Темата на СтаменЧо!

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Съб Юни 30, 2018 4:19 pm

Boyan1984 написа:Човек вие ще се изтрепете Направо форума ми се сгади от тия твои писания.


Де фе де фе :) ако скъсам минискус - може тема - за тривиално пребиване с бонус ожулване на коляно :D не може.

Тва ако не е расизъм :D :D

И ти ли чакаш като 99% от форума дъжда да спре - за да не ти ръжда хване веригата :D

Шъ пукна гума от кеф :)
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот Boyan1984 » Съб Юни 30, 2018 4:24 pm

Не пич, чакам да ми се оправи рамото, щото счупих ключица преди два месеца. А колеото съм го карал в брутални дъждове по места, които не си и сънувал дори.
Не ти пожелавам нито това, нито минискус да късаш.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот Lucky Loser » Съб Юни 30, 2018 5:07 pm

Boyan1984 написа:Направо форума ми се сгади от тия твои писания.

Просто не я чети, подминавай и давай нататък :)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Съб Юни 30, 2018 5:22 pm

Boyan1984 написа:Не пич, чакам да ми се оправи рамото, щото счупих ключица преди два месеца. А колеото съм го карал в брутални дъждове по места, които не си и сънувал дори.
Не ти пожелавам нито това, нито минискус да късаш.


Поясни къде - места - брутални - ще повърна - 100 литра на кв., метър. Тва прави всяка пътека 95% непроходима.

Шосе от кой клас Bro = Пич

1. Ви клас и с леген да ти хвъргам вода не е проблем
2. Ри клас горе долу
3. Ти клас са вече опасни...

Кое предпочиташ: да се млатнеш в шахта без капак или кола да те удари щото заобикаляш шахти.

Брутални дъждове - що е то - нещо неясно в планината. Ударят 5 светкавици и всички изоставят байковете си и се прибират пеша или се прибират в хижа.

Вземи ме с теб. Следвам те - колкото мога - където не мога да педалирам бутам...

Споко мен... ако ме послушаш - ще карам с теб.
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот Boyan1984 » Съб Юни 30, 2018 5:46 pm

Мислех че се правиш на интересен, но вече съм сигурен, че ако не си освидетелстван, то ти е време да ходиш да се прегледаш. Съжалявам, че не го осъзнаваш приятелче :crap:

Не говоря за шосета в дъжд, а за висока планина.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Съб Юни 30, 2018 6:17 pm

Вземи ме с теб. :beer:
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот victortrt » Пон Юли 02, 2018 8:50 am

Леле два дни без постове в тази тема. СтаменЧо, всичко ли е наред.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Пон Юли 02, 2018 10:28 am

victortrt написа:Леле два дни без постове в тази тема. СтаменЧо, всичко ли е наред.


Стискай палци времето да е хубаво през задаващата се Събота и Неделя. Целта ми беше 100 км - но терена ми беше непознат и тръгнах и късно и си забравих книгата за Еко - пътеките и реших да не си давам зор и почти 50 км са ок...

https://www.strava.com/activities/1673802977

Другите неща са тривиални... помагам на Надето ми да излезе от шока :D - раната на коляното :D дано се съвземе :D
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот nkc20 » Пон Юли 02, 2018 11:03 am

Поздравления този път от мен - виждам, че има и черни пътища вече! :beer:
А и като за първо по-сериозно каране близо 50 км не е никак зле.
Ще си позволя и един съвет все пак - не карай с такива обувки за високопланински преходи, тежки са, спарват много и изморяват повече краката. Гледам, че педалите са ти с пинове, което означава, че дори и обувки с по-мека подметка биха ти свършили работа, ако пиновете се впиват добре в подметката и няма местене на стъпалото при педалиране.
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Пон Юли 02, 2018 11:11 am

nkc20 написа:Ще си позволя и един съвет все пак - не карай с такива обувки за високопланински преходи, тежки са, спарват много и изморяват повече краката. Гледам, че педалите са ти с пинове, което означава, че дори и обувки с по-мека подметка биха ти свършили работа, ако пиновете се впиват добре в подметката и няма местене на стъпалото при педалиране.


Аз за Трака пуснах и отделна тема в Индивидуални карания :beer:

Съгласен съм с теб - така и така трябва да купя 2-ри или 3-ти чифт някакви маратонки с мембрана и с планинска подметка има ги около по 300 лв.

Но все пак трябва и да отчетем фактора - БУТАНЕ - а когато слезете от колелото се озовавате на терен където 95% трудно се ходи и трябва да разчитаме на обувките си.

Но имаш право - не е най-добрата обувка - ще търся нещо по - средата, тъй като в планиниските терени всяка скаличка дето е на пътя може да ти се забива в меките подметки и усещането е кофти за стъпалата.

Иначе сега разузнавам: Село Желява - връх Мургаш - село Врачеш

Но все пак туристическите пътеки за ходене пеш не винаги са подходящи за Байкове - и на място импровизирам... та сега чета и се подготвям - преценявам следващият трак.

Черните пътища в момента са 99% ЕНДУРО пътека - много опасни. Поне тея дето аз минах - така сериозно са изровени - добре, че някой с някакво сериозно превозно средство е минал и очертал стабилните ъгли по които криво лево може да се кара.

Но в общ план съм сериозно доволен от преживяното :D
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот Иван Нончев » Пон Юли 02, 2018 11:45 am

"Желява - Мургаш - Врачеш" ще буташ МНОГО! И няма да ти хареса.

Виж ей тази тема:

viewtopic.php?f=49&t=189527

Там бях линкнал един маршрут от Локорско до Врачеш, който според мен е по-караем, но за beginner пак е зверски и ще ти трябва цял ден. И от Врачеш някой трябва да те вземе или с рейсчето. Няма да имаш сили за връщане, нито пък време, според мен. А и сам по-добре недей да правиш преходи през Стара планина от този калибър.

Един добър endurance тест би бил да пробваш да качиш Мургаш по царския път от град Бухово. Откъм техника той е елементарен, а и няма къде да се загубиш. Откъм физическо натоварване обаче мисля, че ще се впечатлиш.

Малко цифри - общата положителна денивелация на маршрута, който си минал вчера, е 250 метра и то основно по асфалт. Бухово - Мургаш е над 900 метра с дължина на трасето около 18 километра (от града до върха). Следиш ли ми мисълта :)

Трасето е напълно караемо, ако говорим за техника - обикновен черен път. Можеш да тръгнеш и с приятелката ти. Не съм сигурен обаче, че силите ще ви стигнат баш до горе :) Нищо не пречи да се пробвате, защото това е хубав тест да видиш какво значи яко катерене в планината. Другият голям плюс е, че почти не събира кал. За сметка на това няма и кой знае колко сянка, но пък има камънаци на корем :beer:

Нещо много важно - ако ще карате по тия места в Софийска Стара планина винаги си носете вода. Много вода :)

Айде, отивайте, и да разкажеш.
Аватар
Иван Нончев
 
Мнения: 84
Рейтинг: 1310
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 9:48 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот victortrt » Пон Юли 02, 2018 12:34 pm

zoomaniak написа:Съгласен съм с теб - така и така трябва да купя 2-ри или 3-ти чифт някакви маратонки с мембрана и с планинска подметка има ги около по 300 лв.

Има ги и по под 200 лева, ако говорим за нещо такова.
http://planika.bg/BG/walker-cros-2/ или
https://www.extreme-bg.com/turistichesk ... pina-royal тука имат и други модели.
Отделно че има и маратонки за бягане в планина с мембрана на добри цени, дори и в Декатлон има такива.
Според мен малко си избързал след големия дъжд веднага да тръгнеш по черно, но то с тези подканяния.
Ако правилно разчитам трака, си минал по магистралата, което освен че е забранено, е доста безрасъдно и опасно и за теб и за водачите на автомобили. Търси алтернативни пътища.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Пон Юли 02, 2018 1:20 pm

Иван Нончев написа:Малко цифри - общата положителна денивелация на маршрута, който си минал вчера, е 250 метра и то основно по асфалт. Бухово - Мургаш е над 900 метра с дължина на трасето около 18 километра (от града до върха). Следиш ли ми мисълта :)


Можеш ли да ми разкажеш каква е логиката на положителна и отрицателна денивелация...

Често го срещам - но така и не разбрах какво ми говорят цифрите.

Предполагам, че положителната е до 300-500 метра от 500 +++ метра е отрицателна. Нещо като ЛЕСНО каране - ТРУДНО каране.

Може и да бъркам... :idea:
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот madsnake » Пон Юли 02, 2018 1:33 pm

Положителната е когато се катериш, отрицателнката когато спускаш.
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот Иван Нончев » Пон Юли 02, 2018 1:35 pm

Не, не, много по-просто е :) Ако от 600 надморска вуисочина се качиш на 800 надморска имаш 200 метра положителна денивелация. Ако от 1000 метра надморска се спуснеш на 600, имаш 400 м отрицателна. Simple as that.
Аватар
Иван Нончев
 
Мнения: 84
Рейтинг: 1310
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 9:48 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот p360 » Пон Юли 02, 2018 1:49 pm

Аз пък ще добавя нещо, което е близо до теб за да добиеш представа за това що е то наклон. Очевидно вече някой е изтъкнал факта, че денивелацията има някакъв адекватен смисъл само ако се отчита и разстоянието, за което е събрана - тоест наклона. В случая трасето, което разглеждаш/ти предлагат е с дължина 18км и денивелация от 900 метра, което е точно 5% наклон. Сега преди да попиташ какво пък са точно 5% наклон ти давам примери - качването към Редута по ул. "Велчо Атанасов" или ул. "Иван Щерев" са около 6% наклон. Сега хубаво си помисли можеш ли да караш 18 километра по такъв наклон и все пак по черни пътища. Ако искаш да си пробваш възможностите за катерене и на Витоша има една камара алтернативи. :D
Дефиниции като лесно и трудно каране не са съществени. Трудното за един е лесно за друг.
p360
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1215
Регистриран на: Пон Яну 02, 2012 8:52 pm

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот Alexi » Пон Юли 02, 2018 2:20 pm

в най общи линии катеренето изморява ,защото там трудно можеш да държиш аеробен пулс около и под 140 ,и мускула гори мускулните си клетки ,за това в един трак е доста съществено колко е положителната денивелация особено тая над 5% .. 18 км 5% е доста и като ти гледам последното каране каква средна скорост правиш с незначителна денивелация ,ти гарантирам ,че ще ти е зор .. тренировки и само тренировки .. още ти е рано за 100 км ,ако правиш такава средна скорост 12 км/ч
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Пон Юли 02, 2018 2:39 pm

victortrt написа:Ако правилно разчитам трака, си минал по магистралата, което освен че е забранено, е доста безрасъдно и опасно и за теб и за водачите на автомобили. Търси алтернативни пътища.


Да и други хора ме критикуваха + един Тир ми свирна.

Ще потърся алтернативни пътища - това означава 2-класа или 3-класа пътища. Или градски и Влак.

Но честно да ви кажа не знам какъв е РИСКА като при 1-клас пътища има лента за авария и си джитках в нея най-дясно и нито усещах да ме бутат въздушни проблеми нито нищо. Знам, че е противозаконно - но шосейните колоездачи си джиткат като безсмъртни и от там реших, че или са свикнали с РИСКА или не им пука за всичко... даже не спират да погледнат дали колите са им дали предимство - когато влизат в магистралата при кръговите разклонения.

Пиша това щото ме подминаха на два пъти различни "мъжки двойки" :D и ги виждах известно време как се придвижват - а аз спирам - оглеждам се и като няма риск ПЕША пресичам места където не виждам дали са ми дали предимство :bowdown:
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Пон Юли 02, 2018 2:42 pm

Иван Нончев написа:Не, не, много по-просто е :) Ако от 600 надморска вуисочина се качиш на 800 надморска имаш 200 метра положителна денивелация. Ако от 1000 метра надморска се спуснеш на 600, имаш 400 м отрицателна. Simple as that.


Благодаря. Прочетох в нета а и вие сте ми потвърдили прочетеното по сериозен начин. Сега остава да се науча да преценявам предварително траковете. Иначе до вчера гледах просто числа, които не разбирах... :bowdown:
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Пон Юли 02, 2018 2:43 pm

p360 написа:Аз пък ще добавя нещо, което е близо до теб за да добиеш представа за това що е то наклон. Очевидно вече някой е изтъкнал факта, че денивелацията има някакъв адекватен смисъл само ако се отчита и разстоянието, за което е събрана - тоест наклона. В случая трасето, което разглеждаш/ти предлагат е с дължина 18км и денивелация от 900 метра, което е точно 5% наклон. Сега преди да попиташ какво пък са точно 5% наклон ти давам примери - качването към Редута по ул. "Велчо Атанасов" или ул. "Иван Щерев" са около 6% наклон. Сега хубаво си помисли можеш ли да караш 18 километра по такъв наклон и все пак по черни пътища. Ако искаш да си пробваш възможностите за катерене и на Витоша има една камара алтернативи. :D
Дефиниции като лесно и трудно каране не са съществени. Трудното за един е лесно за друг.


Ще отида да пробвам тея улици :beer: макар да са тесни и опасни - ще опитам по тротоара - поне наподобява ръмбава пътека :D
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот Иван Нончев » Пон Юли 02, 2018 2:51 pm

Така и така минаваш през рИмската махала, качи се на Ботевградско и си карай до караулката. Там биеш ляв и цепиш директно кеф ти към Кремиковци, кеф ти Сеславци, Бухово и т.н.

Не карай по магистралата, наистина. А колкото до денивелацията, аз също съм 99% убеден че няма да можеш да качиш 900 метра за 18 км разстояние. Но хубавото на маршрути като този е, че като паднат батериите, просто правиш кръгом и си само надолу. Докато в други по-засукани ситуации може да се окаже, че за да се върнеш, пак трябва да катериш много. А там не е така. Даже от Локорско или от Кремиковци до билото е доста по-скромно катеренето като за първи път. Но само до там. Не се лъжи да спускаш на север към Ябланица или Огоя, че връщането ще е проблематично :)
Аватар
Иван Нончев
 
Мнения: 84
Рейтинг: 1310
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 9:48 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Пон Юли 02, 2018 2:53 pm

Alexi написа:в най общи линии катеренето изморява ,защото там трудно можеш да държиш аеробен пулс около и под 140 ,и мускула гори мускулните си клетки ,за това в един трак е доста съществено колко е положителната денивелация особено тая над 5% .. 18 км 5% е доста и като ти гледам последното каране каква средна скорост правиш с незначителна денивелация ,ти гарантирам ,че ще ти е зор .. тренировки и само тренировки .. още ти е рано за 100 км ,ако правиш такава средна скорост 12 км/ч


Ще тренирам. Голем кеф си е. Иначе скоростта при Хоби каранията - дето са за кеф на душата и жена ми - май не е зор толкова да гледам. Ниска скорост удължава времето и трябва да взема времето в предвид - високата скорост съкращава времето в трака - но уморява мускулите.

Ако успея да балансирам между ниско и високо и щадя мускулите си колкото е възможно - защото нямам причина да се пренатоварвам като при състезание - би трябвало да нямам сериозни проблеми.

При 50 км дори не почувствах преумора - дишах правилно и по този начин намалявам пулса си... и биенето на сърце и бели дробове. Достигнеш ли пика на възможностите си - СПРИ и бутай... аз така правя - четох за дишането и една техника ми допадна и почти я усвоих:

- Вдишваш през уста и МАКС пълниш дробовете си и издишаш през нос - така дробовете успяват да поемат МАКС количество кислород, който отива в кръвта и в мускулите... вдишваш през голям отвор /уста/ и издишваш през НОС /малък отвор/ така въздуха се движи с ниска скорост и дробовете успяват да вземат кислород. Всякакво обратно дишане е от пуска в празно.... поне така пишеше - зимата с КЪРПА - за да не настинеш.

И при мен работи - успявам на около 80% +++ да поддържам дишането - понякога губя ритъм но се съсредоточавам около пиковите моменти и до сега нямам изнемощяване.

Единствено дупето ми почна да ме бъзика - щото отслабвам и вече то е изчистен задник и няма триене в бузите - има натиск върху това между бузите и като е 2-3 часа и почва да наболява и се местя на буза някоя за облекчаване.

Което ме навежда на мисълта, че рано или късно ще търся нова седалка. Това при педалиране дълго време.... преди имах проблеми с бузите и триенето им в седалките.
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Пон Юли 02, 2018 2:57 pm

Иван Нончев написа:Така и така минаваш през рИмската махала, качи се на Ботевградско и си карай до караулката. Там биеш ляв и цепиш директно кеф ти към Кремиковци, кеф ти Сеславци, Бухово и т.н.

Не карай по магистралата, наистина. А колкото до денивелацията, аз също съм 99% убеден че няма да можеш да качиш 900 метра за 18 км разстояние. Но хубавото на маршрути като този е, че като паднат батериите, просто правиш кръгом и си само надолу. Докато в други по-засукани ситуации може да се окаже, че за да се върнеш, пак трябва да катериш много. А там не е така. Даже от Локорско или от Кремиковци до билото е доста по-скромно катеренето като за първи път. Но само до там. Не се лъжи да спускаш на север към Ябланица или Огоя, че връщането ще е проблематично :)


Ще опитам - малко повече ще наблягам на картите...
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот Velociraptor » Пон Юли 02, 2018 6:26 pm

Ти обаче жулиш по магистрала, по тротоари?
Вземи малко се ограмоти къде имаш право да караш и къде не.
Velociraptor
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юни 19, 2016 5:23 pm

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Пон Юли 02, 2018 8:31 pm

Velociraptor написа:Ти обаче жулиш по магистрала, по тротоари?
Вземи малко се ограмоти къде имаш право да караш и къде не.


Ти как караш - ако си без кола - с колело? И никой не цени живота ти...

Сподели с мен - нас?

На тротоар карам с 3-4 скорост. Повече от лежарно...

Винаги намалявам или спирам ако се разминавам с велосипедист или ако искам да те подминавам - моля за път - за да знаеш, че съм зад теб.

Масово ме задминават велосипедисти без да сигнализират - знаеш ли какво значи това - мога да го убия само ако го засека и тъй като 99% карат без каски - счупване на врат е най-често срещаният инцидент/СМЪРТ сред нас - за справка нета...

Дори на велоалеята не намаляват - луди ли са - никой не знае ширината на кормилото си спрямо велоалеята.

На същият принцип водачи на коли минават прекалено близо до мен и аз мръдна и в историята ми имам 2 счупени странични огледала на коли. При единият инцидент се пребих с базово колело за под 200 лв на СВЕТОФАР.

И тоя ми излиза да ме бие :D и го напръсках с лютив спрей... :D а бях младеж.

Водач, който може да намали но нарочно не намали достатъчно ме накара да се облегна на колата му в движение и се хили като тиква и каза:

- Тъпак - помни тоя урок копеле.... :crazy:

Пешоходците ме псуват по тротоара дори. Тука всички са психо... :D

Та така сподели как караш ти...

1. На 9-та скорост и без каска в шосе от квартален тип в София :D дето шосето има прекрасни тротоари - но ти убиват великата скорост до 4-5 или 3-та скорост.
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот Gworan » Пон Юли 02, 2018 9:49 pm

Да си знаеш:

Изображение

И също:

Изображение

Извадено от ЗДВП
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1022
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот zoomaniak » Вто Юли 03, 2018 5:10 am

Ще се радвам да отговори някой как кара в реални условия...
Не мога да карам - за това махнах спирачките
Аватар
zoomaniak
 
Мнения: 445
Рейтинг: 686
Регистриран на: Сря Апр 18, 2018 9:49 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот Gworan » Вто Юли 03, 2018 7:04 am

Аз си карам по улиците, с колите. Държа си се в дясната част на пътя, сигнализирам си с ръце на къде отивам. Много чесно ми отнемат предимството, много чесно минават на сантиметри от мен, много често ми викат някви неща от колите, но това не ме оправдара да почна и аз да карам не както трябва... До сега не се е случвало да имам допир с други участници в движението. Ако се кача на тротоара, или искам да мина на пешеходна пътека - слизам и бутам. Защото ако съмна колелото, не съм пешеходец. Дали карам така 100% от времето - не, но се старая да се придържам, и ако съм в нарушение то си е на моя отговорност, и не се оправдавам...
Иначе в днешно време да нямаш кола, не знам защо си го причиняваш... Като гледам какви неща си пазаруваш, причината едва ли е финансова. Колкото и да е приятно да се разкарваш с колелото, просто не става за всичко. Или като ходиш на пазар му слагаш кош и дисаги?
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1022
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот madsnake » Вто Юли 03, 2018 8:44 am

В реални условия карам по улицата или велоалеите. Маршрута ми е такъв, че едни 60% от него са велоалея. Дори когато ми се налага да ходя на алтернативни места пак карам по улицата. По магистрала съм карал веднъж може би преди около 10г. когато още не бях осъзнал какво точно ми се кара. Минах едни 170км. Пълна идиотия, на другият ден на връщане се прибрах по алтернативен път. По тротоар не желая да карам нито бавно, нито бързо. Позволявам си да се кача на празен тротоар, ако не е безопасно да заобиколя няколко коли в задръстване например. Шофьорите масово вече се съобразяват, за 20тина км. Софийски преход мога да кажа, че имам може би 1-2 по-неприятни случки на улицата. За сравнение преди 10тина години хич не беше така. А когато ми мине някой колоездач по тротоара много "му се кефя".
Аватар
madsnake
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 24, 2007 11:47 pm
Местоположение: Софийската джунгла

Re: Темата на СтаменЧо!

Мнениеот didonch » Вто Юли 03, 2018 10:12 am

zoomaniak написа:
- Вдишваш през уста и МАКС пълниш дробовете си и издишаш през нос - така дробовете успяват да поемат МАКС количество кислород, който отива в кръвта и в мускулите... вдишваш през голям отвор /уста/ и издишваш през НОС /малък отвор/ така въздуха се движи с ниска скорост и дробовете успяват да вземат кислород. Всякакво обратно дишане е от пуска в празно.... поне така пишеше - зимата с КЪРПА - за да не настинеш.



... и си пълниш дробовете с всякакви гадости вкл. прах, дребни насекоми.... Носът има едно странно свойство да филтрира въдздуха ... не се лишавай от тая екстра :D .
Аз практикувам следната техника: при бавно темпо вдишвам през носа и издишвам през устата ... докато не се достигне ниво на задъхване, тогава се старая да поемам по-вече въздух през носа(по-дълбоко вдишване) за по-продължително време и рязко издишване през устата.

Каската ... не те прави безсмъртен и не пази от камшичен удар, счупване на врат... пази от травми на главата(сътресение на мозъка) при рязко надигане на земната повърхност. В някой случаи при педалиране на горе...създава идеални условия за обилно изпотяване, в други случаи ... когато те е напекло яко слънцето те пази доста ефективно от жарките му лъчи(в сравнение примерно с шапка). Ползвай я активно и по преценка и избягвай не само магистралите но и скоростните пътища в село бг шоферите нямат изградени навици за опазване на уязвимите участници в движението.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 174 госта