Нова система за класификация на маршрутите?

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот chiburator » Чет Май 24, 2012 5:51 pm

Адмирации за огромния труд, който си положил. Лично за мен системата е изключително полезна и ще чакам с нетърпение и останалите статии.
Аватар
chiburator
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1247
Регистриран на: Нед Фев 12, 2012 1:04 pm

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот neilor » Пон Юни 04, 2012 9:43 pm

Крайния вариант на класификацията много ми харесва - лесен е за използване и достатъчно информативен.

А да запитам как стои въпросът с публикуването на тракове в публичното пространство. Доста хора правят тракове за себе си и не желаят да ги публикуват, т.к. те стават достъпни за АТВ, джипове, мотори и всички които могат да превърнат хубавата пътека в изровена и неприятна.

Като вариант започнахме да публикуваме орязани варианти, които не са подходящи за следване, но дават информация откъде се минава а пълният трак - при поискване. Става, но това е трудоемко и неприложимо в случая на публикуване на мрежа от тракове, подобна на вашата.

Какво е вашето мнение?
Аватар
neilor
 
Мнения: 141
Рейтинг: 1495
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 10:26 pm

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот Yavkata » Вто Юни 05, 2012 5:04 am

Всъщност се получава така , че в повечето случаи байкърите ползваме следите на ендурокарачите. Според мен притесненията, че публикувайки следата от някаква пътечка, по нея ще се юрнат с мотороти е неоснователна. Доста има да караме и публикуваме докато настигнем тяхната база данни.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот taurus13 » Вто Юни 05, 2012 9:47 am

Абсолютно е прав Явката - моторизираните са много напред, по простата причина, че са много по-проходими като газене и освен това имат мотор под гъза си, което им дава възможност да изминават по над 200км на ден, ако желаят. Дефакто, те често направо си прокарват пътеките, откъдето им е кеф. Така че публикувате или не, тях това не ги засяга особено. По-скоро нас ни засяга какво те публикуват. Освен това моторизираните не карат по трудните тесни планински пътеки, особено такива със серпантини, защото те надолу не са силни, а нагоре трябва да карат направо. Та до известна степен най-хубавите ни пътеки не са интересни за тях.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот neilor » Вто Юни 05, 2012 12:53 pm

Да разбирам, че препоръчвате да не се скрива реалния трак и да се дава пълно описание в публични профили.
И за мен е по-лесно така.
Става дума за тракове в гори и хълмисти местности, примерно във Варненски окръг.
Аватар
neilor
 
Мнения: 141
Рейтинг: 1495
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 10:26 pm

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот outfaced » Вто Юни 05, 2012 1:08 pm

taurus13 написа:Абсолютно е прав Явката - моторизираните са много напред, по простата причина, че са много по-проходими като газене и освен това имат мотор под гъза си, което им дава възможност да изминават по над 200км на ден, ако желаят. Дефакто, те често направо си прокарват пътеките, откъдето им е кеф. Така че публикувате или не, тях това не ги засяга особено. По-скоро нас ни засяга какво те публикуват. Освен това моторизираните не карат по трудните тесни планински пътеки, особено такива със серпантини, защото те надолу не са силни, а нагоре трябва да карат направо. Та до известна степен най-хубавите ни пътеки не са интересни за тях.


Абе не е толкова черно/бяло ... но да кажем, че за сега плюсовете от взаимното споделяне са повече са от минусите :)
Не забравяйте, че същия конфликт го има или ще го заима по посока колездачи - туристи ;) Жалко че още малко туристи са с GPSи ... иначе доста повече пътечки щяха да са известни :)
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот subritual » Вто Юни 05, 2012 5:22 pm

То не може да се мине по тия пътеки,без трион не става. Знаете. Няма какво да дириш по гората,хижите пустеят,няма кебапчета.... :D :beer:
Така, че споко...
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот taurus13 » Вто Юни 05, 2012 6:53 pm

Аз съм си нарочил вече една лозарска ножица за колоездачна екипировка :D
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот xcII » Сря Юни 06, 2012 8:20 pm

neilor написа:.. А да запитам как стои въпросът с публикуването на тракове в публичното пространство.


Повече виси, отколкото стои.. в смисъл на около 200 поста za вилки/шини и модели машини във Форума може и да се препънеш в некой споделен трак..

outfaced написа:..Жалко че още малко туристи са с GPSи ... иначе доста повече пътечки щяха да са известни :)


По-скоро, ако всеки овчар бе с GPS, а най-баш на една коза от стадо, щото повечето туристи с ходят по маркирани пътеки и те се знаят :)
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот dido1 » Сря Сеп 19, 2012 4:35 pm

Здравейте,

Отскоро обмисляме трансфер на BGMountains към OSM-тип система. Основната информация ще "живее" в OSM-базата с всичките ползи от такава
онлайн-среда. От тази ОСМ-база ще се генерират офлайн-версии за Андроид (OSM) и Garmin на някакъв регулярен базис, примерно на всеки 2 седмици.

Както може би е известно на тези, които са ровили по OSM-системата, OSM-формат предоставя възможност за почти безгранично описание на данните. Примерно за пътека/път може да се опише наклона, код за трудност, терена - дали е кал, коловози, тревист, чакъл и прочее. Визуалната маркировка на маршрута може да се опише съвсем близко до реалната - цвят или комбинация от цветове, марката във вид на лента, триъгълник, точка или просто каменни пирамидки и т.н.

Обогатяването на данните по този начин позволява да се генерират офлайн-версии на картата с различно предназначение. Примерно за пешеходен туризъм (там типа и наклона на трасето няма чак такова значение), за МТБ-ползване - със специфичните МТБ марки и т.н.

Описвам тук намерението си за да разбера доколко МТБ-обществото би имало интерес от такова развитие на картата BGMountains.

Поздрави,
Дидо.
dido1
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2012 9:58 pm

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот outfaced » Сря Сеп 19, 2012 4:56 pm

:agree:
Привет Дидо :)
Taя част, които ползват активно GPSи няма как да нямат интерес ми се струва. Все пак не трябва да се прекалява с опитите за описания. Едно че много труд, второ нещата се менят, трето трябва да се избягват теми, които могат да са субективни.

Какви са ви целите на вас с тая миграция?
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот dido1 » Сря Сеп 19, 2012 6:12 pm

Целите са основно да се предостави Андроид-версия, и може би да си улесним живота при генерирането на статични версии.
Впоследствие се оказа, ОСМ-формата предлага ужасно много специфични описания, закачени към всеки тип обект.
Тези описания много приличат на класфикацията, която се мъчите да вкарате.

Интересно е също, че от тези - общи ОСМ данни - можеш лесно да генерираш карти с контролирано ниво на подробности. Т.е. от едни и същи изходни данни да вадиш специализирана пешеходна карта или велокарта със съвсем различени изгледи.
dido1
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2012 9:58 pm

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот outfaced » Сря Сеп 19, 2012 6:20 pm

dido1 написа:...от едни и същи изходни данни да вадиш специализирана пешеходна карта или велокарта със съвсем различени изгледи.

e това е интригуващо :)

Инак нашата класификация не иска да вкарва особено много описания. В случая ще се сведе до отделни отсечки с по едно означение на тях ... най много две. Не сме мислили за цветове или поне идеята не беше избистрена много. Има и някои размисли за посока на отсечка (класификацията май всъщност е логична само ако има и зададена посока)

И наистина би имало смисъл отделна версия за МТБ, тъй като нашите описания нямат много общо с туристическите.

Как стои въпроса с рутирането? Честно казано, не знам защо, но не мога да накарам дакота 20 да рутира по сегашните ви карти. Мапсорса го прави.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот dido1 » Сря Сеп 19, 2012 9:06 pm

Формата е дотолкова отворен, че може да си вкарвате колкото искате и каквито искате тагове за описание.
Разбира се добре е да имате някаква смислена система.

Цветовете са опция. Не сте длъжни да ги ползвате дори в специфични изгледи. Системата е много гъвкава както писах по-горе. Всеки обект може да бъде описан безкрайно подробно, а в дадени изгледи (специфични продукти, извлечения) се ползват само нужните описания. Ще дам пример как би могла да изглежда една пътека (или отсечка от пътека):

- наклон в градуси = 10
- ширина в см = 150
- клек и храсти = не
- настилка = камъни и трева
- цвят маркировка зелен = не
- цвят маркировка червен = не
- цвят маркировка син = да
- цвят маркировка жълт = да
- тип маркировка = лента
- каменни пирамиди = да
- име маршрут = х Безбог - з Тевно езеро
- МТБ-маршрут = да
- МТБ-категория = 3

Тези тагове са примерни, незадължителни, но ако ги има можете да направите специфични извлечения - примерно да се покаже специфичен картен слой с пътеки само с МТБ-маршрут = да (т.е. слой за МТБ-нужди).

Рутирането е функция на полския компилатор (cgpsmapper) в момента. Не би трябвало да имаш грижи с Дакота. С ОСМ-данни има възможност за ползване и на други - опън сорс IMG-компилатори, които май са с доста по-яки възможности от cgpsmapper-а.
dido1
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2012 9:58 pm

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот outfaced » Чет Сеп 20, 2012 8:35 pm

В унисон на описаната от админа класификация, за която си стиснахме ръцете то за мтб биха били нужни само:
- буква и цифра за класификация
- посока
- цвят, опционално (трябва да се разберем за какво точно ще го ползваме)

проблем/въпрос: Важно ли е да има в крайна сметка обозначена посока?
Аз все още не мога да реша. От една страна е ясно накъде е наклона. Също така всички R и Т1/2 са караеми в двете посоки. Но пък от друга такава информация чисто визуално ти позволява по-бърза ориентация, а е и някакъв вид препоръка от създалия следата, в коя посока все пак е по кеф. Евентуално пък цвета може да се ползва за обозначаване на посока и да има само два цвята със съответните условности.

Но стига съм си философствал само аз. Нещо останалите активисти що се не обаждат? :nono: :dontknow:


И един въпрос към Дидо ... защо планинска карта няма в нея информация за надморската височина? В смисъл не изолниите, а такава, че като изчертаеш трак да ти показва височинния му профил.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот Admin » Пет Сеп 21, 2012 7:53 am

Абе заетост ни гони нещо активистите. :D

Аз лично мисля, че посоката по-скоро не трябва да се посочва, освен може би като допълнителна информация в описанието на маршрута/следата. Всъщност тя самата следа си има посока, в която е записана, но не е задължително само тя да е използваема. В много планини (най-вече във високите части над 2000 м) пътеките почти винаги са от Т3 нагоре, което ги прави трудни или невъзможни за каране нагоре, но ако иска човек да си направи някакъв маршрут, няма откъде другаде да мине, така че ще трябва да поноси. В същото време за технични карачи надолу ще са караеми. Мисълта ми обаче е, че една и съща пътека реално се ползва и в двете посоки - просто човек от техническата ѝ трудност трябва да знае какво да очаква в съответната посока.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот Slade » Пет Сеп 21, 2012 9:50 am

Като потребител за мен би било полезно да има препоръчителна посока в описанието на трековете (или посоката, в която е правен/записван трекът). Предполагам ще е от полза и за други карачи с нищожен опит и по-слаба преценка за терена.
Изображение
Аватар
Slade
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1348
Регистриран на: Пон Юни 18, 2012 8:12 am
Местоположение: София

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот outfaced » Пет Сеп 21, 2012 1:59 pm

Admin написа: Всъщност тя самата следа си има посока, в която е записана...

За следата ясно ... въпроса е че на картата посоката не се визуализира по същия начин. Всъщност да ме поправи Дидо, ама мисля, че не се визуализира никак. Там можеш да декларираш дадена отсечка като еднопосочна някъде в описанието и само ако дадеш рутиране за кола няма да те прекара в насрещното. За колело обаче рутирането не се съобразява с посоките.
Т.е. трябва някакъв знак да има допълнителен за посока. Аз колкото повече го мисля, ми се струва, че е хубаво да има някаква препоръчителна посока. Въпреки това идеята все пак ми се вижда нереализуема, защото най вероятно за едни и същи пътеки ще има разногласие още при събирането на траковете. Има не един и два примера в околността, където ние се качваме от там, от където други спускат.
Разделението все пак може да има и да се направи на по обективен критерий - самата класификация. Да кажем с един цвят всичко R и T1/T2 ... с друг цвят другото. Така много бързо гледайки картата се придобива представа къде има карания за начинаещи, къде има интересни спускания за напреднали със съответните възможности за качване.

Любо, все пак нищо не каза за основната идея - да се работи над такава карта заедно с Дидо и под въпросната платформа ...
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот subritual » Пет Сеп 21, 2012 3:55 pm

outfaced написа:Всъщност да ме поправи Дидо, ама мисля, че не се визуализира никак.

Аз ще те поправя,има начин.Едни странични чертички има,като стрелкички.
Всъщност,на мен друго ми дойде наум. Добре е да се сложи указание за средния наклон на отсечката.При различното увеличение на картата става трудно по усет да се ориентираме спрямо линиите.Това ще е допълнително указание както при катерене,така и при спускане.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот Admin » Пет Сеп 21, 2012 5:56 pm

outfaced написа:Любо, все пак нищо не каза за основната идея - да се работи над такава карта заедно с Дидо и под въпросната платформа ...


Ами то нали още на срещата говорехме, че новата класификация може да ни улесни в много насоки, включително и при бъдещо създаване на карти (най-вече такива за GPS), а също и Щуров бе предложил евентуално сътрудничество и интеграция с BG Mountains, което аз също подкрепям. В момента няма как да се изкажа с големи подробности, тъй като има доста технически детайли - мен един приятел още преди време ми демонстрира възможностите на OSM и аз бях доста впечатлен, бях си инсталирал по едно време и софтуера, за да се обуча, ама нещо така и не стигнах до там. Но от това, което съм виждал, системата наистина е мощна и детайлна. Сега конкретно за приложимостта ѝ към BG Mountains - хората, които правят тази карта, много по-добре от мен биха могли да преценят дали и какво е възможно.
За себе си мога да кажа, че ако има някакъв не много сложен панел, чрез който да мога да вкарвам GPS следи и да им задавам характеристики, с удоволствие бих го правил.
Въпросът за OSM щеше така или иначе да бъде повдигнат при техническото задание за евентуалната наша МТБ база-данни с маршрути (не съм забравил за нея, просто наистина не остава време за всичко) като един от вариантите за визуализация на маршрути. На мен особено полезна ми се струва възможността от една и съща база в OSM да се вадят карти с различни пластове информация според конкретните нужди - въпрос на малко програмиране е това, ако правилно съм разбрал.
Та ако нещо такова ще има и в BG Mountains, може да се окаже удобно направо нея да използваме като платформа за визуализиране на маршрутите (всъщност май не пречи да има и отделен изглед в Google Earth/Map).
Така че на въпроса на Дидо - доколкото мога да преценя (технически), би било от полза подобно развитие.

Иначе за посоките... наистина ми е трудно да преценя. Според мен най-лесно би било да се изберат 2-3 цвята за групиране на категориите за техническа трудност. По този начин всеки ще си преценява кое става и в двете посоки и кое е равнозначно на носене нагоре. Виж, при цели маршрути вече си има значение и посоката да се отбележи, но при отделните отсечки според мен ще възникнат доста проблеми.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот outfaced » Пет Сеп 21, 2012 6:46 pm

Admin написа:Според мен най-лесно би било да се изберат 2-3 цвята за групиране на категориите за техническа трудност.

:agree:

Admin написа:ако има някакъв не много сложен панел, чрез който да мога да вкарвам GPS следи и да им задавам характеристики, с удоволствие бих го правил.

:agree: :agree:

subritual написа:да се сложи указание за средния наклон на отсечката

Oт личен опит смятам, че не върши работа. Дефиницията за отсечка в контекста на карта може да е 20 метра може да е и 20 км. Едно катерене може да ти е съставено от 15 отсечки. Няма да седнеш да гледаш една по една и да усредняваш. Тия неща се гледат в къщи. В полеви условия би било силно затормозяващо. Гарминските уреди чертаят височинния профил на трака или рут-ето, стига картата да съдържа в себе си височинната информация, за която споменах по горе, че липсва в сегашната. По начертания профил доста добре можеш да придобиеш представа какво те чака.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот subritual » Пет Сеп 21, 2012 11:31 pm

Като си начертаеш трака в къщи не ти трябва и карта, съгласен ли си?
В един момент, когато стане мрежа от пътеки и импровизираш на място, това би била полезна информация,която не е включена в системата за оценяване на трасето без посока. По пътека т4-т5 се кара по равно, но трудно при наклон над 12% .
Разбира се всички гледаме от собствената си камбанария, което е нормално. В крайна сметка, ако се утъпче метод на работа с ОСМ и компилаторите към нея, всеки мераклия ще може да си направи индивидуализирана карта.А едно от нещата, които мисля, че постихнахме като консенсус при последното обсъждане е да се съхрани максимално много информация, свързана с отсечка или маршрут. Оттам нататък представянето и пред различна аудитория е друг въпрос. Това всъщност си е основна практика.
outfaced написа:стига картата да съдържа в себе си височинната информация

Нарича се DEM, предполагам го ползваш в офроудската карта.Наистина полезна екстра, дори и за апарати, които не го поддържат.
За повече информация има полезна тема в братския форум:
http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=70574
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот 4getcredo » Съб Сеп 22, 2012 7:24 am

Пак хващате нещата от главата за краката :D Ние още информацията (следите) нямаме, а вече шаренийка ѝ наредихме. :lol:
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот outfaced » Нед Сеп 23, 2012 8:34 am

4getcredo написа:Пак хващате нещата от главата за краката :D Ние още информацията (следите) нямаме, а вече шаренийка ѝ наредихме. :lol:


Ааа ... следи много, но на повечето не им се занимава да описват и споделят или си споделят по свои начини. Ако се обяви, че се прави карта и се събира материал може и нещата да се променят. Инак ние решихме как ще ги описваме, но реално платформа за споделяне няма. Докато няма работеща такава, около която да се обединим няма как да знаеш кой какво има за споделяне.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот 4getcredo » Нед Сеп 23, 2012 10:00 pm

Аз едно не мога да разбера... излиза, че идеалът ти за карта, хер Русев (outfaced) е нежен, подкупващо дамски глас да говори: "десет метра камък, после наляво 15% наклон и три камъка вляво, два средно големи посредата и един ташак вдясно"... ама това в тази посока. В другата посока ориентацията е друга - властен мъжки глас... ;)

Имаме много бели места да запълваме преди да стигнем да този момент. Аз не съм сигурен, че искам да стигам до там. Няма да е интересно. :lol:
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот StreeT Biker » Нед Сеп 23, 2012 11:10 pm

Браво за труда който си положил. Супер е :beer:
Изображение
StreeT Biker
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1198
Регистриран на: Съб Сеп 08, 2012 1:28 pm

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот outfaced » Пон Сеп 24, 2012 6:57 am

4getcredo написа:... излиза, че идеалът ти за карта, хер Русев (outfaced) е нежен, подкупващо дамски глас да говори: "десет метра камък, после наляво 15% наклон и три камъка вляво, два средно големи посредата и един ташак вдясно"... ама това в тази посока. В другата посока ориентацията е друга - властен мъжки глас... ;)


ааа не ... идеала за карта е направо тая информация за терена да я предава на CPU-то на вилката и шока :D ... е на фокс усилено работят и те по въпроса

Майтапа на страна. Нали си говорихме, че тая категоризация някой ден искаме да я видим и на карта. Та за нищо повече от това не става дума. Даже ми се ще реализацията да е възможно проста - обозначени категориите + 2 цвята. Може да може още много неща да се направят, но това покрива 95% от нуждите и за останалите 5% не мисля, че си струва да се полага толкова труд. Пък въпроса сега се повдигна от Дидо, щот никой от нас не е седнал да прави карта все още.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот dido1 » Сря Сеп 26, 2012 1:16 pm

Здравейте отново,

ние обектите така или иначе ще ги налеем в ОСМ-система, но ще им липсват специфичните тагове, които биха ви били от полза.
Както писах, за пешеходни цели трябват в общия случай други тагове спрямо тези за МТБ. Аз лично не познавам добре спецификата на описанието на един МТБ маршрут и мога само приблизително да предположа какво може да ви е нужно.

Основното ми намерение в случая е да ви пусна мухата за системата, и за опцията да си опишете сами пътищата - ако имате желание и нужда. Оттам нататък обособяването на отделен слой и ако решите - специфичен МТБ-картен вариант за Гармин, е по-лесната работа.

За DEM-а в BGMountains. GARMIN-ския формат е затворен, изключително рестриктивен и сакат по дизайн. Полският компилатор (cgpsmapper), който ползваме, не може да вгражда ДЕМ в картата, това може да прави само оригиналния гармински компилатор, който пък е не фрее. Разбира се ако след като преминем на ОСМ-платформа, получим ДЕМ-опция от ОСМ-генераторите, ще я включим в картата - 3D-Информацията я имаме.
dido1
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2012 9:58 pm

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот outfaced » Съб Сеп 29, 2012 4:35 pm

dido1 написа:Основното ми намерение в случая е да ви пусна мухата за системата, и за опцията да си опишете сами пътищата - ако имате желание и нужда. Оттам нататък обособяването на отделен слой и ако решите - специфичен МТБ-картен вариант за Гармин, е по-лесната работа.


Ми найс :)
Остава да кажеш как точно я виждаш да стане тая работа и до какво се свежда нашата задача и с какви софтуери и умения е свързана... или инак казано, какво да направим ние, така че да има BGмаунтинс - MTB version :)
Па ние ша трябва да си се разберем какво точно ще искаме да има и да няма.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Предишна

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта