Тема за кратки въпроси

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Пет Май 24, 2019 7:24 pm

понеже го правих това наскоро и четох доста да споделя - не-буст капла пасва на буст рамка ( има китове ,както универсални така и индивидуални за определени главини ) .. курбелите също пасват ,като линията на веригата е малко по навътре ( 3мм ) за мен това е дори желан ефект .. за стабилност при вилката - аз останах на 15х100 за момента ,предполагам 110 ще е малко по корава но това по скоро зависи от самата вилка/капла
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Май 24, 2019 10:41 pm

Каплата в този случай трябва да се пренаплете, за да се центрира спрямо рамката - това може да означава и нови спици.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Zayphod » Съб Май 25, 2019 1:05 am

emo_gp написа:Колеги на бууст рамка може ли да се сложат курбели които не са бууст в 1x ? И да попитам ако се използва вилка която е пбикновенна (15x100) ще има ли проблем в усещането за стабилност при каране ? Последно ако се сменят само капачките на главините за 148 проблем ли е ?


За курбелите може, стига да ползваш плоча с вграден offset или ако ползвваш по-дълги болтове и 3мм шайби.
За вилката се съмнявам да намериш разлика, по-скоро в диаметъра на стеншъните може да откриеш.
Проблеми с бууст адаптерите няма да имаш, просто няма да разполагаш с предимствата на новия стандарт.
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Съб Май 25, 2019 6:52 am

Pr3d4t0R написа:Каплата в този случай трябва да се пренаплете, за да се центрира спрямо рамката - това може да означава и нови спици.

зависи от кита .. аз ползвам такъв с по 3мм шайби и каплата си е на средата .. дерайльора има достатъчно ход ,а курбел който не е буст се пада с правилния офсет на плочата ( понеже и касетата е там където е била при 142 ) - всичко работи чудесно карам така вече няколко дена новото байкче :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот vaskooo123 » Нед Май 26, 2019 10:45 pm

Препоръчайте джърски с дълги ръкави? С джобове отзад. Масово са по 100 и нагоре лева, което ми е странно. Харесах ето това https://www.decathlon.bg/mzhka-flanelka ... 02925.html , но го нямаше в магазина да го пробвам. И все пак не ми се дават повече от 50лв за... фланелка :)
vaskooo123
 
Мнения: 38
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 21, 2017 11:30 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Lento corredor » Пон Май 27, 2019 6:29 am

Разгледай сайта на долчини. Аз съм вземал клинове и джърси, доста са качествени и на добри цени. Друг вариант е спортдирект.
Lento corredor
 
Мнения: 71
Рейтинг: 1222
Регистриран на: Сря Авг 23, 2017 11:05 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот enravota » Пон Май 27, 2019 10:31 am

Някой с идея рамката RAM HT2 27.5 колко мм вилка може да побере? Нелюбезните господа от РАМ не смятат зан ужно да отговарят на мейлите на клиентите си. 120мм поне би трябвал ода понесе. Не говорим тук за гаранционно какво би покрила рамката, а какво е ок за ъпгрейд с повече ход.
enravota
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Фев 13, 2019 1:12 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Lucky Loser » Пон Май 27, 2019 12:06 pm

enravota написа:Някой с идея рамката RAM HT2 27.5 колко мм вилка може да побере? Нелюбезните господа от РАМ не смятат зан ужно да отговарят на мейлите на клиентите си. 120мм поне би трябвал ода понесе. Не говорим тук за гаранционно какво би покрила рамката, а какво е ок за ъпгрейд с повече ход.

Няма проблем да побере 120 мм ход вилка.
Моят дойде фабрично със 130, никога не съм чувствувал дискомфорт
П.С. Защо просто не им се обадиш ?
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот enravota » Пон Май 27, 2019 3:08 pm

130mm фабрично? Каква ще да е била тази окомплектовка? Аз на най-високото ниво го взех моя със 100мм RS XC32.
Ами имат форма за запитвания. Ако имаше само телефон, щях да им звънна :) Идеята е тия милиметри "прецакват" ли геометрията и става ли опасно да спраскам вилката. Но да, за обаждане си е, прав си. Стига да вдигнат :dontknow:
enravota
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Фев 13, 2019 1:12 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Lucky Loser » Пон Май 27, 2019 3:13 pm

enravota написа:130mm фабрично? Каква ще да е била тази окомплектовка?
    Вилката, само че 130 ход :) и да, реален е, набивал съм им го на няколко пъти :D
    Не е като това извращение XC28 със 140 ход...
    Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
    П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

    Komoot профил
    Аватар
    Lucky Loser
     
    Мнения: 1854
    Рейтинг: 2000
    Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

    Re: Тема за кратки въпроси

    Мнениеот vaskooo123 » Пон Май 27, 2019 9:36 pm

    Lento corredor написа:Разгледай сайта на долчини. Аз съм вземал клинове и джърси, доста са качествени и на добри цени. Друг вариант е спортдирект.

    Попаднах на него, за L/XL най-евтиното с дълъг ръкав шосейно е 96лв. Иначе за разни XS / XXXL имат страшни оферти по 30лв. Замислям се за https://bg.sportsdirect.com/muddyfox-pu ... e=63606146 в чуждите форуми са малко смесени чувствата за марката, уж джърситата май стават.
    vaskooo123
     
    Мнения: 38
    Рейтинг: 1200
    Регистриран на: Вто Мар 21, 2017 11:30 pm

    Re: Тема за кратки въпроси

    Мнениеот Alexi » Пон Май 27, 2019 9:40 pm

    ще установиш ,че джърси от 100 лв е по евтино от такова от 20 лв ( защото върши работа за разлика от евтиното ) .. тия дрехи се купуват за години напред ( веднъж даваш 1000-1500 лв за дрехи за всеки сезон и си караш :D )то и с велосипедите е така де ..
    Аватар
    Alexi
     
    Мнения: 6276
    Рейтинг: 2000
    Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
    Местоположение: Шумен

    Re: Тема за кратки въпроси

    Мнениеот vaskooo123 » Пон Май 27, 2019 9:48 pm

    Аз карам 1-2 пъти седмично, за сега имам къс/дълъг клин и късо джърси, както и софтшел който ползвам против вятър / дъжд. Мислех и за ветровка, ама май няма нужда предвид софтшела, по-нататък ако реша че не ми се кара с раница ще си взема и ветровка (че се събира в джоба на джърсито). Та далеч съм от 1500лв за дрехи, имам още 3 други хобита, за които също отиват пари :D
    Гледам тук ги продават за 75лв https://dragzone.bg/obleklo-i-shpaykove ... v-doltcini
    Декатлонското също доста хваща окото и не мисля че ще е некачествено, но ако някой може да даде мнение. https://www.decathlon.bg/mzhka-flanelka ... 02925.html
    Единствено малко тъмно идва за каране през нощта, но пък май само то има waterproof джоб, което си е готино ако те запраска дъжда и няма къде да сложиш телефона.
    vaskooo123
     
    Мнения: 38
    Рейтинг: 1200
    Регистриран на: Вто Мар 21, 2017 11:30 pm

    Re: Тема за кратки въпроси

    Мнениеот Alexi » Пон Май 27, 2019 9:52 pm

    на Долчини са сносни нещата ( българска марка е ) от тоя тип обаче има доста разновидности ,може да е зимна ватирана може да е много тънко пролет-есен ,не е добре описано .. на сайта им е малко по добре ,но и той е много разхвърлян и неясен примерно като отвориш линка "размери" има само мъжки и т.н . ,по тоя повод нямам тяхна дреха в семейството де ..
    Аватар
    Alexi
     
    Мнения: 6276
    Рейтинг: 2000
    Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
    Местоположение: Шумен

    Re: Тема за кратки въпроси

    Мнениеот vaskooo123 » Пон Май 27, 2019 10:05 pm

    Те всичките ни онлайн магазини за чеп за зеле не стават. Байксентър горе-долу става, там обаче няма каквото търся. Ти с какви марки джърсита караш и откъде си ги взе :)
    А какво ще кажете за комбинация с ръкави (ако да - какви?)
    vaskooo123
     
    Мнения: 38
    Рейтинг: 1200
    Регистриран на: Вто Мар 21, 2017 11:30 pm

    Re: Тема за кратки въпроси

    Мнениеот Alexi » Пон Май 27, 2019 10:17 pm

    аз пазарувам главно от разпродажби навън - Endura ,Altura ,Royal ,Northwave ,Shimano ,Polaris .. Имам единични дрехи на други производители дето са леко непопулярни у нас но са ме изненадвали с качество Leatt ,Dare2B ,Biemme ,Agu ,Caratti ,ISX ,Bontanger ,MAvic .Обувки Shimano ,Northwave . Малко съм му отървал края откъм дрехи че у нас всеки колоезди ,жената и щерката имат и те маса дрехи даже днес дойдоха едни панталонки на Endura за жената :beer:
    Аватар
    Alexi
     
    Мнения: 6276
    Рейтинг: 2000
    Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
    Местоположение: Шумен

    Re: Тема за кратки въпроси

    Мнениеот I.nfraR.ed » Пон Май 27, 2019 10:56 pm

    Лично мнение, но аз не бих се облякъл в това doltchini с тия грозни "графики" и надписи :erm: Това на Decathlon според мен изглежда (поне на външен вид) по-добре.
    Иначе от Декатлон преди карах с една фланелка с къс ръкав и в началото вършеше работа, но с прането след всяко каране започна да не отвежда потта добре и целият ставах мокър.
    Сега карам все с дълъг ръкав, но "ендуро" джърсита купувани отвън и след много пране все още са добре. И аз като Алекси съм ги купувал на прИмоции :D.
    Основно карам с Dakine Thrillium и е издържало доста падания като има само малко ужулвания и една съвсем малка дупчица на едното рамо. Само че това е джърси за спускане/ендуро.
    Не робувам на марки, купувам каквото ми хареса и основно на намаления - имам екипировка на Endura, Dakine, ION, RaceFace, dhb, 100%.
    Аватар
    I.nfraR.ed
     
    Мнения: 256
    Рейтинг: 1645
    Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

    Re: Тема за кратки въпроси

    Мнениеот koopss » Вто Май 28, 2019 12:41 pm

    Бюджетна покупка съм правил от ebay.co.uk (дириш "endura", сортираш по най-ниска цена+доставка, махаш търговете, доставяш до адрес в англия - габко, ggbg). От там имам едно чисто ново endura джърси (дойде си с етикетите) за 25лв ... (същото ново беше е около 70 паунда)
    Аватар
    koopss
     
    Мнения: 138
    Рейтинг: 1315
    Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

    Re: Тема за кратки въпроси

    Мнениеот elmen_pvv » Сря Май 29, 2019 9:08 pm

    От известно време ме гложди мисълта да си сложа някакво огледало за обратно виждане, че ми е кофти да се обръщам постоянно. Обаче не миизглеждат добре огледалата тип "мотор" на колело. Попадам на варианти под кормилото, на каската и т.н. но нямам идея дали са удобни , а няма и как да проверя. Кажете някакъв вариант, който е удобен и който ползвате без да изглежда смешно на планински велосипед.
    Аватар
    elmen_pvv
     
    Мнения: 13
    Рейтинг: 1200
    Регистриран на: Съб Фев 09, 2019 4:59 pm

    Re: Тема за кратки въпроси

    Мнениеот stoyancha » Сря Май 29, 2019 9:44 pm

    Колеги, препоръчайте ми чорапи за летния сезон, че от известно време се мъча да избера и не мога да се спра на точен модел, най вече видът на материята.
    Аватар
    stoyancha
     
    Мнения: 774
    Рейтинг: 1399
    Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

    Re: Тема за кратки въпроси

    Мнениеот Alexi » Сря Май 29, 2019 9:52 pm

    тънки мерино :beer:
    Аватар
    Alexi
     
    Мнения: 6276
    Рейтинг: 2000
    Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
    Местоположение: Шумен

    Re: Тема за кратки въпроси

    Мнениеот stoyancha » Сря Май 29, 2019 10:05 pm

    Нещо не искам много да са мерино, защото имах преди 2 чифта Shushon и се разпаднаха след няколко изпирания, може би защото не съм ги прал с не какъвто трябва препарат, а не искам да дам пари сега и за някаква течност, с която да пера чифт чорапи :/ Не малко пари отиват и за препарати, за дрехи, които имам с gore tex. :dontknow:
    Аватар
    stoyancha
     
    Мнения: 774
    Рейтинг: 1399
    Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

    Re: Тема за кратки въпроси

    Мнениеот bdog » Чет Май 30, 2019 7:04 am

    Погледни чорапите на Lorpen. Особено тези, които НЕ са мерино. За съжаление ги няма в БГ, но от друга страна не са особено скъпи.

    По отношение на мерино, аз лично имам добър опит с Point6, които често са с намаление в basecamp. Имам един чифт, с който съм правил Ком-Емине и какво ли още не (пеша), пран е N пъти и не изглежда много по-различен от нов. Пера ги с обикновен препарат за вълна.

    Point6 имат интересна история (тези, които я правят преди това са били създатели на SmartWool :) ):

    https://companyweek.com/company-profile/point6
    Аватар
    bdog
     
    Мнения: 335
    Рейтинг: 2000
    Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

    Re: Тема за кратки въпроси

    Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Май 30, 2019 9:21 am

    Пера моята мерино екипировка (и Шушон чорапи) с номален прах за пране, но на handwash програма и студена вода - изрично ги отделям от останалото пране, че две ежедневни блузки станаха детски размер заради жена ми :D
    Аватар
    Pr3d4t0R
     
    Мнения: 3970
    Рейтинг: 2000
    Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

    Re: Тема за кратки въпроси

    Мнениеот stoyancha » Чет Май 30, 2019 10:11 am

    Благодаря за препоръките. На Lorpen се спрях. Ще потърся с кого да поръчаме нещо от Bike24 и ще си взема 2 чифта от там. :beer:
    Аватар
    stoyancha
     
    Мнения: 774
    Рейтинг: 1399
    Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

    Re: Тема за кратки въпроси

    Мнениеот Коце » Чет Май 30, 2019 11:51 am

    Къс клин с презрамки или къс клин без презрамки е по-подходящ за планинско колоездене(XC)?
    Аватар
    Коце
     
    Мнения: 134
    Рейтинг: 1440
    Регистриран на: Пон Юни 25, 2018 3:14 pm

    Re: Тема за кратки въпроси

    Мнениеот bdog » Чет Май 30, 2019 1:15 pm

    stoyancha написа:Благодаря за препоръките. На Lorpen се спрях. Ще потърся с кого да поръчаме нещо от Bike24 и ще си взема 2 чифта от там. :beer:


    погледни и тук:

    https://www.bikeinn.com/?gclid=EAIaIQobChMIzZ2O0Y7D4gIVgeiaCh3oWA2IEAAYASAAEgJbFvD_BwE&gclsrc=aw.ds#fq=-id_tienda%3A4&search=lorpen&sort=score+desc,product(tm4,dispo)+asc&start=0

    Често имат по-добри цени.
    Аватар
    bdog
     
    Мнения: 335
    Рейтинг: 2000
    Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

    Re: Тема за кратки въпроси

    Мнениеот Svremeto » Пет Май 31, 2019 3:23 pm

    Здравейте, сравнително нов съм така, че си извинявам, ако скандализирам някой с изказването си. Време е да си сменя маслото на вилката (Suntour Epixon 26" - въздушна с винтил, ребаунд и настройка на твърдостта) за първи път и понеже имам достъп до най-различни автомобил и масла на по-ниски цени се зачудих дали мога да сложа някакво автомобилно - двигателно, за вилки на мотори, хидравлично, за скоростни кутии? Има ли такъв вариант, някой знае ли нещо, пробвал ли е?
    Svremeto
     
    Мнения: 41
    Рейтинг: 1200
    Регистриран на: Съб Юни 16, 2018 10:00 pm

    Re: Тема за кратки въпроси

    Мнениеот Alexi » Пет Май 31, 2019 3:29 pm

    за вилка на мотор става ,трябва да е fork oil и със съответния вискозитет по спецификация
    Аватар
    Alexi
     
    Мнения: 6276
    Рейтинг: 2000
    Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
    Местоположение: Шумен

    Re: Тема за кратки въпроси

    Мнениеот Svremeto » Пет Май 31, 2019 3:41 pm

    Благодаря много. Как обаче да разбера вискозитета? Сега гледах в наръчника на Suntour, където пише всичко за вилката, включитвлно и кога да се сервизира, и не пише нищо за това какво трябва да е маслото.
    Svremeto
     
    Мнения: 41
    Рейтинг: 1200
    Регистриран на: Съб Юни 16, 2018 10:00 pm

    ПредишнаСледваща

    Назад към Общ форум

    Кой е на линия

    Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта