Разглобяване на шок.

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Разглобяване на шок.

Мнениеот victorgapa » Вто Мар 05, 2019 9:04 pm

Здравейте, не видях да е дъвкано, но ако е, предварително се извинявам. Отворих шока (нискобюджетен DNM 165x38) след брутален bottom out и неестествено поведение в работата му и установих, че на стеблото на буталото има гумено уплътнение, което не позволява да се сблъска метал с метал (един вид буфер), което уплътнение се е скъсало. За да го сменя трябва да разглобя шока на две, за да мога да го надена на стеблото. Опитах доста начини, но от страх да не го нараня или не знам, не ми се получи. Моля, някой, който знае как да го разглобя, да сподели съкровенната тайна!
Благодаря!
Изображение
victorgapa
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 6:02 pm

Re: Разглобяване на шок.

Мнениеот compira » Вто Мар 05, 2019 9:26 pm

На снимката се вижда едно нараняване на оста на която е било надянато въпростото о-пръстенче. Дано да не е така понеже това определено може да бракува шока понеже ще ти изтърве IFP камерата (ако вече това не се е случило). По въпроса как се разглобява... в общия случай има малки стопорчета които държат врътките на шока. Отстраняваш ги и след това и врътките (поне тези които се махат преди следващото разглобяване). После трябва да си набавиш или направиш стяга за въпросната ос (примерно две плочки алуминий с едно картонче (от цигарена кутия да речем) ги стискаш на менгеме и дупчиш една дупка по средата с диамерър точно колкото оста!!). С въпросната стяга (без картончето) хващаш оста за менгемето, нагряваш горната част на шока (обикновенно са лепено с лепило за резби) и развиваш. Сглобяването предполагам е ясно! Успех! :beer:
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Разглобяване на шок.

Мнениеот victorgapa » Вто Мар 05, 2019 9:47 pm

Така, това на оста е смазка :) . Стоперите на лока и ребаунда ги махнах, както и врътката на лока. Под стоперите изпаднаха пружинка и съчма. Обаче не разбрах нищо за стягата :dontknow: . Намерих алуминиева тръба с диаметър на оста, отрязах същата дължина ( като на оста), след това я разрязах аксиално от двете страни, така че се получиха две черупки, подложих кожени парчета и стиснах на менгемето, но ме беше страх да не нараня оста. Нищо не стана :dontknow: . Ако може да споделиш, като на оли :roll2: за алуминиевата стяга!
victorgapa
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 6:02 pm

Re: Разглобяване на шок.

Мнениеот keel » Сря Мар 06, 2019 12:23 am

Като цяло е доста неудачна идея директно да се развива шиша от капачката - първо е залепен със здрав осигурител за резби, ако нямаш точни стяги да задържиш шиша и нямаш опит колко да го стегнеш ще го надереш; второ камерата в която влиза тоя шиш е под налягне, ако евентулно го развиеш, маслото ще бликне и най-вероятно ще изплюе разни дребни детайли в зависимост от устройството на шока (сачми, пружинки, игли...); трето така или иначе камерата ще трябва да се пълни с масло, да се обезвъздуши и напомпи, няма как да се случи през шиша.
Единствения вариант е да се отвори маслената камера (като първо се осободи налягането) и от там да се разглоби. Не мисля че е ремонт който може да се извърши упешно в съвсем домашни условия. Ако си прежалил шока и имаш желание да се учиш може да се пробваш.
Ако пък единствения ти дерт е тоя о-пръстен, по-добре пригоди нещо на негово място.

Да питам и аз - тия иглени лагери които ползваш на какво лагеруват, на болта директно или има и вътрешна втулка. Колко време го караш и издържат ли на подбиване.
Аватар
keel
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1384
Регистриран на: Сря Юли 14, 2010 3:02 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Разглобяване на шок.

Мнениеот victorgapa » Сря Мар 06, 2019 6:02 am

Благодаря! Май ще пригаждаме някакъв буфер. Много сложно стана. Това не са иглени лагери, а някакви втулки с шлици. Можеш да видиш означенията на тях, руски или български са. В тях влизат други гладки втулки, на които се навиват болтовете. Така купих рамката с шока.
victorgapa
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 6:02 pm

Re: Разглобяване на шок.

Мнениеот victorgapa » Чет Мар 07, 2019 9:52 am

Е ли е възможно да сложа 184 мм. шок на място за 165 мм.?
victorgapa
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 6:02 pm

Re: Разглобяване на шок.

Мнениеот Alexi » Чет Мар 07, 2019 11:43 am

ако кобилицата не опира никъде е възможно но велосипеда ти ще стане някакъв сбирщайн вече .. 20мм на шока ще ти повдигне задницата с около 50мм ,което е извън всякакви норми - много високо средно ,увеличен значително челен ъгъл .. аз не бих си го причинил
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Разглобяване на шок.

Мнениеот victorgapa » Чет Мар 07, 2019 2:00 pm

Alexi написа:ако кобилицата не опира никъде е възможно но велосипеда ти ще стане някакъв сбирщайн вече .. 20мм на шока ще ти повдигне задницата с около 50мм ,което е извън всякакви норми - много високо средно ,увеличен значително челен ъгъл .. аз не бих си го причинил

Благодаря! Ще се възползвам от съвета и няма да върша простотии. :beer:
victorgapa
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 6:02 pm

Re: Разглобяване на шок.

Мнениеот compira » Чет Мар 07, 2019 8:23 pm

keel написа:Като цяло е доста неудачна идея директно да се развива шиша от капачката - първо е залепен със здрав осигурител за резби, ако нямаш точни стяги да задържиш шиша и нямаш опит колко да го стегнеш ще го надереш; второ камерата в която влиза тоя шиш е под налягне, ако евентулно го развиеш, маслото ще бликне и най-вероятно ще изплюе разни дребни детайли в зависимост от устройството на шока (сачми, пружинки, игли...); трето така или иначе камерата ще трябва да се пълни с масло, да се обезвъздуши и напомпи, няма как да се случи през шиша.
Единствения вариант е да се отвори маслената камера (като първо се осободи налягането) и от там да се разглоби. Не мисля че е ремонт който може да се извърши упешно в съвсем домашни условия. Ако си прежалил шока и имаш желание да се учиш може да се пробваш.
Ако пък единствения ти дерт е тоя о-пръстен, по-добре пригоди нещо на негово място.

Да питам и аз - тия иглени лагери които ползваш на какво лагеруват, на болта директно или има и вътрешна втулка. Колко време го караш и издържат ли на подбиване.


Единствената драма е с направата на стягата, но и тя не е толкова голяма. И малко отклонение да има от диаметъра няма да е проблем (под малко имам в предвид около десета, но да е в плюс) В тази ос върват шишове които командват карантийките вътре в IFP камерата и след демонтажа на горната част просто остават да стърчат малко над оста. Тези същите шишове излизат в обратната посока, към IFP камерата така, че няма опастност да се разхвърчат. Ключовото при разглобяването е нагряването на сгобката/резбата понеже наистина ди лепят с по-здравите осигурители за резби и развиването е само с нагряване. В повечето случаи 60-80 градуса ще зармекнат осигурителя и ще се развие лесно. Досега съм отварял три различни шока и само с първия видях зор, но тогава не ми хрумна да нагрея в началото.
Все пак тази работа не е за хора без инструменти и оборудване разбира се. То повечето хора и менгеме нямат, да не говорим за достъп до настолна бормашина или фреза.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Разглобяване на шок.

Мнениеот victorgapa » Пет Мар 08, 2019 8:48 am

Благодаря Имам работилница като слънце и ръчичките ми не са в г*за :-), но за житото си трябва мелничар. Извинявам се за лагерите, не съм те разбрал. Това е означението на тях ГПЗ 942/8 http://preciz2.com/index.php?route=prod ... t_id=12506
victorgapa
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 6:02 pm

Re: Разглобяване на шок.

Мнениеот Alexi » Пет Мар 08, 2019 8:52 am

ако шока няма порт да изпуснеш налягането в IFP камерата не го разглобявай че ще думне .. а и после няма помпене
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Разглобяване на шок.

Мнениеот victorgapa » Пет Мар 08, 2019 10:15 am

Alexi написа:ако шока няма порт да изпуснеш налягането в IFP камерата не го разглобявай че ще думне .. а и после няма помпене

Разбрах, няма да барам. Вече е сглобен. Ще помпам и ще пускам на вода :-)
Между другото...това е рамката

Изображение
victorgapa
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 6:02 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта