери с двойна капсуловка от двете страни (за по-точно може да се нарече четворна, но не знам дали за тези леки серии има)! Друго нещо което съм забелязъл е че като се монтира едно ново лагерче в рамката (а тези лагерчета са лека серия всичките) обикновенно така се свива черупката заради стегнатоста която са дали, че целия луфт изчезва и дори някои започват да се въртят трудно. Това ще рече, че трябва да се търсят лагери с по-голяма хлабина примерно за да не се набият съчмите още при монтажа. Относно уплътненията също има какво да се желае. На рамката която споменах лагерите имат много дълбоки канали за уплътнениетието и то се сваля и слага изключително трудно, да не кажа почти невъзможно без да се повреди!!! Пример за означения и типове на лагерите е този линк: http://www.bultech-bg.com/files/uploads ... 059_ko.pdf
Та ако някой иска да си вземе наистина хубави лагери вариант е да си направи анализ какви са му изискванията спрямо наличните типове по каталог и да отиде при един официален представител на съответната марка и да си направи поръчка (като почака някоя друга седмица/месец за да му ги доставят) или да се опита да ги намери на някой сайт на голям търговец извън БГ. Цената разбира се на всичко нестандартно ще отиде към цената на endura-та (та и нагоре), но според мен ще карат много повече.
Разбира се по-евтино излиза всеки сезон да смяняш с прости лагерчета ако си се занимаваш сам... но това все пак е досадно понякога.
Относно лагера който 4040 смята да си поръчва 7902-V-2RS, той се води безсепараторен. В него има повече съчми което сначи повече контакрни точки или по-малко натоварване на всяка съчма което ще доведе до подълъг живот!
Надявам се да съм помогнал на някой ентусиаст! :beer: :beer:
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Лагери 7902-V-2RS или 6902 за окачване

Мнениеот marsa » Вто Юли 09, 2019 7:31 pm

В случая според мен по-значимата разлика е че 7900 серията е ъглово контактни лагери, за разлика от 6900 които са радиални. Не е ясно защо авторът се е насочил към ъглови - дали е препоръка на производителя на рамката, или по други причини. Ако е някаква специфична става може да има значение. А може и да няма и 6902 да е напълно подходящ лагер.

В крайна сметка в едни от най-разнообразно натоварените места като главини масово се ползват радиални лагери сравнително успешно. Каньон имат дори чашки с радиален лагер...
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Лагери 7902-V-2RS или 6902 за окачване

Мнениеот 4040 » Вто Юли 09, 2019 8:18 pm

marsa написа:В случая според мен по-значимата разлика е че 7900 серията е ъглово контактни лагери, за разлика от 6900 които са радиални. Не е ясно защо авторът се е насочил към ъглови - дали е препоръка на производителя на рамката, или по други причини. Ако е някаква специфична става може да има значение. А може и да няма и 6902 да е напълно подходящ лагер.

В крайна сметка в едни от най-разнообразно натоварените места като главини масово се ползват радиални лагери сравнително успешно. Каньон имат дори чашки с радиален лагер...



Колелото е Canyon Spectral лагерите който свалих бяха 7902,но за съжаления няма в България.В крайна сметка сложих 6902,ще видим колко ще изкарат.Благодаря на всички за отговорите
4040
 
Мнения: 44
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2011 11:18 am

Re: Лагери 7902-V-2RS или 6902 за окачване

Мнениеот moridinbg » Сря Юли 10, 2019 8:47 am

Добре, в такъв случай кои тип лагери са най-удачни за окачване, с оглед на спецификите, които се обсъдиха?
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Лагери 7902-V-2RS или 6902 за окачване

Мнениеот Alexi » Сря Юли 10, 2019 8:50 am

най добре е лагерите да са иглени ,но трябва рамката да е пригодена за такива ( колегата горе с 15 годишните лагери вероятно е с такива ,срещат се на по стари рамки ) .. аз отивам , купувам някакви лагери слагам ги и 1 сезон не ги мисля .. не бих дал пари за Ендуро или нещо подобно
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Лагери 7902-V-2RS или 6902 за окачване

Мнениеот damon » Сря Юли 10, 2019 10:20 am

На моя Каньон Strive също лагерите на рамката към кобилицата са с ъглов контакт. Просто ги замених с радиални на принципа, че все ще изкарат 1 година, отделно, че не съм убеден, че там има нужда от ъглови лагери. На Canyon по-интересни са му ония измислени малки лагерчета в horst link-а с нестандартен размер (4 общо). Рамката ми е купувана втора ръка, предишния собственик твърдеше, че е сменил всичко, но тези лагери бяха тотално заминали, докато другите бяха по-добре.
damon
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 4:09 pm

Re: Лагери 7902-V-2RS или 6902 за окачване

Мнениеот compira » Сря Юли 10, 2019 6:49 pm

Alexi написа:най добре е лагерите да са иглени ,но трябва рамката да е пригодена за такива ( колегата горе с 15 годишните лагери вероятно е с такива ,срещат се на по стари рамки ) .. аз отивам , купувам някакви лагери слагам ги и 1 сезон не ги мисля .. не бих дал пари за Ендуро или нещо подобно

Рамката е specialized enduro и е с по два 6902 на всяка от малките стави. Основното което ми прави впечатление е изключително добрата капсуловка която въпреки дългогодияния ми опит с всякаква техника (не говоря само за колела) не съм срещал. Явно поради факта, че тогава са давали доживотна гаранция на рамката са се постарали както трябва. За съжаление на лагерите освен 6902 друга допълнителна маркировка няма за да може да разберем какъв точно тип са лагерите. Просто някой голям производител ги доставя за тях по техни изисквания. Единственото което ми е притеснително за лагерите по рамките си остава факта, че повечето пъти като се монтира това нежно лагерче и черупката му се мачка и от там живота му се скъсява многократно. Просто производителите на рамки явно ползват лагери с по-голяма хлабина понеже оставят отворите за лагерите на рамката в минус. Така след монтаж хлабината става нормална.
За лагера 7902-V-2RS за мен е по-важен факта, че има 16 съчми вместо 10 понеже натоварването е основно статично (лагера не се върти) и така по-малко ще се набият съчмите. Относно аксиалното натоварване не мисля, че това ще повлияе много на рамката... иначе както казва marsa то на главините трябваше задължително да сме с 7ххх лагери. Буквичката V в случая е разковничето за по-дълъг живот. И като се има в предвид спецификата на сглобяване на лагера то лагер 6ххх-V-... няма как да има, или казано по друг начин безсепараторни лагери могат да бъдат само 7ххх лагери
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта