Въпросче към безкамерните гурута

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Въпросче към безкамерните гурута

Мнениеот PtD » Чет Юли 26, 2007 2:19 am

Няколко пъти правя безкамерни от гуми, дето Стан е обявил, че не стават. При това забелязвам интересна зависимост - докато се надуят първия път (без боза), пада голяма борба. Обаче, веднъж надути и спаднати, следващите помпания няма никакъв проблем - захапва от раз.

Някакви идеи защо става така?
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот screamBoy » Чет Юли 26, 2007 2:48 am

перфектно почистване на ръбовете на външната (което става с първото надуване) ?
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот PtD » Чет Юли 26, 2007 3:30 am

screamBoy написа:перфектно почистване на ръбовете на външната (което става с първото надуване) ?


Да, ама не. Специално преди това раздух с вътрешна на 4 атмосфери, и пак не рачи да се надуе като хората с компресора, трябваше да се мъча като грешен дявол.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот bikerider » Чет Юли 26, 2007 8:14 am

Какъв е борда на гумата - с телена жица или не? ;)
Ако си с кевларен борд, нормално. Имах същите проблеми навремето.

Вътрешната гума според мен не е показател, защото натиска борда надолу, а не настрани.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Ozzie » Чет Юли 26, 2007 8:24 am

Предполагам, че благодарение на "бозата" се получава някакво уплътнение между гумата и шината. Което уплътнение от своя страна почти залепя гумата за шината. Затова последващите напомпвания са по- лесни. Поне аз това съм забелязал като съм сменял външните. Досега два пъти.
Понякога за първото раздуванет има нужда от още един чифт ръце. Поне на мен ми се наложи първия път. Имаше някакво място където не можеше да се раздуе хубаво, та този втория само леко я "шляпна" с ръка около проблемното място и се наду на момента, а преди това си беше жива мъка.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот bikerider » Чет Юли 26, 2007 11:38 am

Аз дори не ползвам сапунена вода вече, точно заради "конеца" дето се образува по лентата.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот PtD » Чет Юли 26, 2007 11:43 am

bikerider написа:Какъв е борда на гумата - с телена жица или не? ;)
Ако си с кевларен борд, нормално. Имах същите проблеми навремето.

И с телен, и с кевларен борд.

Вътрешната гума според мен не е показател, защото натиска борда надолу, а не настрани.

Хм, това е идея. Трябва обаче да се види дали наистина, защото едни и същи сили действат на вътрешната и на външната (когато няма вътрешна), т.е. приблизително би трябвало да се натискат на едни и същи места.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот PtD » Чет Юли 26, 2007 11:44 am

Ozzie написа:Понякога за първото раздуванет има нужда от още един чифт ръце.


Колко си прав само (за някои гуми)! :crap:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Sp3c7r3 » Чет Юли 26, 2007 12:21 pm

О, безкамерни гурута!! :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:
Идеята е слдната: чичко Стан препоръчва това: бандажчи

Но това е платнен фитил с дебелина милиметър най много, широчина - някаква си, каквато си избереш, и струва 20ст метъра на женски пазар!!! Моля ви, посочето ми 1 причина да си го купя от УСА със синя боичка велокс отколкото от чичкото с платнените ленти на Кирков... :confused:
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот jivkonik » Чет Юли 26, 2007 12:29 pm

Sp3c7r3 написа:О, безкамерни гурута!! :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:
Идеята е слдната: чичко Стан препоръчва това: бандажчи

Но това е платнен фитил с дебелина милиметър най много, широчина - някаква си, каквато си избереш, и струва 20ст метъра на женски пазар!!! Моля ви, посочето ми 1 причина да си го купя от УСА със синя боичка велокс отколкото от чичкото с платнените ленти на Кирков... :confused:

Ползвам на Велокс лентата (не карам безкамерни) и мога да ти кажа, че е класи по-добра от всякакви баднажи, които предлагат родните веловносители. Това е нещо като текстилено тиксо, не фитил - доста е плътно и долната част му е намазана с лепило. Фитила е по-дебел от него, няма лепило и ми се струва че от разтягане (нали е плетен) може да се промуши нещо стърчащо от каплата и да бодне гумата....
Пробвай де, после ще споделиш.
Ако минеш сряда на сбирките на "Баба Яга" ще ти го покажа, имам малко останало неизползвано.
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот Sp3c7r3 » Чет Юли 26, 2007 12:38 pm

@jivkonik: благодаря ти, като стегна каруцата след около месец, ще мина да видя това. А не знам дали си виждал хубав фитил, но те са както с ралична дебелина, така и с различна широчина, и не се разтягат (може би най тънките, но такива не се продават). Имам личен опит, ползвал съм няколко вида фитили докато улуча правилният за направата на същите за вдигане на тежести. Може би има много предимства пред обикновения фитил, но трябва да се пробва преди да се говори. Може би в крайна сметка ще стане както bikerider посъветва - със лейкопласт и изолирбанд. Аз си мислех за фитил с двойнозалепващо широко тиксо и изолирбанд... може да опитам и двата варианта, ще споделя какво се е получило. :agree: :agree: :agree: :agree:
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот bikerider » Чет Юли 26, 2007 12:44 pm

PtD написа:Хм, това е идея. Трябва обаче да се види дали наистина, защото едни и същи сили действат на вътрешната и на външната (когато няма вътрешна), т.е. приблизително би трябвало да се натискат на едни и същи места.


Знаех си, че ще кажеш това :D
Борда на външната се изтласква настрани към ръба на шината, поради това, че стената на външната отива навън, в следствие на налягането на вътрешната, обаче същото налягане на вътрешната я кара да натиска борда на външната и надолу, което до известна степен пречи на борда, тоест искам да кажа, ако си помпал с вътрешна гума, това не е задължително да ти помогне за безкамерния монтаж. Може и да помогне, може и да не помогне, зависи според мен от външната каква е.

Аз все още нямам проблеми да напомпам двустенка (без иглата на вентила) с floorpump. Едностенка - само с компресор и става за секунди, трябва вентила да е отдолу за да се сплеска и разшири външната при вентила. Или пък с ръка да се сплеска гумата при вентила. Поне това сочи моя опит.

disclaimer: не се имам за безкамерно гуру, обаче! :)

Edit: още нещо за чичо Стан - тия гуми, които той казва, че не стават, наистина не стават, защото или носят по-голям риск от изваждане на борда, или матриала им не се вулканизира хубаво от бозата.
Например гуми с голям tpi не са особено подходящи, щото няма какво да се вулканизира. Digga-та ми леко сълзи, където съм я перфорирал на скален връх и само лепенка отвътре помага. Не знам на какво се дължи, ужким Конти-тата ставали, ма явно не важи за всички Конти-та
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Ozzie » Чет Юли 26, 2007 1:12 pm

bikerider написа:disclaimer: не се имам за безкамерно гуру, обаче! :)
Me too.
Само споделих скромния си опит от направата на 4 такива гуми досега. Даже последния път с Континеталката (Вертикал) забравих за сапуненета вода. И въпреки всичко стана като по мед и масло. Дори със стария "бандаж" изрязан от вътрешна 20" гума. :)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта