Запекли буталца на хидравлични спирачки

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Запекли буталца на хидравлични спирачки

Мнениеот realprofesora » Сря Апр 03, 2019 2:00 am

Хело колеги, търсих из нета, но уви, никъде няма упътване за разглобяване на Шимано калипери, а нещо на мой колега са му запекли буталата на калиперите, защото цяла зима не е карано а е стояло отвън колелото...на доста дъжд. Някой ако поназнайва нещо моля да сподели.
realprofesora
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1075
Регистриран на: Нед Апр 29, 2018 12:15 am

Re: Запекли буталца на хидравлични спирачки

Мнениеот Alexi » Сря Апр 03, 2019 6:44 am

ще се научите как се стопанисва колело по трудния начин вие .. :evil:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Запекли буталца на хидравлични спирачки

Мнениеот koopss » Сря Апр 03, 2019 9:27 am

Спрей за почистване на спирачки от магазин за авточасти е най-бързия начин. След напръскването, едно хубаво прегаряне на спирачките (хубаво дълго спускане на спирачки), заедно с множество кратки стискания на спирачките. При този метод на колите обикновенно се слага много малко количество грес за спирачки на съответните места, но в случая може да се пропусне.

Почиствал съм най-успешно без пълно разглобяване с махане на накладките, слагане на необходимия брой стотинки между буталата на мястото на накладките така че буталата да могат да стиснат въпросните стотинки (тук се внимава буталата да не изкочат прекалено защото ще протече), след което с канап напоен в разредител се търка (канапа се увива около изкочилото вече бутало и се търка с издърпване).

А най-добре ще е да си занесеш колелото на велосервиз, където могат да ти направят пълна профилактика (смяна на бутала и уплътнения), или частична - сваляне на бутала, почистване, слагане на нова течност.
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

Re: Запекли буталца на хидравлични спирачки

Мнениеот evilzet » Сря Апр 03, 2019 10:03 am

Чакай сега, той колегата е сервиза :D .
evilzet
 
Мнения: 1483
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Запекли буталца на хидравлични спирачки

Мнениеот Drunken MadLoud » Сря Апр 03, 2019 6:32 pm

За метода на почистване на "koopss" с авто чистител за спирачки не съм особено съгласен, или аз поне лично не бих го използвал. Чистителя обикновено е предназачен за ротори ( демек дискове ) и съдържа до голяма степен ацетон, който разтапя всичко възможно. Иначе съм съгласен, че за да изкараш буталата и почистиш ( особено ако ти е за пръв път ) е добре да сложиш някакъв ограничител между тях, за да не се окажеш с извадени бутала. Добре е да прецениш каква дебелина ограничител ти е нужен с извадени накладки, за да може да почистиш уплътненията на буталата максимално добре, без да си създаваш излишни главоболия. Също не съм съгласен за прегряването, по принцип не води до нищо добро. Мисля че, продължителни припомпвания на спирачката ще свършат работа, без да я изпържваш. Общо взето метода е следния, като пак казвам да си измислиш някакъв ограничител между буталата:
https://youtu.be/vQXFFgRButo
...а иначе в зависимост от модела и марката, приблизително това са карантиите вътре :
https://youtu.be/MSPHd4vNKGc
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 370
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: Запекли буталца на хидравлични спирачки

Мнениеот realprofesora » Сря Апр 03, 2019 10:23 pm

Благодаря за отговорите колеги, като разглобя, ще направя снимки и ще постна.
realprofesora
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1075
Регистриран на: Нед Апр 29, 2018 12:15 am

Re: Запекли буталца на хидравлични спирачки

Мнениеот Alexi » Сря Апр 03, 2019 11:04 pm

няма нужда :evil:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Запекли буталца на хидравлични спирачки

Мнениеот realprofesora » Пет Апр 05, 2019 10:50 pm

Alexi написа:няма нужда :evil:

За благодарностите или за поста на снимките. Да знаеш има хора карат с хидравлични спирачки и ги интересува.
realprofesora
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1075
Регистриран на: Нед Апр 29, 2018 12:15 am

Re: Запекли буталца на хидравлични спирачки

Мнениеот floydogi » Съб Апр 06, 2019 8:15 am

Еее, ти пък, той трябва да маркира всяка тема като кученце...
floydogi
 
Мнения: 120
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Мар 05, 2014 6:09 am


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта


cron