Велоалея, скутер, Варна.

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот XenonC » Пет Май 31, 2019 1:02 pm

Здравейте!
Регистрирах се в този форум за да споделя една случка, а и за да науча повече по въпроса, който я предпостави. Случката касае велоалея, колоездач и електрически скутер. Под думата скутер, разбирайте тротинетка, M365. Силно ме интересува в кого е грешката, защото освен водач на този скутер, съм и велосипедист, който кара шосейка и хибрид.
Та така: имам ли право като водач на ел. Тротинетка да карам по велоалеята? Скоростта на модела е ограничена до 25км/ч, има светлини и звънец.
Моето впечатление от това което преживявам на другия край на планетата където живея е, че това е позволено. Караме си скутери, велосипеди в мир и разбирателство.
Карам си днеска аз по велоалея във Варна, и съм на края на батерията. Засилвам се по всеки баир за да набера инерция и да си помогна при изкачване. При едно такова изкачване виждам екипиран велосипедист, каски, светлини, звънчета /от силните дето вият като аларма на кола/.
Той ме вижда и неумело започва да се води към мен, при което започва да свири /по точно да пищи/ и след като установява посоката на сблъсък, да подвиква: „Какво търсиш тука ти, бе?“
Подминавам го аз, замислям се, на мен ли вика? Намалявам, обръщам се, гледам – други няма.
Младежа – газ по нанадолното и да го няма.
Позамислих се, обърнах аз и газ след него. Да отида да го питам, защо иска да ме блъсне? Малко ли са му глупаците по велоалеята, майките с колички, паркираните коли. Аз карам сходно превозно средство, съобразявам се с всички велосипедисти, не от друго а от солидарност. Нямам къде да си карам шосейката във Варна. Яд ме е, но не гоня хората да ги блъскам.
Добре де, но на баира нагоре ми издиша батерията и докато се кача, беше изчезнал агресора.
Позавъртях се, видях едно паркирано колело, черно, оборудвано, маунтин байк, ама онова сякаш беше бяло. Може би с червено...
Прибрах се, викам си, може да съм виновен. Не че това оправдава идиота, с опита си да се качи отгоре ми. Но да проверя. Попитах притял, после още един. На мнение са /и двмата велосипедисти/, че не съм виновен аз. Посъветваха ме да драсна тук.
Ето ме, споделям ви.
Моите извинения ако съм сбъркал, но и да съм, да дойде отгоре ми... ако се похвали на някой тук или го прочете = ами идиот си братче. А аз утре пак ще мина оттам ако искаш да ме видиш. Това между подлеза на Мир и отбивката за Дубровник.
/не и по велоалеята ако не съм прав разбира се/
Поздрави и предварително благодаря за отговорите и съветите!
XenonC
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 31, 2019 12:03 pm

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Май 31, 2019 2:44 pm

В ЗДвП няма дефениция за вело алея, което означава, че няма екслузивност за движение по нея само на велосипеди, както е в по-уредените държави. Това означава, че теоритично няма основание да ти се репчи - на практика знаем къде живеем и как голяма част от матр'яла се държат все едно другите не съществуват.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот kibrorgat » Пет Май 31, 2019 2:49 pm

и на мен с колелото ми се пулят баби, дядовци, майки с колички и тн. след като се засечем на велоалеята буквално на метър от табелата, че е забранено за тях...

като цяло пълен игнор... няма смисъл да се разправяш/гониш
kibrorgat
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Юни 27, 2018 3:54 pm

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот Yash » Пет Май 31, 2019 3:12 pm

По софийските редовно мотоциклетисти ги използват, за да се наредят най-отпред на светофара. Един път един даже ми свирна да му направя място...
Отделно там си карат със скейтове, ролери, тротинетки.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот XenonC » Пет Май 31, 2019 3:37 pm

Наясно съм къде съм карал, за голямо мое съжаление.
Но все пак говорим за така наречен "колега".
Не обичам тази дума, затова и не съм я използвал по-горе. Доколкото ми е известно обаче, карането на ел. тротинетки по велоалеите е желателно. Дори за самите велосипедисти би следвало да бъде - нали и аз дзънкам на баби, дядовци и неориентирани току-що родили младенеца.
XenonC
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 31, 2019 12:03 pm

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот lord_chuldarkar » Пет Май 31, 2019 3:50 pm

Както казаха вече, няма ясна дефиниция какво е вело алея.
Ако идеята е да се отдели потока с двуколесни от пешеходците които са по бавни, в това тълкуване си в правото си да караш там.

В Холандия и мотопеди ограничени до 40 (не съм сигурен 30,40 или 50) имат право да ги ползват и карат по алеите, а не по шосето (което разбира се дразни редовия велосипедист придвижваш се с около 12-20км/ч).

Вярно е че тротинетката вероятно не е дефинирана по никакъв начин в ЗДП, но мисля че може да се причисли към велосипед, двуколесно задвижвано със собствена тяга.
Аватар
lord_chuldarkar
 
Мнения: 94
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 10:08 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот Vatman » Пет Май 31, 2019 3:52 pm

Pr3d4t0R написа:В ЗДвП няма дефениция за вело алея, .

А синия знак с нарисуван бял велосипед за какво е... ?
Vatman
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 2:00 pm
Местоположение: с. Каменица, община Велинград

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот XenonC » Пет Май 31, 2019 3:56 pm

Vatman написа:
Pr3d4t0R написа:В ЗДвП няма дефениция за вело алея, .

А синия знак с нарисуван бял велосипед за какво е... ?

Е къде е дефиницията?
XenonC
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 31, 2019 12:03 pm

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот Yash » Пет Май 31, 2019 4:34 pm

XenonC написа:
Vatman написа:
Pr3d4t0R написа:В ЗДвП няма дефениция за вело алея, .

А синия знак с нарисуван бял велосипед за какво е... ?

Е къде е дефиницията?
Прикачени файлове
Screenshot_20190531-172950.png
(378.28 KiB) 176 пъти
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот XenonC » Пет Май 31, 2019 4:37 pm

Yash написа:
XenonC написа:
Vatman написа:
Pr3d4t0R написа:В ЗДвП няма дефениция за вело алея, .

А синия знак с нарисуван бял велосипед за какво е... ?

Е къде е дефиницията?

Това е дефиниция на знака. Не на велоалея като такава.
Освен това днес говорих със един доста запознат велосипедист, който твърдеше, че НЕ си задължен да караш по велоалеята, а можеш и на пътя. В закона за движение по пътищата няма дефиниция "Не трябва да караш т.н. и т.н."
Аз не съм го проверил, но доколкото помня, наистина няма такова нещо.
XenonC
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 31, 2019 12:03 pm

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот Yash » Пет Май 31, 2019 4:45 pm

Хайде всички прочетете Закона за движение по пътищата и правилника за прилагането му.
Въпросният син знак е със задължително действие и се отнася за всички участници в движението. Поставянето му в началото на пътя, алеята, пътеката и др. означава точно, че въпросните са за движение само на изобразените на знака.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот XenonC » Пет Май 31, 2019 5:08 pm

Yash написа:Хайде всички прочетете Закона за движение по пътищата и правилника за прилагането му.
Въпросният син знак е със задължително действие и се отнася за всички участници в движението. Поставянето му в началото на пътя, алеята, пътеката и др. означава точно, че въпросните са за движение само на изобразените на знака.

Донякъде съм съгласен, но:
откакто е писан този закон, са се появили десетки модификации както на велосипеди, така и на тритонетки, ел. двуколки, триколки, бордове и т.н.
Къде се движат детските колички като не са изобразени? Децата с триколки?
Колелото изобразено на знака е символично. Аз като имам бегач да не карам ли по велоалеята, защото не прилича на изобразеното?
Не че тя става за каране на бегачи...
XenonC
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 31, 2019 12:03 pm

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот XenonC » Пет Май 31, 2019 5:11 pm

Между другото, като се заговорихме за закона, велосипедистите са длъжни да слизат на пешеходна пътека и да пресичат пеша.
Идиота днес, като се обърнах и мина през пешеходната пътека с пълна газ на колелото.
Щото много коректен.
XenonC
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 31, 2019 12:03 pm

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот Exorcist » Пет Май 31, 2019 6:30 pm

XenonC написа:........ имам ли право като водач на ел. Тротинетка да карам по велоалеята?....

Естествено, че нямаш право. Както и всякакви други мотопеди, мотори... нямат право да движат по велоалея.
Стига да има знак Г14 "Задължителен път само за велосипедисти". Този знак на практика замества нуждата от легална дефиниция в момента на понятие "велоалея", защото закона и правилника за прилагането му при дефинирането на Г14 отдавна са я кръстили. Също така, ако го има този знак, то за велосипедиста е задължително да ползва пътя след знака и няма право да кара по шосето.
Велосипед по смисъла на т. 19 от §6 на ДР на ЗДвП е 19 е пътно превозно средство най-малко с две колела, което се привежда в движение с мускулната сила на лицето, което го управлява, с изключение на инвалидните колички.
Аватар
Exorcist
 
Мнения: 275
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:08 pm
Местоположение: София

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот XenonC » Пет Май 31, 2019 7:16 pm

Exorcist написа:
XenonC написа:........ имам ли право като водач на ел. Тротинетка да карам по велоалеята?....

Естествено, че нямаш право. Както и всякакви други мотопеди, мотори... нямат право да движат по велоалея.
Стига да има знак Г14 "Задължителен път само за велосипедисти". Този знак на практика замества нуждата от легална дефиниция в момента на понятие "велоалея", защото закона и правилника за прилагането му при дефинирането на Г14 отдавна са я кръстили. Също така, ако го има този знак, то за велосипедиста е задължително да ползва пътя след знака и няма право да кара по шосето.
Велосипед по смисъла на т. 19 от §6 на ДР на ЗДвП е 19 е пътно превозно средство най-малко с две колела, което се привежда в движение с мускулната сила на лицето, което го управлява, с изключение на инвалидните колички.

Интересно.
Двуколесно превозно средство - тротинетка.
Което се придвижва с мускулна сила - тротинетка без мотор или с изключен мотор. И бутам с крак.
Светлини има, светоотразители има, звънче има.

P.S. И това правите ли го, да хукнете да блъскате някой който не е за велоалеята с колелото? И да подвиквате? Или беше изцепка на селската пръчка в конкретния случай? Щото преди малко пак карах там и силно се надявах да се срещнем пак...
Но видях други двама с тротинетки, ЕЛ. единия дори детето си возеше между краката си.
XenonC
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 31, 2019 12:03 pm

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Май 31, 2019 8:46 pm

@Exorcist
Посочи, моля, къде има описана забрана за предвижване на нещо различно от велосипед по лента маркирана с този знак? :agree:
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот Exorcist » Пет Май 31, 2019 9:00 pm

Pr3d4t0R написа:@Exorcist
Посочи, моля, къде има описана забрана за предвижване на нещо различно от велосипед по лента маркирана с този знак? :agree:

Г14 "Задължителен път само за велосипедисти"
Пътни знаци група ‘Г’ – Пътни знаци със задължителни предписания.
Кое според теб е неясно, като имаш предвид какво е легалното определение на велосипед?
Аватар
Exorcist
 
Мнения: 275
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:08 pm
Местоположение: София

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Май 31, 2019 9:50 pm

Не се заяждам - питам защото аз лично знам и намирам това:
Раздел III.
Разположение на нерелсовите пътни превозни средства върху пътя

Чл. 15. (1) На пътя водачът на пътно превозно средство се движи възможно най-вдясно по платното за движение, а когато пътните ленти са очертани с пътна маркировка, използва най-дясната свободна лента.
(2) Разпоредбите на ал. 1 не се прилагат и водачът на моторно превозно средство може да използва за движение най-удобната за него пътна лента в следните случаи:
1. (отм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.)
2. (изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г.) в населените места, на пътно платно с две и повече пътни ленти за движение в една посока, обозначени с пътна маркировка или пътен знак, по които е разрешено движението на пътни превозни средства със скорост не по-голяма от 80 km/h;
3. когато навлизането по пътната лента се разрешава от светлинен сигнал.
(3) Броят на пътните ленти се определя от пътната маркировка или от пътен знак, а когато няма такива - от водачите, съобразно широчината на платното за движение, широчината на недвуколесните пътни превозни средства и от необходимото странично разстояние между тях.

(4) Когато има път, платно за движение, пътна лента или алея, предназначени за движение на определени пътни превозни средства, водачите на тези превозни средства са длъжни да се движат по тях.
(5) Когато няма специално предназначена за тях пътна лента или алея, водачите на мотопеди, велосипеди и други немоторни превозни средства може да използват за движение разположения отдясно по посоката на движението им пътен банкет, ако той е годен за това и ако това не пречи на другите участници в движението.

(6) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Когато пътна лента е сигнализирана за движение само на превозни средства от редовните линии за обществен превоз на пътници, се забранява движението на други пътни превозни средства.
(7) (Нова - ДВ, бр. 54 от 2010 г., изм. - ДВ, бр. 37 от 2015 г.) Забранено е преминаването и паркирането на пътни превозни средства в паркове, градини и детски площадки в населените места извън обозначените за това места.



Което за мен означава, че знакът задължава велосипедистите да карат там, но не виждам никъде забрана на някой друг да ползва вело алеята. В законът изрично е посочена забраната свързана с бус лентите. Очевидно законодателството в тази си част трябва да се промени, особено в контекста на ел. тротинетките/колела и други подобни, които стават все по-популярни.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот Sprite » Пет Май 31, 2019 11:29 pm

Здравейте колеги ! От известно време пребивавам постоянно в Нидерландия и искам да споделя какво е положението тук относно велосипедните алеи и движението по тях. Може би на мнозина от Вас е известно, че в тази държава велосипедът е един от основните начини за придвижване до работа, училище, автобусни, влакови спирки и т.н. . Интересен факт е , че всяка година само от каналите в Нидерландия при почистване се вадят средно около 25 000 велосипеда . Самите холандци наричат шеговито държавата си Fietsland (Страната на велосипедите). Та по темата...... според мен най-важното условие е културата и възпитанието на хората тук. Аз и семейството ми живеем в малко градче и много често се разхождаме (пеш) по няколко километра . Срещаме много пешеходци, колоездачи,групи колоездачи, скутери , а понякога и ездачи с коне. В около 70-80 % от случаите хората се поздравяват един друг, без значение дали се познават или не.Правилата за движение се спазват стриктно. Повечето велоалеи са еднопосочни и по-рядко двупосочни с разделителна линия по средата.Случвало ми се когато идва голяма група от колоездачи ( а те се движат в "пакет" за да поддържат темпо) от далеко да подвикват "Внимание" за да не стане някой инцидент.По големите градове е доста по-натоварено и опасно защото трафика от превозни средства е много по сериозен. Според мен малко повече толерантност на пътя ( било то, дали си с автомобил, мотор, велосипед и т.н.) би било от полза за всеки !
Sprite
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Окт 29, 2018 6:01 pm

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот Yash » Съб Юни 01, 2019 6:56 am

Pr3d4t0R, забраната я има в дефиницията на знака указваща действието му. Думата "само". Но понеже българите сме тарикати и сме на принципа "всичко, което не е забранено е позволено", затова се въведе изричната забрана за бус лентите. Независимо, че това веднъж е определено от задължителния знак.
Непонятно за мен е споменаването на мотопедите в параграфа. Те определено са моторно превозно средство. Както и задвижваните с електрически двигател.

Относно тротинетките, ролерите и бордовете те изобщо не са средство за придвижване. Приемат се за играчки.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот XenonC » Съб Юни 01, 2019 7:58 am

Yash написа:
Относно тротинетките, ролерите и бордовете те изобщо не са средство за придвижване. Приемат се за играчки.

Има и велосипеди за деца без педли. Те също са играчки.
И СА средство за предвижване.
Да не говорим, че има обувки с ел. моторчета с по 20км радиус, бордове и тротинетки които отдавна са надминали по много показатели средно статистическото колело.
Така че "играчки" може и да са били. Но вече не са.

Всъщност моето заключение какво е:
Идиота си е идиот, където и да е. А във Варна са станали много и явно прогресивно расте броя им. ВИНАГИ! съм бил солидарен с велосипедистите. Карам колело във Варна от 83та. Карам обаче и тротинетка и мотори и коли.
Всеки ден виждам нарушения, но като видя идиот с колело и съм с мотор, не го блъскам, даже гледам да не свиря в града, защото е забранено. Като съм с кола също не газя идиот-моторджиите, защото няма да ги науча. Обаче съм удивен, че и сред велосипедистите са се навъдили ганьовци дето са все и всьо.
Много е лесно да блъснеш тротинетка с колело, защото ти си с по-големи шансове. Както и аз ако го блъсна с кола докато кара на пешеходна пътека. Жалжо. Но все пак да не забравяме, че сме в ориенталска държава.
Е, дано поне пак дасе засечем с въпросния. Да видим като го принудя да си каже претенциите на место, дали ще е голям бабаит.
XenonC
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 31, 2019 12:03 pm

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот Da Nail » Съб Юни 01, 2019 2:11 pm

Ако се абстрахираме от това, че сме в България, според мен би трябвало да е позволено карането на ел. скутер по велоалеите. Щом електрическите велосипеди могат, няма логика за ел. скутерите да е забранено. И едните са ограничени на 25 км/ч и другите. И едните трябва да имат предни, задни светлини, звънец и водачът да използва каска, и другите.
Аватар
Da Nail
 
Мнения: 217
Рейтинг: 1409
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 6:40 pm
Местоположение: Шумен

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот Insight » Съб Юни 01, 2019 3:44 pm

Da Nail написа:Ако се абстрахираме от това, че сме в България, според мен би трябвало да е позволено карането на ел. скутер по велоалеите. Щом електрическите велосипеди могат, няма логика за ел. скутерите да е забранено. И едните са ограничени на 25 км/ч и другите. И едните трябва да имат предни, задни светлини, звънец и водачът да използва каска, и другите.


Има ясна дефиниция що е то велосипед и що е велоалея... от тук нататък всякакви интерпретации поради някакви аналогии са излишни! Аз лично бих забранил достъпа до велоалеята за всичко, що има мотор, служещ за задвижване.... но това си е лично мнение. Понятието "електрически велосипед" ми е много лъзгаво.
To call each thing
by its right name..
Аватар
Insight
 
Мнения: 526
Рейтинг: 1737
Регистриран на: Нед Ное 01, 2009 7:19 pm
Местоположение: София

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот stealth » Съб Юни 01, 2019 4:32 pm

Insight написа:Има ясна дефиниция що е то велосипед и що е велоалея...


Лошото е като се сблъска дефиницията с реалността :)
Бургас, Морска градина. Велоалея нарисувана върху пешеходна такава. Някакви хора стават от пейка и аха-аха да ги отнесе велосипедист. Който се движи със скорост не съобразена с трафика, крещи, вика и пцува.
Хасково, Кенана. Пешеходна алея, набедена за велоалея. Има си знак. Освен някое детско колело, друго рядко се среща, ама някой трябва да отчете, че в града има велоалеи. Километри!
Та, искам да кажа, че велоалеите не винаги са велоалеи. И ако се движим, съобразявайки се с околните, без да си пречим взаимно, ще спестим много нерви.
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот Pr3d4t0R » Съб Юни 01, 2019 8:52 pm

Yash написа:Pr3d4t0R, забраната я има в дефиницията на знака указваща действието му. Думата "само". Но понеже българите сме тарикати и сме на принципа "всичко, което не е забранено е позволено", затова се въведе изричната забрана за бус лентите. Независимо, че това веднъж е определено от задължителния знак.
Непонятно за мен е споменаването на мотопедите в параграфа. Те определено са моторно превозно средство. Както и задвижваните с електрически двигател.

Относно тротинетките, ролерите и бордовете те изобщо не са средство за придвижване. Приемат се за играчки.


Е**** най-накря го намерих черно на бяло без да позволява двусмислие:
(3) Пътни знаци от Г13 до Г16 указват, че пътят, в началото на който са
поставени, се ползва само от участници в движението, чиито символи са изобразени
върху съответния пътен знак, и е забранен за използване от останалите участници в
движението.


от ПРАВИЛНИК за прилагане на Закона за движението по пътищата http://www.api.bg/files/7414/5923/2608/ ... P_2015.pdf
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот Da Nail » Нед Юни 02, 2019 9:52 am

Insight написа:Има ясна дефиниция що е то велосипед и що е велоалея... от тук нататък всякакви интерпретации поради някакви аналогии са излишни! Аз лично бих забранил достъпа до велоалеята за всичко, що има мотор, служещ за задвижване.... но това си е лично мнение. Понятието "електрически велосипед" ми е много лъзгаво.


На теб може да ти е лъзгаво, но в Германия е позволено движението на електрически колелета по вело алеите. В момента се подготвя закон и за движението на ел. скутерите.
Аватар
Da Nail
 
Мнения: 217
Рейтинг: 1409
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 6:40 pm
Местоположение: Шумен

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот Lucky Loser » Нед Юни 02, 2019 12:30 pm

Da Nail написа:
Insight написа:Има ясна дефиниция що е то велосипед и що е велоалея... от тук нататък всякакви интерпретации поради някакви аналогии са излишни! Аз лично бих забранил достъпа до велоалеята за всичко, що има мотор, служещ за задвижване.... но това си е лично мнение. Понятието "електрически велосипед" ми е много лъзгаво.


На теб може да ти е лъзгаво, но в Германия е позволено движението на електрически колелета по вело алеите. В момента се подготвя закон и за движението на ел. скутерите.

Е, не живеем в Германия !
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот Da Nail » Нед Юни 02, 2019 12:59 pm

Мда верно. Дано вземат пример от нас, в правенето на вело алеи.
Аватар
Da Nail
 
Мнения: 217
Рейтинг: 1409
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 6:40 pm
Местоположение: Шумен

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот Yash » Нед Юни 02, 2019 2:50 pm

Pr3d4t0R, точно затова става въпрос.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Велоалея, скутер, Варна.

Мнениеот koopss » Нед Юни 02, 2019 5:19 pm

Не мога да се изкажа компетентно за електро тротитентката в случая, но викащия и заплашващ колоездач определено е "объркал рейсо" нещо.
Аз лично дори да карам по вело алея, се съобразявам с останалите хора независимо с как/с какво се придвижват.
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта