Разглобяване задно движение

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Разглобяване задно движение

Мнениеот realprofesora » Нед Яну 27, 2019 2:30 pm

Колеги, отзад съм с касета. Развивам гайката и свалям касетата. Но това на което е надяната касетата е счупено в основата. Това нещо мисля че е навито на резба в оста на каплата. И нещо ми се вижда че ще се развива със звезда еврейска или нещо подобно. Моля който е разглобявал да удари едно рамо!
Поразгледах тук там и се оказва, че названието на счупения елемент е основа на фрихъба. Развивали ли сте подобно нещо и с какво.
realprofesora
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1075
Регистриран на: Нед Апр 29, 2018 12:15 am

Re: Разглобяване задно движение

Мнениеот КоlЮ » Пон Яну 28, 2019 3:01 am

Би ли направил една снимка на въпросното нещо или поне би ли казал каква е главината марка модел ?
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Разглобяване задно движение

Мнениеот realprofesora » Вто Яну 29, 2019 4:24 am

Shimano Freehub ® Bodies
https://www.sheldonbrown.com/freewheels.html
По долу в схема е даден някаккъв fixing bolt, който при мен е скъсан и искам да го развия.
P.S. Мисля, че ползват 14мм шестограм за развиването на този Фиксиращ болт на фрихъба, който при мен е скъсан в главината.
https://forums.mtbr.com/shimano/problem ... 46684.html
realprofesora
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1075
Регистриран на: Нед Апр 29, 2018 12:15 am

Re: Разглобяване задно движение

Мнениеот КоlЮ » Вто Яну 29, 2019 11:02 am

Въпросният кух болт се развива с шестограм 12 (да се приеме като глобално изказване понеже не е ясно за кой модел става на въпрос) . Ако той е скъсан ,би трябвало да може да се извади Freehub body-то разбира се след свалянето на лагерите и премахване на оста, а самият кух болт може да се извади с екстрактор за скъсани болтове ( дясна стндартна резба ) .
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Разглобяване задно движение

Мнениеот damon » Вто Яну 29, 2019 11:40 am

А как е скъсан болта? Трябва да развиеш конусите на лагерите и да извадиш freehub бодито, което ако е скъсан болта просто ще изпадне в ръцете ти след махането на лагерите, които го придържат в момента. Този болт се стяга много здраво. По спомени е към 50-70 nm, че да не е и повече. Ако е скъсан в основата и не стърчи, честно казано не виждам как ще го извадиш. Ако стърчи може да го завъртиш с тръбен ключ евентуално и после нов болт, който обаче май върви направо с бодито. Възможно е да ти е по-евтино просто да смениш хъба. Може да го мъчиш и с екстрактор на болтове но не ми се вярва да излезе. Много е стегнато това нещо, и неслучайно се е скъсало.

Дай снимка като го отвориш.
damon
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 4:09 pm

Re: Разглобяване задно движение

Мнениеот realprofesora » Сря Яну 30, 2019 1:44 am

Ами да, изпадна ми хъба в ръцете, но скъсаната част на болта си остана. Този болт има вътрешна звезда и в нета го дават да се развива с шестограм. Историята на болта е доста интересна и затова съм се заял с него да го развия. В Норвегия съм и постоянно намирам изоставени велосипеди, та въпросния велосипед се качих да го откарам и ....нещо превърта, иначе беше с хидравлични спрачки, 24 скорости и др глезотии. След два дена намерих подобен велосипед с дискова задна спирачка и 8 скоростна касета и веднага залепна за ръката ми. Стегнах си велосипеда, а неговото задно колело остана при мен да го разглобявам, както споменах по горе. За нещастие след няколко дена, на 17ти януари, прерязоха заключващия кабел с шифър и задигнаха колелото от двора на къщата където живея, всъщност 2ро колело ми крадат за 4 месеца. Сега останах само с 3...хахахах. Та с инструмента съм малко зле, но ще гледам да набавя подобни шестограми( имам само от 2мм до 10мм).
Това е засега Благодаря на отговорилите в темата, на останалите -живот и здраве!
realprofesora
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1075
Регистриран на: Нед Апр 29, 2018 12:15 am

Re: Разглобяване задно движение

Мнениеот damon » Сря Яну 30, 2019 1:30 pm

realprofesora написа:Ами да, изпадна ми хъба в ръцете, но скъсаната част на болта си остана. Този болт има вътрешна звезда и в нета го дават да се развива с шестограм. Историята на болта е доста интересна и затова съм се заял с него да го развия. В Норвегия съм и постоянно намирам изоставени велосипеди, та въпросния велосипед се качих да го откарам и ....нещо превърта, иначе беше с хидравлични спрачки, 24 скорости и др глезотии. След два дена намерих подобен велосипед с дискова задна спирачка и 8 скоростна касета и веднага залепна за ръката ми. Стегнах си велосипеда, а неговото задно колело остана при мен да го разглобявам, както споменах по горе. За нещастие след няколко дена, на 17ти януари, прерязоха заключващия кабел с шифър и задигнаха колелото от двора на къщата където живея, всъщност 2ро колело ми крадат за 4 месеца. Сега останах само с 3...хахахах. Та с инструмента съм малко зле, но ще гледам да набавя подобни шестограми( имам само от 2мм до 10мм).
Това е засега Благодаря на отговорилите в темата, на останалите -живот и здраве!


Ясно, някой го е претегнал повече и ръба му се е заоблил - доста е тънък. Миналата година на един такъв хъб и аз я свърших тая работа - натягах яко докато се усетя че не се стяга с колкото аз си мисля и ръба на болта взе да се подгъва. Ще го развиеш със шестограм, но трябва голямо рамо. Нещо такова после трябва да си вземеш: https://www.cyclebasket.com/m9b0s215p23 ... Bolt_10_mm
damon
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 4:09 pm

Re: Разглобяване задно движение

Мнениеот КоlЮ » Сря Яну 30, 2019 3:08 pm

Това ме озадачи много : Shimano suggest a tightening torque of 35 - 50 Nm ,аз лично повече от 30нм не го стягам ,а то пък на пук не се и отвива .
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Разглобяване задно движение

Мнениеот Stefan_trekkie » Чет Яну 31, 2019 7:26 pm

Може да се пробва да се сложи латунга и да се набие в него шестограма с чук. Свалял съм така доста пъти и става.
Аватар
Stefan_trekkie
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1257
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 7:16 pm
Местоположение: София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта