Тема за кратки въпроси

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот kaliopo » Съб Сеп 21, 2019 6:55 am

С това става лесно, а помага и за други работи по велосипеда https://niko.bike/product/nrg-dry-degreaser/
Аватар
kaliopo
 
Мнения: 357
Рейтинг: 1664
Регистриран на: Пон Апр 28, 2008 4:26 pm
Местоположение: Варна

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот I.nfraR.ed » Съб Сеп 21, 2019 8:29 pm

WD-40
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот nkc20 » Пон Сеп 23, 2019 10:02 pm

Lucky Loser написа:
protiven написа:
Lucky Loser написа:Облепям си рамката на местата, през които минават кабеляците с изолирбанд. Като го сменя обаче остава лепило по рамката.
С какво най-лесно мога да го изчистя ?


Със спирт.

Пробвах със спирт, не пада.


Странно за спирта. Аз със спирт си махам лепилото от винетките и застрахователните стикери на колата и ефектът е стопроцентов.
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот evilzet » Вто Сеп 24, 2019 6:53 am

Точно тия стикери са направени и с вода да падат, така че няма смисъл от спирт.
evilzet
 
Мнения: 1487
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Вто Сеп 24, 2019 10:50 am

Да сте мяркали в БГ налична 12 скоростна срамска верига ? направо са безобразни нашите магазини ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6326
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот protiven » Вто Сеп 24, 2019 11:31 am

...
Аватар
protiven
 
Мнения: 358
Рейтинг: 1427
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 7:57 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот bratlence » Вто Сеп 24, 2019 12:03 pm

Alexi написа:Да сте мяркали в БГ налична 12 скоростна срамска верига ? направо са безобразни нашите магазини ..


https://www.bikecenter.bg/veriga-sram-p ... -12s-126l/

"SRAM 12 скорости верига цена" в google.
bratlence
 
Мнения: 82
Рейтинг: 1164
Регистриран на: Съб Юни 10, 2017 10:43 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот I.nfraR.ed » Вто Сеп 24, 2019 12:52 pm

Гугъл я намира там, обаче конкретната верига е на "запитване", т.е. я няма налична в никой от магазините им, нито на склад.
Пробвай да отидеш на място в магазин и да си я купиш. В най-добрия случай могат да ти я поръчат и да чакаш да дойде от чужбина.
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Петър Велков » Вто Сеп 24, 2019 1:26 pm

Alexi написа:Да сте мяркали в БГ налична 12 скоростна срамска верига ? направо са безобразни нашите магазини ..

Какво значи "безобразен" магазин?
Магазините за велосипедни части са десетки. А колко са каращите 12-скоростни срамски системи?
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Admin » Вто Сеп 24, 2019 2:11 pm

Петър Велков написа:
Alexi написа:Да сте мяркали в БГ налична 12 скоростна срамска верига ? направо са безобразни нашите магазини ..

Какво значи "безобразен" магазин?
Магазините за велосипедни части са десетки. А колко са каращите 12-скоростни срамски системи?

И колко от тях биха си купили веригата от България, освен ако не са на зор? ;) Зная че повечето хора няма да ме разберат правилно, но все пак ще го кажа и най-вероятно после ще трябва да отделям мнения в нова тема... Велопазарът е сложна система, в която всеки гледа своя интерес и как да оцелее най-ефективно. При положение, че българските потребители създават все по-малко търсене за това или инова, защото е все по-лесно и изгодно да се пазарува онлайн от чужбина, не бива да ни учудва, че все по-малко продукти ще се предлагат в България, особено от марки и от видове, които се намират твърде лесно при конкуренцията (т.е. онлайн). Едва ли някой български търговец ще иска да си блокира средствата в някакви продукти, които може да се надява да бъдат купени най-вече в спешен случай. А пък липсата на дори такива елементарни неща като вериги, дерайльори (за хубави вилки не смея и да мисля вече!) още повече насочва потребителите към чуждестранните онлайн платформи. И кръгът се затваря. Един омагьосан кръг, който по мои наблюдения промени страшно много целия пазар в последните години, тласкайки все повече търговци към това да бъдат повече сервизи, отколкото магазини, или пък да се насочат повече към масовия потребител и ниския ценови клас, отколкото към МТБ и по-скъпи компоненти.
Не защитавам никого в случая - нито търговци, нито потребители. Всеки си има своята логика, своите причини. Просто споделям наблюдения за един процес, който може би е необратим. И в който по стара българска традиция всеки „се оправдава“ с другата страна - потребителите не са доволни от обслужване, асортимент и цени; търговците пък не са доволни от търсене, лоялност и т.н. Общо взето патова ситуация и се съмнявам, че нещата ще се обърнат в скоро време. :(
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Сеп 24, 2019 3:11 pm

От както се смени дистрибутурът на Шимано за България дават добри цени - първо питам тук и обикновено е налично след 3-4 дена. Ако не е, чак тогава поръчвам от чужбина.

Със компоненти SRAM беше така отдавна, но за жалост не им се получиха нещата (част от причините ги е написал Админ) -_ https://www.mtb-bg.com/index.php/other/ ... 14-bikelab
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3980
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот bratlence » Вто Сеп 24, 2019 8:49 pm

Аз купувам само Shimano и другите не ме интересуват :D

И все пак, и аз си мислех да кажа, че никога не съм виждал МТБ в БГ с 12 скорости, освен в интернет, но и за това не съм сигурен. Ако качиш някоя снимка на колелото би било яко :D
Освен това от Германия (bike-discount.com) доставката е 15 евро и частите ще са при теб за седмица. Поръчай си я от там с още някоя екстра и си готов. Ако ще го правиш даже и аз бих се включил към поръчката, ако нямаш против.
bratlence
 
Мнения: 82
Рейтинг: 1164
Регистриран на: Съб Юни 10, 2017 10:43 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Вто Сеп 24, 2019 11:11 pm

Не знам с какво въпроса ми предизвика негативни коментари .. магазините ни са безобразни и с това надали някой не би се съгласил .. колко струва една верига ,че да нямат поне 1 брой на склад ( това са магазини с претенции ,най големите в БГ официални представители на тая и оная марка ) .. отвън знам как да поръчвам bratlence ( както и да ползвам гугъл ) , май само храна не съм почнал да си поръчвам от вън - просто не ми се чакаше 1 седмица за верига но явно това ще е начина ... а веригата работи и на други системи освен "срамски" , предполагам е ясно на всеки .. това не важи обаче за шиманската 12 скоростна верига ( нея я има тук там налична ) .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6326
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Admin » Вто Сеп 24, 2019 11:25 pm

Хм, защо пък приемаш коментарите като негативни? Просто анализираме една ситуация, която със сигурност не е приятна за никого, но в същото време е доста закономерна (не казвам нормална, защото закономерното не е задължително нормално, но пък обикновено е логично следствие от разни фактори). Пак казвам, че аз не виня потребителите за нищо, но и търговците не бих ги нарекъл „безобразни“ заради това, че се съобразяват с пазарната конюнктура и обстановка и оцеляват кой както може. :peace:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Сря Сеп 25, 2019 12:04 am

И ти си прав .. поръчах от Hibike през Добри :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6326
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот bratlence » Сря Сеп 25, 2019 1:04 am

Споко бе Админе, ний ни съ бийм, само коментираме ситуацията! Аз мисля, че магазините ни хич не са добре снабдени за моите изисквания, но за сметка на това са доста добре снабдени имайки предвид масовите потребители. И на мен ми се иска да продават хубави неща на ниски цени, че и да имат бройка, ама нали и те трябва да се хранят. Тук повечето колела се купуват за деца, които идват и ми викат "Баси якото колело, колко пари го взе??" Мекицата за тях е колело с двукоронна вилка и още един амортисьор. Знаят че шимано е най-доброто окомплектоване, FOX са най-яките вилки, имат си представа че 200мм ход е топа... Да не продължавам. И аз съм бил така, и сега ги гледам какви са пичовете. Ръководят се от пари и това, което се говори в групичката им.
bratlence
 
Мнения: 82
Рейтинг: 1164
Регистриран на: Съб Юни 10, 2017 10:43 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот I.nfraR.ed » Чет Сеп 26, 2019 8:16 pm

Искам да вдигна един Recon RL 29" Boost 2019-та от 130 на 140мм.
Гледам ръководството и има малка разлика в Solo Air буталото, но става въпрос само за зегерката отдолу - няма я, а са сложили нещо като тапа.
За да се вдигне на 140мм трябва вместо 20мм спейсъри да остане само 10мм. Спейсърите са от твърда гума, а не са от пластмасовите.
Това на снимката е цял 20мм спейсър, като е разграфено за 2х10. Питането е дали е ок да го срежа по средата?

ПП: Реално не виждам пречка, пък и се продават резервни ако искам после пак да я върна на 130 и предпочета да е с цял спейсър, а не 2 половинки.

Между другото тая вилка е на 3-4 карания, т.е. нова е. В ботушите имаше малко масло, а дунапренените пръстени са почти сухи.
Прикачени файлове
IiwTksd.jpg
(374.97 KiB) 472 пъти
jKRLYzM.jpg
(386.7 KiB) 523 пъти
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот bdog » Чет Сеп 26, 2019 9:18 pm

I.nfraR.ed написа:Между другото тая вилка е на 3-4 карания, т.е. нова е. В ботушите имаше малко масло, а дунапренените пръстени са почти сухи.


Моят скромен опит от 3-4-5 нови вилки сочи, че винаги трябва да се проверява дали има масло в ботушите преди да се подкарат. Понякога са както е по спецификация, но понякога са повече или по-малко сухи.
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Чет Сеп 26, 2019 9:21 pm

да се среже спейсъра за ход е нормална практика ,режи го смело ,само провери все пак дали хидравликата има още 10мм ход ,да няма неприятна изненада :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6326
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот I.nfraR.ed » Чет Сеп 26, 2019 9:28 pm

Буталото на хидравличния патрон влиза доста навътре, би трябвало да няма грижи (шишът си влиза напълно). А и според ръководството настройката става само чрез спейсърите.
Чудя се дали да не отворя и другата страна, защото още отначало не ми харесва как работи вилката като я сравнявам с моята Mattoc Pro IRT, но може би просто Motion Control-a си е такъв.
Като нищо има повече или по-малко масло и там.

Благодаря за отговорите!

ПП: Нямам в момента маслото, което се препоръчва (Rockshox 5wt Suspension Oil), което доколкото знам е Maxima 5wt. На Matoc-а като заместител на Maxima-та (зелена мисля беше) си ползвам Motorex 2.5wt Racing Oil, което е с подобен вискозитет.
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Чет Сеп 26, 2019 9:42 pm

няма как да се сравнят 2те вилки ,от различни класове са .. хидравликата МС ако няма достатъчно масло не работи компресията/ребаунда ,а ако е много не си прави целия ход - вътре е пределно опростена ,дори да смениш маслото надали ще има разлика просто толкова си може .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6326
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот I.nfraR.ed » Чет Сеп 26, 2019 11:31 pm

Оставих хидравликата за профилактика през зимата като я отворя пак. Струва ми се що-годе добре, понеже настройките работят.
Сега след профилактиката на ботушите и въздушната камера е осезаемо по-добре и не запъва в началото на хода.
То се и очакваше след като беше почти суха вътре. Вече е и със 140мм ход, да видим как ще се държи и какви ще са отзивите.
На семерингите слагам RSP Slick Kick вместо Sram Butter.
Аватар
I.nfraR.ed
 
Мнения: 256
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Авг 20, 2009 10:48 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот SStoeV » Пет Сеп 27, 2019 11:29 am

Малка тема за размисъл:
В момента карам с вилка 160мм ход на 27.5 колело. Ако набия вилка 150мм за 29ка ще има ли голяма промяна в геометрията? Вилката, която е 160мм е X Fusion, тази със 150мм е RS Lyrik. На кууло Pulse QRS. :beer: :beer: :D
Аватар
SStoeV
 
Мнения: 684
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2007 7:10 pm
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот moridinbg » Пет Сеп 27, 2019 1:11 pm

Гледаш Axle to crown на двете вилки и смяташ.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Сеп 27, 2019 1:14 pm

Не само -> около -1 градус на всякъде, малко по-дълго междуосие и малко по-високо середно. Axle to Crown сигурно ще се увеличи със сантиметър и още сантиметър и малко от по-голямото колело. Преди да го правиш обаче измери колко разстояние имаш от гумата до рамката при ботъм аут.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3980
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот SStoeV » Пет Сеп 27, 2019 2:11 pm

axle to crown e +11мм за RS-a. @Pr3d4t0R измерването при bottom out на задницата или отпред? :beer:
Аватар
SStoeV
 
Мнения: 684
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2007 7:10 pm
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Съб Сеп 28, 2019 3:26 pm

Отпред - отзад нали остава без промени. Би трябвало да е наред, но най-добре да си сигурен.
Също така имаш още + сантиметър и нещо от по-голямата гума.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3980
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот breackkz » Нед Сеп 29, 2019 1:27 pm

В момента съм с тези педали:
NS Aerial Loose Ball
https://dragzone.bg/pedali-ns-aerial-loose-ball

Обаче пиновете стърчат много и ми нараняват подметката на обувките... Махнах ги, но без тях много се хлъзгам :-Д Предложете ми някакви по-подходящи педали или откъде мога да взема пинове със заоблено краища?

Сегашните бяха от тези:
https://dragzone.bg/pinove-za-pedali-dmr-standard
Вече са в коша за боклук :)
breackkz
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Юни 23, 2016 6:53 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот kibrorgat » Нед Сеп 29, 2019 4:41 pm

breackkz написа:В момента съм с тези педали:
NS Aerial Loose Ball
https://dragzone.bg/pedali-ns-aerial-loose-ball

Обаче пиновете стърчат много и ми нараняват подметката на обувките... Махнах ги, но без тях много се хлъзгам :-Д Предложете ми някакви по-подходящи педали или откъде мога да взема пинове със заоблено краища?

Сегашните бяха от тези:
https://dragzone.bg/pinove-za-pedali-dmr-standard
Вече са в коша за боклук :)


:crazy: поне да ги беше изпилил вместо да ги хвърлиш
kibrorgat
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Юни 27, 2018 3:54 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот breackkz » Нед Сеп 29, 2019 4:56 pm

Искам в горната си част да са широки, пилене не ми върши работа :-)
breackkz
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Юни 23, 2016 6:53 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron