Помогнете при избора на колело

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Помогнете при избора на колело

Мнениеот Ivanu6ka » Пет Апр 19, 2019 12:41 pm

Здравейте банда :)
Решил съм да си купя колелце и молбата ми е да ми помогнете, че нещо не съм много ориентиран:). Доста четох размери, комплектовки... едни букви, цифри и т.н. и в главата ми е пълна каша вече :). Това което съм решил със сигурност е, че байка ще е втора ръка от някой от сайтовете. Така до тук добре - да ама не :). Марки много, размери цветове...Колелото ще се ползва градски паркове, улици и леки пътеки по Витоша ( евентуално ). Да спомена бюджетът е около 600 в най-добрия случай. Височината ми е малко над 165 см. Това което искам е то да е с дискови спирачки - били те хидравлики или механики. Да има преден амортесьор, и да може да се подобрява с времето - защото като стана мега добър байкър ще искам да имам и мега добър байк :). Гледах доста марки и размери. Кой размер ще е по удачен за мен 26, 27,5 или най- малката рамка на 29?? Конкретни обяви не съм дал за пример, тъй като не знам кои от всичките, които хледах да кача, за да ги видите и вие. Но след като ме ориентирате малко повече и това ще направя, след като селектирам тези, които съм си харесал. Не съм много наясно с тематиката и затова искам мнения и препоръки от вас. Благодаря предварително на тези от вас, които ще се отзоват на молбата ми :).
Ivanu6ka
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Апр 17, 2019 8:29 am

Re: Помогнете при избора на колело

Мнениеот bb_king » Пет Апр 19, 2019 1:56 pm

Разбирам те колега,колкото повече четеш толкова повече се и объркваш,не са едно и две неща.Решението за втора ръка в твоя случай е грешно,защото нямаш опит,а за тази работа се изискват добри познания в областта за да прецениш добре техническото състояние на велосипеда,скритите "подводни камъни" и разни други дефекти и проблеми.Като цяло байковете се карат здраво и да намериш запазен екземпляр,който да ти пасва и на ръстта на човешка цена е дооста трудна задача.Не случайно голяма част от продаваните в olx са в ужасно състояние.Няма да разтягам локуми,затова ти препоръчвам да си вземеш нов велосипед.В този ценови диапазон е трудно да намериш дори запазен втора употреба какво остава за нов,но все пак има някой изключения,като поне няма да се притесняваш от техническото и козметично състояние.Виж примерно Cross GRX9 27.5.За цената си в момента реално е без конкуренция.Доказана здрава рамка,прилични компоненти,хидравлични спирачки на shimano.Бих ти препоръчал 27.5 с размер на рамката 46.Ако все пак ти е леко дълга рамката можеш да поставиш по-къса лапа.Хубаво е да видиш велосипеда на място и ако е възможно да го пробваш.Не ти препоръчвам 29-ка за твоя ръст,ще си като върху кон. :)
Изображение Изображение
bb_king
 
Мнения: 270
Рейтинг: 1345
Регистриран на: Съб Мар 20, 2010 6:57 pm

Re: Помогнете при избора на колело

Мнениеот Ivanu6ka » Пет Апр 19, 2019 8:38 pm

Благодаря, тъй като колелото ще го взема до месец или два ще поразгледам още. 46 см няма ли да ми е голяма рамката. Питам защото четох доста различни мнения относно рамките. Но със сигурност ще искам са пробвам колелото, било то мово или втора употреба. Имам възможност, защото пътувам доста по работа в цялата страна.
Ivanu6ka
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Апр 17, 2019 8:29 am

Re: Помогнете при избора на колело

Мнениеот bb_king » Пет Апр 19, 2019 10:36 pm

Всеки човек е с различни пропорции на торс,крака и ръце при еднаква височина,затова няма как да се даде еднозначен отговор кой велосипед ще пасне по мярка.Моето предложение е примерно,не задължаващо.На място се пробва и тества за да се добие по точна представа.Незнам какво си чел за рамките,но по-важният аспект за размера е дължината на горната ефективна тръба и цялостната геометрия.При еднаква дължина на седалковата тръба тази на горна ефективна може да варира в големи граници,затова всеки сам трябва да намери златната среда за себе си. :beer:
Изображение Изображение
bb_king
 
Мнения: 270
Рейтинг: 1345
Регистриран на: Съб Мар 20, 2010 6:57 pm

Re: Помогнете при избора на колело

Мнениеот radi_pp » Сря Апр 24, 2019 5:29 pm

Здравейте,
И аз се присъединявам към вас със следната дилема: искам да взема на сина ми колело като той държи на DRAG. Бюджета ни е до 700-800 лв. Сина ми е на 12 години, висок е 165 см. Моля дайте ми съвет какво да правя и ме ориентирайте в това какво е важно да знам за колелата по принцип, тъй като аз съм абсолютно невежа на тази тема. Предварително благодаря... :wavey: :)
radi_pp
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Апр 24, 2019 10:42 am

Re: Помогнете при избора на колело

Мнениеот Ivanu6ka » Нед Май 12, 2019 7:45 am

Привет, след доста разглеждане и мерене се оказа, че рамка 46 см ми е голяма. Сведох избора до три велосипеда, като вдигнах и бюджета. Още не съм ги виждал на живо, но и това ще стане. Та кое според вас е най-добрият вариант от трите.

https://bikes4you.eu/bg/категория/велосипеди/планински-велосипеди/803/planinski-velosiped-sprint-apolon-pro-275-2018

https://velomen.bg/planinski-velosiped- ... -27.5-2016

https://velomen.bg/planinski-velosiped- ... en-s9-27-5

Като и трите ми харесват, но ще ги търся да ги пробвам, за да видя, кое ми пасва. Не разбирам много от материята, та кажете като компоненти как са и към кое да де насоча. Голям проблем с малките рамки, почти ги няма налични :). За Аполон четох ревю тук във форума и доста го похвалиха, Блейза се произвежда там където и Аполон, но за Орикс почти няма инфо.
Ivanu6ka
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Апр 17, 2019 8:29 am

Re: Помогнете при избора на колело

Мнениеот Ivanu6ka » Нед Май 12, 2019 9:37 am

Бих помолил мнение и за този велосипед, като за момента той е фаворита.

https://www.pulse-cycles.com/shop/cycle ... tail/st-2/
Ivanu6ka
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Апр 17, 2019 8:29 am

Re: Помогнете при избора на колело

Мнениеот Lucky Loser » Нед Май 12, 2019 10:07 am

Има не малко мнения за него във форума.
Горе вдясно има търсачка :)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1856
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Nebbz и 6 госта