Помощ за избор на градски/извънградски велосипед?

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Помощ за избор на градски/извънградски велосипед?

Мнениеот dimitarsk » Нед Май 05, 2019 7:12 am

Здравейте,

Малко предистория.
Преди 2-3г направих грешката да си дам парите за Hardtrail BTWIN на Декатлон. Да, и аз се псувам редовно.

Оттогава го карам по всякакъв терен и му взех душата доста бързо.

Наскоро реших да заменя колата с колело в София и да ходя на работа с него (общо 16км/ден). Настилката е основно нелош асфалт с лек привкус на бордюри, счупени плочки и тук-там някоя дупка. Най-"черния" път по който карам са градинките в парковете.

Въпросният Hardtail се оказа доста неудобен и нефункционален, затова искам да си купя нов велосипед. За съжаление възможностите ми са доста ограничени, така че бих искал да се огранича до (максимум) 600лв.

След доста четене в Интернет преди да пиша тук, останах по-объркан от преди, затова Ви моля за помощ.

Изискванията ми относно следващия велосипед са следните:
1. "Rigid". Без никакви амортисьори. Оказа се (очевидно, ако не си тъп, ама аз съм), че доста ми пречат при набиране на скорост. А и по-семплите неща визуално ми харесват повече и съм склонен да се лиша от този "комфорт".
2. Лека (но все пак относително здрава) рамка - По няколко пъти на ден нося велосипеда на рамо по стълби, асансьори и т.н.
3. Гуми - Градски, 28". Грайферите на MTB гумите откровено ме дразнят.
4. Скорости - Не държа да има 53 скорости, но да не бъде и Fixed Gear. Все пак имам баири за покоряване.

Относно вида на спирачките и педалите нямам никакви претенции. Предпочитам по-прости неща, които лесно се поддържат и сравнително евтино се ремонтират/заменят. Цял живот съм карал с V-brakes и пластмасови педали и нямам нищо против да си продължа така.

На какво ще бъде подложен велосипеда:
- Основно градско каране с елемент на качване/слизане от бордюри. Възможно е от време да бъде каран извън града по съмнителен асфалт или черен път, но нищо екстремно. Ще бъде държан отвън през деня на стойка за велосипеди, така че е възможно и да го вали. Ще бъде използван повече като инструмент, отколкото като произведение на изкуството.

Аз:
- Височина = 1.77м
- Тегло = 80кг (средно)

Ако не Ви се занимава с моите глупости и да предлагате конкретни модели, моля поне за помощ по отношение на материала на рамката (предвид претенциите по-горе) и марката. Предпочитам марката да е българска, поради криворазбрани патриотични наклонности, а също така да мога да го видя и пипна наживо преди да си го купя.

Като примерен модел, който мога да дам като отправна точка е това: https://dragzone.bg/velosipedi/shoseyni ... blade-2016

Благодаря предварително за отделеното внимание!

-Димитър
dimitarsk
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 03, 2019 3:36 pm

Re: Помощ за избор на градски/извънградски велосипед?

Мнениеот Alexi » Нед Май 05, 2019 8:02 am

за този терен и стил на каране виж нещо с по широчки гуми от Драга ,като ориентир 37-42с - пак може да са сликове ,просто с 25с не става да караш по бордюри и счупени плочки ,това са гуми за хубав асфалт :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за избор на градски/извънградски велосипед?

Мнениеот carmo » Нед Май 05, 2019 1:11 pm

Това https://velosiped.bg/cross-areal-urban-28.html ще ти свърши перфектна работа. За височина на рамката си премери разстоянието от чатала до земята, от него извади 33см и ще получиш ориентировъчния размер който да си поръчаш. Предполагам 52см рамка ще ти пасне, а по-ниската може да ти е къса. Естествено, най-добре е да го яхнеш на живо в някой магазин.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Помощ за избор на градски/извънградски велосипед?

Мнениеот koopss » Нед Май 05, 2019 4:10 pm

dimitarsk написа:Hardtrail BTWIN на Декатлон
... му взех душата доста бързо.


Какво му се е повредило? Питам защото в този ценови диапазон, едва ли ще купиш нещо с по-различно качество компоненти.



Alexi написа:просто с 25с не става да караш по бордюри и счупени плочки
-

И с 23c става (редовно го правя), но си е тегавичко :-D
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

Re: Помощ за избор на градски/извънградски велосипед?

Мнениеот evilzet » Нед Май 05, 2019 9:34 pm

Просто е трябвало да сложиш точните гуми на твоя байк и да си живееш живота. Къде отиде с тоя блейд, говориш за бордюри все пак. И амортисьорната вилка едва ли ти е пречила в града, имам опит с зуум, което означава, че няма накъде по-зле. Карам и 2 твърдака и байк с фокс. И шосейка имам, но за описаното от теб каране, байк с полуслик 2" е истината.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Помощ за избор на градски/извънградски велосипед?

Мнениеот dimitarsk » Вто Май 07, 2019 7:51 am

koopss написа:Какво му се е повредило? Питам защото в този ценови диапазон, едва ли ще купиш нещо с по-различно качество компоненти.


Тъй като мислех, че за 350лв си купувам MTB, след 2 спускания (по-скоро cross country, не тежък downhill) резултата беше огъната задна капла + счупен заден болт на оста (съжалявам, ако не знам точните термини на частите). Другите "щети" са по-скоро по спирачките и скоростите. Предполагам, че за тия пари, не мога да очаквам нещо повече.

evilzet написа:И амортисьорната вилка едва ли ти е пречила в града


Проблема ми с вилката е, че ако я "натегна" максимално, все едно съм с твърда рамка, но значително по-тежка. А ако я разхлабя, то ми отнема от енергията при засилване.

evilzet написа:Просто е трябвало да сложиш точните гуми на твоя байк и да си живееш живота
evilzet написа:за описаното от теб каране, байк с полуслик 2" е истината.


Предполагам, че точно това ще направя поне засега. Проблема е, че не освен от диаметъра на гумите, другите параметри изобщо не са ми ясни, така че просто ще отида в някой магазин и ще питам като нууб :)

carmo написа:Това https://velosiped.bg/cross-areal-urban-28.html ще ти свърши перфектна работа.


Питам само и единствено от любопитство, понеже не съм добре запознат... За Cross съм чувал да говорят както за френските коли.. "Ако можеш, го избягвай" :D Има ли такова нещо, или е просто broscience?


Много благодаря за отговорите дотук!!!
Хубав ден.
dimitarsk
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 03, 2019 3:36 pm

Re: Помощ за избор на градски/извънградски велосипед?

Мнениеот carmo » Вто Май 07, 2019 9:17 am

Притежавал съм (и сега) само японски, но съм карал всякакви (включително френски). Има нюансни разлики, но да не задълбаваме.
При велосипедите е различно. Почти 100% от марките ползват еднакви компоненти (според ценовия клас) произвеждани от няколко големи фирми. Дори рамките на повечето марки се произвеждат по поръчка в няколко специализирани фабрики с филиали. Другото е декор и сглобяване по места.
Ако не искаш (или нямаш време) да "навлизаш в материята", просто си избери каквото ти харесва на вид. Важни са 3 неща: да е подходящият за нуждите ти тип велосипед (който вече си описал), да е с правилните размери за твоето тяло и да е за максимума от бюджета ти (за да е с поне приемлив клас компоненти). Лошо няма да "избереш българското" - това е добра сделка и за теб, и заради близостта с гаранционната поддръжка, а в това отношение Крос са "железни". Произвеждат и предимно изнасят за Европа, така че не са дребнави, но дали ще избереш тях или друга БГ марка си е твое предпочитание. Придържай се към твоите си нужди и възможности, а негативни приказки винаги ще има, и не само за тях.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Помощ за избор на градски/извънградски велосипед?

Мнениеот Gecata100 » Вто Май 07, 2019 9:30 am

Може да погледнеш и модела на Sprint Sintero. https://www.bikesport.bg/bg/%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8/SINTERO-MAN-RIGID-28quot-2018.html
Аз съм със Синтеро и вече 4 години го движа всеки ден из София. Идеален е за целите и нуждите за които говориш. Аз го ползвам по същия начин.
Gecata100
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Съб Мар 07, 2015 8:10 pm

Re: Помощ за избор на градски/извънградски велосипед?

Мнениеот dimitarsk » Вто Май 07, 2019 12:14 pm

Един страничен въпрос - Някой ползвал ли е сгъваемо колело? Да го смятам ли изобщо като възможно решение за мен? Изглежда удобен факта, че се сгъва с размера на куфар, но с тези малки гуми... няма ли да въртя като хамстер, за да поддържам скоростта на нормалния велосипед?
dimitarsk
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 03, 2019 3:36 pm

Re: Помощ за избор на градски/извънградски велосипед?

Мнениеот evilzet » Вто Май 07, 2019 12:42 pm

Аз имам и сгъваемо 16 цола, но си е компромис отвсякъде. 20 цоловите може и да са по-добре, но пак си е за разходки.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Помощ за избор на градски/извънградски велосипед?

Мнениеот carmo » Вто Май 07, 2019 1:29 pm

dimitarsk написа:Един страничен въпрос - Някой ползвал ли е сгъваемо колело? Да го смятам ли изобщо като възможно решение за мен? Изглежда удобен факта, че се сгъва с размера на куфар, но с тези малки гуми... няма ли да въртя като хамстер, за да поддържам скоростта на нормалния велосипед?

Имам 20" такова, но е с пълен сет от трансмисията на SHIMANO Capreo. Отзад е с 9 зъбчатки, но най-малката е 9 зъба и не е никак бавно. За градско ползвам само него, защото е много маневрено и бързо ускорява (поради малките гуми). Скоростта зависи от предавателните числа в трансмисията, а въпросната серия е специално за 20" велосипеди, но е рядкост. Принципно са удобни за пренос, но са компромис в някои отношения. Прецени си сам.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Помощ за избор на градски/извънградски велосипед?

Мнениеот evilzet » Вто Май 07, 2019 2:33 pm

carmo написа:
dimitarsk написа: и бързо ускорява (поради малките гуми).

Сега за велосипеди ли ще си говорим или за Ф1 ? ;)
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта