Shimano Saint 820 и касета 11-42 ???

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Shimano Saint 820 и касета 11-42 ???

Мнениеот malak » Чет Мар 14, 2019 11:26 am

Някои опитвал ли е такова нещо? Направих си експеримент с едно zee , и работи доста добре. Но се чудя в бъдеще каква изненада може да ме очаква от това упъване и усукване? https://youtu.be/Z5-6PwdkvVQ
malak
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Нед Дек 03, 2017 10:56 pm

Re: Shimano Saint 820 и касета 11-42 ???

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Мар 14, 2019 1:43 pm

Супер се е получило, особено щом държи веригата и като въртиш назад. Единственото, което може допълнително да провериш е да изпуснеш шокът и да пробваш дали веригата е достатъчно дълга, когато е на 42ката и сгъваш окачването. Веригата евентуално се износва по-бързо и е хубаво да се следи дали е така след 700-800 км.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Shimano Saint 820 и касета 11-42 ???

Мнениеот malak » Чет Мар 14, 2019 3:12 pm

Мисля че неби трябвало да има проблем, довечера ще пробвам. След като на правих клипа , смених роклите със такива от дерайльор XT8000, и стана още по добре. А веригата ще я наблюдавам със сигурност защото е за 11ск.
malak
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Нед Дек 03, 2017 10:56 pm

Re: Shimano Saint 820 и касета 11-42 ???

Мнениеот GECKO » Нед Мар 17, 2019 8:17 pm

Аз ползвам 820 с 11-36 касета на 180 ход (Froggy 318) и ми се налага да ползвам водач с ролка отдолу - няма капацитет да компенсира за хода и обема скорости, въпреки, че самият оптегач има капацитета да сменя на тези предавки.

На теория оптегачите за MegaRange :) :) :) имат модифицирана крива и в движението си между скоростите позволяват водещата (горната) ролка да е по-близо до венците през повече време. С други думи имат по-изразена дъга. Оптегачите предвидени за по-близки предавки (шосеен тип) имат по-плоска дъга в хода си за да не пада веригата на малък и голям венец.

На практика това не е някакво драстично ограничение. Също така е хубаво да знаеш, че рамо от 10ск Deore се монтира без никакви грижи на 10ск 820 Saint което компенсира проблема с хода. В момента има поне един велосипед, който се кара в такава комбинация и едно Deore с късо рамо, което се продава в софийски магазин:)

*Zee с дълго рамо и ролки от XT(R) си е направо XT та ако имаш грижи с хода може да монтираш рамото и да се приключи.
Ако смяташ, че ти трябва допълнителната здравина - тогава Saint с дълго рамо е чудесно и работещо решение но изисква да си купиш и едно Deore, което в последствие, с късото рамо, може да отиде към някой млад спускач ;)

Това, което ме притеснява е 11ск верига на 10ск система - ролките добре си ги сменил, но венците хич няма да ти щадят веригата и можеш да очакваш доста бързо да се предаде - чисти по-често ;)
Аватар
GECKO
 
Мнения: 2688
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 03, 2005 1:22 am
Местоположение: GCB

Re: Shimano Saint 820 и касета 11-42 ???

Мнениеот malak » Пон Мар 18, 2019 10:41 am

В момен та това е монтирано на spicy 516 с 160мм ход. Единствения проблем които срещнах е че при изпуснат шок и първа (42), ролката опира в венеца. Което означава че не трябва да скачам и минавам големи неравности на нея. А и аз гледам да я използвам само в краен случаи. Имам такова средно рамо с изместена водеща ролка на Garbaruk. Същото беше монтирано на Shimano xt rd m786 и работеше идеално. Докато не настъпих камък които удари рамото , което се набута между спиците. Скъса една , дераильора се усука и стана мазало. За това прибегнах към този експеримент. Поръчах си saint и чакам да пристигне, и ако нещо не ми хареса като работа ще сложа това рамо. А веригата остана от експеримента да направя 26 на 1х11, които за мен се указа безмислен. По натам ще я сменя. Благодаря за информация та.
malak
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Нед Дек 03, 2017 10:56 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта