Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Ozzie » Вто Май 13, 2014 9:51 pm

точно сега не ми се препрочита ЗДвП, но сигурно някъде из параграфите му е записано, че МПС-то трябва да има регистрационни табели отпред и отзад :)
иначе, каквито сме джигити, масово щяхме да караме без преден номер :lol:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Plamen_EM » Вто Май 13, 2014 10:50 pm

Аз не мисля, че за направена табела на багажника могат да те санкционират. Да, ако не се държиш прилично сигурно ще ти напишат акт. Но едва ли ще последва наказателно постановление. Ако се държиш нормално ...
В края на краищата нали номера е същият като на оригиналната табела. Какво лъжеш или какво нарушаваш? Ако не спреш на полицейска проверка те ти виждат номера и това е твоят номер.
Да, най-вероятно нямаш право да си подмениш номера на автомобила с пластмасов, но тук става въпрос за друго. И това друго КАТ не ти позволява да го регистрираш и да си в закона.
Иначе такава табела могат да ти направят във всяко печатно студио. Аз ползвам два багажника, единият е с пластмасова табела, с другият много много не се вижда номера, ама никога не са ме спирали. :)
Не е важно какъв велосипед караш, а с кого.
Аватар
Plamen_EM
 
Мнения: 353
Рейтинг: 1762
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 9:19 pm
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот airborneone » Сря Май 14, 2014 7:48 am

Не си наясно и предполагам не ползваш подобен багажник.
Нека не обръщаме темата на съчинения разсъждения какво е нормално и какво не е в България.
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3689
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Daniel Panev » Сря Май 14, 2014 8:07 am

Ozzie написа:точно сега не ми се препрочита ЗДвП, но сигурно някъде из параграфите му е записано, че МПС-то трябва да има регистрационни табели отпред и отзад :)
иначе, каквито сме джигити, масово щяхме да караме без преден номер :lol:

Ми намери някъде някой спрял мотоциклет и му виж предния номер :beer:
TheAnimal написа:Абе друго си е да го "забелиш" :evil:
Аватар
Daniel Panev
 
Мнения: 1934
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Апр 21, 2008 3:47 pm
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот xargs » Сря Май 14, 2014 8:31 am

При положение, че закона е отпреди тези багажници да бъдат закупени, при закупуването на въпросният багажник - с място за номер или без, вие сте били наясно, че ползването му ще е директно нарушение на закона.

Как да се превозват колелата - това е проблем на превозващия, не на полицията и той е този които трябва да намери законосъобразно решение. За съм инициативата да бъде променен законът, за да може да се издава трета табела, но съм скептичен за осъществяването и, тъй като ще изисква много промени по закони, наредби, изпълнители, и т.н.

Принтването на номер биха могли да го тълкуват като фалшификация, за която е напълно възможно да те санкционират, но също така най-вероятно ще мине без последствия, тъй ктао не е направено с лоша умисъл.

За мен най-удобния и законен вариант за България си остават багажниците на покрива - лесно се демонтират, но и не пречи да се движиш с тях постоянно по време на сезона. Мога с две ръце да препоръчам скъпите тулета - 591, но и тези от практикер за по 30лв вършат чудна работа.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот ABSOLUT » Сря Май 14, 2014 8:46 am

Plamen_EM написа:В края на краищата нали номера е същият като на оригиналната табела. Какво лъжеш или какво нарушаваш? Ако не спреш на полицейска проверка те ти виждат номера и това е твоят номер.

Сигурно ще изходят от презумцията, че принтираната табела няма светлоотразителните перли в боята и стационарните камери няма да могат да направят контрастна снимка в случай на превишена скорост.
Аватар
ABSOLUT
 
Мнения: 73
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Сря Мар 21, 2012 1:49 pm
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот jd » Сря Май 14, 2014 9:35 am

Ето ви решение за табелите - http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?f=59&t=276591
При това е легално и нормативно уредено от КАТ.
Изображение
Аватар
jd
 
Мнения: 1721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 2:50 pm
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот xargs » Сря Май 14, 2014 10:08 am

Ами не е - то и в темата го пише - заменят табели, като старата остава при тях.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Admin » Сря Май 14, 2014 10:18 am

@airborneone
Довечера ще ми припомниш по-подробно твоя случай, защото от вчера, откакто я гледам тая тема, си мисля точно за варианта да си принтирам едно копие на номера и ако ме глобят или нещо друго, да обжалвам до дупка, ама преди това трябва да си припомня малко законите... Иначе казаното от Plamen_EM ми звучи най-логично и ми е интересно какви доводи са ти изтъкнали на теб, за да видя дали са оборими (все пак не са единични случаите администрацията да си съчинява нарушения и забрани и да ги представя "авторитетно").
Иначе бих участвал в някакво предложение за промяна в закона, но шансът да се случи според мен е много малък...
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот taurus13 » Сря Май 14, 2014 10:53 am

xargs написа:........................
За мен най-удобния и законен вариант за България си остават багажниците на покрива - лесно се демонтират, но и не пречи да се движиш с тях постоянно по време на сезона. Мога с две ръце да препоръчам скъпите тулета - 591, но и тези от практикер за по 30лв вършат чудна работа.

Тъй е, ама така хубаво вдигат разхода на автомобил и шумят. Аз мисля, че по-добре си карайте така и вдигайте рамене ако ви спрат и тва е..ако си принтвате номер, 100% ще ви спрат, защото вече това прави впечатление. След време, когато багажниците за велосипеди станат много масови, съотвентните служби ще се присетят че трябва да се регулира този превоз и ще му измисли решението.
@ Daniel Panev - за мотоцклет задължителен ли е преден номер? Той все пак си е различно превозно средство, може да не е задължително всяко МПС да има два номера. Никога не съм се заглеждал дали имат предни номера мотоциклетите. :)
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Plamen_EM » Сря Май 14, 2014 10:55 am

airborneone написа:Не си наясно и предполагам не ползваш подобен багажник.
Нека не обръщаме темата на съчинения разсъждения какво е нормално и какво не е в България.

Казваш не съм наясно? И предполагаш? Боб ли хвърляш или просто владееш Силата?
Защото аз имам единия от 6 другия от 4 години и 4 години си го карам с рисуваните номера и никога не са ме глобявали пък теб ... Е, ти просто си си отворен. :)

taurus13, много е трудно да направи впечатление някому принтиран заден номер. За да го види автомобилът вече е отминал и я го познае, че е принтиран я не. А и те са неразличими от истински от повече от 10 метра. В киното се снима с такива номера. Ако, дето си съчинявам според някои.
Последна промяна Plamen_EM на Сря Май 14, 2014 11:03 am, променена общо 1 път
Не е важно какъв велосипед караш, а с кого.
Аватар
Plamen_EM
 
Мнения: 353
Рейтинг: 1762
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 9:19 pm
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот xargs » Сря Май 14, 2014 10:57 am

За разхода със сигурност е така, но със скорости до 100км/ч не съм забелязал сериозно отражение. Над това, вече се и усеща. Най-голямото предимство за мен е, че постоянно стои върху колата и ако реша да покарам, просто мятам колелото отгоре и тръгвам.

За шума - не бих казал, че е много или че ми е пречел, но също го има.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот taurus13 » Сря Май 14, 2014 10:58 am

jd написа:Ето ви решение за табелите - http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?f=59&t=276591
При това е легално и нормативно уредено от КАТ.

То е само за подмяна на увреден номер, нищо повече. Няма да издадат трети номер, нито ще заменят липсващ такъв.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот airborneone » Сря Май 14, 2014 11:36 am

@xargs
След като багажника е произведен в ЕС и покрива всички изисквания, багажника не е незаконен в милата ни родина ;)

@Admin,
Моя номер беше конфискуван (доброволно предаден от мен) на СДВР (не кат) които направиха проверка на спрелия ми автомобил.
След предаване на информацията и веществените доказателства на прокуратурата имам отказа от последните да образуват до съдебно производство,
защото въпреки, че съм извършил нарушение на закона, не е било 'злонамерено' и е защото не е предвидено решение на въпроса в сегашния закон.

Колкото и да е нереално според мен трябва да се пробва и да направим нещо. Ако не успеем да променим закона то поне КАТ да дадат документ, че не може да се регистрира и толкова.
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3689
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Daniel Panev » Сря Май 14, 2014 12:34 pm

А всъщност защо не може да се регистрира такъв багажник като ремарке?!
TheAnimal написа:Абе друго си е да го "забелиш" :evil:
Аватар
Daniel Panev
 
Мнения: 1934
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Апр 21, 2008 3:47 pm
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Plamen_EM » Сря Май 14, 2014 12:53 pm

Един път, защото не е. И на второ място го нямат заведено в системата, което значи Технотест, което е 1600 лева, което на мен ми се видя много и предпочетох да си напечатам табела.
Не е важно какъв велосипед караш, а с кого.
Аватар
Plamen_EM
 
Мнения: 353
Рейтинг: 1762
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 9:19 pm
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот papinu » Сря Май 14, 2014 1:44 pm

Daniel Panev написа:А всъщност защо не може да се регистрира такъв багажник като ремарке?!

Ремаркето има номер на рама! По този номер на рама се издават талон и рег. табела. Плаща се и данък.
Съмнявам се багажниците за теглича да имат нещо като сериен номер. Ясно е, че за тях няма да има основание да се плащат данъци както е при ремаркетата понеже нямат колесна база...
Въпреки това идеите в моята глава и при мен клонят за някаква хибридна система както е при ремаркетата въпреки различията които обясних по-горе.
В превъзходството ти над другите няма нищо благородно. Истинското благородството се състои в това да превъзхождаш предишния си аз.
Аватар
papinu
 
Мнения: 393
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот taurus13 » Сря Май 14, 2014 1:57 pm

Ти остави това - и гражданска се плаща за ремарке. Като че може ремарке без автомобил да причини щети на трети лица.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Plamen_EM » Сря Май 14, 2014 2:27 pm

Тук има доста интересни хора...
Преди 4 години съм ходил при човек в КАТ по този въпрос. Той ми каза, че дори да се създаде прецедент трябва да се мине през Технотест. Отидох при човек в Технотест. Той ми каза, че дори да се задвижи подобна процедура, това ще ми струва 1600 лева. Въпреки това, си купих багажник с място за номера. И си го ползвам с пластмасовите табели 4 години. И ви ги разказвам и ви ги обяснявам тези неща и отсреща се намират хора, които да ме обиждат и игнорират и да ми оценяват мненията с минуси. Вие ми кажете, вие акъл в главите някакъв имате ли изобщо?!
Защо да ви ги пиша всички тези неща? За да ми неадекватничите тука. Някак малко се старайте да разбирате какво ви се пише. Да, трудно е, изисква някакви усилия, ама ...
Не е важно какъв велосипед караш, а с кого.
Аватар
Plamen_EM
 
Мнения: 353
Рейтинг: 1762
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 9:19 pm
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Morpher » Сря Май 14, 2014 4:56 pm

Преди време баща ми си направи багажник от този тип за Витарата, поради малкия размер на нейния багажник. Той закриваше изцяло номера и благодарение на познат в предпечатно студио си направи светоотразителен номер със същите размери и номер(разбира се). Личеше си, че не е оригинален от различния шрифт на цифрите. Спирали са го два пъти, за да проверят дали съвпадат двата номера и са го пускали без проверка дори на документи.

Аз имам не-Thule багажник за топка за ремарке. Като този ->
Изображение

Номера ми се вижда, но е частично закрит. 2-ра и 3-та цифра са закрити, но дори и без багажника топката стои пред номера и реално пак могат, да ми направят проблем при желание :)
По-големия проблем при мен са светлините, но аз имам допълнителни към багажника.
Аватар
Morpher
 
Мнения: 988
Рейтинг: 1888
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 7:03 pm
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Admin » Сря Май 14, 2014 7:03 pm

Значи има поне два примера за хора, които са си направили табели и не са им правени проблеми. Както и случая с airborneone, в който проблемът е доста сериозен, за да стигне до прокуратура. На мен затова ми любопитно какво точно му е отговорила прокуратурата и по кой член от НК са обмисляли евентуално да го подведат, за да проверя за себе си дали може да се приеме, че е осъществен състав на престъпление, или липсва някой от елементите. Защото до момента имаме очевадно противоречива практика от правоохранителните органи, което нито е за първи път, нито може да учуди някого вече...

П.С. Пламене, не се ядосвай излишно. Всеки гледа от своята камбанария, всеки е патил различно и това, че ти не си имал проблеми, няма да накара някой, който е имал такива, да се води по твоето мнение. Просто няма единна практика по въпроса, което обикновено е най-лошото положение за всеки, който иска да е изряден.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот subritual » Сря Май 14, 2014 7:25 pm

Нито съм адвокат, нито съм запознат с тия неща, но ми е пределно ясно, че не мога да си произведа сам регистрационен номер.
Навярно не ви е ясно, че шрифтът е важен за "логовете" от камерите в КАТ?
Аз лично предпочитам несъзнателно неспазване на закона, отколкото умишленото му нарушаване.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Любо » Чет Май 15, 2014 5:43 am

Morpher написа:Преди време баща ми си направи багажник от този тип за Витарата, поради малкия размер на нейния багажник. Той закриваше изцяло номера и благодарение на познат в предпечатно студио си направи светоотразителен номер със същите размери и номер(разбира се). Личеше си, че не е оригинален от различния шрифт на цифрите. Спирали са го два пъти, за да проверят дали съвпадат двата номера и са го пускали без проверка дори на документи.

Аз имам не-Thule багажник за топка за ремарке. Като този ->
Изображение

Номера ми се вижда, но е частично закрит. 2-ра и 3-та цифра са закрити, но дори и без багажника топката стои пред номера и реално пак могат, да ми направят проблем при желание :)
По-големия проблем при мен са светлините, но аз имам допълнителни към багажника.
Тоя багажник като се държи само на топката , няма ли опасност да се обърне на някъде по време на движение , че и аз съм решил да си вземам едно такова Thule ?
Nicolai Ion 16
Аватар
Любо
 
Мнения: 665
Рейтинг: 1357
Регистриран на: Вто Дек 10, 2013 10:44 am
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Morpher » Чет Май 15, 2014 8:18 am

@Любо:
Механично няма как, но на моя има и ремъци за захващане към вратата на багажника ... за всеки случай :)
Аватар
Morpher
 
Мнения: 988
Рейтинг: 1888
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 7:03 pm
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот mover » Чет Май 15, 2014 11:16 am

airborneone написа: ... обща жалба ... Аз лично съм склонен да отделя малко време за активна борба с вятърни мелници.

Защо не помолиш за съдействие Омбудсмана. Той е доста деен човек, който освен това гради имидж. Според мен е добре да се ангажират повече хора, за да се приеме, че проблемът е масов и "значим". Може би е най-добре да се пусне жалба от името на велоклуб/ове, подкрепена с документи за конкретен случай (твоя + някой глобен) http://www.ombudsman.bg/contacts
Аватар
mover
 
Мнения: 398
Рейтинг: 1829
Регистриран на: Пон Апр 13, 2009 1:36 pm

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот TheAnimal » Чет Май 15, 2014 1:36 pm

Браво на КАТ, получават моите адмирации.
Като не ви стига акъл, че колела не се превозват отзад, те ви го показват по трудният начин.
Случая с airborneone за съжаление е поредният парадокс. :(!:
"Всеки знае, че една жена е твърде силна за един мъж."
TheAnimal
 
Мнения: 3204
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 9:38 am
Местоположение: Зверино

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Admin » Чет Май 15, 2014 2:01 pm

Абе много крайна си станала напоследък? ;) Да ти напомня ли, че при моята кола например точно твоят велосипед не може по никакъв начин да се качи отгоре, а може само отзад? :eyebrow:
Глобите биха били ОК, ако не беше парадоксът. Ако беше уреден по нормален, европейски и цивилизован начин въпросът с трета табела при такива случаи, аз също щях да адмирирам санкциите. А сега се получава, че трябва примерно за моя багажник, ако искам да съм изряден и примерен по собствените си критерии, да дам допълнително 50-100 лв. за приставка със светлини и място за номер, след което да се готвя да бъда и глобен, задето съм проявил такава мисъл. Е много ясно, че ще предпочета да си платя само фиша в някакъв единичен случай, вместо да плащам приставката + глоба за трета табела (ако не случа на разбрани полицаи) + разправии с прокуратурата (ако се стигне чак дотам). При положение, че в момента винаги ще съм в нарушение, мое право е да избера вариантът, при който ще бъда санкциониран най-малко. :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот TheAnimal » Чет Май 15, 2014 2:22 pm

Пуу, пак съм станала кучка.
Моят е отзад, защото ти прекалено много държиш на твоя и си го возиш отгоре. :P
"Всеки знае, че една жена е твърде силна за един мъж."
TheAnimal
 
Мнения: 3204
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 9:38 am
Местоположение: Зверино

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот Admin » Чет Май 15, 2014 2:33 pm

:offtopic:
Напротив, аз винаги пазя чуждите повече, но твоят просто няма как да го сложа - за единия багажник рамката му е крива, за другия оста на вилката си пречи с гредата и не може да се затегне, а пък гредите ми не позволяват да монтирам Ivtec.
Мисълта ми беше, че всички волю-неволю участваме в подобни нарушения, ако не се возим само по двама в кола. Ако се върнем към конкретния пример в началото на темата, автомобилът е кабриолет и изобщо няма вариант да превозва велосипеди на покрива - какво сега, човекът е виновен, че му е такава колата, или държавата е крива, че едно работещо в европейските държави решение тук се сблъсква с административните абсурди? Затова и забележката ти би била на място, ако ние като шофьори имахме избор да ли да нарушим закона, или не. Ние обаче имаме избор единствено как точно да го нарушим, ако решим да използваме продукт, произведен в Европа, върху автомобили, произведени често също в Европа или произведени другаде, но напълно съвместими с европейските изисквания. Е, да, имаме и варианта да се возим само по двама, за по-ефективно...
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Полиция глобява нарушител със скрити номера ...

Мнениеот TheAnimal » Чет Май 15, 2014 2:55 pm

Любче, някой като се нахака в задницата на колата, дали няма да се ронят сълзи...
За мен най-удачно е вътре или на покрива. Това, че ти вдига разхода с 5-10 лв на 100 км се преживява, в сравнение с това да ти осакатят колелото.
Да, возиш го отзад и ще продължаваш, освен ако не си купиш кран да го вдигнеш на покрива. :P
Не съм казала, че не го возя отзад, налага се често. Но лично в моята кола го вкарвам вътре.
"Всеки знае, че една жена е твърде силна за един мъж."
TheAnimal
 
Мнения: 3204
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 9:38 am
Местоположение: Зверино

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта