Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот kokoteofilov1 » Вто Яну 22, 2013 9:08 pm

Ние вече два сезона си се качваме с 63 аз и 2ма мои приятели.вкарваме байковете там дето не пречат и никой не ни прави проблем.Най- лошото беше веднъж като закачих една бабичка с гумата тя почна да се гърчи и полиция щеше да викне :D :agree:
NS Surge
kokoteofilov1
 
Мнения: 57
Рейтинг: 995
Регистриран на: Вто Яну 15, 2013 10:58 pm

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот Slade » Сря Яну 23, 2013 10:34 am

halcor написа:Разликата между хубаво, сгъваемо колело и балканче е като рам спрямо украйна, примерно. Не бих го нарекъл изцепка. Освен това можеш да си го събереш в куфара, ако летиш донякъде и си имаш колело. $330 е добра цена за такова ново колело, за съжаление несрещаема в България. В craigslist се намираха читави и за доста по-малко. Не бих се поколебал да си купя пак такова колело като имам възможност на добра цена, може да изскочи нещо през английски сайт...

40 км/ч можеш да поддържаш с уговорката, че си с подходящите скорости (тия, с които идва въпросния downtube не са подходящи, но могат да му се сложат преден дерайльор и команда или просто голям преден венец) и гуми, пътят е равен и няма насрещен/страничен вятър. Не ти трябват по-специални умения за да постигнеш това отколкото да го постигнеш с нормален 26" байк с тънки гуми. Би останал учуден колко бързо се ускорява с наистина леки колела.


Вероятно има и много добре конструирани - не споря, просто 90% (или повече) от българските байкъри не биха заделили такива пари за нещо, което е удобно за пренасяне, но има силно ограничено приложение - в град и то с прилична и поддържана инфраструктура, за да не се пребиеш карайки бързо с тия 20-ки. Ако на някой работата е свързана с постоянно търчане из града, няма служебен превоз и много обича да кара колело, а в същото време иска и да е максимално гъвкав с ползване на градския транспорт - такава "сгъвачка" е точно за него. Но колко такива хора има?
Изображение
Аватар
Slade
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1348
Регистриран на: Пон Юни 18, 2012 8:12 am
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот did » Сря Яну 23, 2013 11:38 am

Преди 3 години един 60+ годишен англичанин извъртя в дъжд и студ в България 1200 километра бревет със сгъваемо колело, защото му било по-лесно да го пренесе със самолет. :magnify: :deal:
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот Slade » Сря Яну 23, 2013 12:37 pm

Чудак или просто твърде low on а budget. Тук е могъл да си вземе/наеме шосейка за фракция от тамошната средна заплата и вероятно със значително по-добри параметри от сгъваемото. Лично аз не бих си наказал тялото с компромис между лесно за транспортиране и удобно за каране колело.
Изображение
Аватар
Slade
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1348
Регистриран на: Пон Юни 18, 2012 8:12 am
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот did » Сря Яну 23, 2013 12:42 pm

:D

Той не наказа тялото си. Той караше с удоволствие. И не караше "балканче".
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот Slade » Сря Яну 23, 2013 12:54 pm

Радвам се за него, особено предвид възрастта му. Пожелавам си съвсем искрено да съм способен на такива постижения на неговите години.
Темата обаче е за ГТ и даже в частност за СКГТ и доколко е възможно возенето с колело в рейса, трамвая или метрото. Според мен разстоянията в градовете ни са достатъчно малки, за да се налага и качване в градски транспорт, освен при качване на Витоша, където се спестява ценна енергия и време за каране по пътеките.
Изображение
Аватар
Slade
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1348
Регистриран на: Пон Юни 18, 2012 8:12 am
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот did » Сря Яну 23, 2013 12:58 pm

Досега не съм качвал велосипед в градски транспорт. Извинете ме за невежеството. Мислех си, че щом със сгъваем велосипед могат да се минат 1200 километра из българските планини, това същото ще става и за кара из града. Въпросният велосипедист така каза, ама аз не знам на кого да вярвам.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот PtD » Сря Яну 23, 2013 1:24 pm

did написа:Досега не съм качвал велосипед в градски транспорт.


Ако се налагаше да си пренесеш повредения велосипед от Младост 4 до Обеля, можеше да ти се наложи да направиш сефтето. :smokin:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот moz » Сря Яну 23, 2013 1:31 pm

А представяш ли си да ти се повреди велосипеда някъде насред Родопите - трябва да викаш хеликоптер.
moz
 
Мнения: 443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 7:15 pm

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот LyuboKolev » Сря Яну 23, 2013 10:21 pm

halcor написа:
Hell_Man написа:Наистина ли се кара удобно?


Да, геометрията му е като на нормален байк (разстоянието между 2те колела, достигането до педалите и кормилото) и може да се регулира в някакви граници. Ниската рамка е предимство, можеш лесно да прекрачваш колелото. Заради по-малките колела неравностите се усещат по-грубо, но в градски условия това не е проблем. За сметка на това колелата са чувствително по-леки и ускоряваш много бързо и можеш да изпревариш на светофар ЛюбоКолев с неговия 28" велосипед, за който той твърди "ще мина всеки малоумник с байк" ;) Според моя вкус предния му венец беше малък обаче, което ограничава максималната скорост, но това може да се ъпгрейдне. Не виждам проблеми да се поддържат спокойно 40 км/ч на равно с тънки гуми.


Колега не че се заяждам, но ако ти с такава "смешка" поддържаш 40 км./ час ти обещавам че с шосейка ще държиш и 60 км./ час. Аз вдигам 40 и ги поддържам цели 5 минути. Ти надмина всички очаквания и оттеглям мнението си по отношение на теб.
Аватар
LyuboKolev
 
Мнения: 192
Рейтинг: 920
Регистриран на: Чет Апр 23, 2009 5:54 am

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот Slade » Сря Яну 23, 2013 10:29 pm

moz написа:А представяш ли си да ти се повреди велосипеда някъде насред Родопите - трябва да викаш хеликоптер.


На два пъти съм аварирал в града и за щастие все около спирка на трамваи, които водят на няколко стотин метра от дома. Имах късмет, че единият път беше просто снейкбайт, но другият беше с доста повече поражения - жило, спирачка, курбели, педали, че и съдрани дънки - успях да карам така с риск да съсипя гумата от задираща колодка, но имаше шанс изобщо да не мога да тръгна и тогава с радост щях да избера алтернативата трамвай вместо мъкнене на колело на гръб (лятото). Но това са единични случаи, не ежедневие.

Offtopic: пукал съм гума и в Родопите - в района на яз. Широка поляна. Ако не си носех помпата и лепенките тогава, щеше да е едно доста неприятно 25 километрово "приключение".
Изображение
Аватар
Slade
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1348
Регистриран на: Пон Юни 18, 2012 8:12 am
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот PtD » Чет Яну 24, 2013 2:18 am

moz написа:А представяш ли си да ти се повреди велосипеда някъде насред Родопите - трябва да викаш хеликоптер.


Това опит за заяждане ли беше? Несполучлив, колега. :smokin:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот moz » Чет Яну 24, 2013 9:33 am

пукал съм гума и в Родопите
айде бе, тц, тц. :praying:
PtD написа:Това опит за заяждане ли беше
опит за разведряване на обстановката
PtD написа:Несполучлив, колега. :smokin:
явно, забравил съм емотикона ;)
:beer:
moz
 
Мнения: 443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 7:15 pm

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот veskoz » Чет Яну 24, 2013 2:22 pm

Бре веднъж, срам-несрам, се примолих на една леля да ме пусне в метрото на Вардар до Обеля и то без повреда по велосипеда. Причината бяха десетки хиляди волта изсипващи се от небето. Пък след тунела на Люлин - гръмоотвод до гръмоотвод. Мокър иди дойди, ама пържен - неща. :D
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот LyuboKolev » Чет Яну 24, 2013 8:56 pm

veskoz написа:Бре веднъж, срам-несрам, се примолих на една леля да ме пусне в метрото на Вардар до Обеля и то без повреда по велосипеда. Причината бяха десетки хиляди волта изсипващи се от небето. Пък след тунела на Люлин - гръмоотвод до гръмоотвод. Мокър иди дойди, ама пържен - неща. :D

Точно за такива случаи писах по- нагоре че е необходимо да се рареши по всяко време на деня возене в градския транспорт, но бях оплют. Не че ми дреме защото критика от безименни хора, без авторитет си е като глупост. Да не забравяме че сред нас има и дами и деца които са по- страхливи или по- бързо се уморяват и на тях това им е необходимо за да се развива колоезденето (разрешение да се ползва градски транспорт). А другите дето са големите "мъжаги" да могат доброволно да се лишават от това си право. Няма да си пусна детето да "маа" по улиците до Ловния парк защото там имало скокове. Така заради тъпите наредби го лишавам от удоволствия. Сега някой ГАЛФОН ще напише "ми закарай го бе калъф". Да ама в работен ден не става ГАЛФОНЕ.
Аватар
LyuboKolev
 
Мнения: 192
Рейтинг: 920
Регистриран на: Чет Апр 23, 2009 5:54 am

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот LyuboKolev » Чет Яну 24, 2013 9:45 pm

did написа:Преди 3 години един 60+ годишен англичанин извъртя в дъжд и студ в България 1200 километра бревет със сгъваемо колело, защото му било по-лесно да го пренесе със самолет. :magnify: :deal:

Много е хубаво че е минал 1200 км и нямам против сгъваемите колела, но за колко време? Защото ако е за цяла година и аз ще ги мина.Не знам какъв е критерия за този вид бривет и ми е интересно да науча. Сетне по какъв релеф или маршрут, релефа ще го видя сам. Всеки може да подкара всичко, ама по колко часа и километра на ден. Това е важното. Иначе аз и от триколка не падам и пазя равновесие ама не мога да карам дълго защото ми е малка.
Аватар
LyuboKolev
 
Мнения: 192
Рейтинг: 920
Регистриран на: Чет Апр 23, 2009 5:54 am

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот Ozzie » Чет Яну 24, 2013 9:52 pm

90 часа / 1200 км.
Както искаш си ги разпределяй.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот LyuboKolev » Чет Яну 24, 2013 10:16 pm

Ozzie написа:90 часа / 1200 км.
Както искаш си ги разпределяй.

Няма какво да си ги разпределям сам. Формулата във физиката във всички страни е S= Vxt. S- растояние, V- скорост ( в случая средна),t- време. В случая с Вашия отговор получаваме 13.33333 км./час средна скорост. Въпроса ми е колко дни е карал. Предполагам не е карал 3 дни и 18 часа без да спре. Това са 90 часа. А ако е карал пет часа и е почивал по 5 дни си е оферта. Това прави много дни ама не ми се мятат.
Аватар
LyuboKolev
 
Мнения: 192
Рейтинг: 920
Регистриран на: Чет Апр 23, 2009 5:54 am

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот PtD » Пет Яну 25, 2013 1:05 am

LyuboKolev написа:Точно за такива случаи писах по- нагоре че е необходимо да се рареши по всяко време на деня возене в градския транспорт, но бях оплют.

В градския транспорт е разрешено, другарю. С изключение на метрото, в съответните часове.


И учтиво ви моля да се върнете на темата, за да не получите a = v/t по нормалата към външната страна на форума. :peace:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот did » Пет Яну 25, 2013 10:08 am

LyuboKolev написа:Предполагам не е карал 3 дни и 18 часа без да спре. Това са 90 часа

Грешно предполагаш. Питай в гуглето какво е "бревет" или прочети това http://new.sliven.net/sys/news/index.php?id=10258

И това не е извън темата. Просто дадох пример на напълно функционален и удобен за градско и извънградско каране велосипед, които лесно се качва и в градски транспорт. За съжаление ми се затриха снимките и не мога да го покажа.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот LyuboKolev » Съб Яну 26, 2013 9:59 pm

PtD написа:
LyuboKolev написа:Точно за такива случаи писах по- нагоре че е необходимо да се рареши по всяко време на деня возене в градския транспорт, но бях оплют.

В градския транспорт е разрешено, другарю. С изключение на метрото, в съответните часове.


И учтиво ви моля да се върнете на темата, за да не получите a = v/t по нормалата към външната страна на форума. :peace:

В градския транспорт въобще не е разрешено. Мани го метрото. В темата 15 човека пишат че не е. И сега ще кажа крилатата реплика с която винаго съм бил затапван- "не четеш ли форума"?
Аватар
LyuboKolev
 
Мнения: 192
Рейтинг: 920
Регистриран на: Чет Апр 23, 2009 5:54 am

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот PtD » Нед Яну 27, 2013 5:15 am

LyuboKolev написа:В градския транспорт въобще не е разрешено. Мани го метрото. В темата 15 човека пишат че не е. И сега ще кажа крилатата реплика с която винаго съм бил затапван- "не четеш ли форума"?


Не знам какво пишат. Аз съм чел наредбата. Там пише(ше) "товар, който заема място за повече от един пътник, трябва да се таксува с отделен билет".

Ако се не лъжа, ограничението беше до 2м дължина. Велосипедите са около 1.80м. :smokin:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот LyuboKolev » Нед Яну 27, 2013 9:29 pm

PtD написа:
LyuboKolev написа:В градския транспорт въобще не е разрешено. Мани го метрото. В темата 15 човека пишат че не е. И сега ще кажа крилатата реплика с която винаго съм бил затапван- "не четеш ли форума"?


Не знам какво пишат. Аз съм чел наредбата. Там пише(ше) "товар, който заема място за повече от един пътник, трябва да се таксува с отделен билет".

Ако се не лъжа, ограничението беше до 2м дължина. Велосипедите са около 1.80м. :smokin:

Няма да споря и всеки може да си живее с убежденията. За билетите е ясно и не знам защо всеки го споменава. Возил съм се няколко пъти без билет за колелото и без билет за мен просто защото съм се качвал по изключение. Веднъж един шофьор не ме качи като спря тенденциозно на 10м. преди спирката и даже една майка с дете се разтича да се качи. Аз за майтап го настигнах по пътя и го питах защо така, като му обясних че съм бил уморен, а имаше и мъгла и ме беше малко страх да не ме ударят отзад. Той ми отговори че е забранено и за колела и че всеки сам си избира с какво да тръгне от вкъщи. В този смисъл си е прав "човека", просто не проявява човещина, но това е друг въпрос. Става въпрос че велосипедистите не искат да имат права да се качват в градския транспорт, което е тъпо и то доста. Винаги мога да дам на шофьора 2 лв. на ръка да ме качи, но не е там въпроса.
Аватар
LyuboKolev
 
Мнения: 192
Рейтинг: 920
Регистриран на: Чет Апр 23, 2009 5:54 am

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот Stefan_trekkie » Нед Яну 27, 2013 9:32 pm

И за кучета е забранено, но ги возят....

п.с. В един автобус, на едно място от него има лепенка за велосипед! Такива каквито има за седалките с предимство за старци, инвалиди и майки с деца..

Возил съм само един път велосипеда, платих му билет. Просто защото бях малък и ме беше страх да тръгна през цяла София на 10-тина годишна възраст с балканчето. Това беше в миналия век.
Аватар
Stefan_trekkie
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1257
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 7:16 pm
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот PtD » Пон Яну 28, 2013 2:43 am

Любо Колев, много си зле.

http://www.serdika.bg/index.php?option= ... &Itemid=22

Специални условия има само за метрото. В другите случаи важи "багаж с обем > 60/40/40".

@Stefan_Trekkie, в грешка си. Превозът на домашни любимци е разрешен. :smokin:

http://www.sofiatraffic.bg/bg/transport ... am-naredba
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот hitar_potter » Пон Яну 28, 2013 3:01 am

PtD написа:
LyuboKolev написа:В градския транспорт въобще не е разрешено. Мани го метрото. В темата 15 човека пишат че не е. И сега ще кажа крилатата реплика с която винаго съм бил затапван- "не четеш ли форума"?


Не знам какво пишат. Аз съм чел наредбата. Там пише(ше) "товар, който заема място за повече от един пътник, трябва да се таксува с отделен билет".

Ако се не лъжа, ограничението беше до 2м дължина. Велосипедите са около 1.80м. :smokin:

Забранено е превозването на опасни и евентуално пречещи на останалите пътници багажи. Велосипедите спадат към тази категория, въпреки, че е въпрос на интерпретация.
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот PtD » Пон Яну 28, 2013 4:31 am

Именно, че е въпрос на интерпретация. Няма изрична забрана. :agree:

Очевидно, че ако си омазан с кал като прасе, а от колелото ти тече гняс, нямаш работа в градския транспорт. Също и в час пик е някак си смущаващо да газиш пътниците. От друга страна, при нужда, в ненатоварените часове, не виждам проблем. Остава и шофьорът да не види, вероятността е 50/50 :magnify:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот Hell_Man » Пон Яну 28, 2013 11:12 am

С риск да започна да се цитирам, и то приживе :eyebrow:, 2-ра страница от темата.
Засега това е актуалната информация за возенето в софийския транспорт. Ако може да се закачи най-отгоре на темата и да спрем да преповтаряме казаното.
did написа:А аз да питам, щото си омазах каплата с пръжки, трябва ли освен да си полирам калодките и да си шкуртаковам шината?

uCkPeH написа:Пръжки не беше ли джумерки ? Меглио-то и тях ще махне :agree:

Hell_Man
 
Мнения: 285
Рейтинг: 1563
Регистриран на: Пет Апр 13, 2012 11:56 am

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот hitar_potter » Пон Яну 28, 2013 6:49 pm

И пак - интерпретации. В автобус, в който няма правостоящи и има подходящо място за велосипеда, и той е чист - не си в нарушение по никоя от точките.
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот Admin » Вто Яну 29, 2013 9:06 pm

hitar_potter написа:И пак - интерпретации. В автобус, в който няма правостоящи и има подходящо място за велосипеда, и той е чист - не си в нарушение по никоя от точките.

:agree:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 69 госта