Опасни кучета по пътеките и маршрутите

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот Admin » Вто Окт 24, 2017 9:47 pm

Тази тема няма за цел да дава съвети как да се предпазим или как да реагираме при срещи с опасни кучета. Тези въпроси вече са дискутирани многократно и веднага давам две теми за пример:
viewtopic.php?f=3&t=119815
viewtopic.php?f=3&t=186666
Сигурно има и други...

Настоящата тема е за споделяне на места, където е установено, че трайно пребивават опасни и агресивни кучета. Целта е да бъдат предупредени хора, които се страхуват от тях, а и всеки друг, който не би желал сам да попада в подобна застрашаваща ситуация. Аз самият, когато описвам маршрути, споменавам в тях места, където съм забелязал подобен проблем. Но е далеч по-добре, ако повече хора споделят подобна информация и ако тя е по-актуална.

Конкретният повод да сложа началото на темата е скорошен случай, при който един приятел, карайки сам в полето близо до Белчин, е бил нападнат от десетина едри овчарски кучета, охраняващи едно пасище, оградено с електрически пастир. За щастие е успял да се измъкне невредим, но същите тези кучета си ги спомням много добре, защото гониха и нас (бяхме трима души тогава) и всъщност се появи случайно някакъв джип (вероятно служител/собственик на краварника, към който са) и човекът в него ги поозапти. Сега обаче е нямало човек наблизо, този приятел е бил сам и макар че той не изпитва страх от овчарки, мога да си представя колко напечена е била ситуацията, защото въпросните кучета са много едри и агресивни и много на брой, освен това не се отказват когато просто подминеш оградения периметър, а продължават да гонят и извън него.
Конкретното място е тук:
https://www.google.bg/maps/place/42%C2% ... 7397?hl=bg
Не е препоръчително да карате там сами; не е препоръчително и за хора, които се страхуват от кучета.

Ако знаете и други подобни места, споделяйте.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот Sartor » Сря Окт 25, 2017 8:37 am

Над Войнеговци миналата година имаше една агресивна глутница от около 10 бездомни кучета, добре охранени. След като подадох сигнал към "Еко Равновесие", бяха отишли на място и се оказа, че една жена ги храни и те си се множат. До колкото разбрах след това са дошли с полиция (влезли са в дома й) и са ги конфискували по моя сигнал :^:

Този уикенд (21ви) пак бях в района и видях да има агресивни кучета, но вече бяха доста по-малко и маркирани (с посочените съвети не бих казал, че ще имате проблеми) - бяха в района на пътеката за спускането. Да си имате едно на ум.
Аватар
Sartor
 
Мнения: 1548
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Фев 25, 2010 5:30 pm
Местоположение: София

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот Vatman » Сря Окт 25, 2017 2:43 pm

Vatman
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 2:00 pm
Местоположение: с. Каменица, община Велинград

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот taurus13 » Сря Окт 25, 2017 10:01 pm

Те тия неща са нетрайни - днес има агресивно куче, утре няма....или днес същото куче е агресивно, утре не....или към един е агресивно, към друг не.....
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот nkc20 » Чет Окт 26, 2017 6:30 am

Хубава тема. Добре е, че има и препратки към начини да се пазим при атака от агресивни кучета.
Аз не съм минавал по кой знае колко такива места до момента... По асфалтовия път от Панчарево към Околовръстното веднъж ни се спусна глутница агресивни кучета, но това е единствения път, в който съм минавал от там (по принцип не обичам да карам по асфалт, особено път по толкова натоварен път и винаги, когато мога, го избягвам) и не знам дали са постояно там или е било инцидентно. В местността след Камбаните в посока Панчарево доста често има стадо овце и кози, които са пазени от едно овчарско куче и едно по-малко. Овчарското изобщо не е агресивно, но другото няколко пъти се е спускало към мен с лай. За щастие, до момента не е имало инциденти, но пастирът трябва да вземе мерки, защото по този маршрут се движат много колоездачи, а и пешеходци (виждал съм нерядко семейства с деца там).
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот martinic3 » Чет Окт 26, 2017 7:15 am

Аз може би съм единственият който ползва тази пътека, но в местност Смърдана и Малка Конявица, които се намират между Люлин и Суходол има много кучета които са агресивни. Те обикновено са там рано сутрин и в по-късните часове изчезат и се връщат някъде привечер.
martinic3
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 29, 2017 2:01 pm

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот taurus13 » Вто Окт 31, 2017 11:52 pm

Ама нали правите разлика между агресивно куче и лаещо куче. Щото то кучето това му е работата - да се спуска и да лае....Агресивно е това което се хвърля да хапе. Аз досега в живота си съм се сблъсквал само два пъти с такива. ( и не съм кучкар де)
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот martinic3 » Сря Ное 01, 2017 8:34 am

И да лае пак е агресивно, особено ако идва опасно близо до теб. Едно не-агресивно куче няма да ти обърне внимание ако си с колело, без значение дали е бездомно или домашно.
martinic3
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 29, 2017 2:01 pm

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот subritual » Сря Ное 01, 2017 10:57 pm

Предлагам да съберем по 1 лев и да отидем на урок как да се справяме с подобни кучета, че скоро няма да остане място за каране, а? :D :beer:
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот HHristov » Чет Ное 02, 2017 9:49 am

martinic3 написа:... Едно не-агресивно куче няма да ти обърне внимание ако си с колело, без значение дали е бездомно или домашно.

Това по-скоро се отнася за едно неадекватно куче, изгубило същността си. :D
HHristov
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2014 7:18 am
Местоположение: Шумен

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот Admin » Чет Ное 02, 2017 10:37 am

Отново ще помоля да не разводняваме темата (или пък ще трябва да отделя излишните постове в нова). Можем много да говорим за страха, безстрашието и методите за справяне с агресивни кучета, но това вероятно ще помогне много по-малко на някой човек, който се страхува и се окаже сам срещу няколко кучета, отколкото ако той просто не се окаже там, защото някой го е предупредил, че има такива.
И отново натъртвам, че не става дума за някакви епизодични срещи на произволни места (аз имам такива при почти всяко каране), а за места, където агресивните кучета са трайно пребиваващи и свободно/безнадзорно щъкащи. Мястото в полето до Белчин е точно такова - наречете ме страхливец или каквото искате, но аз ако попадна там сам, може и да не се върна жив и здрав. И не препоръчвам на никого да кара там сам, дори да е най-безстрашният.
Та въпросът е такива места да се знаят, за да не си намери някой белята. А че всеки може да срещне овчарски кучета навсякъде е пределно ясно.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот Lucky Loser » Пон Ное 20, 2017 2:54 pm

Здравейте,

Вчера се спускахме с братовчедите от Вазова поляна(много често посещавана местност над Велинград) към града. Излиза се на място в близост до Горското училище. От снимката - точно до сградите отсреща - https://www.google.bg/maps/@42.0246318, ... 2i38?hl=en

На въпросното място към нас тръгнаха може би към 5 или 6 кучета. Имайки предвид, че хората имат места с животни и че кучетата бяха без нашийници, ме навежда на мисълта, че спокойно се разхождат(все едно никой никога няма да слезе от гората)

Спускайки се от гората, може да се мине и по левия път(в случая десния от кадъра на Google) и така кучетата да се избегнат.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот Lepichi » Вто Юни 26, 2018 10:25 am

Миналият уикенд решихме да се спуснем по пътеката "Лакатник", но с начална и крайна точка Вършец. Карайки по асфалтовия път между селата Дружево и Миланово, се минава покрай една къща с кошари. Там ни пресрещна огромна каракачанска овчарка, пусната свободно на пътя, която като ни видя и директно ни атакува (бяхме слезли от байковете, защото знам, че там има някакво куче). Мен по принцип не ме е страх много от кучета и говорейки му просто преминах, но тогава видях, че моя приятел е замръзнал срещу кучето. Погледнах в двора на къщата и там беше собственичката на кучето. Попитах я опасно ли е кучето и тя така се стресна, че изобщо има човек там..."да, да много е опасно..." и хукна към пътя да го осмирява. То естествено получи още кураж като я видя и се хвърли да хапе, като само колелото беше преграда. Тогава излезе и мъж и двамат някак успяха да го осмирят за да преминем. Аз ги питах дали са нормални да оставят такова агресивно (и огромно) куче да се разхожда свободно и отговора, който получих беше - Ами то не ни дава да го вържем от много време... :bigeyes: :bigeyes: :bigeyes: На връщане, понеже нямаше от къде да заобиколим, преживяхме същия филм още веднъж. Този път имахме и по едно дръвце де :smash:
Реших да предупредя тук, защото знам, че доста хора карат по този път и може да стане беля. Представям си да бяхме върху байковете и да се натресем директно на песа.
Точното място е ето тук.
Lepichi
 
Мнения: 66
Рейтинг: 1264
Регистриран на: Вто Юни 09, 2015 8:21 am

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот Admin » Вто Яну 22, 2019 2:14 pm

„Подслушано“ от една друга тема:
outfaced написа:
... срещата с кучетата над манастира "СВ.св.Козма и Дамян " е по опасна от разказваното ни до сега .

:banghead: :banghead: :banghead:
Наболяла тема. Доста злобни псета. Зимата ги пускат по свободно, че има вълци. Търсили сме и обход ... пак не става.
Принципно имота е частна собственост, но също така от там си минава съвсем официалната маркирана пътека към от-към Здравец. Човека обаче неведнъж даже я е преграждал с клони. Трудно се излиза на глава с него :xx(:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот koopss » Вто Яну 22, 2019 8:14 pm

Малко във вид на разказ, да споделя моето преживяване по темата.
След няколко срещи с едно добро куче тип/"с големината на" "кон" в ловния парк до пицария Виктория в София, взех че влзенах в магазина за оръжие, и си купих нож и лютив спрей.
Изключително добре действа на самочуствието това "снаряжение". Последния път минвайки покрай същото място, бях с настроение, че ако пак скочи, ще му е за последен път. Усети ми настроението, и седеше без да мърда, видимо стъписано.

Препоръчвам подобно "снаряжение" на всеки.
Недостатъка за мен е, че левия ми джоб е постоянно стръчащ, но обмислям нещо като чантичка за облекчаване на джоба.
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот светльо-toxin34 » Сря Яну 23, 2019 5:46 pm

А здрасти на групата . Нека да дефинираме "опасно" и "агресивно "....куче . Овчарското куче си е овчарско, мястото му е със стадото, а не на синджир в двора . И да, овчарското куче...е опасно, когато се приближаваш към стадото ...става и агресивно като приближиш доста . Но пък това му е работата . Второ, ми да, овчарските кучета са големи ...я си представете пинчер за овчарско куче ? Не става нали ..? Начини за справяне ... не много ...главно кръъгом и обратно ...или викаш там овчаря, краваря или там квот добитък съпровожда песа ...и в никакъв случай не бягаш ....
Дворно куче тип охрана- главно са ротвайлери или добермани....ако са в двора- ми да си лае . Ако е на улицата.....става малко по трудно . Улицата не му е територия . И трябва да се "пребориш" ...не буквално разбира се . Камък, тояга, пиратка, говорене ....според зависи .
Уличен пес- каквотто ти хрумне- кучегон, спрей, газ пистолет, пиратка .....камъни, тояги .
Ловно куче- шанс да го стреснеш с пиратка или газ пистолет- нулев . Кротък глас, бавно отстъпване заднешком- не му давайте гръб никога .
И забележете, тия съвети ги давам при факта, че карам ли извън града- САМ- с мен винаги е бойния ми пистолет . Винаги . Без изключение .
Всяка кучешка група (глутница) си има водач . Водача не напада първи ...но води отпред. Ако успеете да го неутрализирате- останалите няма да ви направят нищо .
За овчарските кучета- коричка хляб, парче салам подхвърлени на време- вършат чудеса .
Агресивните псета рядко лаят- има кратко ръмжене ....и директно се нахвърлят . Ако опашката е между краката- значи, че го е и страх ... мяташ камък и тръгваш към него .. с боен вик " еи ся ти ......." ...
Та според зависи от кучето ... като цигуларя и глухия лъв е малко историята .
Та ако си нямате gun се пригответе за run .
Аватар
светльо-toxin34
 
Мнения: 54
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Пет Мар 18, 2016 8:17 pm

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот didonch » Чет Яну 24, 2019 9:18 am

Несериозно е чак патлаци да се мъкнат на всеки излет. Според мен е напълно достатъчно един лютив спрей закачен ан лесно и достъпно във всеки момент място. Дали някъде на велосипеда или по колани ... всеки сам преценява. А иначе за досадни кучета малко водичка по муцунката му действа доста демотивиращо да ви преследва....
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот Lucky Loser » Чет Яну 24, 2019 1:55 pm

:offtopic:
светльо-toxin34 написа:Та ако си нямате gun се пригответе за run .

Значи първо си вадя разрешително за пищов! Видяло се е, не става.. После задължително преди каране минавам през бакалията за един салам и един комат хляб. И накрая се оборудвам като за Нова Година с няколко пиратки и тротилки в джобовете.
И какво става, не стига, че съм най-съмнителния тип, 'щото разбираш ли всеки, който ходи с 0 номер на тоя свят е престъпник, ами с тези неща по мен господатата полицаи ще ме поздравяват още по-често :))) И кучетата вече май няма да ме притесняват толкоз.

БьТьВь, по кои географски ширини караш ?
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот billclinton » Чет Яну 24, 2019 5:24 pm

Lucky Loser написа:БьТьВь, по кои географски ширини караш ?


Добър въпрос - да знаеме че да не минаваме оттам :D
Преполагам че Светльо се шегува разбира се и е писал поста на няколко големи ракии
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот evilzet » Чет Яну 24, 2019 11:56 pm

Истината е един спрей за мечки, ама много скъпи...
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот npanayotov » Пет Яну 25, 2019 12:01 pm

Аз винаги нося в чантичката на колелото малък газов пистолет от 50лв и най-редовно го използвам срещу мастиите. Ефективен е.
npanayotov
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 01, 2018 3:38 pm

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот atanashh » Пет Апр 26, 2019 4:28 pm

Днес ме погнаха няколко големи псета зад Топливо в началото на Ловен парк. Никога не съм мяркал бездомно куче там та малко ми изкараха акъла.
Добре че пусках бързо а те изскочиха от едни храсти надалече, погониха ме и се отказаха.
atanashh
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Ное 13, 2018 5:53 pm

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот Lucky Loser » Пет Апр 26, 2019 9:36 pm

Е явно не съм само аз, защото 3 пъти съм минавал край гара Пионер, три пъти са ме гонили, като последния път бяха 4, ако не се лъжа.
Не знам.. все едно не минават хора от там :offtopic:
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот atanashh » Пет Апр 26, 2019 10:14 pm

Да, точно там, занапред ще заобикалям мястото :)
atanashh
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Ное 13, 2018 5:53 pm

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот p360 » Съб Апр 27, 2019 10:48 pm

Мен също са ме гонили кучетата на гара Пионер и определено е стряскащо и неприятно. Избягвайте да карате по успоредните пътечки в близост до релсите, че основно там се въртят. Изскачат от нищото и до 35 км/ч не се отказват. :bigeyes:
p360
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1215
Регистриран на: Пон Яну 02, 2012 8:52 pm

Re: Опасни кучета по пътеките и маршрутите

Мнениеот светльо-toxin34 » Вто Май 14, 2019 9:10 am

billclinton написа:
Lucky Loser написа:БьТьВь, по кои географски ширини караш ?


Добър въпрос - да знаеме че да не минаваме оттам :D
Преполагам че Светльо се шегува разбира се и е писал поста на няколко големи ракии


Ами, всъщност...се шегувам, ама само до някъде . Пистолета си е напълно законен, и е с мен когато карам сам извън града. До сега не се е налагало дори и да го показвам . И се надявам така и да си остане . Дазера ми върши работа, до сега не ми се е случвало да няма ефект...достатъчно е да стресне кучето и да се отдалечиш достатъчно, че да му мине мерака да те гони .
Аватар
светльо-toxin34
 
Мнения: 54
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Пет Мар 18, 2016 8:17 pm


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта