Велоалея, скутер, Варна.

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот lord_chuldarkar » Пон Юни 03, 2019 1:28 pm

Exorcist написа:Велосипед по смисъла на т. 19 от §6 на ДР на ЗДвП е 19 е пътно превозно средство най-малко с две колела, което се привежда в движение с мускулната сила на лицето, което го управлява, с изключение на инвалидните колички.


За тая дефиниция си мислех и аз когато оставих първото мнение.
Тротинетките със сигурност влизат в нея. Ел велосипеда и ел тротинетките според мен както е записана също влизат. Отделно дефиницията е най малко 2 колела, т.е. би следвало да влизат и ролери, скейбордове и прочее.

2+ колела и мускулна сила и знак Г14 (стилизиран велосипед) ти отваря широко врати :)
Аватар
lord_chuldarkar
 
Мнения: 94
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 10:08 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот Exorcist » Пон Юни 03, 2019 2:09 pm

lord_chuldarkar написа:
Exorcist написа:Велосипед по смисъла на т. 19 от §6 на ДР на ЗДвП е 19 е пътно превозно средство най-малко с две колела, което се привежда в движение с мускулната сила на лицето, което го управлява, с изключение на инвалидните колички.

За тая дефиниция си мислех и аз когато оставих първото мнение.
Тротинетките със сигурност влизат в нея. Ел велосипеда и ел тротинетките според мен както е записана също влизат. Отделно дефиницията е най малко 2 колела, т.е. би следвало да влизат и ролери, скейбордове и прочее.
2+ колела и мускулна сила и знак Г14 (стилизиран велосипед) ти отваря широко врати :)


Ами... не съм сигурен в това. Не съм изследвал въпроса, трябва да се види съдебна практика по административни или наказателни дела, ако има, за да се отговори категорично. Но все пак си мисля, че към момента по велоалеите, т.нар. от закона ни "път само за велосипедисти" тротинетки не могат да влизат, нито ролери, скейтове и др.
Защото има и други разпоредби в закона и правилника, от които се извличат допълнителни задължителни по закон белези на велосипеда, за да е велосипед.
Например:
Чл. 79. За да участва в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, всеки велосипед трябва да има изправни:
.............
4. бели или жълти светлоотразители или светлоотразяващи елементи отстрани на колелата.

Чл. 81. На водача на двуколесно пътно превозно средство е забранено:
...........
2. да управлява превозното средство, без да държи кормилото с ръка, както и да освобождава педалите, с които контролира превозното средство;

Чл. 82. Забранено е движението на велосипедисти в група за тренировка, ако пред и зад групата няма придружители с автомобил или мотоциклет.

И т.н. има още.

От горното е видно, че в момента закона припознава велосипеда като нещо, което задължително има и педали, и класически колелета с възможност за светлоотразители. Ако се зачетеш във всички разпоредби, които касаят велосипеда в закона и правилника, ще видиш, че те по никакъв начин не водят до възможност това да са тротинетки, скейтове, ролери.... а свеждат дефиницията на велосипеда само до класическото му понятие. Почти съм убеден, че така го четат и съдиите в практиката.

Това е законодателството ни към момента, не казвам, че е съвременно или е адекватно на 2019.
Аватар
Exorcist
 
Мнения: 275
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:08 pm
Местоположение: София

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот m0nss7erKill » Чет Юни 13, 2019 6:02 pm

Много ми е тегаво карането по шибаните вело алеи, щот по тях се движат всякакви неадекватни олигофрени. Кой кара на зиг-заг, кой не може да кара, кой кара по-средата, все едно си е у тях и прочие. Ако се движиш по тях в часовете около 08:00, 12:30-14-30, 17:30-18:30 е супер шибано, щот тогава ония шибаняци дето ходят на даскало свършват, излизат от обора и като едно шибано стадо вървят по шибаната алея на групички. Е да ти е*а ма*ката, излез така и на пътя.
Освен това, това спиране,и слизане и сякви подобни глупости по пешеходните пътеки са ми "невъзможни", тъй като вместо да стигам за 12 минути, ще стигам за 20+. Еми не, няма да стане тва. Тъкмо ще си стигна оптималната скорост/каданс, и ще трябва да спра. Мога просто да намаля, да се огледам и да си продължа. Или пък мога просто да си карам по платното, и да си спирам само по светофарите, на които така или иначе пак спирам. (освен ако неадекватната алея не пресича пътя, тогава чакаш 2)
Много обичам когато някой неадекватен идва срещу мен, аз се дърпам максимално в дясно, пък той си стои, щот е олигофрен, и се чудиш до последно дали няма да се качи отгоре ти.
Пълно е с неадекватни мааму стара.

Който където иска да си кара, ама да не забравя че има и други.
m0nss7erKill
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Май 19, 2016 3:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот stoikata » Пет Юни 21, 2019 10:11 am

И за чий сега трябва да търсим под вола теле тоя знак аджеба ограничава ли останалите двуколесни превозни средства да се движат по велоалеята или не? Ама дай сега и законите да тълкуваме...

Ами ако няма велоалея къде се движиш?? В някои случай по тротоара. Ама на тротоара като няма знак само за пешеходци - това значи ли, че можеш да караш по него?
Аз лично нямам проблем тротинетки и ел. велосипеди да се движат по велоалеята. Проблем имам когато някой скапаняк със скутер (мотор)
кара там за да не се друса на паветата. (визирам велоалеята на Борис в София)

Всички сме участници в движението и се придвижваме по една или друга причина из града - било то с колело, тротинетка, лонборд, блейдъри, скейт.. И при наличие на велоалея - то ние нямаме място на улицата или на тротоара. Аз поне така ги приемам нещата и понеже съм с колело няма да взема да газя останалите и да им цитирам после ЗДвП и да им соча назидателно знак номер еди кой си.
stoikata
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 19, 2011 12:50 pm
Местоположение: София

Предишна

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта