Забраняват карането в горите и планините !???

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот GanevDH » Чет Яну 16, 2014 12:28 am

taurus13 написа:Айде да видим кой пръв ще се похвали с акт за каране из гората.... :D Минаваме в нелегалност - ставаме шумкари.
Цялата работа е, за да могат да си безчинстват на воля - ще оградят големи площи с телени огради и няма да пускат никой случаен...Да де - не е да не сме ги виждали тия огради вече.
То и в Алпите е забранено с мотор и АТВ, но велосипедистите са повече от пешаците. Друг е въпросът, че има някои пътеки, които са само за пешаци и там е забранено за велосипедисти, но това е заради сигурността на хората.
Ама ние сме така - по святи и от светците. Имаше един лаф едно време по комунизма - Когато в Москва пръднат, ние се насираме - Москва обяви, сух режим, ние изкореним всички вредни лозови насаждения.
Някак така става и сега със Европата, макар причините да са от друго естество.
Те депутатите до вчера искаха да наложат със закон, всяко плащане над 100 лв да става по банков път, вие за една гора..... :D
Накрая ще се окаже, че БГ има най-сериозните закони и най-малко спазваните.

Може би ще съм един от първите ;) :Д:Д
GanevDH
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Съб Яну 04, 2014 10:15 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот konopr » Пет Яну 17, 2014 9:16 am

стига бе, да не са те хванали на равно място :D
Аватар
konopr
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 12:06 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот outfaced » Съб Яну 18, 2014 2:19 pm

!!! на немски !!!
http://www.zdf.de/ZDFmediathek#/beitrag ... anuar-2014
от 6:20

... 60.000 подписа дори и в белите държави не помагат, когато лобитата насреща са по-силни. Политиците са еднакво продажни навсякъде.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот THEZOGGO » Съб Яну 18, 2014 11:10 pm

outfaced написа:!!! на немски !!!
http://www.zdf.de/ZDFmediathek#/beitrag ... anuar-2014
от 6:20

... 60.000 подписа дори и в белите държави не помагат, когато лобитата насреща са по-силни. Политиците са еднакво продажни навсякъде.


Да това е в моята провинция. Подписах се още в началото на подписката. Не е ясно, какво ще се случи за напред. Изобщо подкрепата е голяма, но не е ясно какво всъщност ще бъде решението на бундестага. Тук oфициални вело маркировки и вело пътища има много. Но повечето минават по черни пътища. Въпреки максимума от почти 1500 м надморска височина във Шварцвалд, има ненормални пътеки но те влизат в обсега на 2-та метра ширина. В момента в местните клубове и байк общността се водят непрекъснати разговори и дебати за "2-та метра" За момента няма глоби или нещо такова, че караме по хубавите пътеки, но бъдещето е неясно.
Най-активния клуб за аматьори при нас в момента е този:

http://www.mountainbike-freiburg.com/

Преди 3 години са успяли да издействат изграждането на Ендуро/Даунхил трасе с денивлация 500 м. Тази година беше първото състезание по него. Трасето има три степени на сложност, като това е едно от местата където непрекъснато има огромен трафик от байкъри.

За момента има проект да се направи второ трасе специално за по екстремно каране, където да бъде абсолютно забранено за пешеходци, защото, тук като ги гледам как карат, спирачките ги нямат за нищо. Не е ясно обаче дали проекта ще бъде одобрен заради "2-та метра".

http://www.badische-zeitung.de/freiburg ... 92286.html

Шварцвалд въпреки височината си има огромни възможности за плaнинско колоездене, но също така и за пешеходен туризъм. По този начин се пресичат много точки на интереси. Всички следим какво ще се случи за напред в Баден-Вютенберг.
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Diabolikkant » Вто Дек 09, 2014 5:31 pm

абе аз на витоша изтествах 6 - 7 колелета преди да си избера мойто, па никой не ме е глобил, тия докато ни хванат ще сме през 5 пътеки на 6-тата, през 7 маркировки на 8-мата. дай да си караме и даси правим кефа. те и без това са некоклатени тия измислици, като всичко в нашата недоклатена държава. ако меглобят че карам на витоша лично ще снимам акта и ще го постна тук! не че ще го платя, ама ще го снимам и ще го постна тук!
Diabolikkant
 
Мнения: 52
Рейтинг: 1120
Регистриран на: Нед Ное 02, 2014 5:14 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот V.Georgiev » Сря Окт 07, 2015 6:58 pm

За мен не е нормално това, коли имат право, а ние с колелата сме нямали право???
http://www.360mag.bg/posts/53783
Изображение
Аватар
V.Georgiev
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Сеп 11, 2013 9:19 am
Местоположение: София/Димитровград

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот fall_out » Сря Окт 07, 2015 7:10 pm

V.Georgiev написа:За мен не е нормално това, коли имат право, а ние с колелата сме нямали право???
http://www.360mag.bg/posts/53783

Току-що и аз го видях това. Според мен това е чакъл на снимките, но ще мина в някой от следващите дни да видя.
Аватар
fall_out
 
Мнения: 597
Рейтинг: 1685
Регистриран на: Вто Май 27, 2008 12:39 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот nesretnika » Сря Окт 07, 2015 8:49 pm

До междинна лифтена е като магистрала. Карах го преди две седмици. Изринато с булдозер и настлано с фракция. Mъка.
nesretnika
 
Мнения: 46
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Чет Окт 23, 2014 4:54 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот fall_out » Чет Окт 08, 2015 1:28 pm

@nesretnika Искаш да кажеш, че до междинна е асфалт така ли?
Аватар
fall_out
 
Мнения: 597
Рейтинг: 1685
Регистриран на: Вто Май 27, 2008 12:39 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот nesretnika » Чет Окт 08, 2015 4:07 pm

фракция=трошен камък
nesretnika
 
Мнения: 46
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Чет Окт 23, 2014 4:54 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот THEZOGGO » Пет Окт 09, 2015 12:16 am

Die Regeln gelten nicht für alle. : )
"Für mich gelten Regeln nicht..."

Има ли официално изказване на отговорните институции по въпроса отразен в този уеб-сайт? Интересно ще бъде официалното становище, ако разбира се появи такова. : )
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Insight » Пет Окт 09, 2015 3:19 pm

P1310134.JPG
Път към безбог
P1310134.JPG (100.8 KiB) Прегледано 33104 пъти

Изображение

Така изглежда пътя и май до хижата си е в този вид.
To call each thing
by its right name..
Аватар
Insight
 
Мнения: 526
Рейтинг: 1737
Регистриран на: Нед Ное 01, 2009 7:19 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Alexi » Съб Окт 10, 2015 5:24 pm

ее тоя път до Безбог направо ме сломява .. много обичам Пирин и съм го обикалял пеша няколко пъти като обикновено стартирам от лифта на Безбог .. сега горе ще стане кочина и селяния куцо и сакато дето инак няма крака и сърце да обикаля Пирин ще се юрне наоколо с колата/Жипа
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот icog » Съб Окт 10, 2015 11:56 pm

Емчи как шъ закарам дицата и барбикюту иначи? Ша лазим с лифту ли?!

Гледах как насипват участъци от Витоша 100 с дребния чакъл и се чудих тия искат да изгонят байкърите или са си просто прости? Един познат ме светна, че това е чудесен начин всяка година да наливат пари, защото чакълът се изрива много лесно. А после трябва да се възстанови. От нищо - нещо.
icog
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1347
Регистриран на: Пон Авг 03, 2015 12:16 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Vatman » Сря Окт 14, 2015 10:20 am

Alexi написа:ее тоя път до Безбог направо ме сломява .. много обичам Пирин и съм го обикалял пеша няколко пъти като обикновено стартирам от лифта на Безбог .. сега горе ще стане кочина и селяния куцо и сакато дето инак няма крака и сърце да обикаля Пирин ще се юрне наоколо с колата/Жипа


Надявам се израза "куцо и сакато" да не се отнася до хората с увреждания... за съжаление все още не сме достатъчно достатъчно толерантни към тази група, която също има пълното право да се наслади на природните дадености, и начина за това е лифтове и пътища, но за съжаление, проблема е чалгализацията на останалите, които ги ползват.
Vatman
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 2:00 pm
Местоположение: с. Каменица, община Велинград

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот victortrt » Сря Окт 14, 2015 12:33 pm

Едва ли точно това имаше предвид колегата, защото е споменал и сърце. Очевидно се визира това, че наличието на асфалтов път до иначе висока част на планината води до наплив на "кашкавалени" туристи, които се качват с колата, сядат да хапнат и пийнат, евентуално оставят боклуци и слизат, без да са минали и 200 метра.
Това става на Витоша всеки уикенд например на Златните мостове.
Хората с часове ходят дотам от последната спирка на трамвай № 5 по пътеките, а като стигнат горе там вече е заето от автомобилисти по поляните, гоят огньове, леят се бири и т.н.
Отделен е въпросът, че има и колоездачи с коли, които също качват колелото си с колата догоре и то не само спускачи.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Alexi » Сря Окт 14, 2015 4:53 pm

нямам предвид хора с увреждания естествено .. по точно тоя тип хора дето ходят на планина с колата и оставят кочина след себе си
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Vorac » Вто Апр 05, 2016 2:01 pm

Кои рейсове качват велосипедисти към Витоша? Намерих следните статии, но от предишни години:

http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... jeleznitsa
http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... osha-buses
http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... a-bus-lidl
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Insight » Вто Апр 05, 2016 3:18 pm

Малко ни а делачно, но както авторът е написал - "When mountain bikers are successively marginalized and kicked off trails in one corner of the world, it becomes a precedent to do the same in the next corner."

http://www.pinkbike.com/news/banned-in-the-usa-part-1-2016.html?utm_source=MailingList&utm_medium=email&utm_campaign=PB+Best+-+March+2016
To call each thing
by its right name..
Аватар
Insight
 
Мнения: 526
Рейтинг: 1737
Регистриран на: Нед Ное 01, 2009 7:19 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот THEZOGGO » Пон Юни 12, 2017 2:35 pm

Здравейте,

Бих искал да попитам, има ли понастоящем специални правила и регулации за каране на колело на Витоша?

Знам, че Витоша е приороден парк, но бих искал да знам къде точно е забранено да се кара колело.

Има ли пътеки където има знаци с изрична забрана за каране на колело? Ако има, то може ли да ми покажете на някоя карта, къде точно са те?

Има ли двуметрово правило или нещо от този род, тоест забрана за каране на колело на пътеки по тесни от 2м?

Има ли дни в които е забранено да се кара колело в някои райони на Витоша?

Кои са специално обозначените пътеки за колело? Има ли там знаци, които оказват специално, че там е забранено за пешходни туристи? Aко има такива пътеки, кои са те и къде точно се намират?

Ако караш по пътека, която е забранена за колело, каква глоба трябва да бъде платена и в какъв срок?

Предварително ви благодаря за информацията.
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот victortrt » Вто Юни 13, 2017 5:34 pm

Много въпроси, колега. Не мога да ти отговоря на всички. Тук пътеки над 2 метра няма, обикновено пътеките са споделени маршрути - за пешеходци и колоездачи.
Ето как ги виждат нещата от самия парк - http://park-vitosha.org/wp-content/uplo ... inal-4.jpg
- карта
Самият сайт - http://park-vitosha.org/%d0%b7%d0%b0-%d ... %82%d0%b8/
Логично е на територията на резерватите /Има поне два на Витоша/ да не е позволено карането на колело.
Внимавай при спускане по хс трасетата, защото има много пешеходци, кучета и т.н.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот taurus13 » Вто Юни 13, 2017 7:46 pm

Зого, много неща се промениха за тия 50 години откакто не си в България.... :evil:
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Admin » Вто Юни 13, 2017 10:30 pm

За щастие никое от тези неща засега не се е случило в България. ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот THEZOGGO » Вто Юни 13, 2017 11:20 pm

victortrt написа:Много въпроси, колега. Не мога да ти отговоря на всички. Тук пътеки над 2 метра няма, обикновено пътеките са споделени маршрути - за пешеходци и колоездачи.
Ето как ги виждат нещата от самия парк - http://park-vitosha.org/wp-content/uplo ... inal-4.jpg
- карта
Самият сайт - http://park-vitosha.org/%d0%b7%d0%b0-%d ... %82%d0%b8/
Логично е на територията на резерватите /Има поне два на Витоша/ да не е позволено карането на колело.
Внимавай при спускане по хс трасетата, защото има много пешеходци, кучета и т.н.


Много ти благодаря за информацията.
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот victortrt » Сря Юни 14, 2017 9:33 am

Е то пък една информация, на един два клика разстояние.
Предполагам си наясно, че тук нещата са доста по-либерални, което е донякъде добре, но поражда и съответните задължения и отговорности.
Тоест приеми, че може да караш по всички туристически пътеки, но те не са само за колоездачи и твоя е отговорността да пазиш пешеходците, децата, кучетата, конете и всичко друго по тях.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот bobivg » Нед Юни 18, 2017 6:32 pm

Е не…… не може така без правила. Аз затова се отказа от СПОРТА не съм се качвал в планината от една година с колело
Изображение
Аватар
bobivg
 
Мнения: 509
Рейтинг: 1710
Регистриран на: Съб Мар 27, 2010 12:37 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот THEZOGGO » Съб Юли 01, 2017 10:04 pm

Admin написа:За щастие никое от тези неща засега не се е случило в България. ;)


За нещастие има много велосипедисти, които не се съобразяват с пешеходните туристи.
Пешеходната алея от Златните мостове на Витоша в посока София се използва от велосипедисти, които карат много бързо надолу и изобщо не се съобразяват с пешеходните туристи. Някой може ли да го отрече това, че има такива хора?

Проблемът е много сериозен, защото алеята преди всичко е пешеходна и ако някой иска да кара спускане, да го кара там където няма да убие някой, тоест на пътеките където има знаци, че са за спускане. Дори и да бъде избегнат инцидент, то стресът за пешеходните туристи според мен е огромен. Има ли смисъл от допълнителен стрес докато си в планината на разходка?

Ако някой кара като на състезание по алеята от Златните мостове към София, моля нека повече да се съобразява с туристите. Оказва се, че има много хора, които не мислят, независимо какви колела карат, колко бързо могат да карат надолу и какви са им уменията зад кормилото. Огромна простотия е да летиш със скорост по алеята и да караш хората да скачат по храстите. Бях днес свидетел на много грозни гледки. Всичко явно опира до начин на мислене. Но това да караш по алеята от Златните мостове надолу със скорост, за мен е чиста проба малоумие и простотия. А това дали има правила или не, друга тема е, но масово има хора, които не мислят.
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот cyclopz » Нед Юли 02, 2017 7:30 pm

На мен тази алея ми е от често ползваните, и с колело, и пеша, и не съм виждал такива неща... Но в почивните дни или търся тайни пътеки, или ставам много рано и в 9 часа вече съм слязъл от планината, така че не мога да давам мнение. Все пак, прави ми впечятление добро отношение на пешеходците, правят ми път, дори когато не е нужно. Аз пък винаги минавам бавно, благодаря им, извинявам се, ако трябва да се разминем на тясно място, и всички си тръгваме с добро чувство. Не е трудно :agree:
Аватар
cyclopz
 
Мнения: 179
Рейтинг: 1372
Регистриран на: Пон Авг 05, 2013 10:29 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Yash » Нед Юли 02, 2017 9:15 pm

Случвало ми се е като чуят колелото да се обърнат намусени. В момента, в който видят, че съм намалил и като ги подмина благодаря и поздравя им се оправя настроението.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот nkc20 » Нед Юли 09, 2017 10:03 am

THEZOGGO написа:
Admin написа:За щастие никое от тези неща засега не се е случило в България. ;)


За нещастие има много велосипедисти, които не се съобразяват с пешеходните туристи.


Съгласен съм с това, което си написал (и за съжаление, подобни неща създават един лош имидж на велосипедистите). Но обратното също е в сила - има и пешеходци, които не се съобразяват с нас и смятат, че пътеките са само за тях, при все че почти навсякъде има табели, че съответната е споделен маршрут за пешеходици и велосипедисти. Няма да споменавам по какъв начин стоят нещата на велоалеята около Панчаревското езеро например, където цари пълна анархия.
Друг пример - преди 2 седмици с брат ми карахме една пътека за спускане от хижа Камен Дел до Драгалевци. По пътя надолу срещнахме на 3 места пешеходци по пътеката, които се изкачваха към хижата (явно понеже от там им е по-напряко). Едните даже бяха седнали да си починат на камъни на самата пътека.
За щастие, много по-голяма част от пешеходците имат възпитанието и културата да се съобразяват с колоездачите и се отместват, за да направят път.
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта