Ремонт велосипед "Балканче"

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Ремонт велосипед "Балканче"

Мнениеот nemo » Пет Май 15, 2015 10:32 pm

Здравейте!
Нов съм във форума.
Покрай покупката на велосипед "DRAG" на дъщеря ми извадих отдавна изоставеното "Балканче", произведено през далечната 1983 г. Първоначално мислех да го продавам, но се позаинтересувах и видях достойнствата на този ретро велосипед. Варианта да се ползва, като сгъваем велосипед с 20 цолови гуми.
Ето го и колелото
http://maxim09.snimka.bg/other-sports/b ... 7.35382487
http://maxim09.snimka.bg/other-sports/b ... 7.35382488
Тази вечер го подкарах и направих едно кръгче. Велосипеда върви учудващо добре, така и го помня, но времето си е казало думата.
Накратко къде виждам основните проблеми:
1. Гумите трябва да се подменят с нови предполагам и вътрешните и външните. Ако може помагайте кои са подходящи. Колелото ще се кара по асфалт.
2. Седалката е леко закъсана, но не смятам да я сменям.
3. Захващането на кормилото към предното колче не е много надеждно. Има леко завъртане напред - назад. Раздута е лапата, колкото и да се стяга болта.
Това са най-фрапиращите неща. Може да ме инструктирате и за всичко останало, което трябва да се извърши като профилактика. Благодаря!
nemo
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 15, 2015 2:05 pm

Re: Ремонт велосипед "Балканче"

Мнениеот nemo » Вто Юни 02, 2015 10:46 am

Да кажа до къде докарах нещата :)
Благодарение на колегата от форума viachy се спрях на гуми Rubena. Предстои закупуване.
Кормилото успях да оправя сам. Седалката за сега е в този си вид, но предвиждам евентуално претапициране или закупуване на готов аксесоар за целта от веломагазините.
Яви се обаче проблем с десния курбел, този който е с венеца и десния педал. Резбата за захващане на педала в курбела се е прецакала и двете части не са надеждно закрепени. Пробвах да развия педала, но взеха да изкачат стружки и се спрях. Видях в този сайт, че има к-т педали за български велосипеди, звъннах им да ги попитам стават ли за балканче, казаха че стават.
Ето снимка на детайла от моето колело
http://maxim09.snimka.bg/other-sports/b ... 7.35491699

Ето и линк към артикула в сайта
http://www.motorbike-bg.com/product.php?id=9594

В описанието на продукта пише 14 мм, предполагам това е диаметъра на резбата. Остава да измеря на моите какъв е диаметъра. Ако е същия би трябвало да станат нали?
nemo
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 15, 2015 2:05 pm

Re: Ремонт велосипед "Балканче"

Мнениеот victortrt » Вто Юни 02, 2015 7:53 pm

Това със стружките не е на хубаво, ако са от педалите е ок, но ако са от курбелите, тогава каквите и педали да сложиш, ще са кофти захванати, защото може да е прецакана резбата и да си за нови курбели и средно /ако станат/.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Ремонт велосипед "Балканче"

Мнениеот Zuk » Нед Авг 02, 2015 5:06 pm

Колега тези снимки в snimka.bg си ги гледаш само ти - албумът е личен. Иначе и аз взех да се занимавам с едно балканче - децата го разглобиха, сега аз го сглобявам. :D
Но ми липсват, бяха счупени лагерите на средното движение. Някакви идеи?
По-добре късно, отколкото по-късно.
Аватар
Zuk
 
Мнения: 85
Рейтинг: 1325
Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 9:06 pm
Местоположение: София

Re: Ремонт велосипед "Балканче"

Мнениеот Magicman » Нед Авг 02, 2015 7:42 pm

Завъртането на кормилото при мен се реши с алуминиева пластинка дебелина около 1мм, в която се забиха прорезите в средата на кормилото, и колчето. Пробвах и с стоманена, но пак си превърта. Добре е метала да е мек. Може да става и с срязано алуминиево кенче :beer: . Седлото ако е от естествена кожа, си заслужава да се реставрира. Ако те устройва вентила на вътрешните гуми, няма смисъл да се сменят, само лепене :peace: . Десните курбели наистина са с резба с друга стъпка, и е невъзможно да се завият до края нови педали на стари курбели. Вероятно няма смисъл да споменавам, че единия педал е с лява, другия с дясна резба ( направено за да се самонавиват, а не саморазвиват, докато въртиш напред. Та като ги развиваш да не ги напъваш наобратно. Та по битаците и вторични се намират и курбели, и педали за старите велосипеди. Естествено няма проблеми да се смени и средното и курбелите с нови.
За колегата с разбитите лагери на средното - http://marty-bike.com/%D1%81%D0%B5%D0%B ... 0%B8%D0%B5
http://www.velo-m.net/product/5644/lager-sredna-os.html
във всеки по-обикновен магазин за вело-части има.
Опитът е правопропорционален на съсипаното оборудване.
Аватар
Magicman
 
Мнения: 152
Рейтинг: 1400
Регистриран на: Нед Дек 14, 2008 10:39 pm
Местоположение: София

Re: Ремонт велосипед "Балканче"

Мнениеот nakatasan » Вто Яну 11, 2022 10:20 am

Здравейте, независимо, че темата е стара, бихте ли споделили какви педали са съвместими с курбелите на велосипед Балкан?
Възстановявам едно и искам да сменя педалите с някакви по-надеждни и съвременни.
Поздрави
nakatasan
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Яну 11, 2022 9:48 am

Re: Ремонт велосипед "Балканче"

Мнениеот the_rookie » Вто Яну 11, 2022 12:10 pm

nakatasan написа:Здравейте, независимо, че темата е стара, бихте ли споделили какви педали са съвместими с курбелите на велосипед Балкан?
Възстановявам едно и искам да сменя педалите с някакви по-надеждни и съвременни.
Поздрави

Резбата е 14х1,25 лява и дясна съответно. Стават и "стандартни" педали с леко притриване на резбата с по-финна шлайф паста. Желателно е притриването да го направиш със стар педал тъй като от мъжката резба също се сваля при шлайфането! Може да пуснеш и метчици .Има ментаци дето ще станат за тая работа.
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Ремонт велосипед "Балканче"

Мнениеот nakatasan » Сря Яну 12, 2022 10:05 am

the_rookie написа:Резбата е 14х1,25 лява и дясна съответно. Стават и "стандартни" педали с леко притриване на резбата с по-финна шлайф паста. Желателно е притриването да го направиш със стар педал тъй като от мъжката резба също се сваля при шлайфането! Може да пуснеш и метчици .Има ментаци дето ще станат за тая работа.


Благодаря за бързият отговор. Мерих резбата с резбомер, уж е 1,25 стъпката. Но новите педали не се навиват на курбелите на Балкан-чето.
Видимо тръгва на една страна и заклинва. Новата резба на педала, малко я позачистих с шкуртка, но същата работа. Сега си търся оригинални педали от Балкан с късата ос, за да ги разменя и да ползвам новите педали със старата ос, за да мога да навия успешно.
nakatasan
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Яну 11, 2022 9:48 am

Re: Ремонт велосипед "Балканче"

Мнениеот ЕДИН ЗАВЕТ » Сря Яну 12, 2022 11:34 am

Сега си търся оригинални педали от Балкан с късата ос, за да ги разменя и да ползвам новите педали със старата ос, за да мога да навия успешно.


Това ,което си решил -няма да преработи-лагерите са различни . Сега -по същество : 1.Педалите на Балканчето са с милиметрова резба , а тези, които сега най-често се намират са с цолова и стъпката се мери -брой навивки в цол /инч, дюйм /. Решението : 1. Потърси педали с милиметрова резба -добре заредени магазини , стари майстори /В Пловдив се продават на руския пазар / Има ги. 2. Потърси в специализирани магазини /или при майстори -метчици да ти пренарежат резбите на курбелите. 3. Най примитивния вариант - на шмиргел сваляш част от размера -под конус. Успех ! :wavey:
Последна промяна ЕДИН ЗАВЕТ на Сря Яну 12, 2022 11:46 am, променена общо 2 пъти
ЕДИН ЗАВЕТ
 
Мнения: 170
Рейтинг: 1183
Регистриран на: Пон Окт 07, 2019 2:04 am

Re: Ремонт велосипед "Балканче"

Мнениеот the_rookie » Чет Яну 13, 2022 9:50 pm

Днес "присадих" педали от 9/16х20tpi към М14х1.25 по метода който описах.Курбелите не са оригиналните от балканче, но резбата е същата. Необходимо е малко повече търпение и внимание, особено в началото за да не се подведат накриво! Пуснах метчик М14 х 1.25 на десния предварително защото резбата имаше проблем и това помогна много! За съжаления нямам М14х1.25 LH за левия курбел, но и той стана. Пастата е на Loctite, за припасване на клапани. Ако решиш да опиташ, разглоби новите педали задължително преди шлайфането!
Изображение
Прикачени файлове
20220113_130145.jpg
(111 KiB) 772 пъти
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Ремонт велосипед "Балканче"

Мнениеот nakatasan » Пон Фев 07, 2022 10:06 pm

Здравейте, ако може да попитам на велосипед Балкан с плоската рамка, отпред вилката с 1 лагер ли е, който е само отдолу?
Имам хлабина отгоре и не зная как да я обера. Има само една пластмасова втулка. Не ми изглежда да има гнездо за някакъв лагер.
Питането ми е как да поправя този луфт?
Поздрави :-)
nakatasan
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Яну 11, 2022 9:48 am

Re: Ремонт велосипед "Балканче"

Мнениеот the_rookie » Чет Фев 10, 2022 8:42 am

При тоя модел (18 цола , цена от 70 или 75 лева ...забравил съм) е с втулка горе и лагер долу. С гайката над скобата с въртока, регулираш само аксиалната хлабина при разхлабена скоба. Ако имаш радиална хлабина износена е втулката и евентуално вилковата тръба. Правиш нова плътна втулка и проблема трябва да се реши ако вилката не е много износена! При по-късните модели ( 110 и 145 лв.) мисля вече бяха с два лагера .
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Ремонт велосипед "Балканче"

Мнениеот evilzet » Чет Фев 10, 2022 8:58 pm

И аз, като горд ползвател на 18 и 20", съм съгласен с Руки, поне по бегли вече спомени.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Ремонт велосипед "Балканче"

Мнениеот Kris4оми » Чет Юни 16, 2022 7:48 pm

Здравейте и от мен, балканче с 20 цоловите гуми и крана на рамката. При въртене на кормилото постоянно се чува едно прищракване и си помислих, че е за гресиране.Извадих вилката и отгоре и отдолу има лагери. Намазах ги обилно с грес и затегнах гайките, но пак си има гадния шум. Намерих и други лагери смених ги, но нищо не се промени. Какво е лечението в случая. И двете гайки не превъртат и ги стягам до степен преди да стане леко трудно движението на вилката.
Kris4оми
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 27, 2021 10:34 pm

Re: Ремонт велосипед "Балканче"

Мнениеот evilzet » Чет Юни 16, 2022 10:34 pm

Стяга се да няма луфт, леко трудно е прекалено стегнато ;) .
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Ремонт велосипед "Балканче"

Мнениеот Kris4оми » Пет Юни 17, 2022 2:03 am

И много леко стегнато пак си прищраква. Ако не го стегна сякаш не се центрова вилката в чашките. Може ли да ми кажете и как е правилно да се сложат лагерите да не би да съм ги поставил грешно след смазването. Понеже от едната страна ламарината е леко като вдлъбната.
Kris4оми
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 27, 2021 10:34 pm

Re: Ремонт велосипед "Балканче"

Мнениеот evilzet » Пет Юни 17, 2022 7:57 am

Погледнато отстрани, на долния сепаратора трябва да е /______\ , а на горния \______/
ASCII изкуство :)
Огледай леглата за подбивания, вдлъбнатини и т.н. Съчмите също дали са здрави и сферични.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Ремонт велосипед "Балканче"

Мнениеот the_rookie » Пет Юни 17, 2022 5:46 pm

Изображение
така е правилното ако са от този тип


Изображение
така е при първите балканчета (с един лагер долу)
Огледай хубаво конусите да няма радиална пукнатина!Ако всичко е наред (включ.което е описал evilzet), най-вероятно между вътрешния диаметър на конусите и тръбата на вилката има голяма хлабина!
Прикачени файлове
20220617_091155.jpg
(148.31 KiB) 415 пъти
ForkConeCup.jpg
ForkConeCup.jpg (68.26 KiB) Прегледано 1644 пъти
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: emo_gp и 114 госта