Възстановяване на стар велосипед

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот ogun » Чет Апр 18, 2019 10:23 pm

Здравейте
Намерих на тавана старото ми колело - Cross Paralax, което не е карано от поне 10 години.

Искам да го повъзстановя, така че да може да се ползва за малки разходки в парка от приятелката ми.
Колелото е 5 венеца отзад и 3 отпред. Като командите са палчета, това за предните работи супер и превключва. Това за задните обаче е счупено. Аз опитах с отверка да го преместя и на последните 3 венеца го местя, но на първите не мога, защото е много голямо напрежението.
Всичко до тук значи, че и двата дерайльора работят.

Трябва да сменя всички жила, защото са ръждясали. Спирачките са v-brake и работят, само трябва да се регулират, ще купя и нови колодки.
Средното движение има луфт, ще го сменя и него.

Външните гуми са като чисто нови, вътрешните 2ри ден държат засега.

Въпроса е откъде да намеря команда за задните венци? Има ли такива за по 5 венеца? Търся бюджетно решение. Предната команда няма да я сменям, работи.
Ако не намеря задна команда за 5 венеца, мога ли да сложа рево шифт на Шимано за 6 скорости и да ползвам само 5 от тях?

Утре ще кача и снимки.

Като цяло е поръждясало тук там, но мисля, че не е фатално. Венците също, но мисля, че мога да ги почистя. След като повъртях малко, почти всичката ръжда падна, на тези на които успях да преместя веригата.
ogun
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Дек 28, 2018 7:28 pm

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот cls6666 » Пет Апр 19, 2019 6:50 pm

Малко снимки ще са полезни да се види кое как е.,номер на командата ,там някъде е написан.успех с начинанието.
cls6666
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Съб Окт 14, 2017 7:40 pm

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот Alexi » Пет Апр 19, 2019 6:59 pm

стар велосипед е примерно това
c8eff417bb15628f262c4b3f2a634a7f.jpg
(405.61 KiB) 475 пъти

твоя е .. нещо ,което бих оставил до казана за боклук ,не се занимавай ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот fu4ko » Пет Апр 19, 2019 7:08 pm

ogun написа:Здравейте
Намерих на тавана старото ми колело - Cross Paralax, което не е карано от поне 10 години.

Искам да го повъзстановя, така че да може да се ползва за малки разходки в парка от приятелката ми.
Колелото е 5 венеца отзад и 3 отпред. Като командите са палчета, това за предните работи супер и превключва. Това за задните обаче е счупено. Аз опитах с отверка да го преместя и на последните 3 венеца го местя, но на първите не мога, защото е много голямо напрежението.
Всичко до тук значи, че и двата дерайльора работят.

Трябва да сменя всички жила, защото са ръждясали. Спирачките са v-brake и работят, само трябва да се регулират, ще купя и нови колодки.
Средното движение има луфт, ще го сменя и него.

Външните гуми са като чисто нови, вътрешните 2ри ден държат засега.

Въпроса е откъде да намеря команда за задните венци? Има ли такива за по 5 венеца? Търся бюджетно решение. Предната команда няма да я сменям, работи.
Ако не намеря задна команда за 5 венеца, мога ли да сложа рево шифт на Шимано за 6 скорости и да ползвам само 5 от тях?

Утре ще кача и снимки.

Като цяло е поръждясало тук там, но мисля, че не е фатално. Венците също, но мисля, че мога да ги почистя. След като повъртях малко, почти всичката ръжда падна, на тези на които успях да преместя веригата.


Разбира се,че можеш да сложиш команда с 6 скорости.Една няма да работи.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот ogun » Съб Май 04, 2019 6:38 pm

Около празниците малко зарязах велосипеда, но направих следното.
Оказа се, че колелото е на 19 години.
Смених задното движение, имаше луфт. Купих нова предна v-brake, алуминиева. Купих нова седалка, смазах всичко, което можах.
Смених дясната команда, настроих скоростите /всички превключват, но ми трябваше час и половина, тъй като дерайльора се беше спекъл, смених му жилото.../ Единствения проблем е с най-малката плоча отзад, невинаги иска да превключи, но ако превключа, по-рязко с палчето, превключва. Ще си поиграя да видя от какво може да е.
Пребоядисах цялото кормило /беше сиво, много ожулено и на места ръждясало/и рамката на места с черна боя, стана на петна, което ми харесва. На места /5-6/ шкурих много дълбоко, защото имаше ръжда и ако се загледаш отблизо се виждат резки, защото шкурката ми не беше много финна, но не е болка за умиране. Мисля, да взема и син спрей и да пръсна на места от далече и да станат леки светло сини петна, но ще видим.

Задна спирачка няма, ще слагам. Засега по велоалеите няма проблем да спирам само с една. Остава да го закарам в сервиз и да оправят средното движение, може би и нови курбели и да купя степенка. Не съм боядисвал рогата, защото не без това сега го подпирам на тях, защото нямам степенка.

Ето снимки.
Изображение
Изображение
Изображение
Като цяло стана прилично колело за каране в града...

Ръкохватките са гадни, ще ти сменям, но не намирам хубави, не гледайте какво съм направил с жилото на спирачката - нямам хубави секачки и тапа и затова съм го навил така, но ще го оправя, знам че сега не е много хубаво така...
ogun
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Дек 28, 2018 7:28 pm

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот fu4ko » Съб Май 04, 2019 7:04 pm

Предполагам не караш така с вирната седалка?На обтегача има две болтчета,едното L,другото H.Отвий малко на H.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот ogun » Съб Май 04, 2019 7:08 pm

fu4ko написа:Предполагам не караш така с вирната седалка?На обтегача има две болтчета,едното L,другото H.Отвий малко на H.

Не, снимките са преди да го подкарам, после усетих, че не е удобно така и я направих на хоризонтално положение.
Уж ги въртях и знам за какво служат ама... ще го мъча пак като имам нерви.
ogun
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Дек 28, 2018 7:28 pm

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот fu4ko » Съб Май 04, 2019 7:33 pm

Тогава завърти надясно малко врътката отзад на обтегача,където влиза жилото за да олаби жилото и да може да отиде на дясно и да превключи.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот Vatman » Вто Май 07, 2019 11:08 am

Това колело е опасно за здравето и живота... както са ти писали по-горе остави го на казана за да го вземе някой циганин и не се занимавай...
Vatman
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 2:00 pm
Местоположение: с. Каменица, община Велинград

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот fu4ko » Вто Май 07, 2019 3:17 pm

Че то и мойто е на 19 години и още не ме е убило.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот HistamineSHOT » Сря Май 08, 2019 12:09 pm

Vatman написа:Това колело е опасно за здравето и живота... както са ти писали по-горе остави го на казана за да го вземе някой циганин и не се занимавай...

Всяко колело е опасно за здравето и живота. Човека си кара по алеи. Голям елитизъм буди това колоездене...
Моторизиран Trek 3700/2009/ 500w/48V/11Ah
Upgrades:
-Вилка: Rockshox XC 30
-Спирачка: Shimano M395, 160mm ротор
Аватар
HistamineSHOT
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Мар 29, 2019 5:51 pm

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот billclinton » Сря Май 08, 2019 2:53 pm

HistamineSHOT написа:Човека си кара по алеи.


Значи още по опасно за здравето и живота,но и на околните.Ако караше в планината,риска е да се утрепе само той...
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот fu4ko » Сря Май 08, 2019 3:55 pm

И как преценихте,че е опасно?
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот billclinton » Сря Май 08, 2019 4:13 pm

Пребоядисах цялото кормило /беше сиво, много ожулено и на места ръждясало/и рамката на места с черна боя, стана на петна, което ми харесва. На места /5-6/ шкурих много дълбоко, защото имаше ръжда и ако се загледаш отблизо се виждат резки, защото шкурката ми не беше много финна, но не е болка за умиране. Мисля, да взема и син спрей и да пръсна на места от далече и да станат леки светло сини петна, но ще видим.

Задна спирачка няма, ще слагам. Засега по велоалеите няма проблем да спирам само с една. Остава да го закарам в сервиз и да оправят средното движение, може би и нови курбели и да купя степенка. Не съм боядисвал рогата, защото не без това сега го подпирам на тях, защото нямам степенка


Ами на село ако искаш го карай и без две спирачки(човека тръгнал с една спирачка по велоалеите)

Че то и мойто е на 19 години и още не ме е убило


То един път се случва...
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот fu4ko » Сря Май 08, 2019 5:01 pm

Ми човека си го кара с една спирачка като съобразява скоростта с това.Аз мойто си го карам на село и на града.Ще си сложи и още една.Аз си имам две спирачки и челюсти алуминиеви на Тектро,Шини Кросер,Неръждами спици,китайски главини с машинни лагери и 19 годишен Крос и н ме е убил.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот billclinton » Сря Май 08, 2019 5:17 pm

След третия коментар(който според мен е най правилният) всички останали са излишни.
Ако цениш приятелката си(която според теб ще кара това...нещо) по добре отдели 400-500лв и и вземи един нов велосипед.
Щото дори и да успееш да го стегнеш по някакъв начин(за да може да се кара нормално)ще ти излезе по скъпо
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот compira » Сря Май 08, 2019 5:30 pm

Vatman написа:Това колело е опасно за здравето и живота... както са ти писали по-горе остави го на казана за да го вземе някой циганин и не се занимавай...


Хубавото колело е добре поддържаното колело!!! И колело на един ден е опасно за живота когато не ти е мил!

ogun, продължавай в същия дух, след време така ще стопанисваш по-висок клас колело и всички ще ти завиждат колко добре работи то! :beer: :beer: :beer:
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот fu4ko » Сря Май 08, 2019 6:12 pm

Те тоя третия е най излишен,ама тоя коментар над моя най ми ареса. :D
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот koopss » Сря Май 08, 2019 9:53 pm

Найс, голямо разискване тука :-)
По моему си е добре колелото, само още една спирачка и е готово. Гледам има в olx ви брейк-ове за 5-10лв.

Моят единия убавец е от 70-те, на мокро спира много по-зле от колело с ви-брейк, а пък като го покарам няколко дни, и после се метна на колело с хидравлики, направо си е на изхвърчане през кормилото първите няколко спирания :-D
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот Vatman » Чет Май 09, 2019 10:35 am

HistamineSHOT написа:
Vatman написа:Това колело е опасно за здравето и живота... както са ти писали по-горе остави го на казана за да го вземе някой циганин и не се занимавай...

Всяко колело е опасно за здравето и живота. Човека си кара по алеи. Голям елитизъм буди това колоездене...

Не е елитизъм... тази рамка е едно инженерно недоразумение, а едно падане по наклон с тези рога направо ти се забиват в гръдния кош и си чао на място... не е шега работата, преживявал съм падане с подобно колело и само плътното яке ме предпази от забиване на единия рог в гръдния ми кош... оттървах се само с пукнати ребра... :^:
Vatman
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 2:00 pm
Местоположение: с. Каменица, община Велинград

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот ogun » Чет Май 09, 2019 6:03 pm

Голямо наливане ми направихте, но...
Сложих му и спирачка отзад. Остана само луфта в средното движение, жилото на предния дерайльор и степенка. Купих му и фар и стоп.
Не виждам проблем с това, че беше с една спирачка. Аз дори и 30км в час май не мога да вдигна с него. Сега не ми прави впечатление, че съм с 2, вместо с 1 спирачка. Може би има резон относно това, че ако съм с една спирачка и тя откаже няма да мога да спра или че с 2 спирачки мога да спра малко по-бързо ако се наложи.

Сега относно това, че колелото е убиец - еми не мисля така. Както казах, кара се само по велоалеи и в парка. Нищо екстремно. Рогата са ми много удобни за захват - какви падания по наклони в Пловдив, не знам.

Отделно не знам защо, но само това колело мога да карам без ръце, дори да завивам без ръце. С друго колело не мога. Усещам го много по-естествено. Чисто новия ми Драг не го чувствам толкова по мен, не мога и да го карам без ръце.
ogun
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Дек 28, 2018 7:28 pm

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот fu4ko » Чет Май 09, 2019 6:22 pm

Интересно ми е,ако не тайна да споделиш,колко пари си дал до сега за ремонт?
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот ogun » Чет Май 09, 2019 6:41 pm

Около 60-70лв
ogun
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Дек 28, 2018 7:28 pm

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот fu4ko » Чет Май 09, 2019 7:47 pm

Някъде по нагоре беше писано че ще излезе по скъпо от нов.Миналата година докато работех в сервиз за велосипеди правих ремонт на един стар велосипед.Излезе 130лв.За 70лв или 130лв не знам да има нов велосипед.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот billclinton » Чет Май 09, 2019 7:54 pm

fu4ko написа:Някъде по нагоре беше писано че ще излезе по скъпо от нов.Миналата година докато работех в сервиз за велосипеди правих ремонт на един стар велосипед.Излезе 130лв.За 70лв или 130лв не знам да има нов велосипед.


Сигурно затова са те изгонили от сервиза - за "качествени" ремонти на велосипеди по 130лв :D
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот fu4ko » Чет Май 09, 2019 8:02 pm

billclinton написа:
fu4ko написа:Някъде по нагоре беше писано че ще излезе по скъпо от нов.Миналата година докато работех в сервиз за велосипеди правих ремонт на един стар велосипед.Излезе 130лв.За 70лв или 130лв не знам да има нов велосипед.


Сигурно затова са те изгонили от сервиза - за "качествени" ремонти на велосипеди по 130лв :D

Сам си напуснах.Никой не ме е гонил.Колко мислиш че е ремонта на такъв велосипед с евтини части?При нас у северозапада клиентите искат най евтини части.Освен това от 15 години си ремонтирам сам колелетата.Забравих да спомена,че съм плел и капли за Автокомплект.Защо мислиш,че Фирмите у София си плетът каплите у Северозапада,а не в София?Мога да ти кажа две фирми за които се плетът капли от Северозападналия ни край.
Последна промяна fu4ko на Чет Май 09, 2019 8:14 pm, променена общо 1 път
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот billclinton » Чет Май 09, 2019 8:11 pm

fu4ko написа:Колко мислиш че е ремонта на такъв велосипед с евтини части?При нас у северозапада клиентите искат най евтини части.


@fu4ko, нямам намерение да влизам в безсмислени спорове.
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот fu4ko » Чет Май 09, 2019 8:17 pm

Не можеш да пишеш за човек,който не го познаваш и не знаеш нищо за него.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот billclinton » Чет Май 09, 2019 8:25 pm

fu4ko написа:Не можеш да пишеш за човек,който не го познаваш и не знаеш нищо за него.


Еми нали те виждам как разсъждаваш и какви глупости пишеш.
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Възстановяване на стар велосипед

Мнениеот ogun » Чет Май 09, 2019 8:43 pm

Пичове, моля ви. Няма значение кой какъв е.

Реално погледнато. Ако имаш рамка и капли с гуми и се подмени всичко неработещо както трябва с евтини части, няма да е по-лошо колело отколкото ново в диапазона на 300-450лв примерно, нали? И ще излезе доста по-евтино...
ogun
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Дек 28, 2018 7:28 pm

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта